Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się
Poligrafia 2003

Z ostatniej chwili


Firmy X-Rite i Alstor podpisały umowę o współpracy
Na początku sierpnia X-Rite Europe GmbH poinformował o podpisaniu umowy z warszawską firmą Alstor Sp.j. w zakresie dystrybucji produktów skierowanych na rynek fotograficzny. W ofercie dystrybutora znajdą się takie rozwiązania X-Rite, jak hueyPro, i1Display LT, i 1Display2, ColorMunki Photo i ColorChecker Passport.
Dzięki podpisaniu umowy o współpracy obie firmy: X-Rite – światowy lider w produkcji urządzeń pomiarowych stosowanych w systemach zarządzania kolorem, oraz Alstor – jeden z wiodących polskich dystrybutorów na rynku IT, mogą umocnić swoje dotychczasowe, trwające już siedem lat relacje. Dla firmy Alstor, w ofercie której znajdują się już profesjonalne monitory Eizo, wprowadzenie do sprzedaży produktów marki X-Rite to kolejny krok umożliwiający kompleksowe zaspokojenie potrzeb polskiego rynku fotograficznego.
Zgodnie z podpisaną umową, Alstor jest zobowiązany do dostarczenia produktów X-Rite w ciągu od 24 do 48 godzin od złożenia zamówienia. Ponadto Alstor będzie świadczył wsparcie techniczne w zakresie produktów X-Rite przeznaczonych na rynek foto.
Francesco Tomasello, wiceprezes X-Rite ds. sprzedaży na kraje EMEA, powiedział: „Wybraliśmy firmę Alstor ze względu na jej silną pozycję oraz wyjątkową wiedzę i doświadczenie na rynku rozwiązań do zastosowań przy edycji fotografii, prepressie i projektowaniu grafiki. Alstor przez lata rozwijał sieć resellerów i obecnie współpracuje z najlepszymi firmami w branży. Dodatkowo, mieszczący się w siedzibie firmy salon pokazowy to doskonałe miejsce zarówno do prowadzenia prezentacji produktów, jak i profesjonalnych warsztatów fotograficznych. Dotychczas zorganizowano tu imprezy prowadzone przez czołowych polskich fotografów”.
„Jako dystrybutor monitorów graficznych Eizo i drukarek fotograficznych Epson, Alstor szukał produktu, dzięki któremu oferta kierowana na rynek foto byłaby kompletna. Współpraca z firmą X-Rite umożliwia nam sprzedaż pełnego systemu zarządzania kolorem – monitora, urządzenia do kalibracji i drukarki. Takie rozwiązanie to doskonała propozycja dla naszych klientów, zapewniamy im nie tylko możliwość zakupu w jednym miejscu najlepszych rozwiązań do zastosowań w fotografii, ale także obsługę na najwyższym poziomie” – powiedział Paweł Waszniewski, Product Manager odpowiedzialny za produkty X-Rite w firmie Alstor.
„Alstor, zdobywca wielu branżowych nagród, ma doskonałą reputację na polskim rynku IT i foto – podsumował Francesco Tomasello. – Nasza współpraca niesie ze sobą same korzyści dla klientów – niższe koszty dostawy, lepszą dostępność produktów. Dla firmy X-Rite to szansa na dokładniejsze poznania polskiego rynku, i miejmy nadzieję, zwiększenie naszego w nim udziału”.
Nowe maszyny do personalizacji kart w Elkarcie
W lipcu br. Elkart poszerzył swój park maszynowy o dwa nowoczesne amerykańskie urządzenia DataCard MX6000 – linię do personalizacji kart plastikowych i linię do konfekcjonowania listów. Wydajność linii DataCard to l900–1200 kart na godzinę, zależnie od sposobu personalizacji (indentemboss). Wydajność teoretyczna urządzenia mailingowego: 1200–1500 listów na godzinę, zależnie od ilości dokładek.
„Nowy sprzęt jest kompletnie wyposażony w moduły do personalizacji kart bankowych EMV i listów bankowych. To obecnie najnowocześniejsze urządzenia tego typu w Polsce – mówi Jerzy Świtek, prezes zarządu Elkartu. – Dzięki tej strategicznej inwestycji oraz zacieśnieniu współpracy w Grupie PWPW radykalnie zwiększamy nasze moce produkcyjne, w tym również rozszerzamy gamę produktów i usług dla banków wydawców i akceptantów kart płatniczych”.
„Elkart jako jedna z nielicznych firm w Polsce może nanosić na karty nadruk techniką grawerowania laserowego – podkreśla Ewa Grabińska, dyrektor Centrum Personalizacji Elkart. – Metoda ta stanowi alternatywę dla metody indent print (tzw. tłoczenie płaskie), umożliwiając nadruk tekstu w kolorze czarnym lub odcieniach szarości. Ponadto grawerowanie laserowe umożliwia nanoszenie grafiki w wysokiej rozdzielczości (zdjęcia 600 dpi w skali szarości) oraz personalizację kart w pionie, po obu stronach karty”.
Wyposażenie Elkartu gwarantuje pełną gamę usług i metod personalizacji dla sektora bankowego:
- kodowanie paska magnetycznego i mikroprocesora, contact & contactless
- embossing, indent print, termodruk, laser engraving – awers i rewers karty
- color print, grawerowanie laserowe zdjęć w wysokiej rozdzielczości 600 dpi, Picture Card
- aplikacja etykiet na karty (nalepki aktywacyjne)
- wydruk i personalizacja listów, do dwóch personalizowanych listów w kopercie
- automatyczne kopertowanie listów z selektywnym umieszczaniem do pięciu dokładek
- drukowanie kopert PIN i TAN
- pełna elastyczność w dostosowaniu się do formatów danych i procesów banku
- zarządzanie kluczami kryptograficznymi, w tym występowanie do Visa i Mastercard o certyfikację kluczy publicznych w imieniu banku oraz EMV Data Preparation (SDA/DDA/CDA).

(na podst. Adam Kokoszkiewicz, „Życie Wytwórni” nr 28)
Agfa Graphics platynowym sponsorem SGIA Expo 2010
Agfa Graphics została platynowym sponsorem konferencji SGIA Expo 2010 – Las Vegas Convention Center, 13–15 października br. Firma była obecna na tym ważnym dla branży druku wielkoformatowego spotkaniu także w ostatnich latach, jednak w tym roku postanowiła w szczególny sposób zaznaczyć swoją obecność i zaoferować użytkownikom rozwiązań cyfrowych większe wsparcie w zakresie edukacji, badań i potrzeb biznesowych.
Wszechstronne portfolio rozwiązań Agfa Graphics w zakresie druku inkjetowego wychodzi naprzeciw zróżnicowanym potrzebom firm z rynku poligraficznego działających w poszczególnych jego segmentach. Jest wśród nich popularna rodzina inkjetowych systemów UV klasy entry-level :Anapurna M, zaprojektowanych z myślą o produkcji wysokiej jakości, fotograficznych wydruków, znajdujących zastosowanie w licznych aplikacjach zewnętrznych i wewnętrznych. Z kolei znajdująca się od niedawna w ofercie Agfa Graphics linia urządzeń superwielkoformatowych :Jeti, także bazujących na technologii UV, to, zdaniem producenta, idealne rozwiązanie dla firm oczekujących wysoko wydajnych ploterów, niezbędnych do zastosowań takich jak systemy oznaczeń, grafika pojazdowa czy billboardy. Kolejna maszyna Agfa Graphics to wąskowstęgowy system :Dotrix Modular, pozwalający na zadrukowywanie podłoża o szerokości 63 cm. Jest on dedykowany do nisko- i średnionakładowych zleceń w zakresie zadrukowywania opakowań elastycznych i kartonowych, a także produkcji materiałów typu POP na różnorodnych mediach. Uzupełnieniem oferty Agfa Graphics w dziedzinie druku inkjetowego jest :M-Press Tiger, wysoko wydajna, płaska maszyna przemysłowa (stworzona we współpracy ze szwedzką firmą Thieme), zaprojektowana z myślą o wielkoformatowych drukach dotychczas wykonywanych w technice sitodruku. Urządzenie, dostosowane do niemal każdej wielkości nakładu, jest, jak podaje Agfa Graphics, rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym. Uczestnicy konferencji SGIA Expo 2010 będą także mogli zapoznać się jako pierwsi z najnowszymi rozwiązaniami Agfa Graphics w dziedzinie technologii inkjetowej.
Monika Hagno, dyrektor sprzedaży systemów Anapurna&Jeti w firmie Agfa Graphics Sp. z o.o., mówi: „Bardzo się cieszymy z możliwości sponsorowana tak ważnego wydarzenia dla branży wielkoformatowego druku cyfrowego. Pomimo faktu, że konferencja odbywa się w USA, wybiera się na nią liczna grupa naszych polskich klientów. Dlatego już dziś cieszymy się z tego, że będą oni mieli okazję – jako jedni z pierwszych – zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami Agfa Graphics w dziedzinie inkjetowego druku UV. Wszystkich zainteresowanych udziałem w SGIA Expo 2010 serdecznie zapraszamy do spotkania z przedstawicielami działu druku inkjetowego w Agfa Graphics sp. z o.o.”.
Dni Otwarte Océ
Océ Display Graphics Systems zaprasza wszystkich zainteresowanych rozwiązaniami do wydajnego drukowania plakatów, produkcją reklam do podświetleń i witraży, personalizowanym drukiem na drobnych i dużych elementach, tworzeniem reklam 3D, a także ciekawych elementów architektury wnętrz i przestrzeni targowych oraz projektowaniem i produkcją opakowań do Raszyna na Dni Otwarte. Będą one zorganizowane w salonie demonstracyjnym firmy Océ Poland przy ulicy Poniatowskiego 6 w dniach od 21 do 24 września br., w godzinach 10–15. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć najnowsze wielkoformatowe rozwiązania Océ i uzyskać wiele informacji na ich temat. Rejestracja odbywa się na stronie www.ploteryuvarizona.pl
Drukowanie plakatów, reklam do podświetleń, opakowań, zadrukowywanie mebli, kafelków, szkła, płyt CD, personalizowanie zarówno drobnych, jak i dużych elementów, a także wykonywanie innych ciekawych aplikacji (również w technologii 3D) to tylko niektóre propozycje firmy Océ na najbliższe Dni Otwarte. „Takie imprezy, dedykowane dla wszystkich zainteresowanych naszymi rozwiązaniami, są już w naszej firmie tradycją. Dzięki nim jesteśmy bliżej naszych obecnych, a także potencjalnych klientów, którym chcemy zaprezentować nasze najnowsze urządzenia i umożliwić im bezpośrednie dotarcie do naszej bogatej oferty. Jesteśmy w końcu bliżej tych, którym chcemy zaprezentować nowoczesne modele biznesowe, podnoszące konkurencyjność na trudnym rynku zleceń. W czasie naszego tegorocznego spotkania zaprezentujemy naszym gościom urządzenia, które oparte są na najnowszych technologiach i oferują naprawdę duże możliwości” – mówi Rafał Osiekowicz, kierownik produktu WFPS w firmie Océ Poland Ltd.
Podczas Dni Otwartych firma Océ zaprezentuje wielokrotnie wyróżniany międzynarodowymi, prestiżowymi nagrodami ploter UV najnowszej generacji Arizona 350 GT, który, jak zapewnia producent, gwarantuje wysoką jakość i niezawodność i który ma coraz liczniejszą rzeszę użytkowników nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Drugim z prezentowanych urządzeń będzie ploter do drukowania plakatów Océ ColorWave 600, bazujący na najnowszej, przełomowej technologii drukowania w kolorze Océ CrystalPoint.
„Będziemy do dyspozycji naszych gości przez wszystkie dni naszej imprezy, by służyć im radą i pomocą. Dlatego wszystkich serdecznie zapraszamy do Raszyna” – mówi Rafał Osiekowicz.

Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga organizuje pielgrzymkę
W tym roku Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga po raz trzeci zorganizuje Środowiskową Pielgrzymkę Drukarzy, Poligrafów i Wydawców na Jasną Górę – odbędzie się ona 3 października.
Program przedsięwzięcia przedstawia się tak: o godz. 12.00 w niedzielę rozpocznie się Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, w której wezmą udział wszyscy przybyli. Poczet sztandarowy i wybrane osoby zostaną zaproszone do części kaplicy znajdującej się bezpośrednio przy ołtarzu – „za kratą”. Po zakończeniu modlitw w Sali Różańcowej odbędzie się spotkanie pielgrzymów z władzami zgromadzenia, na którym wystąpią zaproszeni goście honorowi. Ostatnim punktem wizyty w Sanktuarium będzie zwiedzanie Biblioteki Jasnogórskiej. Przed wyjazdem pielgrzymi wspólnie spożyją posiłek, a wyjazd planowany jest na godz. 17.00.
Organizatorzy informują, że aby zrealizować to przedsięwzięcie, niezbędna będzie pomoc materialna – chodzi o zebranie pieniędzy na godną „ofiarę” i na posiłek dla uczestników. Nadwyżka pozwoliłaby wynająć autobus, w którym znaleźliby miejsca pracownicy firm poligraficznych i ich rodziny.
Kontakt w sprawach organizacyjnych:
Kancelaria Bractwa, tel: 22 652 19 33, 501 205 801,
Jolanta Wyszyńska, e-mail: jwyszynska@bractwogutenberga.pl 502 62 39 41,
Iwona Malanowska, e-mail: imalanowska@bractwogutenberga.pl
Darowiznę można wpłacać na konto: Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, Bank Pekao SA O Warszawa, Nr 92 1240 6074 1111 0000 4998 8217, z dopiskiem „Pielgrzymka”.
Color Management w opakowaniach - zapraszamy na warsztaty podczas Taropaku
Polski Drukarz, wydawca miesięczników „Świat DRUKU” i „Pro-KREACJA”, zaprasza na warsztaty „Color Management w opakowaniach”, organizowane we współpracy ze spółką Międzynarodowe Targi Poznańskie.
W dniach 14 i 15 września br., w godzinach 11.00–15.00, podczas Międzynarodowego Salonu Techniki Pakowania i Logistyki Taropak, na stoisku firmy Polski Drukarz (nr 80 w hali 3A) odbędą się warsztaty z zakresu zarządzania barwą w odniesieniu do produkcji opakowań. Procesy CM będą omawiane teoretycznie i demonstrowane praktycznie. Program będzie powtórzony drugiego z wymienionych dni. Do dyspozycji zainteresowanych będą specjaliści w zakresie Color Managementu z wiodących firm dostarczających rozwiązania z tej dziedziny: Alstor, Epson, Heidelberg Polska, Michael Huber Polska, X-Rite.
Podczas wykładów będą prezentowane m.in. monitory dla zawodowców wykonujących wymagające projekty graficzne opakowań i oczekujących od monitora najwyższego poziomu dokładności odwzorowania kolorów, systemy do wykonywanie odbitek próbnych, urządzenia do pomiaru barwy, w tym nowoczesne spektrofotometry, programy do kontroli jakości barwy,
rozwiązania produkcyjne wykorzystujące zaawansowane mechanizmy zarządzania barwą.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem tej strony lub pod adresem biuro@swiatdruku.com.pl do dnia 9 września br.

Program warsztatów:
- kontrola i standaryzacja barwy w druku na odległość – czy takie rozwiązanie jest możliwe?
Małgorzata Lososová Ungrádová, Sales Manager, Distributors and Dealers Coordination, X-Rite Inc.

- Color Management a możliwości współczesnych monitorów graficznych
Sławomir Nigot, Key Account Manager Pro Distribution Channel, Alstor

- Systemy proofingowe z wykorzystaniem koloru białego w proofingu opakowań
Wystąpienie eksperta z firmy Epson

- Kompleksowe rozwiązanie dla proofingu kontraktowego oraz produkcji modeli i próbek na oryginalnych mediach dla przemysłu opakowań oparte na oprogramowaniu GMG Color i drukarkach UV Mimaki
Christian Schwarze, Director Global Accounts and Partner Relations GMG GmbH & Co. KG oraz dr inż. Jacek Teodorczyk, Dyrektor firmy TeBa

- Praktyczne aspekty narzędzi do akceptacji drukowanych prac na odległość
Zbigniew Kosior vel Kosiorek, szef serwisu prepress, Heidelberg Polska sp. z o.o.

- Latające laboratorium w zakresie badań CM – sprawdzanie kolorystyki farb; czy dana odbitka jest prawidłowa i jakie ma parametry, i dlaczego są one właśnie takie
Robert Kuczera, General Manager of Technical Support, Michael Huber Polska


Organizator: Wydawnictwo Polski Drukarz sp. z o.o., MTP
Partnerzy Warsztatów: Alstor, Epson, Heidelberg, Michael Huber, X-Rite

Aktualne informacje – na http://www.akademia-wiedzy.eu/
Druk cyfrowy sposobem na realizację efektywnych działań marketingowych - konferencja
Polski Drukarz sp. z o.o. – wydawca miesięczników „Świat DRUKU” i „Pro-KREACJA” (reklama, media, marketing), w ramach Akademii Wiedzy organizuje konferencję „Druk cyfrowy sposobem na realizację efektywnych działań marketingowych”.
Konferencja odbędzie się 21 września br. w Warszawie (Centrum Konferencyjne Mercedes Benz, ul. Gottlieba Daimlera 1, sala Warszawa). Składać się będzie z cyklu prezentacji multimedialnych prowadzonych przez dostawców maszyn, urządzeń i materiałów do druku cyfrowego oraz obróbki po druku, kierowanych do przedstawicieli drukarń, agencji reklamowych oraz firm przygotowujących i zlecających działania marketingowe.
Celem konferencji jest zapoznanie słuchaczy z możliwościami druku cyfrowego, które mogą być wykorzystane w działaniach marketingowych i kampaniach reklamowych. Czasy marketingu masowego bezpowrotnie minęły, definiowanie grup docelowych okazało się niewystarczające, dziś należy postawić na nowoczesne sposoby dotarcia do klienta. Obecnie za najbardziej efektywne uznaje się formułowanie przekazu dopasowanego do konkretnego, indywidualnego odbiorcy, uwzględniającego jego zachowania i preferencje – do czego niezbędne jest posiadanie i umiejętne użycie baz danych. A druk w ten sposób personalizowany może powstać tylko przy zastosowaniu maszyn cyfrowych. Podobnie przydatna jest koncepcja transpromo – wykorzystywania dokumentów transakcyjnych jako formy promocyjnej bądź nośnika przekazu marketingowego. Aby zatem stosować personalizację, trzeba znać odpowiednie rozwiązania i technologie, które mamy nadzieję zostaną z Państwa udziałem zaprezentowane podczas naszej konferencji. Druk cyfrowy jest dźwignią nowoczesnego, efektywnego marketingu.

