Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się
Poligrafia 2003

Z ostatniej chwili


Chcę CS5 - konkurs Adobe
Firma Adobe przygotowała nowy konkurs dla grafików. Zadaniem konkursowym jest stworzenie zabawnej animacji i e-kartki dla pracodawcy, w której będziemy przekonywać szefa, jak bardzo przyda nam się w pracy najnowszy pakiet CS5. Konkurs trwa od 1 czerwca do 11 lipca na stronach Kreatywnego Bazaru: http://kreatywnybazar.pl/chce-cs5/. Twórcy najlepszego multimedialnego show otrzymają wartościowe nagrody.
Główną ideą konkursu jest zaangażowanie pracowników do wspólnego kreatywnego projektu, który ma na celu udoskonalenie ich warsztatu pracy. Projekt na etapie końcowym trafi do pracodawcy. Uczestnicy konkursu mają za zadanie stworzenie zabawnych animacji z wykorzystaniem zdjęć: współpracowników, szefa i własnych, umieszczonych w miejsce postaci wykonujących zabawne partie wokalne i choreograficzne. Każdy uczestnik ma także stworzyć ciekawe hasło, które przekona szefa do inwestycji w jego kreatywność i aktualizacji CS5.
Wśród uczestników konkursu wybrany zostanie zwycięzca, który otrzyma profesjonalnego laptopa Lenovo T510, zaś jego firma będzie mogła wziąć udział w szkoleniu designerskim prowadzonym przez specjalistów Adobe oraz najlepszych praktyków. Dodatkowo przyznane zostaną trzy nagrody pocieszenia w postaci netbooków Lenovo IdeaPad s10-2.


Nowy dealer firmy Duplo Polska
Firma CNCtechnika z Lublina, zajmująca się sprzedażą maszyn poligraficznych, podpisała w ostatnim czasie umowę z Duplo Polska, dołączając tym samym do budowanej od dłuższego czasu sieci dealerów tego producenta w naszym kraju.
Wieloletnie doświadczenie właścicieli firmy CNCtechnika – Piotra Markowskiego i Pawła Pastusińskiego – na polskim rynku poligraficznym pomogło stworzyć im optymalną ofertę urządzeń sprawdzonych i spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, od ploterów tnących, poprzez plotery laserowe, grawerki laserowe, oklejarki do książek, bigówki, gilotyny, nacinarki, urządzenia perforujące, po foliarki i laminatory. „Większość klientów, do których docieramy z naszą ofertą – mówi Piotr Markowski – to przedstawiciele szeroko pojętej branży poligraficznej, którzy stale zaspokajają swoje potrzeby w zakresie bieżącej działalności, również jeśli chodzi o urządzenia postpress. Nasze doświadczenie pozwala nam skutecznie i rzeczowo doradzać klientom w zakresie doboru odpowiednich technologii, maszyn i materiałów eksploatacyjnych do wykonywanej przez nich produkcji. Aby jak najbardziej kompleksowo ich obsługiwać, staramy się gromadzić w naszej ofercie urządzenia sprawdzonych marek i rzetelnych dostawców. Stąd pomysł na dołączenie do naszej oferty urządzeń Duplo – marki znanej i identyfikowanej na całym świecie”.
Nowy dealer swoją ofertę związaną z urządzeniami Duplo kieruje do szeroko pojętej branży poligraficznej, choć zainteresowanie profesjonalnymi, a przy okazji łatwymi w obsłudze maszynami introligatorskimi, jakimi są urządzenia Duplo, daleko wykracza poza ten sektor działalności. Wśród firm zainteresowanych ofertą tego producenta znajdują się również przedsiębiorstwa z sektora finansowego i ubezpieczeniowego dysponujące własnymi działami produkcyjnymi, wyspecjalizowanymi w masowym druku cyfrowym, a także agencje reklamowo-marketingowe, urzędy, szkoły i wydawnictwa. „Mamy nadzieję dotrzeć z naszą ofertą do wielu firm również z tych sektorów – mówi Piotr Markowski. – Jesteśmy przekonani, że siła firmy CNCtechnika tkwi w różnorodności oferty. Naszym klientom możemy zaproponować maszyny różnego rodzaju – od tych droższych, do takich, które nie uderzają zbyt mocno w budżet, a jednocześnie umożliwiają rozwój firmy. Dodatkowo świadczymy pełen zakres usług serwisowych (zarówno gwarancyjnych, jak i pogwarancyjnych), mamy własny magazyn części zamiennych, a także rozwinięty dział logistyki, dzięki czemu dostarczamy nasze rozwiązania do nawet najbardziej odległych zakątków Polski. Dopełnieniem naszej oferty jest atrakcyjny program finansowania, jaki proponujemy naszym klientom. Mamy nadzieję, że to wszystko spowoduje, że wiele firm poszukujących innowacyjnych rozwiązań ułatwiających optymalizację procesów introligatorskich zachce podjąć z nami współpracę. Jesteśmy przekonani, że rozwiązania Duplo to obecnie, w czasie nieco gorszej koniunktury gospodarczej, doskonała alternatywa dla tego rodzaju poszukiwań”.
Firma CNCtechnika, podobnie jak pozostali dealerzy Duplo Polska, obsługiwać będzie – jeśli chodzi o sprzedaż urządzeń tego producenta – całą Polskę. To zmiana w stosunku do poprzedniego systemu sprzedaży dealerskiej firmy Duplo na rynku polskim, gdzie każdy dealer odpowiedzialny był za określony region. „Nasza firma sięga ze swoją ofertą nawet w najdalsze zakątki Polski, mamy więc nadzieję, że i tam zainteresujemy naszych klientów ofertą Duplo. Warto wspomnieć, że nie jesteśmy tylko firmą handlową – mamy bezpośrednie kontakty z fabrykami, dostarczamy nasz sprzęt bez pośredników, utrzymujemy stany magazynowe, które od ręki pozwalają nam dostarczyć niemal każdą maszynę. Ta sama zasada dotyczy części zamiennych. W naszych planach jest otwarcie kolejnych salonów firmowych w wielu miastach w całej Polsce (obecnie taki salon posiadamy w Lublinie). Wszystko po to, by być jeszcze bliżej naszych klientów”.

Płyta Agfa :Azura nominowana do nagrody Best Patented Innovation 2010
Firma Agfa Graphics poinformowała, że opracowana przez nią termoczuła płyta :Azura TS znalazła się wśród czterech produktów nominowanych do nagrody Best Patented Innovation Award 2010. Jest ona przyznawana dorocznie innowacyjnym produktom bądź systemom chronionym na podstawie europejskiego prawa patentowego, które jednocześnie pomagają uzyskać znaczną przewagę rynkową zarówno ich producentom, jak też użytkownikom. W skład jury konkursowego wchodzą niezależni eksperci z dziedziny technologii i własności intelektualnej, a jego pracami kieruje redaktor naczelny „Industrie Technisch & Management” – czołowego magazynu belgijskiego poświęconego rynkowi poligraficznemu.
Rozwiązanie firmy Agfa Graphics zostało wybrane z 32 zgłoszonych do konkursu produktów. Aby wziąć w nim udział, każdy z producentów miał za zadanie dostarczyć odpowiednio udokumentowany plik, obrazujący związki europejskiego prawa patentowego z innowacyjnością i sukcesem zgłaszanego wyrobu. Ze strony firmy Agfa Graphics przygotowany został materiał w szczegółowy sposób opisujący technologię ThermoFuse, z naciskiem na system płyt :Azura TS, które są w pełni objęte ochroną na podstawie patentu europejskiego EP 1,342,568 B1.
Jury dokonało wyboru nominowanych wyrobów biorąc pod uwagę następujące kryteria: metodologia i podejście do projektu, stopień innowacji, wykorzystywana technologia, wartość i korzyści dla producenta oraz użytkowników wynikające z jego zastosowania.
Uzyskana nominacja stanowi potwierdzenie wieloletniego zaangażowania zespołów pracowników Agfa Graphics, stojących za wynalezieniem, rozwojem i wprowadzeniem na rynek technologii ThermoFuse. Jak zapewnia Agfa Graphics, :Azura to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie rynkowe w zakresie bezodczynnikowych płyt termoczułych. Jest ono przyjazne dla środowiska naturalnego, łatwe w użytkowaniu i umożliwia otrzymanie form drukowych bardzo wysokiej jakości – co doceniają firmy poligraficzne z całego świata.

