Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się

Z ostatniej chwili


Instalacja maszyn Horizon w drukarni Wrochna w Łodzi
W ostatnim tygodniu maja br. firma Derya z Tychów po raz kolejny zainstalowała maszyny japońskiego producenta Horizon International Inc. w Łodzi.
Rosnąca konkurencja na rynku poligraficznym wymaga coraz wyższego poziomu usług, a co za tym idzie, odpowiedniego sprzętu, dlatego współpraca firm Derya i Wrochna zaowocowała instalacją jednoszczękowej oklejarki Horizon BQ 270C oraz nowoczesnej, modułowej linii do zbierania i szycia broszur tego samego producenta.
Oklejarka Horizon BQ 270C, dająca możliwość wykonywania różnorodnych prac klejonych w miękkiej oprawie, gwarantuje wysoką jakość oprawy, nawet z najtrudniejszych materiałów. Wydajność katalogowa maszyny to 500 książek/godz. Maksymalna grubość klejenia wynosi 50 mm, minimalna – 1 mm. Zaletą oklejarki jest szybki czas narządu i łatwość obsługi. Nakład jest wykonywany wzorcowo praktycznie od pierwszego egzemplarza książki. Maszyna wyposażona jest w automatyczne bigowanie okładek, zespół frezująco-nacinający, automatyczne podawanie okładki. Podawanie okładki odbywa się przy pomocy bębna ssącego. Dobrym rozwiązaniem w tej oklejarce jest układ bocznego klejenia, w którego skład wchodzą dwa obrotowe talerze równomiernie ponacinane w miejscu styku kleju z wkładem książki. Ich zadaniem jest równomierne rozprowadzenie kleju. Takie rozwiązanie bocznego klejenia gwarantuje wysoką jakość wykonania i równe rozsmarowanie kleju, zapobiega także wypływaniu kleju po zaciśnięciu szczęki. Oklejarka może zapamiętać 200 prac i przygotowana jest do systemu komunikacji CIP 3 i CIP 4. Jej niewielkie gabaryty nie wymagają zbyt dużej powierzchni pod maszynę.
Natomiast konfiguracja linii do broszur zakupiona przez drukarnię Wrochna składa się z wież zbierających VAC 100a i VAC 100m. Wieże te posiadają nowoczesny system pobierania arkuszy za pomocą bębnów zasysających. W agregacie SPF 200A zebrane arkusze są szyte drutem za pomocą głowic Hohner i łamane. Wszystkie ustawienia odbywają się automatycznie z kolorowego panelu dotykowego LCD. Maszyna ma możliwość szycia broszurowego, opcjonalnie szycia na sztych i szycia narożnego, samego łamania bez szycia i przelotu broszur. Standardowo maszyna jest wyposażona w dwie głowice szyjące. Ponadto w wyposażeniu standardowym znajdują się m.in. czujnik blokady lub braku drutu i urządzenie do wyrzucania niekompletnych broszur. W systemie zakupionym przez Tomasza Wrochnę zainstalowane są wkłady do szycia oczkowego. Opcjonalnie mogą być zainstalowane cztery głowice do szycia na płasko lub oczkowo.
W agregacie istnieje możliwość regulacji kąta położenia głowic szyjących, co pozwala na korekcję w przypadku niedokładności podczas cięcia arkuszy.
Linia wyposażona jest w obcinarkę frontową FC 200A. Wieże zbierające z agregatami połączone są wykładakiem ST 40, który daje możliwość zbierania arkuszy w stos z przesunięciem.
Nowe aplikacje EFI
EFI wprowadza nowe aplikacje na przenośne urządzenia dla RIP-ów EFI XF oraz systemów zarządzania drukiem Pace i Monarch. Użytkownicy iPhone, iPad i iPod mają dostęp do EFI XF: serwerów, workflow i drukarek – możliwość monitorowania i kontrolowania pracy gdziekolwiek i kiedykolwiek.
EFI wprowadził przenośnego Użytkownika na przenośne urządzenia Apple. Z poziomu tzw. przenośnego Użytkownika można przez iPhone, iPad lub iPod podglądać i kontrolować oprogramowanie do zarządzania produkcją EFI Pace i Monarch, a także kontrolować i monitorować drukarki sterowane przez EFI XF, oprogramowanie do produkcji i proofingu. Posiadając dostęp do EFI Fiery XF i Colorproof XF można przemieszczając się podglądać prace, robić wydruki próbne, drukować i usuwać prace.
Użytkownicy iPone, iPad, iPod łączą się i logują przez sieć komórkową lub WiFi. W EFI XF Mobile Client jest okno do systemów zarządzenia Pace lub Monarch. Użytkownicy mogą widzieć status pracy. Nowa przenośna aplikacja EFI ma także dostęp do serca systemu, tj. do serwera EFI XF. Można podglądać prace i monitorować ich status, robić wydruki próbne, drukować i usuwać prace, weryfikować dane, monitorować serwer, workflow i status drukarek.
„Te nowe funkcje dają naszym klientom nieograniczoną mobilność – mówi Stefan Spiegel, dyrektor generalny w EFI w dziale rozwiązań graphic arts. – Dostęp i kontrola zdalna nie jest niczym nowym. Nowe jest to, że teraz nawet nie potrzeba komputera, aby to robić. Wystarczy tylko przenośny telefon”.

Nagroda TIPA dla Cansona
Canson został nagrodzony prestiżową nagrodą TIPA (w 20. rundzie nagród) za najlepszy papier do artystycznych wydruków atramentowych – Baryta Photographique z gamy Canson Infinity.
Baryta Photographique 310 g/m2 jest prawdziwym papierem barytowym stworzonym do druku atramentowego, dostosowanym do tuszów pigmentowych. Składa się z pokrytego bielą barytową bezkwasowego papieru z chemicznie czystej celulozy. Biel barytowa (siarczan baru), jako najwyższej klasy warstwa przyjmująca tusz z drukarki, stanowi dokładnie ten sam rodzaj pokrycia, jaki był używany do produkcji tradycyjnego papieru światłoczułego. Barytowy papier fotograficzny Cansona spełnia wymagania długowieczności stawiane przez galerie i muzea (zgodnie z normą ISO 9706), a jednocześnie zapewnia wygląd i estetykę prawdziwej odbitki barytowej, jaką można uzyskać w ciemni fotograficznej. Papier Baryta Photographique jest szybkoschnący i wodoodporny, a przy tym zapewnia ostrość wydruku i gęstość czerni, przez co nadaje się znakomicie do fotografii czarno-białej.