Program:
09.30-10.00 Rejestracja uczestników i przerwa kawowa
10.00-10.30 Jakość odbitek cyfrowych w porównaniu do odbitek offsetowych
prof. dr hab. Herbert Czichon, Instytut Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej
10.30-11.00 Srebrne, złote, kolorowe – wyróżnij się… lub wyrzucą cię do kosza. Jak sprawić aby właściwy papier trafił we właściwe ręce. Aktualne trendy w wyborach podłoży do druku cyfrowego
Jarosław Baryluk, Mercator Papier
11.00-11.30 Druk cyfrowy – produkcja publikacji i przekazów marketingowych w nowym wymiarze…
Sławomir Iwanowski, Kodak Polska
11.30-12.00 Druk cyfrowy i co dalej?
Marian Widomski, Jakub Szczepaniak, Avargraf
12.00-12.30 Przerwa kawowa i rozmowy indywidualne
12.30-13.00 Badanie wpływu charakterystyki podłoża na jakość odbitek w drukowaniu cyfrowym
dr inż. Svitlana Khadzhynova, Instytut Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej
dr inż. Marek Kryczka, Instytut Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej
13.00-13.30 Transpromo – nieodnaleziony skarb w komunikacji z klientem (Transpromo – A buried treasure in the customer communication)
Michael Bucka, GMC Software Technology
13.30-14.00 Xanté Ilumina – jedna drukarka, wiele możliwości. Personalizowany druk kopert, kart okolicznościowych i kalendarzy
Paweł Stoliński, Scorpio
14.00-14.30 Xeikon 8000
Adam Ambrożkiewicz, Punch Graphix
14.30 Lunch i rozmowy indywidualne

Konferencja jest przeznaczona dla agencji reklamowych, drukarń, projektantów, wydawców i osób, które mają wpływ na planowanie działań marketingowych oraz dla osób zlecających wykonanie druku.
Dla uczestników niezaproszonych w ramach puli gości Organizatora, Partnerów i Sponsorów udział w konferencji będzie płatny. Opłata wynosi 200 zł + 22% VAT (244 PLN) i obejmuje udział w konferencji, materiały konferencyjne, przerwy kawowe i lunch w czasie konferencji, miejsce parkingowe na terenie Centrum Konferencyjnego Mercedes Benz Polska.
Zapraszamy!

Zakup maszyn introligatorskich po raz kolejny z Avargrafem
Firma Avargraf po raz kolejny dostarczyła maszyny introligatorskie do dwóch łódzkich zakładów poligraficznych – Wrochna i Piktor. Pierwszy z nich zdecydował się na zakup krajarki Perfecta 115 TS, drugi wybrał złamywarkę GUK K 74/4 KTL-FL2-74. W obu przypadkach Avargraf – nie po raz pierwszy – okazał się rzetelnym i sprawdzonym partnerem inwestycji.
Drukarnia Wrochna istnieje od 2003 roku i zajmuje się drukowaniem w technologii offsetu arkuszowego oraz uszlachetnianiem, a także oprawą introligatorską, specjalizując się w wykonywaniu katalogów, folderów i kalendarzy reklamowych. Od początku działalności stawia na nowoczesne rozwiązania wybierając niejednokrotnie te, które znajdują się w ofercie firmy Avargraf. Wcześniej zakupiła m.in. złamywarki GUK, dwie krajarki Perfecta, oklejarki do książek Bourg BB 3002, linię do oprawy zeszytowej tego samego producenta oraz kilka innych maszyn introligatorskich. Dodatkowo zainstalowała także maszynę do foliowania Printlam i linię Entrance, umożliwiającą pakowanie wydawnictw broszurowych i klejonych oraz łączenie ich z wrzutkami, a także pakowanie w folię oraz ich dystrybucję. Ostatni zakup – krajarki Perfecta 115 TS – również wpisał się w filozofię drukarni dotyczącą inwestowania w maszyny nowoczesne, których dostawca jest godnym zaufania partnerem.
Perfecta 115 TS to maszyna wyposażona w innowacyjne sterowanie TS, które zastąpiło wcześniejszą wersję sterowania HTVC, jak również jeszcze wcześniejszą – TVC. Posiada monitor dotykowy typu „touch screen”, a zastosowana tu nowa technologia spowodowała, że po raz pierwszy wszystkie funkcje służące do obsługi urządzenia zostały zintegrowane w monitorze, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dodatkowej płaskiej klawiatury umieszczonej na przednim panelu obsługowym maszyny. Dotyczy to również regulacji siły docisku tłoka, która może być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia i umożliwia indywidualne, osobne zaprogramowanie każdego docisku dla każdego pojedynczego cięcia i opcji siodło obrotowo-uchylne (tzw. „krzywienie”) z bezpośrednim przyporządkowaniem wymiarów cięcia w programie.
Innowacyjny monitor posiada przekątną 19 cali przy formacie 16:10 i bardzo przejrzystą, przyjazną w obsłudze strukturę rozmieszczenia funkcji z podziałem na bloki tematyczne oraz możliwością pełnej wizualizacji procesu cięcia. W celu zapewnienia łatwości i większego komfortu obsługi – w zależności od charakteru wykonywanego zlecenia – istnieje możliwość pracy w trzech poziomach obsługi: poziom 0 – praca bez funkcji programowania; poziom UC – praca z programem, lecz ze zredukowanym zakresem funkcji; poziom TS – praca z programem, w tym z wizualizacją procesu cięcia i z kompletnym zakresem funkcji.
Stosując dodatkowe oprogramowanie Cuttronic można przekazywać do sterowania krajarki dane CIP w plikach formatu PPF lub JDF bez konieczności stosowania pośrednich komponentów (dodatkowego komputera). Przekazywanie danych jest możliwe za pomocą portu USB, przewodowo lub bezprzewodowo. Posuw siodła odbywa się w maszynie przy pomocy serwonapędu ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia siodła, dzięki czemu możliwa jest bardzo duża prędkość pracy, wzrost wydajności maszyny i znacznie uproszczona jest jej konstrukcja. Brak tu dużych i ciężkich elementów w postaci silnika z hamulcem oraz dodatkowego – względem komputera sterującego krajarki – układu sterującego z falownikiem, potencjalnie podatnych na awarie.
Maszyna posiada również szereg rozwiązań prowadzących do oszczędności energii, co jest odpowiedzią na oczekiwania i ciągle rosnące wymagania klientów.
Dzięki nowatorskim rozwiązaniom i najnowocześniejszemu sterowaniu na bazie mikroprocesorów wspomaganemu przez wielkoformatowy, barwny, wielofunkcyjny monitor dotykowy „touch screen” połączony z innowacyjnym dużo szybszym napędem serwo posuwu siodła, obsługa maszyny – jak podaje jej dostawca – jest łatwiejsza, a praca szybsza, dzięki czemu znacznie wzrasta jej wydajność. Niższe są też koszty produkcji, mniejsze jest zużycie energii, co zwiększa uzyskiwane dochody użytkownika z eksploatacji maszyny i ma ważny aspekt ekologiczny.
Mniejsza ilość zastosowanych elementów mechanicznych w napędzie powoduje również (oprócz większej niezawodności) niższy poziom hałasu, co poprawia warunki pracy i przyczynia się do jeszcze większej ochrony środowiska.

Łódzka firma poligraficzno-wydawnicza Piktor to z kolei przedsiębiorstwo świadczące usługi w zakresie druku cyfrowego. W swoim parku maszynowym posiada wiele urządzeń drukujących i introligatorskich, w tym wiele dostarczonych przez Avargraf – m.in. dwie oklejarki jednoszczękowe C.P. Bourg BB 3002, linię do oprawy C.P. Bourg złożoną ze zbieraczki BST-d+ z ekranem dotykowym, agregat BDF (umożliwiający szycie, falcowanie i obcinanie czołowe) oraz sztaplarki.
Klientami drukarni są przede wszystkim duże zakłady przemysłowe, wydawnictwa książkowe, ośrodki akademickie i naukowe oraz agencje reklamowe, a także drukarnie offsetowe, dla których część prac, np. druki personalizowane lub nakłady poniżej 500 egz., jest nieopłacalna lub niewykonalna. Firma realizuje również własne prace – wydaje i drukuje kilka tytułów książkowych miesięcznie; są to głównie pozycje naukowe. Swoją produkcję opiera na technologii cyfrowej inwestując nieustannie w innowacyjne rozwiązania dla introligatorni. Tak było również w przypadku ostatniej inwestycji w złamywarkę GUK K 74/4 KTL-FL2-74. Maksymalny format wejściowy arkusza dla tego urządzenia to 74×104 cm. Złamywarka zakupiona przez drukarnię Piktor wyposażona jest w samonakładacz z wysokiego stosu FL2-74, posiada sterowanie cyfrowe z monitorem „touch screen”, cztery kieszenie falcujące do łamania równoległego, dwa noże falcujące, jedną kieszeń falcującą, równoległą do pierwszego noża, osłony dźwiękochłonne i prasę do składek Desta BAS-STB 500 – umożliwiającą wykładanie sfalcowanych składek na stojąco z ich dokładaniem z boku.

„Cieszy nas zarówno wieloletnie przywiązanie klientów do Avargrafu, jak również wciąż rosnące zainteresowanie tych firm, które po raz pierwszy sięgają po naszą ofertę. Dokładamy zawsze wszelkich starań, by jednych i drugich zadowolić i spełnić ich oczekiwania i potrzeby. Jesteśmy przekonani, że nasza siła, tkwiąca w różnorodności bogatej oferty, którą możemy zaproponować sprawia, że dla wielu firm, takich jak choćby Wrochna czy Piktor, stajemy się partnerem w inwestycjach na wiele lat” – mówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf.
Polska Izba Druku pod nowym adresem
W związku ze zmianą lokalizacji biura Polskiej Izby Druku od dnia 29 lipca 2010, Izba uprzejmie prosi o kierowanie wszelkiej korespondencji pod nowym adresem:
Polska Izba Druku
ul. Wołoska 18
02-675 Warszawa
Curtis Plaza
Nowy numer telefonu: 022 640 25 60/61.