Aplikacja grafiki pojazdowej - warsztaty Antalisu
W kwietniu br. Antalis Poland spotkaniami w Olsztynie i Łodzi rozpoczął cykl warsztatów poświęconych technice aplikowania grafiki pojazdowej. Partnerami warsztatów są firmy: MACtac – producent materiałów samoprzylepnych i Applico PL, która podczas spotkań prezentuje techniki profesjonalnego aplikowania folii graficznych na pojazdach.
Program warsztatów obejmuje prezentację folii wylewanej MACtac 5629P, 5529MBF, ekonomicznej folii odblaskowej MacLite 4700 oraz folii i laminatu podłogowego StreetRap i StreetRap Protect. Tegoroczne warsztaty ukierunkowane są na opanowanie techniki w dopasowywaniu brytów i uwzględniają możliwość samodzielnego wykonania aplikacji przy wykorzystaniu materiałów i stanowiska testowego. Wielu uczestników spotkania, chcąc teorię sprawdzić w praktyce, może podejmować próby samodzielnego aplikowania.
„Ciągłe poszukiwanie nowych form przekazu reklamowego tłumaczy rosnące zainteresowanie grafiką pojazdową Coraz więcej i coraz częściej widzimy tego dowody obserwując oklejone samochody, tramwaje czy autobusy. Warsztaty Antalisu, na które przybywa corocznie wielu przedstawicieli agencji reklamowych z całej Polski, także potwierdzają stale rosnące zainteresowanie reklamą mobilną” – mówi Anna Dmochowska, PR Manager firmy Antalis.
Spotkania są także okazją do zaprezentowania nowej serii laminatów ozdobnych Permafun Crystal Gloss (z drobinkami brokatu) i Permafun Brushed Metal (imitującej szczotkowany metal). Po raz pierwszy został również zaprezentowany Deco Texture – produkt do kreacji fototapet.
Kolejne warsztaty odbędą się 16 czerwca w Krakowie i 17 czerwca br. we Wrocławiu. Do udziału w warsztatach zapraszani są klienci firmy Antalis Poland.
Epson SurePress L-4033A - cyfrowy druk etykiet
Podczas tegorocznych targów Ipex firma Epson zaprezentowała cyfrową maszynę do druku etykiet: Epson SurePress L-4033A. Urządzenie opracowane przez firmę Epson i wsparte ponad 40 latami doświadczenia w projektowaniu innowacyjnych produktów do przetwarzania obrazu, służy do niskonakładowego druku etykiet. Tę wszechstronną, wąskowstęgową maszynę zaprojektowano z myślą o efektywnym i zyskownym druku, aby zaspokoić rosnący światowy popyt na urządzenie do realizacji zleceń krótkoterminowych, niskonakładowych lub obejmujących wiele wersji etykiety.
Nowa maszyna, łatwa w użyciu i cechująca się wysokim stopniem niezawodności, typowym dla produktów firmy Epson, jest przeznaczona dla firm konfekcjonujących, które wkraczają w świat druku cyfrowego lub też zwiększają istniejące moce produkcyjne w tym zakresie, a także dla drukarń komercyjnych, które chcą uzupełnić ofertę usług o druk cyfrowy.
Maszyna SurePress L-4033A, po raz pierwszy pokazana w wersji prototypowej trzy lata temu, została znacznie rozwinięta w celu spełnienia wymagań specyficznych dla niskonakładowego druku etykiet. Wykorzystuje ona nowoczesną technologię atramentową Epson Micro Piezo oraz nowy, sześciokolorowy atrament pigmentowy na bazie wody, aby zagwarantować wydruki o niezmiennie wysokiej jakości. Maszyna drukuje na szerokiej gamie standardowych papierów i folii do szerokości 300 mm z prędkością sięgającą 5 metrów na minutę.
Urządzenie zaprojektowano tak, aby łatwo integrowało się z istniejącym cyfrowym środowiskiem pracy – workflow. Aby zapewnić najwyższy stopień kontroli, wysoką wydajność i najlepsze wyniki, Epson współpracuje z liderami branżowymi nad każdym aspektem cyfrowej produkcji etykiet, od zarządzania kolorami do podłoży i opcji wykończeniowych. Ponadto na stoisku Epsona na targach Ipex firma EskoArtwork zademonstrowała nowy cyfrowy front-end opracowany specjalnie pod kątem maszyny SurePress L-4033A, a GM pokazał nowy minikonwerter DC330.
Marc Tinkler, starszy dyrektor ds. rozwoju działalności biznesowej w Epson Europe, powiedział: „Technologia druku Epson Micro Piezo nadaje się idealnie do zastosowań przemysłowych. Epson SurePress L-4033A, nasza pierwsza maszyna przemysłowa, pokazuje, jak mocno jesteśmy zaangażowani w dostarczanie profesjonalnych rozwiązań dla branży opakowań i etykiet”.

Kluczowe cechy maszyny:
- Etykiety wysokiej jakości: technologia atramentowa Epson Micro Piezo zapewnia płynne gradacje i doskonałą jakość barw. Kody kreskowe, mały tekst i linie są odtwarzane bardzo szczegółowo.
- Elastyczna obsługa nośników: druk na standardowych papierach i foliach do grubości 0,32 mm oraz rolkach o szerokości od 80-330 mm.
- Szeroka gama barw: 6-kolorowy zestaw atramentów pigmentowych na bazie wody pozwala uzyskać bardzo szeroki zakres kolorów.
- Większa produktywność: czasochłonne, niskonakładowe zlecenia można teraz realizować na cyfrowej maszynie do druku etykiet.
- Bogatsza oferta usług druku: maszynę można zintegrować z cyfrowym środowiskiem pracy lub workflow, aby uzupełnić ofertę usług o szybką produkcję etykiet o wysokiej jakości.
- Mniej odpadów: prepress nie wymaga stosowania chemikaliów ani płyt, a podczas przygotowywania produkcji krótkich serii zużywa się mniej nośnika i atramentu.
Atrium zaprasza na targi Fespa
Podczas targów targi Fespa 2010 (Monachium, 22–26 czerwca) specjaliści z firmy Atrium będą do dyspozycji klientów na stoiskach swoich partnerów, firm Mutoh i Durst. Na miejscu będzie także możliwy kontakt telefoniczny. Szczegóły na stronie Atrium – wyłącznego dystrybutora ploterów Mutoh i Durst w Polsce.

Belgijski producent drukarek wielkoformatowych, firma Mutoh, zaprezentuje swoją ofertę w pawilonie B2 na stoiskach 160 i 165. Można spodziewać się kilku nowych urządzeń.
Rok temu producent zaprezentował m.in. ploter na atramenty wodne Mutoh ValueJet. ValueJet 1304W (VJ-1304W) to drukarka wielkoformatowa bliźniaczo podobna do ekosolwentowego odpowiednika VJ-1304. Używany przez VJ-1304 ekologiczny atrament wodny nie zawiera lotnych związków organicznych (VOC), dzięki czemu nie wydziela żadnych zapachów, a druk może odbywać się nawet w pomieszczeniach biurowych niewyposażonych w dodatkowe systemy wentylacyjne. Atrament ten charakteryzuje się bardzo szerokim gamutem barw. Grafika cechuje się znakomitymi kolorami i ostrymi krawędziami, tak więc wydruki z plotera VJ-1304W przeznaczone są do oglądania nawet z bardzo bliskiej odległości.
Innym premierowym modelem w 2009 r. był hybrydowy ploter Mutoh ValueJet 1608. Ten w 100% ekologiczny ploter ma możliwość druku na roli, jak i na materiałach płaskich. Ploter wyróżnia zastosowany nowy typ atramentów. Tusze o nazwie Mubio są w pełni ekologiczne, ich skład bazuje na substancjach pochodzenia roślinnego. Umożliwiają one zadruk szerokiej palety materiałów zarówno płaskich, takich jak akryl, płyty aluminiowe, pianki, ceramika, drewno, karton, jak i elastycznych, np. folii samoprzylepnych, papierów, banerów, polipropylenu itd.
Największym prezentowanym rok temu urządzeniem był 4-kolorowy ploter UV Mutoh Zephyr 65, drukujący zarówno z roli na rolę (winyle, siatki, PVC itd.), jak i na materiałach płaskich o grubości do 20 mm (płyty, kartony, tworzywa i inne). Zephyr wyposażony jest w 4 głowice Xaar nowej generacji, umożliwiające druk techniką zmiennej wielkości kropli XaarDot (Drop Optimisation Technology). Inną istotną cechą głowic Xaar jest tzw. „skala szarości” umożliwiająca druk każdym z kolorów CMYK w 6 poziomach nasyceń, co eliminuje stosowanie dodatkowych kolorów (takich jak LC, LM) i daje łącznie 24 odcieni farb. Kolejną istotną cechą Zephyra jest zastosowana w nim znana już na polskim rynku technologia druku falą z przeplotem eliminująca paskowanie pojawiające się przy wysokich prędkościach druku.

Austriacko-włoski producent ploterów UV, firma Durst, zaprezentuje swoją ofertę w pawilonie B1 na stoisku nr 260. Podobnie jak rok temu, kiedy to Durst zaprezentował trzy nowe modele, możemy spodziewać się premierowych urządzeń.
W ubiegłym roku Durst zaskoczył wszystkich ważącym 7,5 tony urządzeniem o szerokości ponad 7 metrów – był to Durst Rho 1000, maszyna stuprocentowo produkcyjna. Dzięki systemowi druku ciągłego zadrukowuje ona standardowej wielkości płyty o wymiarach 125×80 cm (1 metr kwadratowy) z prędkością 600 egzemplarzy na godzinę (600 m2/godz.). System Continous Board Printing umożliwia druk bez jakichkolwiek przerw związanych z podawaniem kolejnych płyt. Rho 1000 radzi sobie z tym automatycznie – zadrukowuje jedną płytę za drugą, dzięki czemu ponad 99 procent czasu wykorzystywane jest przez proces druku. Wyeliminowany został proces „masking” znany z konkurencyjnych rozwiązań, co skraca do minimum czas potrzebny na rozruch. Drugą istotną zaletą jest możliwość zintegrowania systemu podawania z metodami i systemami druku offsetowego oraz sitodrukowego.
Z kolei Rho 500R to najszersza rolowa maszyna pokazana w Amsterdamie. Ten 5-metrowy, szybki i nowoczesny ploter UV zdobył dwukrotnie tytuł plotera roku. Rho 500R to światowej klasy połączenie wysokiej jakości druku o rzeczywistej rozdzielczości 600 dpi i prędkości na poziomie 400 m2/godz.
Ostatnią premierą Dursta był tablicowy Rho 800 HS. Durst Rho 800 HS to blisko dwukrotnie szybsza wersja wielokrotnie nagradzanego modelu RHO 800 Presto. Urządzenie to zostało w 2008 roku wybrane najlepszym ploterem roku przez czytelników amerykańskiego magazynu „WFI” oraz przez europejskie EDPA. W roku 2009 „WFI” ponownie wybrało 800-tkę na maszynę roku. Rho 800 HS (jak i Presto) to stołowy ploter UV z opcją druku ciągłego (Continuous Board Printing). System ten eliminuje z procesu produkcyjnego etap ręcznego podawania płyt. 99% czasu pracy plotera wykorzystywane jest na druk, a tylko 1% na załadunek i wysunięcie medium.