Najlepsze produkty do fotografii cyfrowej, które miały swoją premierę między 1 kwietnia 2009 a 31 marca 2010, zostały nominowane do nagrody w wyniku niezależnego głosowania redaktorów z 28 magazynów fotograficznych z 9 państw europejskich oraz Kanady, Stanów Zjednoczonych i Republiki Południowej Afryki, zrzeszonych w The Technical Image Press Association.
TIPA przyznaje swoje nagrody w kategorii produktów do profesjonalnego przetwarzania i tworzenia obrazu od 1991 r., aby pomóc fotoentuzjastom w dokonywaniu jak najlepszych wyborów. Ponadto działania TIPA to prowadzenie badań wśród czytelników magazynu, zwiedzanie fabryk i przedsiębiorstw na całym świecie, a także ciągłe śledzenie rozwoju badań naukowych, by móc nadążać za rozwojem technologii obrazowania.
Wręczenie nagród odbędzie się na Targach Photokina organizowanych w Kolonii (Niemcy) w październiku 2010.
Cortland działa w Trójmieście
Cortland sp. z o.o. przejęła działalność gdańskiego Apple Premium Reseller USE, otwierając w ten sposób swój oddział w kolejnym mieście. Klienci z Trójmiasta zyskają dostęp do bogatej oferty Cortlandu, przez którą rozumieć należy nie tylko znacznie szerszy asortyment sprzętu, oprogramowania i akcesoriów, ale i obsługę serwisową, fachowe szkolenia i bezpośredni kontakt ze specjalistami.
„Jesteśmy przekonani, że klientom spodoba się szybka, a w wielu przypadkach natychmiastowa dostępność wielu produktów z oferty Cortlandu. Zapewnimy możliwość zademonstrowania na miejscu najnowszych modeli i rozwiązań, regularnie będą odbywać się szkolenia. Obecność Autoryzowanego Serwisu Apple pozwoli na szybką i kompetentną pomoc. Cieszymy się, że wszystko to możemy teraz oferować także w Trójmieście” – powiedział prezes Cortland sp. z o.o., Zbigniew Czerniewicz.
W związku z istotnym poszerzeniem działalności firma prowadzi rekrutację entuzjastów Apple do pracy w swym nowym oddziale, zlokalizowanym w Centrum Handlowym Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu.
Cortland sp. z o.o. działa od 1992 r., w tej chwili ma swoje oddziały w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku. Autoryzacje Apple i innych wiodących producentów oraz odpowiednie certyfikaty dają klientom gwarancję wysokiego poziomu obsługi zarówno na etapie sprzedaży, jak i przy obsłudze serwisowej oraz szkoleniach. W ciągu 18 lat istnienia Cortland dostarczył i wdrożył w całym kraju kompletne systemy graficzne w kilku tysiącach firm segmentu DTP, prepress i projektowania architektonicznego.Pierwsza drukarka z białym atramentem wodnym - seminarium Epsona
Epson Stylus Pro WT7900 to pierwsza na rynku drukarka wyposażona w biały atrament wodny. Seminarium jej poświęcone odbędzie się 29 czerwca br. w warszawskim hotelu Hilton (ul. Grzybowska 63). Eksperci z firmy Epson zaprezentują urządzenie, omówią funkcjonalności, opowiedzą o technologii, zastosowaniach i rynku.
„Zależy nam na kompleksowym zaprezentowaniu produktu. Epson Stylus Pro WT7900 to najnowszy model w naszej gamie profesjonalnych produktów graficznych, opracowany specjalnie z myślą o rynku opakowań klasy high-end. Dlatego też podczas seminarium opowiemy o rynkach i branżach, dla których ten produkt został stworzony” – mówi Tomasz Kuciński z firmy Epson.
Podczas całodniowego seminarium partnerzy Epson, firmy CGS, EFI, GMG, ProofMaster oraz StarProof, opowiedzą o oprogramowaniu proofingowym, które współpracuje z tą wielkoformatową maszyną.
Stylus Pro WT7900 został opracowany specjalnie z myślą o próbnych wydrukach opakowań i etykiet. Ten najnowszy model z serii wielkoformatowych drukarek atramentowych Epson Stylus Pro potwierdza zaangażowanie firmy Epson w rozwój branży opakowań. Urządzenie oferuje bogate możliwości w zakresie zarządzania i sterowania kolorami, odtwarzania szerokiej gamy kolorów, precyzyjnego druku na wielu różnych nośnikach (foliach, papierach
i podłożach metalicznych) w wysokiej jakości, a także przygotowywania dokładnych próbek finalnego produktu.
Drukarka wykorzystuje 9-kolorowy zestaw atramentów Epson UltraChrome HDR (High Dynamic Range) zapewniający szeroką przestrzeń barwną i perfekcyjną reprodukcję kolorów specjalnych. Specjalnie dla tego urządzenia firma Epson opracowała biały atrament wodny, aby zagwarantować wysoką gęstość koloru białego i dokładność powłok stosowanych w próbnych wydrukach opakowań.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 16.30. Zainteresowani udziałem są proszeni o rejestrację pod adresem LFP@epson.pl
Opolgraf zaprasza na spotkanie
25 czerwca w piątek o godz. 18.00 w Fabryce Inspiracji Opolgrafu odbędzie się ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą. Tym razem zagości w Opolu pierwszy i jedyny polski kosmonauta, generał Mirosław Hermaszewski. Pretekstem do spotkania jest książka gościa: „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty”. Spotkanie poprowadzą Magdalena Guniak i Tomasz Grzyb.
Inicjatorem projektu jest Opolgraf SA, organizatorzy: Opolgraf S.A., Klub Suterena, Urząd Miasta Opole, sponsor: Map Polska.