Unit Safety Signs zwiększa wydajność i elastyczność produkcji dzięki maszynie :Agfa Dotrix ModularUV
Agfa Graphics poinformowała o zakończonym sukcesem wdrożeniu inkjetowej maszyny drukującej :Dotrix Modular UV w japońskiej firmie Unit Safety Signs (USS), specjalizującej się w projektowaniu i wytwarzaniu znaków oraz innych wyrobów dla firm z branży bezpieczeństwa przemysłowego. Dzięki tej inwestycji USS jest w stanie obsługiwać zlecenia o niższych nakładach oraz wykorzystywać szersze portfolio podłoży. Firma, działająca od 1968 roku, zauważyła rosnące zapotrzebowanie na znaki z zakresu bezpieczeństwa przemysłowego a także coraz większą konkurencję na tym rynku – stąd decyzja o zakupie maszyny Agfa Graphics.
Jednym z wyzwań, przed którymi stanęła firma USS, było wyjście naprzeciw wyrażanemu przez jej klientów zapotrzebowaniu na coraz niższe nakłady zamawianych wyrobów i krótszy czas realizacji zleceń. Odnotowano również spadek popytu na znaki drukowane na mediach sztywnych oraz na kartonie, przy coraz większej popularności podłoży giętkich, zadrukowywanych w maszynach zwojowych i arkuszowych. Dzięki instalacji systemu :Dotrix produkcja z ich zastosowaniem stała się możliwa.
Dużą zaletą tej maszyny jest możliwość realizacji zleceń „na żądanie” i redukcja stanów magazynowych gotowych wyrobów za sprawą szybszej realizacji zamówień. „Posiadanie wydajnego sprzętu produkcyjnego jakim jest system :Dotrix jest ogromną przewagą konkurencyjną – mówi Keijiro Kuroda, szef produkcji w firmie USS. – W porównaniu z tradycyjnymi metodami możemy realizować naszą produkcję w bardzo szybkim tempie. W przeciwieństwie do maszyn sitodrukowych system :Dotrix nie wymaga zastosowania pieca suszącego. To także kolejny czynnik pozwalający na uzyskanie znaczących oszczędności w zakresie zużywanej energii i wydatków z nią związanych, a przy tym bardzo proekologiczne działanie”.
Tradycyjna produkcja sitodrukowa sprawdza się w przypadku pewnych rodzajów zleceń, jednak jest ona powolna i pracochłonna. Analogowe sita są wykonywane ręcznie, co wymaga czasu. „W naszym przypadku czas jest bardzo ważny, więc doceniamy fakt, że :Dotrix pracuje z dużą prędkością i jest w stanie zapewnić nam wysokiej jakości druk przy użyciu atramentów o bardzo nasyconych barwach utrwalanych promieniowaniem UV na szerokiej gamie podłoży” – kontynuuje Keijiro Kuroda.
Firma USS ma jasne plany co do zastosowania maszyny :Dotrix. Dzięki niej będzie w stanie znacznie obniżyć wydatki związane z podzlecaniem części prac firmom zewnętrznym, co miało miejsce w przypadku prac niskonakładowych. Co więcej, w coraz większym stopniu będzie odchodzić od tradycyjnej techniki sitodrukowej w kierunku technologii cyfrowej wykorzystywanej w maszynie :Dotrix. „Konkurenci USS z rynku systemów oznaczeń, obsługujący firmy z segmentu systemów bezpieczeństwa przemysłowego, nieposiadający własnych maszyn cyfrowych, już wkrótce dostrzegą jej potencjał” – przekonuje Tojo Yoshimitsu, dyrektor ds. sprzedaży Agfa Graphics Japan.
Cyfrowy system inkjetowy :Dotrix, oferujący szerokość zadruku 63 cm, to, zdaniem producenta, najbardziej wydajna jednoprzebiegowa maszyna cyfrowa UV dostępna na rynku. Jak przekonuje Agfa Graphics, jest to jedyne urządzenie cyfrowe dostosowane do obsługi wysokonakładowych zleceń, wykonywanych na szerokiej gamie podłoży drukowych: foliach elastycznych, 20-mikronowych materiałach samoprzylepnych czy kartonach pudełkowych o grubości 600 mikronów. Dzięki modułowej konstrukcji w maszynie można zainstalować tradycyjne sekcje flekso UV, które mogą być wykorzystywane do uszlachetniania, np. z użyciem lakierów. Z systemem można także zintegrować mechanizm drukowania z roli na rolę, moduły wykrawania bądź cięcia wstęgi na arkusze.