BERTL's Best 2009 dla Océ PlotWave 300
Firma Océ uzyskała tytuł BERTL's Best 2009 za system Océ PlotWave 300. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez niezależną firmę konsultingową, zajmującą się oceną produktów i analizami porównawczymi w branży poligraficznej. System Océ PlotWave 300 – ploter, skaner i kopiarka w kompaktowej obudowie – uznano za „najbardziej ekologiczny ploter wielkoformatowy”. Wraz z nim tytuł BERTL's Best za najbardziej innowacyjną technologię druku wielkoformatowego otrzymał ploter Océ Arizona 350 XT.
Przyznane tytuły to kolejne już wyróżnienia tego rodzaju przyznane urządzeniom Océ. Są one nie tylko dowodem rozległego zakresu innowacji technologicznych tego producenta, ale też potwierdzają zaangażowanie firmy w tworzenie coraz doskonalszych produktów, które swoimi rozwiązaniami wyprzedzają oczekiwania klientów.
PlotWave 300 zapoczątkował on nową falę czarno-białych, wielofunkcyjnych systemów Océ. Ten łatwy w obsłudze, ekologiczny, trwały system oparty jest na dostępnej jedynie w Océ, unikatowej technologii Océ Pico Printing, która umożliwia osiągnięcie najwyższej dostępnej obecnie na rynku rozdzielczości druku w technologii LED – 600×1200 dpi. Zastosowana w drukarce technologia Océ Radiant Fusing zapewnia nawet do 50% mniejsze zużycie energii. System załącza się w mgnieniu oka, nie powoduje hałasu w czasie bezczynności i praktycznie nie wydziela ozonu. Urządzenie jest dostosowane do firm o ograniczonej przestrzeni biurowej, ponieważ nie wymaga dodatkowych stołów, stojaków na papier czy wentylacji.
Więcej informacji na temat plotera można znaleźć na specjalnej witrynie internetowej www.plotwave300.pl


Nowy dyrektor zarządzający firmy Duplo Polska
Od 17 maja stanowisko dyrektora zarządzającego Duplo Polska, decyzją zarządu firmy Duplo International, zostało powierzone Gabrieli Swat. Tym samym zastąpiła ona Tomasza Gajkowskiego, który stał na czele polskiego oddziału firmy od kwietnia 2005 roku. Duplo Polska, poza powyższą zmianą personalną, funkcjonuje na dotychczasowych zasadach.
Gabriela Swat jest związana z branżą poligraficzną od 2002 roku. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, wcześniej pracowała w m.in. w Océ Poland Ltd. i California Computer; w obu firmach zajmując się marketingiem. Z Duplo Polska związana jest od początku istnienia polskiego oddziału tej firmy w naszym kraju; razem z Tomaszem Gajkowskim organizowała jego pracę. Zajmowała tu stanowisko Marketing Managera z sukcesami realizując plany marketingowe firmy.
Priorytetem nowej dyrektor będzie utrzymanie sprzedaży Duplo Polska na wysokim poziomie. W osiągnięciu zamierzonego celu ma jej pomóc dalszy rozwój firmy i jej oferty, która ma stanowić odpowiedź na oczekiwania klientów.
Duplo Polska będzie funkcjonować na dotychczasowych zasadach, opierając swoją sprzedaż na sieci dealerskiej i sprzedaży bezpośredniej. W najbliższym czasie ten model działalności firmy nie ulegnie zmianie.
Prywatnie Gabriela Swat od pięciu lat jest w stałym i szczęśliwym związku, bezdzietna. Swoje zainteresowania dzieli między komunikację interpersonalną, psychologię, coaching, narty, jogę i gotowanie; jest miłośniczką psów.


bizhub 164 - proste rozwiązanie dla małych firm
Na rynku dostępne jest już nowe urządzenie firmy Konica Minolta przeznaczone dla małych firm – bizhub 164. Jest to nieduża i prosta w obsłudze kopiarka monochromatyczna A3 z funkcją drukowania oraz skanowania.
Bizhub 164 to najnowsza propozycja firmy Konica Minolta dla małych firm, punktów usługowych i warsztatów. Urządzenie wyposażono w przejrzysty panel sterowania, niewielką liczbę przycisków oraz intuicyjne menu, co sprawia, że jest bardzo proste w obsłudze. Kompaktowe rozmiary i niskie koszty eksploatacji czynią je dobrą inwestycją w firmę.
„Bizhub 164 to wszechstronne urządzenie przeznaczone dla małych przedsiębiorstw. Doskonale sprawdzi się przy zarządzaniu monochromatycznymi dokumentami, jak faktury, cenniki czy też np. dokumentacje sprzętu – tłumaczy Piotr Blachowski, Product Manager Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. – Dzięki przejrzystemu panelowi sterowania, złożonemu zaledwie z kilku klawiszy, urządzenie jest intuicyjne i niezwykle proste w obsłudze”.
Rozwiązanie bizhub 164 zostało wyposażone w polimeryzowany toner Simitri HD. Gwarantuje on przede wszystkim bardzo szczegółowe i ostre odwzorowanie linii oraz czcionek. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku kopiowania czy też drukowania rysunków poglądowych. Wydruki wykonane w tej technologii charakteryzują się również trwałością i odpornością na rozmazywanie, a także minimalizują efekt tzw. łódkowatości.
Standardowa prędkość zarówno kopiowania, jak i drukowania, to 16 str./min, a pierwsza kopia jest gotowa po 8 sekundach. Bizhub 164 obsługuje papier o rozmiarach od A5 do A3 i gramaturze 64–157g/m3. Podstawowy podajnik papieru pomieści do 250 arkuszy. Użytkownik ma możliwość zainstalowania opcjonalnego, ręcznego podajnika na 100 arkuszy. Skanowanie odbywa się w trybie TWAIN, który ułatwia archiwizację i umożliwia skanowanie ważnych dokumentów, które można później szybko odnaleźć i wydrukować.
Dodatkową zaletą maszyny bizhub 164 jest jej energooszczędność. Odznaczenie „Energy Star” otrzymała m.in. za niezwykle krótki czas nagrzewania między stanem uśpienia a gotowością, a także temperaturę nanoszenia druku niższą niż w dotychczasowych rozwiązaniach. Elementy te bezpośrednio wpływają na mniejsze zużycie prądu. Samo urządzenie zostało wykonane z lekkich, bardzo trwałych materiałów. Takie części jak kaseta tonera mają przedłużoną żywotność i nie wymagają częstej wymiany. Wszystkie te cechy mają podwójną funkcję: pozwalają dbać zarówno o środowisko, jak i o budżet użytkownika
Innowacje Heidelberga w Birmingham
Na właśnie zakończonych targach Ipex w Birmingham Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) prezentował najnowsze innowacje w szerokim portfolio swoich produktów i rozwiązań. Wiodący międzynarodowy dostawca rozwiązań do arkuszowego druku offsetowego skupił swoją obecność na targach na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych i usługach pod hasłem HEI Performance i HEI Value.
„Jesteśmy przekonani, że targi Ipex wzmocnią zauważalny trend wzrostowy w branży poligraficznej – powiedział Bernhard Schreier, prezes zarządu Heidelberga. – Targi mogą być punktem zwrotnym dla przemysłu w 2010 roku”.

W ramach swojej obecności na targach Heidelberg wyjaśniał zmiany strukturalne w branży, aby pokazywać klientom alternatywne metody działania, które mogą zwiększyć ich konkurencyjność. „Faktem jest, że globalna roczna wartość rynku produktów poligraficznych w ciągu ostatnich dziesięciu lat rośnie dość stabilnie i wynosi około 400 miliardów euro z lekkimi wahaniami. Jednakże obraz ten jest zróżnicowany się w zależności od regionu – stwierdził Bernhard Schreier. – W krajach uprzemysłowionych rynek druku materiałów reklamowych nie wróci do poziomu sprzed kryzysu, podczas gdy rynek druku opakowań nieznacznie wzrośnie. Jednakże w krajach rozwijających się oczywisty jest silny wzrost zarówno w drukowaniu akcydensowym, jak i drukowaniu opakowań”.
Biorąc pod uwagę taki rozwój rynku, Heidelberg proponuje rozwiązania zwiększające produktywność i optymalizujące cały proces produkcji, np. wysoko wydajne maszyny albo integrację procesu za pomocą oprogramowania, dzięki którym firmy z krajów rozwiniętych mogą dopasować się do zmian w branży i osiągnąć sukces rynkowy.
Z drugiej strony, dla studiów graficznych, drukarń i specjalistów w zakresie introligatorni z krajów rozwijających się nacisk położony jest na wydajne wyposażenie standardowe, dzięki któremu firmy te będą w stanie spełnić rosnące zapotrzebowanie na produkty drukowane na swoich rynkach krajowych.
„Systematycznie przystosowywaliśmy nasz asortyment produktów i rozwiązań do wymagań klientów działających w segmencie drukowania materiałów reklamowych oraz opakowań i gwarantujemy, że są one na najwyższym poziomie technologicznym. Jesteśmy pewni, że zarówno my, jak i nasi klienci, jesteśmy dobrze przygotowani na powrót koniunktury” – powiedział Schreier.

Dzięki licznym innowacjom w zakresie przygotowalni, maszyn drukujących oraz introligatorskich, a także integracji wszystkich etapów procesu produkcji, Heidelberg może zaoferować użytkownikom unikalne portfolio rozwiązań w branży poligraficznej i zobowiązuje się do tego również w przyszłości. Na targach Ipex 2010 swoją światową premierę miał Speedmaster CX 102 – nowa maszyna drukująca dla przemysłowego offsetu, która może osiągać prędkość produkcyjną do 16 500 arkuszy na godzinę. Poza wysoką produktywnością Speedmaster CX 102 imponuje także wszechstronnością, jest przeznaczony zarówno dla drukarń akcydensowych, jak i opakowaniowych.
Pierwsza maszyna z serii Speedmaster CX 102 trafi do niemieckiej drukarni akcydensowej Kern GmbH w Bexbach.
Nowa maszyna pozycjonowana jest między Speedmasterem SM 102/CD 102 a Speedmasterem XL 105. Heidelberg uzupełnił w ten sposób swoją ofertę w formacie 70×100 cm i posiada obecnie rozwiązania spełniające różne wymagania klientów co do prędkości produkcyjnych i poziomu wydajności.

Kolejną innowacją Heidelberga na Ipex był Prinect S – rozwiązanie workflow dla małych i średnich drukarń, które umożliwia szybkie i pewne zastosowanie koncepcji lean manufacturing (tzw. „odchudzona produkcja”). Użytkownicy otrzymują wszystkie podstawowe funkcje workflow drukarni potrzebne do zarządzania działem prepress i maszynami drukującymi, traktowanymi jako jeden wspólny system produkcyjny.