Warsztaty fotograficzne w Galerii Eizo
Firma Alstor zaprasza na warsztaty fotograficzne połączone z obróbką zdjęć w ramach cyklu „Pomysł, fotografia, wydruk”. Warsztaty poprowadzi znany i ceniony fotograf Jacek Bonecki. Spotkania odbywać się będą w Galerii Eizo przy ul. Weneckiej 12 w Warszawie.
Tematem najbliższego spotkania – w dniach 22 i 23 czerwca – będzie „Monochromatyczna fotografia aktu”. W zaaranżowanym studio zostanie zrealizowana sesja – studium sylwetki ciała ludzkiego w odcieniach szarości, bez koloru. Główny nacisk zostanie położony na pracę formą, ekspresję świetlną oraz oddanie głębi i faktury za pomocą półtonów szarości.
Każdy dzień warsztatowy podzielony będzie na część teoretyczną i praktyczną. W części praktycznej fotografowie będą uczestniczyć w sesji zdjęciowej w studio fotograficznym, a następnie w procesie edycji zdjęcia i wydruku w ciemni cyfrowej. Każdy z uczestników będzie miał możliwość skalibrowania monitora, jak również wydruku zrobionego na warsztatach zdjęcia.
W części teoretycznej zaprezentowane zostaną możliwości konfiguracji całej ciemni cyfrowej, od komputera poprzez monitor po drukarkę. Opisany będzie proces kalibracji i profilowania sprzętu oraz dobór właściwych warunków oświetlenia na stanowisku pracy.
Do dyspozycji uczestników warsztatów dostępne będą monitory Eizo, drukarki Epson, światło ciągłe i błyskowe Fomei, urządzenia pomiarowe firmy X-Rite oraz aparaty Sony.
Więcej informacji – na stronie www.foto-eizo.pl

Kolbus na targach Ipex 2010
Podczas odbywających się niedawno targów Ipex firma Kolbus, obecna, tradycyjnie, z własnym stoiskiem, zaprezentowała pięć urządzeń introligatorskich, dedykowanych dla drukarń dziełowych, prasowych i akcydensowych. Na jej stoisku przez cały okres targów byli obecni przedstawiciele firmy Inrozap, która od wielu lat – na zasadach wyłączności – oferuje urządzenia Kolbus w naszym kraju.
Prezentacja firmy Kolbus na tegorocznych targach Ipex przebiegała pod hasłem integracji rozwiązań z zakresu introligatorni z cyfrowymi maszynami drukującymi. Stąd m.in. obecność na jej stoisku maszyny HP Indigo, w której drukowane były materiały poddawane dalszej obróbce w urządzeniach Kolbus. Prezentacje obejmowały m.in. tworzenie bloków książkowych z pojedynczych stron, produkcję okładek i oprawę twardą książek, uwzględniające szybką zmianę formatów realizowanych prac.
Pierwszym z prezentowanych (także podczas pokazów „na żywo”) urządzeń była oklejarka KM 600, sterowana systemem Copilot i oferująca wydajność do 7 tys. taktów/godz. Jest ona dedykowana do oprawy miękkiej czasopism, broszur, katalogów i książek. Urządzenie wyposażono m.in. w system podawania bloku książkowego, stację do formowania grzbietu (z funkcjami wyrównywania i tworzenia mikronacięć) oraz w pełni zintegrowany system nanoszenia kleju PUR za pomocą dedykowanego zestawu dysz.
Stworzony w oklejarce blok książkowy był następnie przenoszony do trójnoża HD 130, gdzie następowało jego obcinanie. Zaprojektowany z myślą o obróbce pojedynczych bloków i pracujący z prędkością 45 cięć/min, może być także stosowany w wariancie z podawaniem ręcznym. Trójnóż jest wyposażony m.in. w dedykowany system ustawiania parametrów, licznik cięć oraz wygodny w użyciu interfejs operatora, składający się z wyświetlacza i zestawu symboli graficznych na klawiaturze.
Kolejnym urządzeniem prezentowanym na stoisku firmy Kolbus był automat do produkcji i montażu okładek DA 260 o wydajności 40 taktów/min. Urządzenie jest przeznaczone do niskonakładowej produkcji okładek książkowych, segregatorów, tylnych części kalendarza i gier planszowych. Automat, jak zapewnia producent, cechuje się wyjątkową ergonomią w działaniu. Stacje podawcza i odbiorcza znajdują się na wysokości odpowiedniej dla operatora maszyny, a jej narządzanie – dzięki funkcji półautomatycznego ustawiania parametrów produkcyjnych – przebiega szybko i sprawnie. Urządzenie zaprojektowano tak, że cała maszyna znajduje się w zasięgu wzroku operatora.
Z myślą o zwiedzających targi firma Kolbus demonstrowała też linię do produkcji książek w oprawie złożonej BF 512 o wydajności 30 taktów/min, obejmującą stacje: zaokrąglania i formowania grzbietu wkładu, pozycjonowania wkładu, przyklejania kapitałki, zawieszania wkładu w okładkę oraz prasowania i wypalania rowka.
Linia jest wyposażona w funkcję automatycznego ustawiania parametrów zlecenia i sterowana za pomocą systemu Copilot (pozwalającego na zapamiętanie i ponowne wykorzystanie poszczególnych parametrów obrabianego formatu). Charakteryzuje się krótkim czasem narządzania i łatwością obsługi.
Targi były też miejscem promocji najnowszej wersji portalu serwisowego 3•60, pozwalającego na zdalną diagnostykę i naprawę urządzeń Kolbus. Jak zapewnia firma, pozwala on użytkownikom posiadającym urządzenia wyposażone w odpowiednie moduły na redukcję kosztów związanych z przestojami w produkcji i ewentualnymi naprawami sprzętu.
Mówi Jolanta Szafranek, zajmująca się marketingiem w firmie Introzap: „Targi Ipex 2010 okazały się dużym sukcesem zarówno dla firmy Kolbus, jak też dla nas jako jej polskiego przedstawiciela. Mieliśmy wiele odwiedzin ze strony polskich drukarń, głównie dziełowych, zainteresowanych konkretnymi rozwiązaniami, dopasowanymi do ich aktualnych potrzeb. Mamy nadzieję, że rozmowy przeprowadzone na targach już wkrótce zaowocują kolejnymi kontraktami na dostawy urządzeń introligatorskich Kolbus do rodzimych zakładów poligraficznych”.