Samsung wprowadza na rynek nowe urządzenia drukujące one-touch
Samsung Electronics wprowadza na polski rynek nowe laserowe urządzenia drukujące, które oferują innowacyjne rozwiązania w zakresie intuicyjnego drukowania. Podczas gdy technologia ewoluuje, by zapewniać coraz więcej zaawansowanych funkcji, użytkownicy szukają urządzeń, które dopasują się do ich stylu życia. Samsung opracował szereg urządzeń drukujących, które za jednym dotknięciem panelu sterowania pozwalają klientom drukować dokładnie to, czego potrzebują.
Użytkownicy wymagają od producentów technologii, które ułatwią codzienne życie. Aby sprostać tym oczekiwaniom, Samsung wyposażył nowe urządzenia w liczne funkcje „one touch”. Opcja Print Screen, którą posiadają drukarki kolorowe i urządzenia wielofunkcyjne, daje użytkownikom możliwość szybkiego i wygodnego drukowania informacji wyświetlanych na ekranie komputera za pomocą jednego przycisku. Urządzenia wielofunkcyjne wyposażono w Navigation Key Ring, aby klienci mogli jeszcze pełniej cieszyć się zaletami drukowania intuicyjnego. Użytkownik może łatwo i szybko sterować opcjami drukowania redukując ilość czasu potrzebnego do zapoznania się z możliwościami urządzenia.
Aby dostosować się do charakteru dzisiejszych środowisk pracy, nowe modele wyposażone zostały w wygodną opcję nawiązywania połączeń bezprzewodowych przy użyciu jednego przycisku na panelu sterowania urządzenia. Ponadto aplikacja Wi-Fi Protected Setup gwarantuje bezpieczeństwo połączenia.
Drukarki są kompatybilne z aplikacją AnyWeb Print. Dzięki temu użytkownicy wybierają i przenoszą dowolne treści ze stron internetowych do nowego dokumentu, który mogą zapisać lub wydrukować. Aplikacja AnyWeb Print pozwala drukować informacje, których użytkownicy naprawdę potrzebują, bez konieczności zbędnego druku kilku osobnych stron. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu oraz materiałów eksploatacyjnych, takich jak papier i toner.
W nowych drukarkach Samsunga przycisk włączający zasilanie został przeniesiony na przedni panel urządzenia (w innych modelach jest z tyłu). Dzięki temu włączanie i wyłączanie urządzenia jest niezwykle wygodne.
Umożliwienie łatwego włączania i wyłączania urządzeń sprawia, że większa liczba użytkowników wyłącza drukarkę, gdy nie jest ona używana i nie pozostawia jej w trybie czuwania. Pomaga to ograniczyć niepotrzebne zużycie energii (oszczędność 5 W na godzinę). W ciągu roku daje to oszczędność energii, jaką włączone oświetlenie pobiera przez 18 dni.
Nowe urządzenia wielofunkcyjne firmy Samsung oferują również funkcję Eco-copy. Za pomocą tylko jednego przycisku użytkownicy mogą kopiować dwie strony dokumentu na jednym arkuszu papieru. Daje to nie tylko oszczędność energii potrzebnej do wydrukowania dokumentu, ale również materiałów eksploatacyjnych. W rezultacie produkty są przyjazne dla środowiska i pomagają ograniczyć koszty druku.
Dodatkowo mały rozmiar urządzeń pozwala zmniejszyć również rozmiar ich opakowań, przez co pośrednio redukuje ich negatywny wpływ na środowisko.
Wydajna produkcja fotoalbumów na maszynie Müller Martini Diamant MC digital
Za sprawą nowych możliwości oferowanych przez technologię druku cyfrowego coraz więcej osób zaczyna samodzielnie projektować własne fotoalbumy, które z powodzeniem zastępują konwencjonalne zbiory ze zdjęciami. Z myślą o tego rodzaju potrzebach firma Müller Martini stworzyła system Diamant MC digital, który ma zapewnić wydajną oprawę niskonakładowych fotoalbumów drukowanych w urządzeniach cyfrowych. Jak zapewnia producent, pozwala on na wydajną produkcję tego typu publikacji nawet przy jednym egzemplarzu.
Wakacje, rocznice, uroczystości rodzinne, historia dzieciństwa czy budowa wymarzonego domu – wszystkie tego rodzaju ważne wydarzenia są zazwyczaj dokumentowane, dzięki czemu fotoalbum staje się coraz bardziej atrakcyjnym i popularnym rozwiązaniem wśród konsumentów. Zwłaszcza, że może on być wykonany w różnych formatach – podłużnym, portretowym czy panoramicznym, o wcześniej zdefiniowanej wysokości i szerokości. To klient zazwyczaj decyduje o jego objętości, co jest nie lada wyzwaniem dla firm zajmujących się oprawą, gdyż grubość bloku takiej publikacji stale się zmienia. Co więcej, każdy fotoalbum posiada inną okładkę, co powoduje, że właściwe jej dopasowanie do bloku stanowi kolejny ważny aspekt produkcji. Aby sprostać tym wymaganiom i zapewnić wydajną i zgodną z oczekiwaniami użytkowników produkcję fotoalbumów, firma Müller Martini stworzyła cyfrową linię introligatorską Diamant MC digital.
Diamant MC digital umożliwia zawieszanie bloków książkowych o różnych grubościach w okładkach wyposażonych w grzbietówki o stałej szerokości. Jeżeli grubość bloków książkowych oscyluje w określonym przedziale, maszyna automatycznie dostosowuje swoje ustawienia, przy czym te zmiany nie mają żadnego wpływu na wydajność produkcji. Oznacza to, że wszystkie wymagane ustawienia związane z procesami otwierania bloku książkowego i klejenia w strefie rowków są realizowane w sposób automatyczny. Jeżeli grubość bloku nie mieści się w określonym zakresie, ale okładki mają taki sam format, linia Diamant MC digital automatycznie dokonuje dalej idących zmian w swoim ustawieniu.
Linia w podstawowej wersji składa się z trzech sekcji: podawania, oklejania grzbietu i zawieszania bloku w okładkę. Ustawienia każdej z nich zmieniają się z chwilą, gdy ostatnia książka opuszcza daną sekcję. Kolejne bloki albumów czekają przed sekcją podawania do czasu wprowadzenia zmian w jej ustawieniu. Po zakończeniu nastawy sekcji podawania bloki są do niej automatycznie wprowadzane i kontynuowana jest produkcja. Dzięki temu w maszynie zawsze znajdują się oprawiane albumy, a proces przygotowania poszczególnych stacji przebiega bez jej przerywania.
Zarówno bloki książkowe, jak i okładki, zaopatrzone są w kody kreskowe. Mają one zagwarantować, że na danym bloku jest zawieszana właściwa okładka. Przed wprowadzeniem produktu do urządzenia dedykowany skaner sczytuje kod z bloku książkowego. Drugi skaner sprawdza kod umieszczony na okładce albumu przed wprowadzeniem obu elementów fotoalbumu – tzn. bloku i okładki – do stacji zawieszania. Jednocześnie operator systemu ma możliwość śledzenia pozycji poszczególnych bloków książkowych i okładek na monitorze.
Dzięki maksymalnej wydajności 2100 taktów na godzinę, wysokiemu poziomowi automatyzacji i odpowiedniej jakości oprawianych książek linia Diamant MC digital spełnia, zdaniem producenta, wszystkie wymagania firm zajmujących się profesjonalną oprawą fotoalbumów. Najlepszym tego przykładem jest holenderska firma Albumprinter, największy ich producent na holenderskim rynku. Wzrost realizowanej przez nią produkcji pokazuje, jak bardzo perspektywiczny jest to rynek.
Albumprinter rozpoczął drukowanie fotoalbumów w 2003 roku i od tamtej pory firma przeżywa nieustanny boom w tym segmencie produkcji. W roku 2009, za sprawą imponującego wzrostu przychodów, sięgającego 22%, Albumprinter nie tylko stał się drugim co do wielkości producentem fotoalbumów w Europie, ale też najszybciej rozwijającym się przedsiębiorstwem na rynku holenderskim, wykonując 1,8 mln tego rodzaju publikacji (fotoalbumów i kalendarzy ze zdjęciami). Około 2/3 produkcji realizowanej przez firmę trafia do klientów z krajów Beneluksu, pozostali odbiorcy pochodzą z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.
Kierownictwo firmy Albumprinter zakłada dalszy rozwój przedsiębiorstwa, dlatego w codziennej produkcji muszą znaleźć zastosowanie najbardziej wydajne rozwiązania. Po szeroko zakrojonych testach zapadła decyzja o inwestycji w cyfrową linię introligatorską Diamant MC digital. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, rozwiązanie to spełniło, a nawet przewyższyło wymagania stawiane przed poszukiwaną przez Albumprinter maszyną do opraw. Na inwestycję w identyczny system zdecydowała się także duża amerykańska firma specjalizująca się w produkcji fotoalbumów. W jej przypadku testy różnych rozwiązań przebiegły równie sprawie i zakończyły się podobnym wnioskiem: przy produkcji fotoalbumów linia Diamant MC digital oferuje najwyższą elastyczność i wydajność.
Wyniki Stora Enso: najwyższy zysk kwartalny od ponad trzech lat
Koncern Stora Enso poinformował o wynikach finansowych za 2. kwartał br. Firma odnotowała w nim zysk operacyjny (bez jednorazowych wydatków i rzeczowej wyceny rynkowej) na poziomie 213 mln euro, co jest jej najlepszym kwartalnym rezultatem od ponad trzech lat. Jest to jednocześnie wynik o 164 mln euro wyższy niż w analogicznym okresie 2009 roku. Sprzedaż w tym samym okresie br. wyniosła 2,692 mld euro, o prawie 20% więcej niż przed rokiem. Jak wynika z oficjalnego komunikatu prasowego, na tak dobre rezultaty Stora Enso wpływ miało kilka czynników: poprawa sytuacji na rynku, redukcja kosztów, różnice kursowe oraz odpowiednia polityka cenowa w zakresie celulozy wykorzystywanej do produkcji papierów i kartonów.
„Nasze wyniki za 2. kwartał 2010 są bardzo pozytywne pod każdym względem – napisał w specjalnym komunikacie CEO koncernu Jouko Karvinen. – Zysk operacyjny nie uwzględniający jednorazowych wydatków i rzeczowej wyceny rynkowej na poziomie 213 mln euro, przepływy gotówkowe z działalności wynoszące 305 mln euro, wskaźnik ROCE na poziomie 10,5% oraz wartość gotówki netto 856 mln euro oznaczają nie tylko znaczną poprawę w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ale są też konsekwencją stanowczych i często trudnych działań, jakie podejmowaliśmy w ciągu ostatnich trzech lat. Nasze dobre wyniki w ostatnich trzech miesiącach to efekt działania kilku czynników, przede wszystkim znacznego wzrostu zapotrzebowania na nasze wyroby. Dodatkowe elementy, które wpłynęły na nasze rezultaty, to niższe koszty i słabsze euro. Skorzystaliśmy także na podwyżkach cen celulozy i działaniach, które podejmowaliśmy w zakresie polityki cenowej i współpracy z klientami ze wszystkich segmentów rynkowych. Fakt, że wszystkie one – poza segmentem gazetowym – wykazują bardzo duże wzrosty rok do roku, to kolejny pozytywny przykład, że powinniśmy kontynuować politykę odpowiedniego zarządzania elementami, na które mamy realny wpływ”.
Jouko Karvinen odniósł się także do niedawnych decyzji o zamknięciu kilku maszyn papierniczych w wybranych lokalizacjach: „Pomimo dobrych wyników w 2. kwartale straty poniesione przez nasz dział gazetowy wskazują jasno, że problem związany z nadprodukcją w niektórych segmentach nie zniknął. A to oznacza, że nasza decyzja o permanentnym wyłączeniu dwóch maszyn do produkcji papieru gazetowego w zakładach Varkaus nie tylko była koniecznością, ale nie rozwiązała całkowicie naszych problemów. W związku z tym będziemy w dalszym ciągu aktywnie prowadzić naszą politykę cenową i odpowiednio zarządzać dostawami do klientów, co ma zagwarantować maksymalizację zysków. Jednocześnie będziemy stale monitorować zyski generowane przez wszystkie należące do koncernu podmioty i w razie konieczności podejmować stosowne działania”.
Przechodząc do prognoz na nadchodzące miesiące Jouko Karvinen napisał: „Prognozy dotyczące 3. kwartału wciąż są niepewne. Pomimo tego, że wolumen sprzedaży wzrósł z bardzo niskiego poziomu, zanotowanego przez nas w 2009 roku, popyt na papiery wszelkiego rodzaju jest i jeszcze przez dłuższy czas pozostanie na znacznie niższym poziomie od tego, z którym mieliśmy do czynienia w roku 2008. Aby prowadzić zyskowną działalność w takim otoczeniu rynkowym, musimy w dalszym ciągu aktywnie zarządzać naszymi kosztami i mocami produkcyjnymi – nie czekając aż wrócą lepsze czasy. W ślad za podwyżkami cen wprowadzonymi w 2. kwartale br. już zapowiedzieliśmy kolejne ich wzrosty, co znajdzie odzwierciedlenie w naszych wynikach za 3. kwartał i ma przełożyć się na stopniową poprawę wyników sprzedaży poszczególnych gatunków papieru, także w segmencie gazetowym. Absolutną koniecznością pozostaje utrzymanie naszych zysków na akceptowalnym poziomie, gdyż podwyżki cen drewna i inne koszty produkcyjne coraz wyraźniej wpływają na naszą działalność. W szczególności mam tu na myśli dział produktów drzewnych, który pod koniec roku będzie musiał się uporać ze stale rosnącymi kosztami pozyskiwania drewna tartacznego. Z tego też względu sygnalizowaliśmy, że w tartakach będących własnością Stora Enso wprowadzona zostanie czasowa redukcja mocy produkcyjnych. Jednocześnie zauważamy, że handel drewnem na rynku wewnętrznym w Finlandii niemal wrócił do normalnego poziomu. Teraz musimy zrobić wszystko, aby ustrzec się przed powtórką z 2007 roku, kiedy mieliśmy do czynienia ze znacznym wzrostem kosztów pozyskiwania drewna i wysokimi stanami magazynowymi”.
Stora Enso pokazuje dobitnie, że jest w stanie podejmować nawet najtrudniejsze działania, mając na celu ochronę i poprawę wyników grupy. „Będziemy nadal kontynuować politykę udoskonalania naszych obecnych interesów, jednocześnie budując swoją pozycję na nowych rynkach i poprzez nowe produkty. Jestem przekonany, że już jesteśmy na właściwej drodze, by to osiągnąć” – taką konkluzją zakończył swoje oświadczenie Jouko Karvinen.
Skandynawski koncern przewiduje, że ceny w wielu segmentach rynkowych w 3. kwartale br. pozostaną na poziomie nieco wyższym niż w 2. kwartale. Wzrost cen wielu kosztów produkcyjnych, zwłaszcza drewna, wpłynie w o wiele większym stopniu na wyniki 3. kwartału niż miało to miejsce w ostatnich trzech miesiącach. Co więcej, na rezultaty 3. kwartału z pewnością wpłyną też redukcje mocy produkcyjnych w wybranych jednostkach biznesowych Stora Enso.
Oczekuje się, że w Europie popyt na papiery gazetowe pozostanie na poziomie zbliżonym do odnotowanego w 3. kwartale 2009 i w 2. kwartale 2010. Zapotrzebowanie na powlekane papiery magazynowe ma wzrosnąć w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego oraz 2. kwartałem br. W przypadku papierów niepowlekanych popyt pozostanie na poziomie niezmienionym w porównaniu z 3. kwartałem 2009, ale wyższym niż w ostatnich trzech miesiącach.
Stora Enso przewiduje, że popyt na papiery graficzne wzrośnie z porównaniu z 3. kwartałem 2009, choć będzie to poziom niższy od tego z 2. kwartału br. Jeśli chodzi o tektury i opakowania przemysłowe, zakładany popyt ma przewyższyć poziom z 3. kwartału 2009 i być zbliżony do rezultatów z 2. kwartału 2010. Zapotrzebowanie na wyroby drzewne z kolei ma być wyższe niż przed rokiem, jednak sezonowo słabsze niż w 2. kwartale 2010 i poniżej normalnego poziomu. Oczekuje się nieznacznego wzrostu w zapotrzebowaniu na papiery gazetowe ze strony odbiorców zagranicznych spoza kontynentu europejskiego.
Na rynku europejskim 3. kwartał ma przynieść niewielkie odbicie cenowe jeśli chodzi o papiery gazetowe. Jednak ceny wciąż pozostaną na poziomie znacznie niższym od tych z roku 2009. Kolejne podwyżki cen papierów gazetowych mają zostać wprowadzone na rynkach zamorskich. Oczekiwany jest natomiast o wiele wyższy wzrost cen na papiery magazynowe niż to miało miejsce w 2. kwartale 2010. Także ceny papierów graficznych w tym okresie będą rosły. W przypadku tektury ceny mogą wzrastać wyłącznie przy zamówieniach wcześniej nie zakontraktowanych. Podwyżki cen mogą mieć także miejsce w przypadku wybranych gatunków opakowań przemysłowych oraz produktów drzewnych.
Na rynku chińskim popyt na niepowlekane papiery magazynowe ma nieznacznie spaść do poziomu sprzed roku, co jednak ma zostać zrównoważone przez lekki wzrost ich cen. Przewiduje się wyższe od ubiegłorocznego, ale zbliżone do tego z 2. kwartału 2010, zapotrzebowanie na powlekane papiery graficzne na tamtejszym rynku.
Oczekuje się, że w krajach Ameryki Łacińskiej popyt na powlekane papiery magazynowe nieznacznie obniży się w porównaniu z ubiegłym rokiem, jednak będzie on wyższy od tego odnotowanego w 2. kwartale 2010. Przewidywane są także nieznaczne podwyżki cen.
Kodak wprowadza na rynek półformatowy system CtP Magnus 400 III
Z myślą o offsetowych drukarniach akcydensowych i opakowaniowych oraz wydawcach różnego rodzaju publikacji poszukujących rozwiązań oferujących wysoką wydajność, jakość, elastyczność i łatwość w użytkowaniu, firma Kodak wprowadziła na rynek nowy półformatowy system CtP oparty na technologii termicznej – Kodak Magnus 400 III. Urządzenie bazuje na sukcesie swojego poprzednika, a jego nowe możliwości produkcyjne uzyskano dzięki zastosowaniu nowego interfejsu użytkownika, prostszej obsłudze i obniżonej szkodliwości dla środowiska naturalnego.
„Najnowszy model z rodziny naświetlarek CtP Magnus jest naszą odpowiedzią na zmieniające się potrzeby klientów. Chcemy im – przez wprowadzenie urządzenia do naszej oferty – zaoferować niezawodne i elastyczne rozwiązanie, które będzie można rozbudowywać wraz z aktualnymi potrzebami i które pozwoli na lepsze wykorzystanie możliwości drzemiących we współczesnym rynku poligraficznym – mówi Kuty Paperny, dyrektor ds. zarządzania produktowego w dziale urządzeń wyjściowych firmy Kodak. – Wykorzystując to, co ma najlepszego do zaoferowania technologia naświetlania płyt cyfrowych firmy Kodak, urządzenie pozwoli naszym klientom na osiągnięcie jeszcze wyższej wydajności i zyskowności”.
Nowy system został zaprojektowany z myślą o maksymalizacji czasu pracy maszyn drukujących poprzez uproszczenie procesu obsługi. Oprogramowanie do naświetlarki Magnus 400 III jest dostępne w siedmiu wersjach językowych, posiada ponadto mechanizm autoodzyskiwania i możliwość połączenia systemu 1-gigabitowym łączem ethernetowym. Co więcej, urządzenie wyposażono w nowoczesne, wydajne elementy elektroniczne i opcję oszczędzania energii w czasie przestoju.
Przy użyciu oprogramowania Kodak Intelligent Prepress Manager, z którym nowy system jest w pełni kompatybilny, możliwe jest zdalne monitorowanie całej linii do produkcji płyt, co dodatkowo wpływa na większą wydajność i produktywność. Program pozwala też na tworzenie personalizowanych raportów dla klientów i umożliwia lepsze zarządzanie procesem produkcji płyt.
„Bardzo wysoka prędkość naświetlania i liczne opcje w zakresie automatyzacji czynią to rozwiązanie idealnym wyborem dla firm pozostających na krzywej wzrostu. Zaś negatywny wpływ na środowisko nasi klienci mogą zmniejszyć jeszcze bardziej, wykorzystując w codziennej produkcji bezchemiczne płyty Kodak Thermal Direct” – dodaje Kuty Paperny.