Podczas targów dostawcy usług medialnych, drukarnie i specjaliści w zakresie introligatorni mogli praktycznie przekonać się, jak działać zgodnie z bieżącymi trendami rynkowymi takimi jak lean manufacturing, drukowanie ekologiczne albo web-to-print, i z powodzeniem przystosować do nich swoją ofertę. Heidelberg przedstawił także sposoby na optymalizację procesów produkcyjnych w całym łańcuchu wartości dodanej w arkuszowym drukowaniu offsetowym, minimalizując jednocześnie ich niekorzystne oddziaływanie na środowisko.
Podczas licznych pokazów praktycznych goście mogli dowiedzieć się, jak odnieść sukces na rynku niskonakładowej produkcji wysokiej jakości, jak wyróżnić się na tle konkurencji twórczymi zastosowaniami, jak wykorzystać internet w swojej strategii biznesowej. Heidelberg udowadnia, że ekologiczna produkcja nie jest tylko pustym sloganem, i to nie tylko dzięki odpowiednim działaniom w swoich zakładach, lecz także dzięki zaangażowaniu na rzecz neutralnej dla środowiska obecności na targach w Birmingham. Działania te objęły cały bilans emisji dwutlenku węgla, w tym etap montażu i demontażu stoiska, dojazd pracowników na teren targów czy papier używany podczas pokazów.

Sukces drukarni zależy obecnie nie tylko od zastosowania najnowocześniejszych technologii. Coraz większą rolę odgrywają usługi oferowane przez dostawców, dzięki którym maszyny mogą pracować 24 godziny na dobę i ich użytkownicy mogą w pełni wykorzystać potencjał maszyny lub zintegrowanego rozwiązania.
Aby klienci mogli odpowiednio i szybko skorzystać z tych udogodnień, Heidelberg wydzielił swoje całe portfolio usług jako odrębny dział. Oferta obejmuje cały łańcuch wartości dodanej tworzonej w drukarni i cały cykl życia maszyny – od momentu zakupu do odsprzedaży. Są to m.in. usługi analityczne i doradcze dotyczące poprawy procesów i integracji systemów, szkolenie pracowników oraz wsparcie przy uzyskiwaniu certyfikatów ISO lub innych aktualnych standardów środowiskowych.
W hali 8 goście mogli uzyskać praktyczne informacje o pełnej ofercie zdalnej diagnozy i funkcjach inspekcji, zaopatrzeniu się w oryginalne części zamienne Heidelberga, materiałach eksploatacyjnych Saphira, jak również o ofercie kontraktów serwisowych oferowanych w ramach Systemservice.

Ricoh Polska Ambasadorem Polskiej Gospodarki 2010
Firma Ricoh Polska znalazła się w gronie laureatów konkursu „Ambasador Polskiej Gospodarki 2010” zorganizowanym przez Business Centre Club pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych. W konkursie nagrodzono 55 firm, które osiągając sukcesy na arenie międzynarodowej przyczyniły się do promocji polskiej gospodarki, zacieśnienia współpracy z polskimi instytucjami, promocji dobrych praktyk oraz uzyskania wysokich standardów ekonomiczno-finansowych. Wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach: Eksporter, Partner Firm Zagranicznych, Marka Europejska, Kreator Rozwiązań XXI w.
Firma Ricoh Polska została Ambasadorem Polskiej Gospodarki 2010 w kategorii Kreator Rozwiązań XXI wieku. Nagroda ta świadczy o wysokim stopniu innowacyjności rozwiązań oferowanych przez spółkę i o bogatej ofercie nowatorskich produktów i usług.
Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 17 maja br. w Pałacyku MSZ przy ul. Foksal. Dyplom odebrał Tomasz Nazaruk – CEO Ricoh Polska.
Polar na targach Ipex 2010
Podczas targów Ipex 2010 firma Polar prezentowała, jak zwykle, kilka nowości:
- CutManager
Polar CutManager ułatwia podłączenie online krajarek do systemu Prinect Postpress Manager firmy Heidelberg, umożliwiając tym samym ich integrację z całościowym systemem zarządzania produkcją w drukarni Heidelberg Prinect. Dlatego też Postpress Data Terminal jest włączony do szybkich krajarek Polar. Za dotknięciem palca można przełączać się między podglądem systemu sterowania krajarką a podglądem Data Terminal. Prinect Postpress Manager automatycznie wysyła operatorowi listę przeprowadzanych operacji na maszynie, umożliwiając rozpoczęcie, przerwanie lub zakończenie poszczególnych operacji.
Dodatkowo system sterowania krajarką zwraca komunikaty o statusie maszyny i odczyty licznika bezpośrednio do Prinect Postpress Managera. Mogą być one zbierane przez opcjonalny CountMonitor. Dzięki temu możliwe jest pełne przechwytywanie danych z procesu cięcia. Wszelkie dane z codziennej pracy, które wcześniej musiały być wprowadzane ręcznie, są automatycznie zbierane, podczas gdy produkcja jest w toku.
Poprzez wymianę danych dotyczących zleceń i produkcji w ramach wewnętrznego serwera P-Net CutManager jest w stanie zapewnić doskonałą przejrzystość kosztów i wydajności. CutManager zapewnia ten sam poziom informacji wszystkim działom zaangażowanym w proces cięcia. Jest to niezbędne dla dokonania szczegółowej analizy kosztów w oparciu o zebrane dane dotyczące produkcji.
CutManager jest dostępny tylko razem z oprogramowaniem Compucut i wyłącznie dla szybkich krajarek serii X wyposażonych w opcję Xplus opcji oraz dla krajarek serii XT.

- szybką krajarkę Xplus
Polar pokazał po raz pierwszy szybką krajarkę w wersji Xplus. Dotyczy to wszystkich maszyn od serii 78; zbudowana jest na bazie modelu X wyposażonego w ekran dotykowy i opcję wizualizacji procesu.

- Polar Pace – system cięcia promowany jako najszybszy na świecie
W konkursie zorganizowanym w listopadzie ubiegłego roku automatyczny system cięcia Polar Pace przyciął 45 ryz papieru w sześćdziesiąt minut. Daje to tylko 80 sekund na ryzę, przy przycinaniu arkuszy z czterech stron przez jednego operatora.

Tradycyjnie podczas targów Ipex maszyny i urządzenia Polar były wystawione na stoisku firmy Heidelberg. Oto ich pełna lista:
- krajarka Polar 66
- odwracarka stosu Polar PW 4-ABV
- system cięcia Polar L-R-115-T: POLAR 115 XPlus (nowość) wraz z oprogramowaniem P-Net CutManager (nowość)
- system do produkcji etykiet L-R-92-B: krajarka Polar 92 X i urządzenie do banderolowania BS-23
- sztanca do etykiet Polar DCC-M
- szybka krajarka Polar 115 XT
- system cięcia Polar L-R-137-T-PACE wraz z oprogramowaniem P-Net CutManager (nowość)
- szybka krajarka Polar 78 XPlus (nowość)

Ponadto na stoisku firmy Kolbus demonstrowano krajarkę Polar 66.
Podobnie jak na poprzednich imprezach targowych odbywały się liczne pokazy pracy maszyn i urządzeń Polar.

Najlepsze drukarnie dziełowe sezonu 2009/2010 w ocenie wydawców
Już po raz dziewiąty wydawcy ocenili współpracujące z nimi zakłady poligraficzne wypełniając ankietę rozesłaną przez miesięcznik „Wydawca”, który wraz z Polskim Towarzystwem Wydawców Książek i Sekcją Poligrafów SIMP organizuje ranking. Pod uwagę brano trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń i komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Ocen dokonywano w skali 1–6; drukarnia, która uzyskuje największą ocenę średnią – wygrywa.
Patronat medialny nad rankingiem objął tradycyjnie już „Świat Druku” oraz portal www.drukarnie.com.pl.
Ankiety do tegorocznego rankingu nadesłało 93 wydawców – ich wykaz został zamieszczony na portalu www.wydawca.com.pl. Niestety, kilka zgłoszeń firm zajmujących się produkcją reklamową organizatorzy rankingu musieli odrzucić – oceniana jest wyłącznie produkcja dziełowa. W tym roku zmieniła się też granica ilości zgłoszeń, od której były oceniane drukarnie – minimum pięć zgłoszeń. Uznano, że oceny uzyskane przez zakłady, na które nadesłano mniej zgłoszeń, mogą być nieobiektywne i dla nich krzywdzące.
Wyniki IX rankingu „Wydawcy wybierają drukarnie”:
I miejsce – Opolgraf SA
I miejsca w poszczególnych kategoriach:
- jakość produkcji – Grafix Centrum Poligrafii z Gdańska
- terminowość wykonywania produkcji – Drukarnia Read Me z Łodzi
- komunikatywność – Opolgraf SA.

Wręczenie dyplomów miało miejsce 14 maja, podczas I Warszawskich Targów Książki i tradycyjnie towarzyszyło rozstrzygnięciu 50. edycji Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Dyplomy odebrali: w imieniu drukarni Opolgraf – wieceprezes Bartosz Mazurkiewicz, w imieniu „Grafix” Centrum Poligrafii – Roman Włodkowski, w imieniu drukarni Read Me – współwłaściciel Włodzimierz Bińczyk. Po wręczeniu dyplomów prezes PTWK Rafał Skąpski zaprosił licznie zgromadzonych w Sali Rudniewa PKiN gości na poczęstunek przygotowany przez PTWK (tort z okazji 50-lecia Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku) i Opolgraf – tegorocznego laureata rankingu „Wydawcy Wybierają Drukarnie”.