Brillia LH-PLE - nowość Fujifilm
Firma Fujifilm, dostarczająca technologie ekologiczne dla poligrafii, na targach Ipex zaprezentowała swoją najnowszą płytę Brillia LH-PLE. Płyta doskonale współpracuje z inteligentnym procesorem ZAC. Redukcja chemii zużywanej w trakcie procesu o 75% umożliwia pracę przyjazną środowisku naturalnemu. Pozwala również na oszczędność kosztów generowanych podczas produkcji. Wywoływarka ZAC wraz z płytą Brillia LH-PLE pracują w unikatowej technologii Low-chem stworzonej przez Fujifilm.
Brillia LH-PLE to płyta najnowszej generacji – zapewnia doskonałą wydajność i bardzo dobrą jakość druku. Jest przeznaczona m.in. do zwojowego drukowania typu heatset – umożliwia uzyskiwanie nakładu wielkości nawet 300 tys. odbitek. Produkowana jest w fabryce Fujifilm w Tilburgu (Holandia). Do jej produkcji wykorzystuje się wyjątkowo odporny stop aluminium, który umożliwia osiągnięcie bardzo dużych nakładów i eliminuje przestoje maszyny drukującej.
Brillia LH-PLE pozwala drukować farbami UV bez konieczności wypalania płyty. Wykonywanie z niej form drukowych odbywa się za pomocą tych samych naświetlarek i wywoływarek, co w przypadku płyt Brillia LH-PJE.
Carbon 3D - nowa folia Ikonos
Ikonos poszerzy? ofert? o coraz bardziej popularne, samoprzylepne, wylewane folie tuningowe o efekcie karbonu.
Folie karbonowe przeznaczone s? g?ównie do oklejania pojazdów. Mo?na je stosowa? z zewn?trz, jako alternatyw? dla lakieru, celem uatrakcyjnienia ca?ego lub fragmentów samochodu. Folia karbonowa nadaje si? równie? do przyozdabiania wn?trza auta. Aplikowana przez profesjonalist? nada pojazdom indywidualny design i nowoczesny charakter.
Ikonos Carbon 3D to bardzo atrakcyjna cenowo, wylewana folia PVC o trójwymiarowej strukturze imituj?cej karbon. Grubo?? folii wynosi 125 mikronów, jest ona zabezpieczona przez papier silikonowany o gramaturze 130 g/m2. Si?a adhezji kleju, wg normy FINAT 1, wynosi 9N/25 mm po 20 minutach od aplikacji i 11 N po 24 godzinach. Jest ona odporna na dzia?anie czynników zewn?trznych takich jak ?wiat?o UV, chemia i wilgo? do pi?ciu lat. Zastosowany klej umo?liwia ?atwe pozycjonowanie na karoserii, tak?e na przet?oczeniach.
Carbon 3D mo?na aplikowa? w temperaturze od 5°C do 40°C. Foli? mo?na u?ytkowa? w bardzo szerokim zakresie temperatur, od –45°C do 115°C. Naklejona na stal, aluminium b?d? szk?o ma charakter samogasn?cy.
Folia dost?pna jest w kolorze czarnym, wkrótce b?dzie wersja w kolorze aluminium. Seria Ikonos Cast System, po foliach wylewanych, laminatach i aktualnie foliach typu „carbon”, wkrótce poszerzy si? o folie typu „cameleon”. Warto te? przypomnie?, ?e opolska firma regularnie organizuje, ciesz?ce si? du?? popularno?ci? warsztaty i szkolenia pt. „Aplikacje samochodowe od A do Z”. Wszystkie te dzia?ania maj? na celu dostarczanie klientom i dystrybutorom pe?nej oferty materia?ów oraz niezb?dnego know-how w zakresie car wrappingu.
Dystrybutorem materia?ów Ikonos w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.

Duplo i Siemens Finance - nowe możliwości finansowania
Firma Duplo po raz kolejny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów. Po wprowadzeniu dwa lata temu usługi w zakresie finansowania inwestycji, która funkcjonuje pod marką „Duplo Finance” i oferuje klientom specjalne, korzystniejsze warunki leasingu maszyn i urządzeń oferowanych przez Duplo, polski oddział tego producenta we współpracy z firmą Siemens Finance proponuje kolejną opcję, mającą ułatwić inwestycje tym przedsiębiorstwom, które starają się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Dofinansowania z Unii Europejskiej to coraz częstsza forma wsparcia wielu inwestycji w branży poligraficznej. Niestety ciągle problemem pozostaje czas oczekiwania na przyznaną dotację, co przesuwa możliwość wykorzystania danego urządzenia o kilka, czy nawet kilkanaście miesięcy. Powoduje to odsunięcie w czasie usprawnienia procesu produkcji, a co za tym idzie przesuwa osiągnięcie przez daną firmę przewagi konkurencyjnej na trudnym rynku zleceń. W tej sytuacji z pomocą dla swoich klientów przychodzi firma Duplo Polska, która przy współpracy z firmą Siemens Finance proponuje oczekującym na przyznanie dotacji firmom możliwość wcześniejszego zakupu sprzętu, a tym samym rozwijania swojego biznesu parę miesięcy wcześniej.
Firmy w swojej nowej ofercie proponują dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest pożyczka na zakup maszyn w sytuacji, kiedy dany klient ma już przyznaną dotację ze środków Unii Europejskiej. Warunki spłaty takiej pożyczki ustalane są analogicznie jak w przypadku spłaty umowy leasingu, w toku indywidualnych rozmów z klientem. To propozycja, której mechanizm jest zbliżony do kredytu czy pożyczki bankowej. Umożliwia jednak danej drukarni start z wykorzystaniem maszyny, na którą przyznana jest dotacja, znacznie wcześniej niż byłoby to możliwe w normalnym trybie.