Plotery Allwin Konica - japońska jakość, chińska cena
Plotery Allwin Konica należą do najciekawszych ploterów twardosolwentowych o szerokości 3,20 metra. Charakteryzuje je niska cena zakupu, niskie koszty eksploatacji, wysoka jakość i prędkość druku, stabilność pracy. Plotery te zdecydowanie wyróżniają się na tle innych maszyn dalekowschodnich. Powodem tego jest jakość japońskich i amerykańskich podzespołów. „Brak siania, brak ziarna, brak ząbkowania krawędzi to zalety Allwina. O wyborze tego plotera oprócz świetnej jakości druku zadecydowała jakość konstrukcji oraz cena” – tak o drukarce Allwin Konica mówią jej użytkownicy.
Mimo że plotery Allwin Konica nie są produkowane w kraju kwitnącej wiśni, cechują się japońską jakością. Wiele podzespołów pochodzi od japońskich i amerykańskich producentów, co w porównaniu z większością ploterów w tym segmencie, bazujących na częściach chińskich i tajwańskich. jest niewątpliwym atutem Allwina.
Dzięki zastosowaniu w ploterze 8 głowic piezoelektrycznych najnowszej generacji, Konica Minolta 512, o wielkości kropli 42 pikolitry, ploter osiąga wysoką jakość druku. Dostępne są rozdzielczości druku od trybu produkcyjnego 180×720 dpi do wysokojakościowego 360×720 dpi. Dla porównania: większość wschodnich ploterów wyposażonych jest w głowice o dwukrotnie niższej fizycznej rozdzielczości. Druk w 4 pasach na takim ploterze jest taki jak druk w 2 pasach na ploterze Allwin. Dodatkowo inżynierowie Shanghai Allwin Digital Technology zminimalizowali efekty siania i nierównych krawędzi, często występujących w innych dalekowschodnich maszynach. Warto wspomnieć także, że plotery Allwin posiadają zaawansowane systemy ochrony głowic.
W tradycyjnej technologii druku urządzenia drukują poziome równoległe linie, które aby utworzyć jednolity obraz bez paskowania, muszą zostać nałożone na zadrukowywany materiał bardzo precyzyjnie, tj. nie mogą ani na siebie zachodzić, ani być od siebie odsunięte. Technologia ta powoduje, że w przypadku problemów z zatkanymi lub krzywo drukującymi dyszami na wydruku bardzo szybko uwidaczniają się niedoskonałości w postaci paskowania poziomego, tzw. bandingu – efekt nieakceptowany na rynku. Technologia Feather to nowy rodzaj druku, opracowany przez firmę Shanghai Allwin Digital Technology oraz firmę SA International (SAI) dostarczającą oprogramowanie PhotoPRINT (w zestawie z ploterem). Nakładane pasy łagodnie przeplatają się z każdym kolejnym nowo nakładanym pasem, co w bardzo dużym stopniu eliminuje efekt paskowania. Operator maszyny ma możliwość ciągłej kontroli stopnia przeplatania się pasów. Nowa technika pozwala więc drukować z dużo większymi prędkościami.
Ploter wyposażony jest w stół suszący posiadający trzy niezależnie sterowane strefy grzejne: grzałkę wstępną (maks. 55°C), grzałkę utrwalającą (maks. 40°C), grzałkę suszącą (maks. 55°C), a także sekcję wentylatorów. System ten zapewnia prawidłowe schnięcie tuszu również przy szybkich trybach druku.
Ploter Allwin wyposażony został w prosty i wydajny system czyszczenia karetki oparty na podciśnieniowym zasysaniu atramentu z powierzchni głowicy. Sterowanie rodzajem czyszczenia odbywa się z poziomu plotera i oprogramowania sterującego ploterem. Dzięki poszczególnym klawiszom mamy dostęp do czyszczenia wszystkich kolorów lub tylko konkretnej sekcji kolorystycznej.
Allwin Konica zwiększy moce produkcyjne i poszerzy możliwości wielu rozwijających się drukarń i agencji reklamowych. Ploter może drukować na szerokiej gamie mediów powlekanych i niepowlekanych. Przykładowe zastosowania to plakaty, banery, backlity, grafiki POS, grafika na środki transportu, siatki i wszelkie inne oznakowanie, zarówno do wnętrz, jak i stosowane na zewnątrz.
Wyłącznym dystrybutorem ploterów Allwin w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.
Zachęcamy do udziału w naszych konferencjach!
We wrześniu nasze wydawnictwo organizuje dwie konferencje – jedna należy do cyklu poświęconego drukowi cyfrowemu, druga to kolejna konferencja „etykietowa”.
21 września zapraszamy do Centrum Konferencyjnego Mercedes-Benz w Warszawie, gdzie organizujemy konferencję „Druk cyfrowy sposobem na realizację efektywnych działań marketingowych”. Jej celem jest zapoznanie słuchaczy z możliwościami druku cyfrowego, które mogą być wykorzystane w działaniach marketingowych i kampaniach reklamowych.
Czasy marketingu masowego bezpowrotnie minęły, definiowanie grup docelowych okazało się niewystarczające, dziś należy postawić na nowoczesne sposoby dotarcia do klienta. Obecnie za najbardziej efektywne uznaje się formułowanie przekazu dopasowanego do konkretnego, indywidualnego odbiorcy, uwzględniającego jego zachowania i preferencje – do czego niezbędne jest posiadanie i umiejętne użycie baz danych. A druk w ten sposób personalizowany może powstać tylko przy zastosowaniu maszyn cyfrowych. Podobnie przydatna jest koncepcja transpromo – wykorzystywania dokumentów transakcyjnych jako formy promocyjnej bądź nośnika przekazu marketingowego. Aby zatem stosować personalizację, trzeba znać odpowiednie rozwiązania i technologie – które zostaną zaprezentowane podczas naszej konferencji. Druk cyfrowy jest dźwignią nowoczesnego, efektywnego marketingu!