Europejscy klienci Kodaka z wizytą w zakładach produkcyjnych maszyn Kodak Prosper Press
W kwietniu wybrani klienci Kodaka z Belgii, Holandii, Polski, Czech, Włoch, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii mieli okazję odwiedzić zlokalizowane w Dayton w stanie Ohio zakłady produkujące inkjetowe systemy drukujące tej firmy. Wizyta była okazją do zapoznania się z możliwościami urządzeń bazujących na platformie Prosper, jak też do porozmawiania z kadrą inżynierską Kodaka, na co dzień zaangażowaną w rozwój tej technologii.
W ramach zakładów produkcyjnych Kodaka w Dayton funkcjonuje centrum badawczo-rozwojowe, koncentrujące swoją działalność na technologii continuous inkjet i odpowiadające m.in. za stworzenie najnowszego rozwiązania w tej dziedzinie – technologii Kodak Stream Inkjet. Urządzenia pracujące z jej wykorzystaniem umożliwiają drukowanie trwałych obrazów na papierach powlekanych i niepowlekanych (w tym błyszczących) z wysoką jakością, prędkością i przy niskich kosztach na jedną odbitkę, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnym offsetem. Technologia Stream Inkjet wykorzystuje stały przepływ atramentu przez dysze głowicy drukującej, stymulowany następnie przez energię cieplną, która powoduje jego rozdzielenie na pojedyncze krople. Są one „wypluwane” z dużą prędkością i bardzo wysoką dokładnością rozmieszczane na podłożu, dając w efekcie wysoką jakość obrazów o liniaturze maksymalnej 175 lpi przy prędkości dochodzącej do 200 m/min.
Europejscy klienci firmy Kodak mieli okazję wziąć udział w szczegółowej demonstracji monochromatycznej maszyny Kodak Prosper 1000 Press, dedykowanej do produkcji w technologii cyfrowej książek o nakładach do 7 tys. egz. W czasie, gdy maszyna produkowała przykładowe książki, które potem prezentowano na stoisku Kodaka podczas targów Ipex, uczestnicy spotkania mogli podyskutować o ekonomicznych aspektach, które czynią to urządzenie tak bardzo atrakcyjnym dla przedsiębiorstw z sektora produkcji dziełowej.
Klienci firmy Kodak wzięli również udział w prezentacji pełnokolorowej maszyny Kodak Prosper 5000XL, której oficjalna światowa premiera odbyła się na targach Ipex 2010. Była ona znakomitą okazją do zademonstrowania stabilności i prędkości systemu, który – jak zapewnia producent – oferuje jakość dorównującą pełnokolorowemu offsetowi i umożliwia produkcję z wydajnością 200 m/min., będąc przystosowanym do miesięcznego obciążenia rzędu 120 mln stron A4. Modułowa architektura maszyny pozwala klientom na łatwe rozbudowanie urządzenia Prosper 1000 do modelu 5000XL wraz z ich rosnącym zapotrzebowaniem na wykonywanie nowych aplikacji.
Następnie uczestnicy wyjazdu zapoznali się z różnymi opcjami oferowanymi przez systemy workflow firmy Kodak, w tym Kodak 700 Print Manager, będący oprogramowaniem typu frontend do sterowania maszynami cyfrowymi. Wizyta w Dayton była jednocześnie okazją do obejrzenia różnych urządzeń wykańczających, kompatybilnych z maszynami opartymi na platformie Prosper.
Europejscy klienci firmy Kodak mieli także okazję zapoznać się z jej ogólną wizją i strategią działania na rynku poligraficznym i druku cyfrowego w szczególności, czego elementem była prezentacja kompletnego porftolio rozwiązań Kodaka w zakresie technologii cyfrowej. Dyskusje przenosiły się także na część wieczorną, podczas której klienci mogli podyskutować w mniej formalnej atmosferze z osobami pracującymi w działach marketingu produktowego oraz badawczo-rozwojowym na temat technologii inkjetowej i możliwości rynkowych, jakie stwarza wprowadzenie na rynek maszyn opartych na platformie Prosper.
Część klientów, przybyłych przed dotarciem właściwej grupy, miała możliwość zjedzenia obiadu z Antonio M. Perezem, prezesem i CEO Eastman Kodak Company. Był on również ich przewodnikiem podczas zwiedzania fabryki w Dayton, tutejszego centrum badawczo-rozwojowego, odpowiadając na szereg pytań związanych z potencjalnym wpływem wysoko wydajnych maszyn firmy Kodak na działalność przedsiębiorstw poligraficznych.
Jeden z uczestników wyjazdu do Dayton, Guy Hoegaerts z belgijskiej firmy PrintConcept.be, powiedział: „Strategia Kodaka jest bardzo jasna i konstruktywna. Ten wyjazd dał mi dużo wiedzy na temat inkjetu i nowej technologii firmy Kodak. Miałem okazję zwiedzić wiele firm działających na tym rynku, ale Kodak Stream Inkjet jest technologią oferującą najlepszą dostępną jakość i prędkość drukowania”.
Jak wynika z zapowiedzi firmy Kodak, w jej planach są kolejne wizyty klientów w zakładach produkcyjnych, m.in. zlokalizowanych w Dayton. Mówi Erwin Busselot, dyrektor marketingu w zakresie cyfrowych systemów drukujących w regionie EAMER: „Tego rodzaju wyjazdy stanowią jeden z najlepszych sposobów na skonfrontowanie potrzeb i oczekiwań naszych klientów z opiniami inżynierów zatrudnionych w działach badawczo-rozwojowych i menedżerów produktu. Gdy w jednym miejscu spotykają się klienci obserwujący nowe rozwiązania i osoby, które je zaprojektowały, mamy do czynienia z unikalną interakcją, procentującą dla obu stron”.
Maszynę Kodak Prosper 5000XL można było zobaczyć w czasie prezentacji na żywo prowadzonych na stoisku firmy Kodak podczas targów Ipex w Birmingham.
KBA odnotowuje znaczny wzrost zamówień w I kwartale 2010 roku
Firma Koenig & Bauer AG (KBA) poinformowała o wynikach finansowych za I kwartał br. W porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku odnotowała w nim znaczny, wynoszący ponad 43%, wzrost zamówień na nowe maszyny. Między innymi z uwagi na wdrażany plan konsolidacyjny i restrukturyzacyjny, kierownictwo KBA zakłada na koniec roku osiągnięcie pozytywnych wyników sprzedaży i wypracowanie zysku.
W porównaniu z analogicznym okresem 2009, w I kwartale tego roku wartość zamówień zebranych przez całą grupę wzrosła o 43,2% i osiągnęła 314,4 mln euro (przy 219,5 mln euro w I kwartale ub.r.). Dział maszyn zwojowych i specjalistycznych odnotował wzrost rzędu 43,1%, zaś dział maszyn arkuszowych 43,5%. Z uwagi na nieco słabszy popyt, odnotowany między listopadem 2009 i lutym 2010, oraz zredukowaną liczbę dostaw maszyn zwojowych w pierwszych trzech miesiącach tego roku, sprzedaż grupy w I kwartale br. wyniosła 209,8 mln euro i była o 4,7% niższa od ubiegłorocznego wyniku (220,2 mln euro). Wpływ na taki stan rzeczy miał z jednej strony wzrost sprzedaży działu maszyn arkuszowych o 11,7% (85,9 mln euro), z drugiej zaś – spadek sprzedaży działu maszyn zwojowych o 13,5% (124 mln euro).
Pomimo wzrostu zysku brutto z 13,6% (w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego) do 21,7%, co było głównie efektem zabiegów związanych z obniżką kosztów, w I kwartale tego roku firma KBA odnotowała stratę operacyjną w wysokości 19,4 mln euro. Był to jednak lepszy wynik od –32,7 mln euro odnotowanych w I kwartale 2009. W ślad za niewielką stratą finansową rzędu 1,9 mln euro, wynik EBT wyniósł w pierwszych trzech miesiącach tego roku –21,3 mln euro (w roku ubiegłym strata wyniosła 35,2 mln euro). Po uwzględnieniu podatków strata netto wyniosła w tym okresie 20,2 mln euro (przy 33,2 mln euro przed rokiem). Poprawił się także poziom zysków z jednej akcji, który wzrósł z –2,03 euro do –1,23 euro.
Strata kwartalna i konieczność zgromadzenia wyższych zapasów z myślą o realizacji nowych zamówień wpłynęła na redukcję przepływów gotówkowych z działań operacyjnych do poziomu –41,3 mln euro (przy 19,2 mln euro przed rokiem). Wartość wolnej gotówki wyniosła w I kwartale –43,4 mln euro, przy 13,5 mln w analogicznym okresie 2009. Spadła także wartość zasobów finansowych – z 76,1 mln euro na koniec grudnia do 38,8 mln euro na koniec marca. Ponieważ w porównaniu z końcówką roku wzrosła wartość zadłużenia w bankach (z 16,7 do 55,5 mln euro), dług finansowy netto KBA wyniósł po I kwartale 16,7 mln euro. Jest to poziom akceptowalny z punktu widzenia długoterminowych linii kredytowych, jakimi dysponuje KBA, i ma ulec stopniowej poprawie – wraz ze spodziewanym przypływem gotówki wynikającym ze wzrostu sprzedaży w II kwartale tego roku. Współczynnik majątku własnego wyniósł w pierwszych trzech miesiącach br. 38%, będąc jednocześnie na dużo wyższym poziomie niż w całej branży.
Na koniec marca 2010 firma KBA zatrudniała w sumie 6559 osób, o 410 mniej niż na koniec 2009 i o 1087 mniej niż przed rokiem. W związku z zapowiedziami ekspertów branżowych przewidujących skurczenie się światowego rynku o ok. 25%, nawet biorąc pod uwagę silne odreagowanie gospodarcze, KBA będzie kontynuować redukcję zatrudnienia, aż do osiągnięcia zakładanego stanu 6000 pracowników.
Przy spadku sprzedaży na rynku niemieckim o 22% do poziomu 28,4 mln euro, poziom eksportu KBA w I kwartale br. wzrósł z 83,5% do rekordowych 86,5%. Sprzedaż do pozostałych krajów Europy spadła w tym okresie z 81,1 mln euro do 58,4 mln euro, głównie z uwagi na słabszy popyt ze strony firm z Europy Wschodniej i Południowej. To spowodowało, że udział tej części kontynentu w całej sprzedaży KBA spadł do najniższego w historii poziomu 27,9%. Spadek ten został jednak zrekompensowany przez znaczny wzrost sprzedaży do Chin oraz krajów Azji i Pacyfiku (z 36,8 mln euro do 58,1 mln euro), co dało temu regionowi 27,7% udziałów w całej sprzedaży grupy (przy 16,7% w analogicznym okresie 2009). Sprzedaż do Ameryki Północnej, będącej nadal relatywnie słabym rynkiem, wyniosła 15% całej sprzedaży KBA, zaś udział krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej wyniósł 15,9%.