Druga opcja, którą Duplo Polska i Siemens Finance proponują swoim klientom, dotyczy sytuacji, kiedy umowa dotycząca dotacji nie jest jeszcze przez drukarnię podpisana. W takim przypadku Siemens Finance podpisuje z daną drukarnią najpierw klasyczną umowę leasingu z możliwością późniejszej jej konwersji na umowę pożyczki, jeśli klient będzie tym zainteresowany. Oznacza to, że klient może otrzymać sprzęt jeszcze przed otrzymaniem dotacji, a co za tym idzie rozpocząć szybciej produkcję i rozwój swojego biznesu. Ta opcja jest jeszcze bardziej korzystna dla naszych klientów, bo jeszcze przed podpisaniem wniosku o dotację mogą oni korzystać ze sprzętu, na jaki się zdecydują. Mogą również z czasem zadecydować, który wariant finansowania będzie dla nich najkorzystniejszy.
Nowe produkty UPM Raflatac dla farmacji
Firma UPM Raflatac wprowadziła nowy klej, odpowiedni do większości aplikacji farmaceutycznych z wykorzystaniem foliowych materiałów wierzchnich. Klej RC3P charakteryzuje wyjątkowa przejrzystość, dlatego przeznaczony jest do zastosowań typu clear-on-clear. Ma także dobrą adhezję do powierzchni walcowatych i jest optymalny do etykietowania pojemników o małej średnicy, takich jak probówki, strzykawki i ampułki.
Oprócz doskonałej adhezji do powierzchni szklanych i wykonanych z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), ten klej topliwy UV posiada także dobrą odporność na wodę i chemikalia.
W skład oferty produktów firmy UPM Raflatac dla farmacji wchodzi także nowe rozwiązanie typu clear-on-clear do etykietowania przezroczystych fiolek, strzykawek i ampułek. Klej zastosowany w tym rozwiązaniu ma specjalny dodatek luminescencyjny, który pozwala na wykrycie brakujących etykiet. Jest to superprzezroczysty klej RD 200 L, dostępny z cienkim przezroczystym poliestrowym materiałem wierzchnim Pharmaclear PET TC 36 D. Połączenie to zapewnia doskonałe przyleganie do powierzchni o małych średnicach. Dzięki zastosowaniu materiału podkładowego PET 36 klej rozprowadzony jest równomiernie, a cała konstrukcja zapewnia wyjątkową przejrzystość.
Zarówno klej RC 3P, jak i RD 200 L, przeznaczone są do sterylizacji parowej pod ciśnieniem.
Reprograf zaprasza na dni otwarte do firmy Baumann
W dniach od 28 czerwca do 2 lipca w siedzibie firmy Baumann w Solms (www.baumann-mbs.de) organizowany jest open house pod nazwą „Future Visions”. We współpracy z firmą GTS GmbH z Heilbronn (www.countmaster.de) prezentowane będą specjalistyczne rozwiązania dla drukarń papierów wartościowych i druków specjalnych.
W tym obszarze zastosowań, oprócz wysokich wymagań co do precyzji cięcia liczy się superdokładne przeliczanie użytków i produktów. Firma GTS jest pod tym względem światowym liderem, a jej międzynarodowe referencje mówią same za siebie.
Podczas dni otwartych prezentowane będą dwa systemy. W pierwszym papier jest podawany w automatycznym trybie poprzez BASA (automatyczny system wyrównywania stosu) w warstwach po 100 arkuszy do systemu liczącego GTS z podwójną głowicą liczącą, a następnie wykładany i pozycjonowany na palecie. Pomiędzy każdą warstwę po 100 sztuk jest wkładana przekładka tekturowa.
W drugiej linii stosy wyrównywane przez automatyczną utrząsarkę są podawane przez nakładacz ze zintegrowaną liczarką do systemu liczącego GTS. Tak przygotowany materiał jest cięty na krajarce Wohlenberg 132 z odciągiem ścinek i układany z pomocą wykładacza.

KBA na targach Ipex 2010
Cztery arkuszowe maszyny drukujące pracujące na stoisku, tysiące zwiedzających z całego świata, wiele sfinalizowanych kontraktów na dostawy nowego sprzętu, pozytywne prognozy sprzedaży na kolejne miesiące tego roku – to najkrótsze podsumowanie obecności firmy KBA na targach Ipex 2010. Z efektów wystawy zadowolona jest także firma KBA-Polska, której przedstawiciele byli obecni na stoisku KBA przez cały okres trwania wystawy.
Mówi Oliver Becker, prezes KBA-Polska: „Na stoisku mieliśmy okazję gościć wielu zwiedzających z Polski. Można wręcz stwierdzić, że frekwencja – choćby biorąc pod uwagę zawirowania w ruchu lotniczym nad Europą – była wyższa od oczekiwanej. Podczas targów przeprowadziliśmy wiele interesujących rozmów, z których część, mam nadzieję, już wkrótce zaowocuje zamówieniami na nowe maszyny. Zwłaszcza, że targi Ipex przyniosły kilka interesujących premier, m.in. nową ekologiczną wersję modelu KBA Rapida 75E, a także kolejne ciekawe funkcje i opcje w maszynach pełnoformatowych KBA Rapida 105 i 106. Dużą popularnością cieszyła się też pozostająca nieco w cieniu w stosunku do innych prezentowanych urządzeń ćwierćformatowa maszyna KBA Genius 52 UV, będąca w ofercie KBA-Polska od 4. kwartału ubiegłego roku. W tym miejscu warto dodać, że tuż przed targami Ipex podpisaliśmy pierwszy kontrakt na jej dostawę do drukarni z Polski. Jest nią firma Viperprint z Częstochowy, a instalacja sprzętu planowana jest na najbliższe tygodnie”.