Natomiast 29 września, w tym samym miejscu, odbędzie się konferencja „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie”. Spotkanie to stanowi forum wymiany doświadczeń pomiędzy dostawcami technologii do produkcji etykiet samoprzylepnych, a drukarniami i odbiorcami ich usług. Zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania z zakresu wąskiej wstęgi. Konferencja składać się będzie z cyklu prezentacji multimedialnych prowadzonych przez dostawców technologii, maszyn, urządzeń i materiałów do produkcji etykiet samoprzylepnych. Wystąpienia są przeznaczone przede wszystkim dla drukarń produkujących etykiety samoprzylepne oraz dla ich klientów z sektora chemii gospodarczej oraz przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i piwowarskiego. Dla specjalistów z branży opakowaniowej i spożywczej będzie to doskonała okazja do spotkania się w jednym miejscu i czasie.

W najbliższym czasie Polski Drukarz organizuje także inne konferencje – informacje i rejestracja: www.akademia-wiedzy.eu
Color Management w opakowaniach - zapraszamy na warsztaty
Polski Drukarz, wydawca miesięczników „Świat DRUKU” i „Pro-KREACJA”, zaprasza na warsztaty „Color Management w opakowaniach”, organizowane we współpracy ze spółką Międzynarodowe Targi Poznańskie.
W dniach 14 i 15 września br., w godzinach 11.00–15.00, podczas Międzynarodowego Salonu Techniki Pakowania i Logistyki Taropak, na stoisku firmy Polski Drukarz (nr 80 w hali 3A) odbędą się warsztaty z zakresu zarządzania barwą w odniesieniu do produkcji opakowań. Procesy CM będą omawiane teoretycznie i demonstrowane praktycznie. Program będzie powtórzony drugiego z wymienionych dni. Do dyspozycji zainteresowanych będą specjaliści w zakresie Color Managementu z wiodących firm dostarczających rozwiązania z tej dziedziny: Alstor, Epson, Heidelberg Polska, Michael Huber Polska, X-Rite.
Podczas wykładów będą prezentowane m.in. monitory dla zawodowców wykonujących wymagające projekty graficzne opakowań i oczekujących od monitora najwyższego poziomu dokładności odwzorowania kolorów, systemy do wykonywanie odbitek próbnych, urządzenia do pomiaru barwy, w tym nowoczesne spektrofotometry, programy do kontroli jakości barwy,
rozwiązania produkcyjne wykorzystujące zaawansowane mechanizmy zarządzania barwą.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem tej strony lub pod adresem biuro@swiatdruku.com.pl do dnia 9 września br.

Program warsztatów:
- Kontrola i standaryzacja barwy w druku na odległość – czy takie rozwiązanie jest możliwe?
Małgorzata Lososová Ungrádová, Sales Manager, Distributors and Dealers Coordination, X-Rite Inc.

- Color Management a możliwości współczesnych monitorów graficznych
Sławomir Nigot, Key Account Manager Pro Distribution Channel, Alstor

- Wystąpienie eksperta z firmy Epson

- Praktyczne aspekty narzędzi do akceptacji drukowanych prac na odległość
Zbigniew Kosior vel Kosiorek, szef serwisu prepress, Heidelberg Polska sp. z o.o.

- Latające laboratorium w zakresie badań CM – sprawdzanie kolorystyki farb; czy dana odbitka jest prawidłowa i jakie ma parametry, i dlaczego są one właśnie takie
Robert Kuczera, General Manager of Technical Support, Michael Huber Polska

Organizator: Wydawnictwo Polski Drukarz sp. z o.o., MTP
Partnerzy Warsztatów: Alstor, Epson, Heidelberg, Michael Huber, X-Rite

Aktualne informacje – na http://www.akademia-wiedzy.eu/
Sukces Chespy w konkursie
W dniu 10 czerwca 2010 w Corinthia Towers Hotel w Pradze miał miejsce finał Regionalnego Konkursu Grand Prix CYREL 2010 dla Europy Środkowej i Wschodniej. Do konkursu nominowanych zostało 8 prac, do których repro wykonane zostało w firmie Chespa. Wśród nominowanych prac znalazły się:
- w kategorii druku bezpośredniego na tekturze falistej: LUKSUSOWA
- w kategorii druku bezpośredniego na tekturze falistej: DĘBOWE MOCNE
- w kategorii druku bezpośredniego na tekturze falistej: ŻUBR
- w kategorii druku na podłożu elastycznym (wąska wstęga): PLAYBOY
- w kategorii konwersji z rotograwiury do fleksografii: JEŻYKI Z KOKOSEM
- w kategorii etykiet: APETITA
- wyróżnienie za druk na bibule: SERWETKI KONIE
- wyróżnienie za druk na workach: TRAWA REKREACYJNA.

Spośród nominowanych prac trzy zdobyły ważne nagrody. Pierwsze miejsce i złoty medal Chespa otrzymała w kategorii konwersji z rotograwiury do fleksografii za pracę JEŻYKI Z KOKOSEM wyprodukowaną w drukarni Bahpol. Pierwsze miejsce i również złoty medal zdobyła w kategorii druku na podłożu elastycznym (wąska wstęga) za motyw PLAYBOY, także wykonany w drukarni Bahpol. Drugie miejsce i srebrny medal w kategorii druku bezpośredniego na tekturze falistej uzyskała za pracę LUKSUSOWA, drukowaną w firmie Werner Kenkel.