W ubiegłym roku firma KBA była jedynym producentem maszyn drukujących, który osiągnął zysk, i pomimo słabszego początku roku 2010 jej kierownictwo jest przekonane, że za sprawą procesów restrukturyzacyjnych i konsolidacyjnych wdrażanych na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, założone na koniec br. wyniki zostaną zrealizowane.
Mówi Helge Hansen, prezes i CEO firmy KBA: „Na koniec roku przewidujemy wyższą sprzedaż całej grupy i lepszy poziom zysku przed opodatkowaniem niż w roku 2009. Biorąc pod uwagę wyższy poziom zamówień w II kwartale, mamy dużą szansę na osiągnięcie założonych celów. Ponieważ jednak mamy cały czas do czynienia z niestabilną sytuacją ekonomiczną, nie chcemy podawać szczegółowych prognoz związanych z przewidywanymi przez nas wynikami sprzedaży i zysku na koniec 2010 roku. Informacje na ten temat będziemy przekazywać regularnie w naszych raportach finansowych”.
TF Graphic Arts pierwszym hiszpa?skim u?ytkownikiem programu GMC PortalBuilder
Firma GMC Software Technology poinformowa?a o wdro?eniu w drukarni TF Graphic Arts pierwszego na rynku hiszpa?skim systemu GMC PortalBuilder. Dzia?aj?c dotychczas na tradycyjnym rynku offsetowego druku akcydensowego, m.in. dzi?ki inwestycji w rozwi?zanie GMC firma ta wchodzi obecnie na rynek us?ug druku cyfrowego. PortalBuilder umo?liwi jej rozwijanie wydajnych, opartych na przegl?darce internetowej aplikacji typu storefront oraz realizacj? projektów wykorzystuj?cych technologi? cyfrow?. Jednocze?nie w firmie wdro?ony zosta? program GMC Designer 6.0, najnowsze rozwi?zanie software'owe z oferty GMC Software Technology. Zawiera on szereg udoskonalonych i rozszerzonych opcji, które poprawiaj? jego funkcjonalno?? w zakresie zarz?dzania barw?, sterowania zleceniami druku, wykonywania odbitek próbnych oraz wst?pnej weryfikacji plików (preflight).
Firma TF Graphic Arts zosta?a za?o?ona w 1987 roku i specjalizuje si? w produkcji wysokiej jako?ci druków akcydensowych. O jej sukcesie na rynku hiszpa?skim zadecydowa?o bogate, wieloletnie do?wiadczenie oraz wysublimowana technologia, stale wspomagaj?ca rozwój drukarni. Celem, jaki przy?wieca kierownictwu TF Graphic Arts i ca?emu jej zespo?owi, jest osi?gni?cie jeszcze wy?szego poziomu us?ug oferowanych klientom pod wzgl?dem jako?ci, elastyczno?ci i dopasowania do ko?cowych potrzeb odbiorcy. Siedziba firmy mie?ci si? w Alcobendas, a projekt drukarni zosta? wykonany przez jedn? ze specjalistycznych firm konsultingowych z Niemiec, przy uwzgl?dnieniu rzeczywistych potrzeb przedsi?biorstwa ?wiadcz?cego us?ugi poligraficzne.
„GMC PortalBuilder pozwoli nam zwi?kszy? konkurencyjno?? i wej?? na zupe?nie nowy dla nas rynek us?ug druku cyfrowego – mówi Roberto Mateos z departamentu technologii informatycznej TF Graphic Arts. – Co wi?cej, zainstalowany wraz z nim GMC Designer zawiera narz?dzia, które s? nam niezb?dne do szybkiego tworzenia, zarz?dzania i produkcji kompleksowych, personalizowanych dokumentów produkowanych z my?l? o zastosowaniach TransPromo, marketingu bezpo?rednim, publikacjach „na ??danie”, korespondencji z klientami i drukach transakcyjnych”.
GMC PortalBuilder – program wprowadzony na rynek we wrze?niu 2009 roku – pozwala przedsi?biorstwom marketingowym, dostawcom us?ug poligraficznych i innym instytucjom na uproszczenie procesów i ?atwe wdro?enie opartych na przegl?darce internetowej, oszcz?dzaj?cych czas aplikacji typu storefront. S? one przeznaczone do tworzenia, zamawiania, zarz?dzania i drukowania personalizowanych dokumentów oraz prowadzenia zintegrowanych, opartych na personalizacji wielokana?owych kampanii promocyjnych. Przedsi?biorstwa korzystaj?ce z programu PortalBuilder uzyskuj? wi?ksz? elastyczno?? i szybsze rezultaty dzia?ania, m.in. za spraw? ?atwiejszego dost?pu do wszystkich zmiennych elementów, jakich potrzebuj?. U?ytkownicy korzystaj? te? z funkcji centralnego zarz?dzania mark? i przesy?ania wiadomo?ci, jak równie? kontroli kosztów zapewnianej przez zdecentralizowane tworzenie, wprowadzanie zamówie? i obs?ug? danych wyj?ciowych. PortalBuilder pozwala te? na rozbudow? biznesu, umo?liwiaj?c drukarniom obs?ug? du?ych nak?adów dedykowanych do produkcji cyfrowej, a firmom marketingowym – wydajne zarz?dzanie wydatkami ponoszonymi w zwi?zku z zamawianymi us?ugami poligraficznymi.
„Jako ?e mamy do czynienia z pierwszym wdro?eniem GMC PortalBuilder na rynku hiszpa?skim, jeste?my tym faktem niezwykle podekscytowani. Cieszymy si? jednocze?nie, ?e ju? dzi? TF Graphic Arts mo?e w pe?ni korzysta? z zalet oferowanych przez najnowsze rozwi?zania software'owe GMC Software Technology – mówi Jaime López-Heredia, odpowiedzialny w tej firmie za rynki hiszpa?ski i w?oski. – Jeste?my przekonani, ?e zarówno GMC PortalBuilder, jak i GMC Designer, w znacznym stopniu wespr? dzia?ania tej drukarni zwi?zane z jej wej?ciem na rynek us?ug druku cyfrowego”.
„Mamy do czynienia z pierwszym rozwi?zaniem, które rzeczywi?cie pomaga u?ytkownikom w budowaniu i testowaniu ró?nych aplikacji przy pomocy w?asnego systemu DTP – dodaje Bill Parker, szef marketingu GMC Software Technology. – PortalBuilder zmieni sposób tworzenia portali internetowych w taki sam sposób, w jaki pojawienie si? na rynku programu GMC PrintNet wp?yn??o na zmiany zachodz?ce w procesach kreacji dokumentów. Najlepszym tego przyk?adem jest stale rosn?ca liczba zadowolonych u?ytkowników obu rozwi?za? z ca?ego ?wiata”.
Z mo?liwo?ciami obu programów, jak te? innych rozwi?za? z oferty GMC Software Technology, mo?na zapozna? si? odwiedzaj?c stoisko tej firmy podczas targów Ipex.
Océ Arizona 350XT w firmie Ewros
Innowacyjny płaski ploter UV Arizona 350XT, najnowszy i jednocześnie najszerszy model z wielokrotnie nagradzanej prestiżowymi nagrodami rodziny ploterów UV Océ Arizona, rozpoczął pracę w firmie Ewros z Piastowa. Inwestycja poszerzyła zakres możliwości tej od wielu już lat prężnie działającej firmy i spowodowała jeszcze większe zainteresowanie klientów jej ofertą. Stało się to za sprawą wysokiej jakości, jaką gwarantuje urządzenie, jego funkcjonalności oraz możliwości drukowania białym atramentem, jaką zapewnia ten model.
Poszukiwania plotera trwały niemal półtora roku. Już wcześniejszy model z tej rodziny płaskich ploterów UV – Océ Arizona 250GT – spełniał oczekiwania firmy Ewros i był wysoko przez nią oceniany pod względem jakościowym, choć oferowany przez ten model format nie odpowiadał jednak jej oczekiwaniom. Od początku bowiem firma poszukiwała płaskich ploterów o szerokości zadruku co najmniej 2,5 m. W czasie tych poszukiwań Ewros rozbudował swoją siedzibę, by móc zainstalować nowe maszyny. A kiedy inwestycja była już możliwa, wybór padł na urządzenie Océ Arizona 350XT, ponieważ umożliwiało ono firmie w jeszcze szerszym zakresie poszerzenie palety jej dotychczasowych usług.
Firma Ewros powstała w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Od początku zajmowała się szeroko pojętą produkcją reklamową. Produkuje m.in. różnego rodzaju stojaki reklamowe, prezentery, etui, artykuły informacji wewnętrznej, systemy reklamy wizualnej, tablice oraz kasetki cenowe z akcesoriami, stopery, wkładki, naklejki, listwy cenowe i plakatowe, ramki oraz inne różnego rodzaju akcesoria i produkty reklamowe.
Spośród innych agencji wyróżnia firmę Ewros fakt, że nie poprzestaje ona na graficznym opracowaniu projektów. Jako producent licznych akcesoriów reklamowych realizuje zlecenia od koncepcji po etap montażu. Pozwala to jej klientom na znaczne obniżenie kosztów. Dzięki temu za kompleksową obsługę płacą oni mniej niż w przypadku zatrudnienia kilku różnych wykonawców. Zawsze też Ewros dba o jakość usług i tym zdobywa sobie wielu klientów Troska o wysoką jakość przyświecała również podczas poszukiwań nowego plotera, który umożliwiłby drukowanie na szerokiej gamie podłoży w bardzo dużych rozmiarach. Océ Arizona 350 XT – jak twierdzą przedstawiciele firmy – to w swojej grupie cenowej wyjątkowe urządzenie i śmiało można powiedzieć, że jakością i szerokim spektrum możliwości dogania o wiele droższe rozwiązania innych producentów, a jego funkcjonalność jest w zasadzie nieporównywalna z żadnym innym konkurencyjnym urządzeniem. Doceniają oni również możliwość drukowania białym atramentem w kilku różnych trybach w jednym przejściu (CMYK-biały, biały-CMYK, CMYK-biały-CMYK), co pozwala zaproponować klientom naprawdę bezkonkurencyjny produkt w dobrej cenie. Materiały do podświetleń drukowane właśnie z wykorzystaniem tej opcji (CMYK-biały-CMYK) mają zawsze żywe i naturalne kolory (czy oglądane są z podświetleniem czy bez niego). W przypadku druku z podwójnym nakładaniem koloru kolory po podświetleniu są żywe i wyglądają dobrze, ale bez podświetlenia (np. w ciągu dnia) są zbyt ciemne i nienaturalne. Arizona 350XT umożliwia firmie Ewros drukowanie na szkle, firma uzyskuje też ciekawe efekty drukując na lustrze, poza tym można zadrukować na tym urządzeniu fronty meblowe, blachę, PCV i wiele innych podłoży, także nieregularnych czy o nierównomiernej powierzchni, jak np. drewno. Zastosowań jest więc bardzo wiele, wszystko zależy od pomysłowości firmy Ewros i jej klientów.
Choć ploter płaski UV Océ pracuje tu od niedawna, miał już okazję przekonać swoich nowych właścicieli, że dokonali dobrego zakupu. Ewros obsługuje m.in. duże sieci marketów. Dla nich właśnie w ostatnim czasie musiał wykonać bardzo duże ilości zadrukowanych płyt z informacją reklamową. I choć nakłady były duże, maszyna doskonale sobie poradziła z tym zleceniem.
Duża szerokość plotera płaskiego Océ Arizona 350 XT umożliwiła poszerzenie palety usług firmy Ewros; ploter zadrukowuje sztywne media o wymiarach nawet do 3,05×2,50 m. To umocniło jej pozycję na rynku i wygenerowało wiele zapytań oraz napływ nowych klientów. Dodatkową wartością tego plotera, zwiększającą jego produktywność, jest kilkustrefowy stół – podczas gdy na jednej ze stref maszyna drukuje, na drugiej można układać formatki do zadruku – tak by druk był niemal ciągły. Maszyna ma także opcję druku z roli, która umożliwia zadruk materiałów giętkich o szerokości do 2,2 m. W ploterze została wykorzystana technologia Océ VariaDot, która pozwala na uzyskiwanie niemal fotograficznej jakości obrazu dla niemal każdej aplikacji.
Jak twierdzą przedstawiciele firmy Eros, koszty użytkowania plotera Océ Arizona 350XT są podobne jak w przypadku innych konkurencyjnych urządzeń, ale jego możliwości są znacznie większe. Dodatkowo niemałe znaczenie przy wyborze urządzenia miał również jego dostawca. To nie pierwsza, ale już trzecia maszyna dostarczona do firmy Ewros przez Océ Poland. Ewros zna tego dostawcę, jego serwis, doskonałe warunki i czas reakcji, co miało niemałe znaczenie przy podejmowaniu decyzji dotyczącej nowej inwestycji. Teraz przed firmą nowe wyzwania i, jak są przekonani jej przedstawiciele, maszyna z pewnością pomoże sprostać oczekiwaniom klientów.
Technologie Komori na Ipex
Na targach Ipex 2010 oprócz jeszcze szybszej i większej 40-calowej (B1) maszyny Lithrone SX40 (premierowa prezentacja w Wielkiej Brytanii), firma Komori prezentuje przełomowe techniki UV podczas drukowania na swoim stoisku gazety targowej „Ipex Daily” na ośmiokolorowej maszynie dwustronnej Lithrone S40P. Wprowadza również na rynek nową, pięciokolorową maszynę drukującą Enthrone 29 (światowa premiera). Oferowała także pełen zakres usług przed- i posprzedażnych, promuje ekologię w druku, a także pokazuje możliwości swoich maszyn zwojowych.
Prezentowane są nowe produkty i technologie:
- inteligentne oprogramowanie KHS-AI z zaawansowanym interfejsem, zainstalowane na wszystkich maszynach Lithrone, podnoszące poprzeczkę w zakresie szybkości narządzania i precyzji kolorystycznej
- wprowadzana przez Komori unikalna bezozonowa technologia H-UV, zapewniająca znakomite efekty w zakresie szybkiego drukowania z wysoką jakością i minimalizacji strat papieru
- technologia drip-off w druku UV i konwencjonalnym
- nowa, ekonomiczna, pięciokolorowa 29-calowa (B2) maszyna Enthrone 29, nad którą prace zakończyły się w tym roku; gwarantuje ona najwyższą elastyczność w zakresie jakości, tak istotną dla małych drukarń; drukuje na papierze i kartonie.