KBA Genius 52 UV to kompaktowa i proekologiczna, bazującą na technologii offsetu bezwodnego, maszyna w formacie B3. Podczas odbywającej się w czasie targów konferencji prasowej KBA poinformowano, że na całym świecie pracuje dziś ok. 150 urządzeń z tej serii. Wśród jej najważniejszych cech warto wymienić: krótki zespół farbowy, centralny cylinder dociskowy (wokół którego rozmieszczone są zespoły drukujące), system kontroli temperatury wałka aniloksowego i cylindra formowego, automatyczny system zmiany płyt, możliwość drukowania na nietypowych (np. niewsiąkliwych) podłożach o grubości maksymalnej 0,8 mm i wydajność rzędu 8 tys. egz./godz. „Opcje oferowane przez tę maszynę coraz częściej znajdują uznanie wśród drukarń chcących wyróżnić się na bardzo konkurencyjnym rynku zleceń – dodaje Oliver Becker. – Dlatego liczymy, że także w Polsce – w ślad za instalacją w firmie Viperprint – znajdzie ona kolejnych użytkowników”.
Światową premierę na targach Ipex 2010 miała półformatowa maszyna KBA Rapida 75E, oferująca, jak zapewnia producent, najlepszą wartość w swojej klasie formatowej, m.in. dzięki energooszczędnym i proekologicznym rozwiązaniom w niej zastosowanym. Targowa konfiguracja obejmowała pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą, zajmując zaledwie 16,5 m2 powierzchni (to o 50% mniej niż porównywalne maszyny w tym samym formacie). Według KBA nowa maszyna, produkowana przez zakłady w czeskiej Dobrušce, zużywa też najmniej energii spośród wszystkich maszyn B2 dostępnych na rynku (w stosunku do obowiązujących norm redukcja wynosi nawet 50%). „Z entuzjastycznych reakcji podczas pokazów targowych można wywnioskować, że maszyna ta będzie prawdziwym przebojem w formacie B2, także na polskim rynku, gdzie KBA jest zdecydowanym liderem – kontynuuje Oliver Becker. – Maszyna posiada wiele nowych, innowacyjnych funkcji, które spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych gości uczestniczących w targowych prezentacjach na stoisku KBA”.
W klasie formatowej B1 firma KBA zaprezentowała dwie maszyny: KBA Rapida 105 i KBA Rapida 106. Pierwsza z nich, nazywana przez firmę „koniem roboczym”, cieszy się dużą popularnością wśród polskich klientów. Najczęściej znajduje zastosowanie przy zadrukowywaniu papierów, kartonów (w wersji CX), opakowań, etykiet i folii (w tym ostatnim przypadku przy użyciu farb UV). Dotychczas na całym świecie zainstalowano około 2,5 tysiąca tych urządzeń, wśród jej użytkowników są też drukarnie z naszego kraju. „To prawda, w Polsce pracuje bardzo dużo maszyn z serii Rapida 105 – potwierdza Oliver Becker. – Mamy tu bowiem do czynienia z maszyną oferującą sprawdzoną technologię i łatwą obsługę, skierowaną do drukarń, dla których wysublimowanie rozwiązania techniczne nie są najistotniejsze. Zakładamy, że po tegorocznych targach liczba jej polskich użytkowników jeszcze wzrośnie”.
Na stoisku KBA nie mogło też zabraknąć „mistrza świata w czasie narządu maszyny” – modelu KBA Rapida 106 – który zadebiutował na ostatnich targach drupa w 2008 roku. Maszyna posiada liczne opcje i funkcje automatyzujące jej pracę, m.in. niedawno wprowadzone w niej rozwiązanie Flying JobChange, pozwalające na zmianę zleceń „w locie”, umożliwiające jednoczesne drukowanie i narząd w wybranych zespołach drukujących. Zupełną nowością, pokazaną po raz pierwszy na targach Ipex, był zaimplementowany w niej moduł Instrument Flight firmy System Brunner. „Mamy nadzieję, że wprowadzenie tego rozwiązania, pozwalającego na pomiar i regulację nafarbienia według skali szarości, spotka się z dużym uznaniem naszych klientów, także z Polski – mówi Oliver Becker. – Dla rodzimych drukarń równie atrakcyjne powinny być też różne funkcje zwiększające automatykę działania maszyny KBA Rapida 106, jak choćby system jednoczesnej zmiany płyt DriveTronic SPC czy ClearTronic Synchro – system jednoczesnego mycia obciągów gumowych, wałków farbowych i cylindrów formowych. Poza wyżej wymienionymi funkcjami maszyna KBA Rapida 106 może być wyposażona m.in. w: DriveTronic SIS – system nakładania bez marki bocznej, DriveTronic Plate-Ident – systemy automatycznego wstępnego ustawiania registrów i kontroli właściwej alokacji form drukowych oraz ASP – system automatycznego pozycjonowania pierścieni ssących”.
Warto dodać, że drugiego dnia targów firma KBA zaprosiła dziennikarzy na tradycyjną konferencję prasową, podczas której zaprezentowane zostały m.in. jej wyniki finansowe za 1. kwartał 2010. Dziennikarze z zainteresowaniem wysłuchali powitalnego wystąpienia Helge Hansena, zwłaszcza że było to jego pierwsze publiczne pojawienie się na ważnej imprezie targowej w roli prezesa KBA. Poświęcił w nim wiele miejsca na analizę obecnej sytuacji branży poligraficznej, która – co podkreślał – bardzo mocno odczuła skutki globalnego kryzysu finansowego, i to już w 2. połowie 2008 roku.

Kodak powiększa rodzinę rozwiązań Kodak Flexcel
Na targach Ipex 2010 firma Kodak zaprezentowała szereg nowych rozwiązań dla branży fleksograficznej, oferowanych w ramach serii Kodak Flexcel. Znalazły się wśród nich systemy: Kodak Flexcel NX Wide, Kodak Flexcel Direct oraz Kodak Flexcel SRX. Dołączają one do wielokrotnie nagradzanego systemu do produkcji cyfrowych płyt fleksograficznych Kodak Flexcel NX i rozszerzają linię rozwiązań firmy Kodak, dedykowanych do licznych zastosowań skierowanych na bardzo zróżnicowany rynek produkcji opakowań.
System Flexcel NX Wide współpracuje z płytami o maksymalnym formacie 42×60 cale i jest skierowany do drukarń i firm poligraficznych pracujących z większymi formatami. System Flexcel Direct – w którego skład wchodzą naświetlarka, media i oprogramowanie workflow – bazuje na innowacyjnej, nowej technologii bezpośredniego grawerowania laserowego form fleksograficznych. Z kolei system Flexcel SRX, będący rozwiązaniem klasy entry level, ma zapewnić odpowiednią stabilność i niezawodność konwencjonalnej płyty flekso w połączeniu z właściwą reprodukcją przejść tonalnych gwarantowaną przez technologię cyfrową.