Müller Martini promuje nową maszynę drukującą VSOP z technologią sleeve
Wybór towaru z półki sklepowej zajmuje zazwyczaj przeciętnemu klientowi nie więcej niż kilka sekund, co oznacza, że przyciągające wzrok i atrakcyjne opakowanie jest kluczowym czynnikiem zwiększającym sprzedaż produktu. Z tego względu coraz większa liczba producentów opakowań żywnościowych wybiera z myślą o swoich wyrobach etykiety typu „sleeve”; dotyczy to zwłaszcza napojów i produktów mlecznych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma Müller Martini promuje na rynku nową wersję maszyny drukującej VSOP z technologią „sleeve”, która ma zapewnić jej pozycję lidera na rynku wąskowstęgowego druku opakowań w technice offsetowej.
W przeciwieństwie do innych segmentów przemysłu poligraficznego, wolumen zamówień w branży opakowaniowej utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Przyczyna tego jest prosta – nawet w ekonomicznie trudniejszym okresie popyt ze strony konsumentów pozostawał relatywnie stabilny. Jednym z obszarów poligrafii, który na przekór kryzysowi odnotowuje znaczące wzrosty, jest druk etykiet na wstędze folii, z której następnie formowany jest rękaw nasadzany na etykietowany produkt. Tego typu etykiety znane są pod anglojęzyczną nazwą shrink sleeves lub sleeves. Roczny wzrost rynku opakowań i etykiet typu shrink sleeve w samym tylko przemyśle spożywczym (zwłaszcza w segmencie napojów) w krajach Unii Europejskiej wynosi ok. 10%. Christian Steeb, dyrektor generalny szwajcarskiej firmy Nyco Flexible Packaging GmbH, zatrudniającej w swojej berneńskiej drukarni 170 pracowników, także zauważa powyższy trend: „W 2009 roku zadrukowaliśmy 700 mln produktów typu shrink sleeve. W tym roku ilość ta przekroczy miliard egzemplarzy”.
Jednym z czynników, jakie decydują o tym, że coraz więcej producentów żywności wybiera etykiety typu shrink sleeve z myślą o swoich napojach, jogurtach czy sosach sałatkowych, jest niemal nieograniczona liczba możliwych projektów graficznych i opcji etykietowania. Jest to bardzo istotne, jeśli wziąć pod uwagę, że współczesny konsument podejmuje decyzję o zakupie w ciągu kilku sekund. Jest to szczególnie zasadne w przypadku kiosków czy innych sklepów typu outlet, jak tych funkcjonujących przy stacjach benzynowych. Specjaliści ds. marketingu nazywają taką sytuację „chwilą prawdy” dla każdego punktu sprzedaży.
„W przypadku klasycznych etykiet istnieją pewne ograniczenia, choćby z uwagi na liczbę możliwych typów nadruku – mówi Christian Steeb. – Przy etykietach typu shrink sleeve mamy o wiele większe pole manewru”. Zdaniem Matthiasa Rotha, kierującego działem zakupów w szwajcarskiej firmie Rivella AG zajmującej się produkcją napojów, na rozwój opakowań, jak też na sposób ich projektowania i zadrukowania, wpływa także rosnąca liczba obecnych na rynku marek: „Produkty kupowane prosto z półki sklepowej są niemal zawsze wybierane z uwagi na swój wygląd”. Napój o nazwie Rivella – lider na rynku soft drinków – nadal pozostaje przy tradycyjnych etykietach papierowych, natomiast soki owocowe Michel, których napełnianiem także zajmuje się Rivella AG, posiadają wyższej jakości etykiety typu shrink sleeve. Jeszcze dziesięć lat temu w ofercie tej firmy znajdowały się zaledwie dwa produkty wyposażone w tego rodzaju etykietę. W roku 2005 liczba ta wzrosła do siedmiu, dziś jest ich już trzynaście. A ich nazwy to już nie standardowe Michel pomarańczowy czy ananasowy, ale Michel Bodyguard, Tinga, Beauty Colada czy Power Coffeeberry. „Etykiety typu shrink sleeve lepiej przekazują emocje – przekonuje Tatiana Giorgi, menedżer projektu w dziale marketingu Rivella AG. – Dlatego na tak konkurencyjnych rynkach, jak segment soków owocowych, są one sprawą kluczową, zwłaszcza gdy kupującymi są młodzi ludzie”.
Podobnie kluczową jest jakość. „Dobry projekt nie wiąże się wyłącznie z właściwym wyglądem – kontynuuje Tatiana Giorgi. – Chodzi w nim także o pozycjonowanie danej marki i stworzenie pozytywnej synergii z samym napojem oraz jego producentem. Najlepszym przykładem jest sok Michel, będący z założenia marką typu premium z wyższego segmentu, która nie zamierza i nie chce walczyć z tańszymi produktami oferowanymi przez supermarkety. Z tego względu Rivella jest skłonna wprowadzić w nim wartość dodaną i zainwestować we właściwe opakowanie”.
Podobnie jest w przypadku kawy Caffe Latte produkowanej przez szwajcarską firmę Emmi. Mówi Samuel Futer, kierujący w niej zespołem marketingu produktowego: „Należy pamiętać, że opakowanie musi pasować do całej koncepcji produktu. Z tego względu etykiety typu shrink sleeve są niemal stworzone z myślą o stożkowych opakowaniach kawy Caffe Latte, która pojawiła się w ofercie firmy w 2004 roku. Jej kampania promocyjna była najbardziej udanym wprowadzeniem nowego produktu na rynek”.
Koszty generowane przez drukarnię oraz koszty związane z napełnianiem produktu są wyższe w przypadku folii termokurczliwych niż przy etykietach papierowych. Jednak – jak zapewnia Müller Martini – nowa technologia VSOP sprawia, że etykiety shrink sleeve stają się bardzo atrakcyjną opcją w produkcji opakowań, nawet pod względem cenowym. Nyco, największa w Europie firma zadrukowująca folie PET, wytwarza opakowania przy zastosowaniu wszystkich trzech technik druku: flekso UV przy małych zamówieniach, wklęsłodruku przy produkcji wysokonakładowej oraz techniki offsetowej (z wykorzystaniem technologii VSOP tzn. zmiennoformatowych tulei zastępujących cylindry formowe i cylindry pośrednie) do wykonywania zarówno dużych, jak i małych nakładów. Ta ostatnia technologia jest tu stosowana od około roku, wdrożona została przez firmę Drent Goebel, przejętą następnie przez Müller Martini. „Takie zróżnicowanie pozwala nam na doskonałe porównanie wszystkich trzech wariantów” – mówi Christian Steeb.
Zdaniem dyrektora generalnego Nyco, nowa technologia jest znakomitym wyborem ze względu na trzy czynniki: „Pierwszym jest o wiele niższa ilość odpadów generowana przez maszynę VSOP. Po drugie, maszyna ta wymaga o wiele krótszego czasu przezbrojenia. Po trzecie wreszcie, koszty drukowania w technologii VSOP są znacznie niższe od tych generowanych w technice rotograwiurowej”.
W rezultacie korzystają klienci, którzy otrzymują niższą cenę za jeden metr kwadratowy zadrukowanego podłoża. „Dla nas obniżenie kosztów produkcyjnych oznacza znaczącą przewagą konkurencyjną – mówi Matthias Roth z firmy Rivella. – Zamawiane przez nas obecnie nakłady są o wiele niższe niż kiedyś, głównie za sprawą o wiele szerszej gamy produktów oraz dużej liczby kampanii sprzedażowych i promocyjnych”. Christian Steeb dodaje: „W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętny nakład jednego zamówienia obniżył się o połowę. W efekcie do wykonania standardowego zlecenia realizowanego przez zainstalowaną w Nyco maszynę VSOP wystarcza wstęga o długości 10 tys. metrów bieżących. Do najniższych przyjmowanych zleceń zużywa się 500 metrów podłoża, przy największych – ok. 40 tys. metrów”.
Zdaniem Christiana Steeba, ogromną zaletą maszyny VSOP, na której zadrukowywanych jest 99% etykiet typu shrink sleeve wykonywanych przez firmę Nyco, jest jakość, przewyższająca, jego zdaniem, tę oferowaną przez rotograwiurę: „Jeśli chodzi o farby, obie technologie są na zbliżonym poziomie. Jednak maszyna VSOP oferuje znacznie lepsze pasowanie kolorów”.
Jak twierdzi Matthias Roth, idealnie wydrukowane etykiety i folie termokurczliwe są absolutną koniecznością w przypadku uznanych marek, jak Rivella czy Michel: „Opakowanie w naszej branży jest jak wizytówka. Dlatego wymagamy najwyższej jakości druku i współpracujemy tylko z najlepszymi drukarniami potrafiącymi ją zagwarantować”.
Dzięki zakupowi w ubiegłym roku patentów związanych z maszyną VSOP (przejętych wraz z całą firmą Drent Goebel) Müller Martini może dziś zaproponować swoim klientom bardzo wszechstronne portfolio offsetowych maszyn drukujących w technologii wąskowstęgowej. Są one dostosowane do zróżnicowanych potrzeb zarówno drukarń działających na standardowych rynkach, jak też firm specjalistycznych, i pozwalają na zadrukowywanie tradycyjnych formularzy, składanki komputerowej, etykiet papierowych, różnego rodzaju folii, etykiet foliowych oraz typu shrink sleeve. Mówi Hanspeter Pfister, dyrektor zarządzający Müller Martini Printing GmbH z siedzibą w Maulburgu: „Nasze rozwiązania umożliwiają klientom wdrażanie nowych, obiecujących modeli biznesowych na szybko rosnących rynkach produkcji opakowań giętkich i kartonowych”.

Maszyna VSOP, której nowy model pojawił się ostatnio na rynku, to urządzenie obsługujące wstęgę podłoża o szerokości z zakresu 520-850 mm, dedykowane na rynki opakowań giętkich, etykiet i kartonów pudełkowych. Poza tym w ofercie Müller Martini znajdują się trzy inne linie produktów. Pierwsza z nich to maszyna Concepta, o szerokości wstęgi 520 mm, przeznaczona do produkcji mailingów, formularzy, druków zabezpieczonych, ulotek farmaceutycznych, etykiet i druków akcydensowych. Na podobny rynek skierowana jest też maszyna Alprinta, oferowana w wariantach z szerokością wstęgi z zakresu 520-740 mm. Z kolei model AplrintaV, dostępny w podobnej szerokości, jest przeznaczony głównie na rynek produkcji etykiet, ulotek farmaceutycznych, mailingów i druków zabezpieczonych.

Nowe drukarki sieciowe Konica Minolta
Firma Konica Minolta przedstawiła nowe, kolorowe drukarki sieciowe: magicolor 4750EN i magicolor 4750DN, które doskonale sprawdzą się w niedużych firmach, gdzie istotne są jakość i szybkość pracy. Nowe urządzenia są jeszcze mniejsze i szybsze niż dotychczas. Oba są wyposażone w opcje szybkiego drukowania sieciowego poprzez gigabitowy interfejs Ethernet. Zapewniają obsługę języków PCL i PostScript z opcjonalnym rozszerzeniem o XPS.
Drukarki pozwalają na produkcję wydruków monochromatycznych i kolorowych z prędkością 30 str./ min. Dzięki wbudowanemu modułowi magicolor 4750DN oferuje ponadto druk dwustronny ze stuprocentową wydajnością – równie szybki, jak druk jednostronny. Drukarki magicolor 4750EN/DN umożliwiają wydruk tak zróżnicowanych materiałów, jak korespondencja, prezentacje, ulotki, etykiety, koperty. Obsługują wszystkie gramatury papieru, od 60 do 210 g/m2, o rozmiarach od A6 do A4.
Nowe rozwiązania Konica Minolta zostały wyposażone w polimeryzowany, przyjazny dla środowiska toner Simitri HD. Już jego produkcja generuje znacznie mniejszą emisję CO2 niż w przypadku konwencjonalnego tonera proszkowego. Dodatkowo utrwalanie następuje w niższej temperaturze, więc używanie Simitri HD umożliwia zaoszczędzenie do 15% energii przy każdym wydruku. Natomiast w ramach programu Clean Planet Konica Minolta, który ma na celu ochronę cennych zasobów, zużyte pojemniki z tonerem są bezpłatnie poddawane recyklingowi przy użyciu nieszkodliwych dla środowiska i oszczędnych metod.
Obsługa nowych urządzeń Konica Minolta jest prosta dzięki dużemu wyświetlaczowi oraz intuicyjnym przyciskom. Obie drukarki współpracują z systemami Windows (2000, Server 2003, Server 2008, Vista, XP, 7), Macintosh (OSX 10.2.8, 10.3.9, 10.4, 10.5, 10.6), Linux (Redhat, SUSE) oraz Netware (4, 5, 6).
Drukarki są dystrybuowane przez AB SA, ABC Data, Action SA, Tech Data.

<< Poprzedni  1  2  3  4  5  6  | < 7 >  8  9  10  11-20  21-30  31-40  41-50  Następny >>


Nowa strona
Szanowni Internauci, zapraszamy na nową stronę Świata DRUKU : http://www.swiatdruku.eu/<br />
Zachęcamy także do subskrybowania naszego nowego newslettera:<br />
http://www.swiatdruku.eu/newsletter/register_subscription/1 Nowa odsłona naszej strony - zapraszamy: http://www.swiatdruku.eu/
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o