Dodatkowe prezentacje targowe dotyczą: działania czterech maszyn Komori połączonych w sieć standardu JDF za pomocą systemu zarządzania Tharstern MIS i sieci cyfrowej DoNet Zone, modernizacji maszyn zwojowych, Komori Chambon z najnowszą technologią tulejową. Pracownicy oddziału Komori Securities demonstrują najnowsze urządzenia do druku banknotów i papierów wartościowych.
Dużym zainteresowaniem cieszy się maszyna Lithrone S40P z technologią H-UV. Ośmiokolorowa maszyna z odwracaniem, o unikalnej konstrukcji opartej na trzech cylindrach o podwójnej średnicy i wykładaniu taśmowym z synchronizacją prędkości, stanowi znakomitą platformę prezentacji nowego systemu suszenia H-UV. Przyjazna dla środowiska, bezozonowa technologia Komori H-UV umożliwia maszynom Lithrone wykładanie arkuszy gotowych do natychmiastowej dalszej obróbki introligatorskiej.

Komori H-UV jest innowacyjnym systemem suszenia UV, wykorzystującym lampę ultrafioletową zaprojektowaną według know-how Komori i farbę UV o wysokiej czułości. Z jedną lampą zamontowaną w strefie wykładania system gwarantuje wysoką jakość druku i niezawodność, jak również znakomitą ekonomiczność eksploatacji i działanie przyjazne dla środowiska.
Zalety systemu suszenia H-UV promowane na targach Ipex:
- krótszy łączny czas przetwarzania zadania
Czas przetwarzania zadania jest znacznie krótszy niż w konwencjonalnych systemach drukowania, ponieważ podłoża drukowe są natychmiast suszone we wbudowanym w linię układzie. Czynności introligatorskie, takie jak cięcie, wykrawanie i składanie, mogą być wykonane natychmiast; było to uwydatnione przy produkcji „Ipex Daily” na maszynie Lithrone S840P na stoisku Komori
- zmniejszenie przestrzeni na składowanie
Ponieważ nie trzeba czekać na suszenie zadrukowanych arkuszy, nie jest konieczne wydzielenie przestrzeni na składowanie wydrukowanych materiałów.
- suszenie materiałów niewsiąkliwych
W czasie prób przed wprowadzeniem na rynek system H-UV wykazał wyjątkową efektywność w drukowaniu bez zarysowań i skutecznym suszeniu niewsiąkliwych materiałów takich jak folie i tworzywa sztuczne, nawet przy dużym stopniu pokrycia farbą.
- podwyższona jakość dzięki procesom bez stosowania proszków
Ponieważ w całym procesie drukowania nie są stosowane proszki, linia jest przyjazna dla środowiska. Powierzchnia drukowanych materiałów jest wygładzona, co czyni obróbkę postpress bardzo łatwą. Ponieważ można wyeliminować problemy związane z dodatkowym drukowaniem na życzenie klienta, suszenie UV umożliwia przetworzenie większej ilości zadań, w których nie jest wymagana adhezja proszków osuszających. Eliminacja zjawiska przyciemniania tonów ułatwia kontrolę jakości.
- oszczędność energii i niskie koszty eksploatacji
Wartość emisji CO2 przy zastosowaniu systemu H-UV stanowi zaledwie czwartą część emisji konwencjonalnych systemów suszenia. Koszty eksploatacji, w tym wymiany lamp, również mogą zostać obniżone dla długich okresów użytkowania. Ponieważ ilość ciepła rozpraszanego przez lampę jest niezwykle mała, można łatwo zapobiegać odkształceniom arkuszy pod wpływem temperatury.
- niskie koszty początkowe
System H-UV jest montowany wewnątrz maszyny drukującej, w związku z czym zespół zasilania energią elektryczną jest bardzo zwarty. Ponieważ system nie wydziela ozonu i emituje niewielkie ilości ciepła, nie jest wymagany układ klimatyzacji z przewodami powietrznymi. Dzięki temu koszty wstępne są znacznie niższe niż w przypadku konwencjonalnego systemu UV, a montaż systemu H-UV jest mało obciążający dla budżetu użytkownika.
- przyjazny dla środowiska
System H-UV nie wydziela ozonu dzięki zmniejszeniu emisji światła o długości fal powodujących jego powstawanie, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych lamp UV. Dodatkowo system H-UV przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy atmosfery chemicznej wewnątrz urządzenia, ponieważ nie wykorzystuje proszków i prawie nie wydziela zapachu.
- efektywne wykorzystanie przestrzeni
System Komori H-UV nie sprawia problemów związanych z koniecznością wydzielenia przestrzeni montażowej, ponieważ jest zwarty i mieści się wewnątrz maszyny drukującej. Przestrzeń na stanowisku drukowania może być efektywnie wykorzystana, nie jest konieczne wyznaczenie miejsca na składowanie zadrukowanych, a nieosuszonych arkuszy.

Na targach można zobaczyć także maszynę LSX40 (4–6 kolorów), która zadebiutowała w Wielkiej Brytanii i jest okrętem flagowym kolejnej generacji urządzeń Komori na rynku maszyn B1 z technologią UV. Maszyna charakteryzuje się prędkością roboczą zwiększoną do 18 tys. ark/min, dużym formatem przetwarzanych arkuszy (750×1050 mm) i krótszym czasem wymiany płyt bez zatrzymywania urządzenia. Zastosowanie inteligentnego systemu szybkiego przygotowania druku KHS-AI pozwoliło na skrócenie czasu wymiany o 35%.
Zestaw nowych rozwiązań obejmuje nakładak o nowej konstrukcji, uchwyty kałamarzy gwarantujące powrót do ustawień zerowych w każdych warunkach roboczych, nowy profil wykładania poprawiający transport arkuszy, gwarantujący, że są one wykładane płynnie i wolne od zarysowań przy każdej prędkości i dla każdego materiału.