„Wprowadzając na rynek nowe produkty Kodak pokazuje swoje zaangażowanie w rozwój kolejnych rozwiązań z rodziny Flexcel oraz wsparcie dla całego przemysłu opakowaniowego, bazującego na technologii fleksograficznej – mówi Oscar Planas, wiceprezes ds. marketingu rozwiązań prepress firmy Kodak. – Nowe rozwiązania zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu najlepszych rezultatów i maksymalnej wydajności szerokiej gamy zastosowań opakowaniowych. Tym samym chcemy umożliwić drukarniom opakowaniowym, firmom specjalizującym się w procesach przetwórczych i innym zakładom poligraficznym korzystanie z ekonomicznych rozwiązań, pozwalających na wykonywanie różnorodnych zleceń, a tym samym – na dalszą rozbudowę ich przedsięwzięć biznesowych”.
Kodak Flexcel NX Wide oferuje wszystkie funkcje i zalety znane z systemu produkcji cyfrowych płyt fleksograficznych Flexcel NX, przy czym jest on dostosowany do większych formatów. Tym samym może być wykorzystywany przy szerszej gamie formatów opakowań, zapewnia też wyższą wydajność dzięki optymalnemu rozłożeniu pracy na jednej płycie. Jak zapewnia producent, system Flexcel NX, którego częścią jest Flexcel NX Wide – w istotny sposób zwiększa jakość i wydajność druku flekso, zwłaszcza w przypadku takich aplikacji jak przywieszki i etykiety, kartony pudełkowe, opakowania giętkie. Co więcej, rozwiązanie to zapewnia wyższą wydajność i przewidywalność pracy maszyny drukującej.
Flexcel Direct System to oparte na elastomerach rozwiązanie do bezpośredniego grawerowania, będące – jak twierdzi Kodak – niezawodnym, wysokiej jakości rozwiązaniem do produkcji tulei typu sleeve z łączeniem lub bez. Flexcel Direct to uniwersalne rozwiązanie upraszczające proces produkcji płyt, eliminujące niestabilność charakterystyczną dla tradycyjnego procesu fleksograficznego i konieczność stosowania obróbki chemicznej.
Podobnie jak w przypadku systemu Flexcel NX, także nowy system Flexcel SRX bazuje na technologii naświetlania Kodak SquareSpot i płaskich punktach rastrowych, zapewniając łagodniejsze przejścia tonalne i wyjątkową stabilność podczas drukowania. Technologia SquareSpot, zapewniająca wysoką rozdzielczość obrazu i znajdująca zastosowanie w naświetlarce Kodak Flexcel NX, pozwala na reprodukcję w trybie 1:1 pliku cyfrowego na folii Kodak DITR Film 4401 – materiale, który nie wymaga obróbki chemicznej i zapewnia wysoką jakość obrazu w porównaniu z tradycyjną folią. Jej maska jest w dalszej części procesu wykorzystywana do naświetlania płyt fleksograficznych Kodak Flexcel SR, dostępnych w różnych formatach i oferujących różny stopień twardości. W efekcie powstaje konwencjonalna płyta fleksograficzna z reprodukcją tonów charakterystyczną do tej pory dla rozwiązań cyfrowych.
System Flexcel SRX jest już dostępny w sprzedaży, systemy Flexcel Direct i Flexcel NX Wide zostaną wprowadzone do oferty handlowej Kodaka na początku 2011 roku.
Nowy prezes Arctic Paper Kostrzyn
W dniu 30 kwietnia br. Michał Jarczyński złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu firmy Arctic Paper Kostrzyn SA. 5 maja br. Rada Nadzorcza APK SA powierzyła pełnienie obowiązków prezesa zarządu dotychczasowemu wiceprezesowi Henrykowi Derejczykowi.
Warsztaty firm Corel, Eizo i Epson
Firma Alstor, dystrybutor marki Eizo w Polsce, zaprasza na cykl warsztatów dotyczących amatorskiej obróbki zdjęć, które odbędą się w czerwcu. Spotkania poprowadzi wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Aleksy Pawluczuk.
Warsztaty adresowane są przede wszystkim do osób, które nie zajmują się na co dzień fotografią. Od czasu, gdy aparaty cyfrowe stały się powszechnie dostępne, ilość wykonywanych zdjęć zwiększyła się gwałtownie. Niestety, równocześnie spadła dramatycznie jakość wykonanych fotografii. Coraz częściej konieczna jest chociaż podstawowa znajomość narzędzi do retuszu, które sprawią, że nasze zdjęcia będą wyglądać dobrze.
Warsztaty prowadzone będą w oparciu o dwa popularne programy firmy Corel – PaintShop Photo Pro X3 i Corel Painter 11. Przedstawione zostaną ciekawe funkcje aplikacji i proste sposoby radzenia sobie z powszechnie występującymi w edycji fotografii problemami. Z drugiej strony zostaną również omówione bardziej zaawansowane narzędzia, za sprawą których cyfrowe fotografie nabierają nowego wyrazu. Ta część zainteresuje zapewne osoby, które miały już do czynienia z obróbką zdjęć.
Podczas warsztatów będą również obecni specjaliści z firm Eizo i Epson, którzy zapoznają uczestników z podstawowymi zasadami zarządzania kolorem – podpowiedzą, w jaki sposób skalibrować monitor i drukarkę, oraz udzielą praktycznych wskazówek, np. jaki wybrać papier, aby wydrukowane zdjęcie spełniało nasze oczekiwania.
Warsztaty odbędą się w terminach 17, 18, 24 i 25 czerwca w warszawskiej Galerii Eizo.
TeBa zaprasza na targi Fespa
Firma TeBa zaprasza na targi Fespa, które odbędą się w Monachium w dniach 22–26 czerwca br.