Centralne miejsce na stoisku Komori zajmuje pięciokolorowa maszyna Lithrone 29 z zespołem lakierującym, której wydajność przekonywała gości do użytkowania maszyn z systemem KHS-AI. Na maszynie LS29, wykorzystującej najnowszą technologię szybkiego narządu, można zobaczyć wykonanie trzech zleceń produkcyjnych w ciągu 10 minut. KHS-AI jest samouczącym się systemem, aktualizującym w sposób ciągły ustawienia maszyny, pozwalającym na prawie natychmiastowe osiągnięcie jakości produkcyjnej przy minimalnych stratach papieru i czasu.
Oprogramowanie KHS-AI aktualizuje poziomy dozowania farb i ponad 30 ustawień wstępnych pneumatycznego powietrza systemu transferu arkuszy, a także ma wbudowane programy dla setek rodzajów i formatów papieru. System wykorzystuje również technikę Smart Sequence umożliwiającą indywidualne programowanie wstępne operacji, w tym mycia, odfarbiania, nafarbiania wstępnego i wymiany płyt. Funkcja Smart Feedback daje znaczne oszczędności czasu i papieru niezbędnych dla dokonania zmian profilu farbowego zgodnie z wymaganiami użytkownika.
Podczas targów Ipex odbywają się także prezentacje działania maszyn Komori w sieci cyfrowej zgodnej ze standardem CIP4/JDF, utworzonej na platformie sieci DoNet Zone. Goście mogą obejrzeć zarządzanie kolorem i sterowanie zadaniami druku na czterech maszynach Komori oraz zarządzanie „na żywo” cyklem produkcyjnym gazety „Ipex Daily”, drukowanej na Lithrone S40P.
HP prezentuje urządzenia wielkoformatowe w Birmingham
W Birmingham firma HP prezentuje m.in. drukarki wielko- i superwielkoformatowe z serii HP Designjet i HP Scitex, w tym najnowszą maszynę z technologią lateksową HP Designjet L25500, oraz maszyny HP Scitex FB6100 UV i XP2750 UV.
L25500 drukuje wysokiej jakości oznakowania wewnętrzne, od grafik wystawowych po dekoracje wnętrz. Jednocześnie, dzięki wysokiej odporności tuszy lateksowych HP na działanie czynników zewnętrznych (do trzech lat) drukarka wykonuje typowe aplikacje outdoor'owe, jak: billboardy, grafiki na pojazdach, banery reklamowe. Technologia lateksowa umożliwia druk nie tylko na powszechnie stosowanych nośnikach takich jak folie, winyle czy też siatki, ale również na mediach niepowlekanych (znacznie tańszych), takich jak poliestry czy też bardzo tani papier. Tusze lateksowe HP znakomicie sprawdzają się przy druku grafik umieszczanych na pojazdach i druku na materiałach do podświetleń. L25500 drukuje bezwonnym i niepalnym tuszem lateksowym. Urządzenie nie wymaga stosowania systemów wentylacyjnych, dzięki temu obniża koszty inwestycyjne i tworzy przyjazne środowisko dla pracowników. Bezzapachowe wydruki mogą być umieszczane w miejscach, gdzie zapach odgrywa rolę: szpitale, restauracje, itp. Tusze lateksowe HP w połączeniu z nośnikami do ponownego przetworzenia tworzą kompletne rozwiązanie, pozwalające obniżyć wpływ drukowania na środowisko. Głowice drukujące z możliwością wymiany przez użytkownika pozwalają uniknąć opóźnień i kosztów związanych z telefonami do centrum serwisowego. Czujnik HP Optical Media Advance Sensor i wbudowany spektrofotometr pozwala automatycznie uzyskać wysoką i niezmienną jakość obrazu.

Z kolei HP Scitex FB6100 (NUR Tempo Q) to jeden z najszybszych produkcyjnych flatbedów oferowanych na rynku (prędkość do 100 m2/godz.), a dzięki zastosowaniu, między innymi, wysokiej klasy głowic spectra (28 pl), można uzyskać bardzo wysoką rozdzielczość druku, sięgającą 1080 dpi. Nowy FB6100 występuje tylko w jednej wersji, poza podstawowymi kolorami, wyposażony jest w biały kolor, a także system roll-to-roll, dający możliwość druku na podłożach giętkich o szerokości do 2,2 m. Może drukować w trybie 4, 6 lub 8-kolorowym, z prędkością do 100 m2/godz.). Obszar zadruku to 3,20×2,00 m (podsys na całym stole). FB6100 drukuje na praktycznie wszystkich twardych podłożach (do 50 mm grubości), jak płyty PCV i PMMA, poliwęglan, folie twarde PP i PCV, tektury, pianki poliuretanowe, materiały typu dibond, szkło i drewno. Maszyna przeznaczona jest do pracy w systemie ciągłym, dzięki technologii UV wydruki mogą być przeznaczone na aplikacje wewnętrzne i zewnętrzne, a dodatkowy biały kolor umożliwia poszerzenie produkcji o aplikacje na materiałach przezroczystych, kolorowych (biały kolor jest podkładem), a także do tworzenia wydruków dwustronnych z przekładką (opaque).
Druga z prezentowanych maszyn HP Scitex, XP2750 z technologią UV, o szerokości 3,2 m, powstała na bazie udanego modelu NUR Expedio 3200 8C. Wyposażona jest w dwukrotnie więcej głowic niż model XP2100 (32 Spectra S-class 50 pl), dzięki którym, między innymi, może drukować z rozdzielczością do 800×635 dpi i prędkością do 110 m2/godz. Maszyna ta to połączenie szybkiej drukarki produkcyjnej z wysokojakościowym ploterem do produkcji aplikacji wewnętrznych. HP Scitex XP2750 jest hybrydą, drukuje z roli na rolę, jak i na materiałach płaskich (wersja XP2750). Najpopularniejsze aplikacje to: grafika targowa, samochodowa, banery i billboardy, systemy POP, dekoracje wewnętrzne.
Propozycje dla rynku gazetowego Agfa Graphics na Ipex
Na stoisku Agfa Graphics w Birmingham jest promowane m.in. kompletne portfolio rozwiązań tego belgijskiego producenta przeznaczonych na rynek produkcji prasowej. Wśród prezentowanych produktów są m.in.: nowa wersja systemu produkcyjnego :Arkitex 7, bezodczynnikowe płyty gazetowe, rodzina naświetlarek fioletowych :Advantage N, a także oprogramowanie umożliwiające uzyskanie znaczących oszczędności w zużyciu farby i poprawiające jakość zdjęć.

:Arkitex Portal 7 to najnowszy program z popularnej rodziny :Arkitex, zaprojektowany z myślą o jeszcze ściślejszej integracji drukarń prasowych z ich klientami, zapewniający wydawcom większą kontrolę i przejrzystość zleceń bez konieczności bezpośredniego ingerowania w działanie systemu produkcyjnego. :Arkitex Portal pozwala na szybkie i łatwe przesyłanie stron i ich zatwierdzanie oraz soft proofing. Moduł ten można bez problemu zintegrować z systemem :Arkitex, co umożliwia drukarni zaoferowanie usług o wartości dodanej, takich jak optymalizacja jakości zdjęć, redukcja zużycia farby i wstępna weryfikacja plików (preflight), a wszystko bez ponoszenia dodatkowych kosztów osobowych.
Najnowsza wersja systemu workflow :Arkitex, opatrzona numerem 7, została wyposażona w szereg nowych funkcji i opcji: Soft Proof Comparison – porównywania proofów, co pozwala na natychmiastowe wychwycenie różnic między poszczególnymi wersjami tej samej strony lub między różnymi stronami; Flip Book Soft Proofing – umożliwiającą użytkownikom szybkie i wydajne przejrzenie całej publikacji, pozwalając na ostateczne sprawdzenie jej poprawności; Soft/HardCopy Proof Furniture – pozwalającą na wzrokowe stwierdzenie czy zawartość strony jest właściwie rozmieszczona.
Poza tradycyjną impozycją 2-, 4- i 8-stronicową, system :Arkitex 7 pozwala na impozycję 3- i 6-stronicową, niezbędną przy nowych typach maszyn drukujących bądź przy zmodernizowanym parku sprzętowym. Nowe oprogramowanie umożliwia też kontrolę produkowanych płyt pod względem właściwej kolejności zleceń, współpracując z maszynami wyposażonymi w automatyczne systemy ładowania płyt. Jest to ogromne wsparcie dla klientów, którzy produkują duże ilości form drukowych według ściśle określonej kolejności.

Naświetlarki Agfa Graphics z serii :Advantage N zostały zaprojektowane z myślą o produkcji zarówno konwencjonalnych fioletowych płyt CtP, jak i płyt bezodczynnikowych. Mogą one pracować w firmach wykonujących krótkie, średnie, jak i duże nakłady gazet i produktów hybrydowych, wymagających dużych ilości płyt przy krótkich deadline'ach na poszczególne zlecenia. Naświetlarka :Advantage N zadowoli użytkowników produkujących nawet bardzo wysokie nakłady, zapewniając maksymalną wydajność rzędu 300 płyt na godzinę przy nieprzerwanej, codziennej produkcji. Dodatkową elastyczność systemu zapewniają opcjonalne funkcje DL – bezpośredniego ładowania płyt i TR – podawania płyt z wózka; w obu przypadkach płyty mogą mieć różne formaty (np. pojedynczy i panorama).

Nowa wersja programu :Arkitex OptiInk pozwala na poprawę jakości druku przy jednoczesnej redukcji kosztów produkcyjnych. Wykorzystuje ona unikalną, stworzoną przez Agfa Graphics funkcję inteligentnego rozpoznawania źródła pochodzenia pliku, zapewniając, że nawet przy niewłaściwej separacji dokumentu PDF i braku informacji o profilach użytkownik uzyska możliwie najwierniejsze odwzorowanie kolorów, a jednocześnie zredukuje koszty związane z zużyciem farby.
Z kolei moduł IntelliTuneX wyposażono w funkcję ACE (Adaptive Contrast Enhancement) – inteligentnej obróbki zdjęć. Zapewnia ona uzyskanie najwyższej jakości fotografii nawet w przypadku zdjęć zawierających bardzo jasne i ciemne obszary.

<< Poprzedni  1-10  | < 11 >  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21-30  31-40  41-50  Następny >>


Nowa strona
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Firmy manroland AG i Océ Printing Systems GmbH porozumiały się w sprawie międzynarodowej współpracy w zakresie cyfrowych rozwiązań inkjetowych dla przemysłu poligraficznego. <br />
Od 2011 roku będą oferowały kompleksowe rozwiązania w zakresie druku cyfrowego dla przemysłu poligraficznego – m.in. doradztwo, systemy, usługi i materiały dostarczane z jednego źródła. Firmy będą proponować rozwiązania wykorzystywane na wszystkich etapach poligraficznego procesu produkcyjnego, łącząc produkty przeznaczone do zarządzania danymi, druku cyfrowego i offsetowego oraz obróbki końcowej.<br />
Zdaniem firmy manroland, obydwa przedsiębiorstwa wzajemnie się uzupełniają i dlatego razem są w stanie uzyskać przewagę nad konkurentami. Dzięki współpracy firma manroland będzie mogła wejść w branżę druku cyfrowego, natomiast Océ uzyska dostęp do nowych klientów, dzięki czemu znacznie zwiększy swój udział w rynku poligraficznym. <br />
Firmy Océ i manroland nawiązały współpracę
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o