Na stoisku firmy Rimslow Global PTY. Ltd (nr 20 w hali B2) przedstawiciele firmy TeBa zaprezentują system druku bezpośredniego atramentami reaktywnymi. System ten, złożony z drukarki Mimaki Tx400-1800B (drukarka Tx400-1800D zdobyła nagrodę stowarzyszenia EDP jako „najlepsza drukarka do tekstyliów” na targach Ipex 2010) oraz parownika Steam-XL 1850, umożliwia zadruk i utrwalanie dzianin w systemie online.
Nowe trendy w marketingu internetowym - zapraszamy na IV edycję konferencji
Miesięcznik „Pro-KREACJA” i portal Akademia Wiedzy zapraszają na IV edycję konferencji „Nowe trendy w marketingu internetowym”. Spotkanie odbędzie się 23 czerwca (środa) w Centrum Konferencyjnym Mercedes Benz w Warszawie. W programie imprezy przewidziano trzy bloki merytoryczne: „Portale społecznościowe”, „Wideo w internecie”, „Nowoczesne technologie”. W każdym zostaną omówione najważniejsze kierunki rozwoju danego sektora, możliwości marketingowe, reklamowe i narzędzia służące budowaniu marki. Zaproszeni prelegenci, a także firmy prezentujące swoje usługi, przedstawią najnowsze możliwości wzmocnienia wizerunku firmy, jej konkurencyjności oraz innowacyjności. Praktycy i specjaliści nie tylko wskażą, w co warto inwestować, lecz także pokażą, jak to zrobić, by uniknąć błędów skazujących projekt na porażkę.
Wśród prelegentów znajdą się m.in.: Maciej Budzich (www.blog.mediafun.pl), Albert Hupa (Interactive Research Center), Małgorzata Nieciecka (Partner Xevin Consulting), Bartłomiej Juszczyk (Grupa Adweb) i Marcin Olszewski (v2Media).
Program konferencji, a także informacje dotyczące warunków uczestnictwa są dostępne na stronie www.akademia-wiedzy.eu i pod adresem: biuro@pro-kreacja.com, tel. 42 687 12 92.
Zapraszamy!
Zielone drukowanie - konferencja poligraficzna w Krynicy Morskiej
W dniach 20/21 – 23 czerwca 2010 r. Szczecińska Agencja Edukacyjna organizuje konferencję poligraficzną pod hasłem „Zielone drukowanie”. Odbędzie się ona w Krynicy Morskiej, w hotelu Kahlberg na mierzei wiślanej, ul. Bosmańska 1.
Program konferencji skierowany jest do przedstawicieli drukarń (offsetowych, cyfrowych, gazetowych), zakładów poligraficznych oraz firm działających w branży poligraficznej. Temat konferencji odpowiada tendencjom panującym w całej gospodarce, a jednocześnie pozwala zastanowić się nie tylko nad właściwym – ekologicznym – wykorzystaniem materiałów i technologii, ale także nad utrzymaniem właściwych standardów przy zastosowaniu norm ekologicznych. Termin konferencji w tym roku powoduje, że będzie to pierwsze duże branżowe spotkanie po targach Ipex w Birmingham, co umożliwi kontynuację dyskusji i wymianę doświadczeń targowych.
Poza referatami programowymi organizatorzy przewidują wystąpienia przedstawicieli firm oferujących swoje urządzenia, materiały i technologie dla drukarń. Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że istotne są opinie użytkowników. Konferencja stwarza więc możliwość konfrontacji różnych rozwiązań i doświadczeń. Wystąpienia konferencyjne pozwolą na wyważenie relacji między utrzymaniem norm jakościowych, ekologicznych oraz technicznych w druku a działaniami dążącymi do obniżania kosztów.
Tematy referatów:
- Jerzy Karczmarek, dyr. projektu targów Poligrafia, Międzynarodowe Targi Poznańskie – „Czy Ipex dał nowe impulsy dla branży i targów poligraficznych? Refleksje po światowych targach w Birmingham”
- Jacek Hamerliński, COBRPP – „ISO 14001 – jak skutecznie wdrożyć w przedsiębiorstwie poligraficznym?”
- Robert Kuczera, Michael Huber Polska – „Czy ‘zielonymi farbami’ można drukować kolorowo?”
- Swapan Chaudhuri, Kodak Polska – „Nowa płyta Kodak Trillian – dbajmy razem o środowisko”

Ponadto w konferencji zapowiedziały wystąpienia m.in. firmy: Kodak Polska, Ferag Polska, Konica Minolta Business Solutions Polska, SG Equipment Leasing Polska, manroland Polska.

Partnerem konferencji jest portal PrintinPoland.com, patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”

Informacje organizacyjne
Koszt udziału w konferencji wynosi 1265,00 zł brutto od osoby (dopłata do pokoju jednoosobowego – 270,00 zł za trzy dni) i obejmuje zakwaterowanie i wyżywienie w pokoju dwuosobowym, udział w obradach konferencji, udział w imprezach rekreacyjnych.
Zakwaterowanie od 20 do 23 czerwca 2010 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 20 czerwca do obiadu w dniu 23 czerwca.
Zgłoszenia wraz z wpłatą należy przesyłać do dnia 10 czerwca 2010 r. faksem lub e-mailem. Wpłaty na konto Multibanku, nr 71 1140 2017 0000 4802 0378 9450.
Rabat dla drukarń zarejestrowanych w portalu PrintinPoland.com wynosi 5%. Rabat nie dotyczy dopłaty do pokoju jednoosobowego.
Informacji udziela Waldemar Światły
tel. 608-082-657, tel/fax 056/660-80-17,
e-mail: sae.szczecin@gmail.com

<< Poprzedni  1  2  3  4  5  6  7  8  9  | < 10 >  11-20  21-30  31-40  41-50  Następny >>


Nowa strona
Szanowni Internauci, zapraszamy na nową stronę Świata DRUKU : http://www.swiatdruku.eu/<br />
Zachęcamy także do subskrybowania naszego nowego newslettera:<br />
http://www.swiatdruku.eu/newsletter/register_subscription/1 Nowa odsłona naszej strony - zapraszamy: http://www.swiatdruku.eu/
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o