Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się
Poligrafia 2003

Z ostatniej chwili


Nowy bizhub PRO 1200 Konica Minolta
W grudniu 2009 r. firma Konica Minolta Business Solutions Polska wprowadziła na rynek kolejne zaawansowane systemy monochromatycznego druku produkcyjnego. Urządzenia z serii bizhub PRO 1200 wyróżnia niespotykana dotychczas jakość i modularność. Dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych bizhub PRO 1200 oferuje najwyższą wydajność i duże zróżnicowanie opcji wykańczania, np. wielopunktowe dziurkowanie GBC oraz wyjątkowe połączenie zszywania i klejenia. Nową serię, składającą się z urządzeń: bizhub PRO 1200, bizhub PRO 1200P oraz bizhub PRO 1051, cechuje także wyjątkowa elastyczność w wyborze nośników. Wykorzystując nowy system druku produkcyjnego firmy Konica Minolta drukarnie, zakłady poligraficzne i duże firmowe wewnętrzne działy druku mogą korzystać również z nowych metod rastrowania oraz pracy w miesięcznym cyklu eksploatacyjnym liczącym do trzech milionów stron.
Jedną z najważniejszych cech nowego systemu jest drukowanie z bardzo dużą prędkością. W przypadku modeli bizhub PRO 1200 i PRO 1200P wynosi ona 120 str./min. Natomiast bizhub PRO 1051 drukuje z prędkością 105 str./min. Nowe systemy łączą dużą prędkość druku z wyjątkową jakością. Połączenie to uzyskano dzięki zastosowaniu kilku pionierskich rozwiązań technicznych, takich jak naświetlanie diodami LED, które zapewnia rozdzielczość drukowania sięgającą 1200 dpi. Innowacyjna budowa pasa transferowego umożliwia nakładanie obrazu uzyskanego za pomocą tonera z minimalnym rozproszeniem i – dotychczas niemożliwą do uzyskania, jak zapewnia producent – precyzją. W celu podwyższenia jakości tekstu, fotografii, obrazów i wszystkich innych graficznych elementów wydruków, zastosowane w urządzeniach z serii bizhub PRO 1200 zaawansowane technologie rastrowania reprodukują pełną skalę 256 odcieni szarości. Listę zalet uzupełnia opracowany przez firmę Konica Minolta toner Simitri, który zapewnia bardzo wysoki poziom jakości, ostrości i szczegółowości obrazu.
Nowy system druku produkcyjnego charakteryzuje się wyjątkową modularnością, umożliwiającą stworzenie ponad 40 konfiguracji, które spełniają potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Dzięki tak wielu możliwościom konfiguracji systemy drukujące z serii bizhub PRO 1200 można wykorzystać do wszelkiego rodzaju zastosowań. Niezależnie od tego, jaka praca jest do wykonania – drukowanie książek, ulotek, listów, broszur i dowolnych innych materiałów – każdy duży dział reprodukcji i zakład poligraficzny może wybrać optymalną konfigurację, dopasowaną do swoich potrzeb. Dotyczy to również drukarń komercyjnych, które chcą poszerzyć pole działalności i są zainteresowane efektywnym drukiem cyfrowym zleceń o niskich nakładach.
Innowacyjne urządzenia z serii bizhub PRO 1200 cechuje również najwyższa elastyczność wyboru nośników, zwiększająca zakres zastosowań. System radzi sobie ze wszystkimi nośnikami o gramaturze od 40 do nawet 350 g/m2. W połączeniu z możliwością wykorzystania nawet ośmiu podajników papieru o łącznej pojemności 14 tysięcy arkuszy, użytkownicy uzyskują znacznie rozszerzą gamę zaawansowanych produktów drukarskich, które mogą oferować swoim klientom. Wejściową kasetę dużej pojemności wyposażono w podciśnieniową technologię podawania, zapewniającą niezawodną obsługę różnych rodzajów papieru. Może również służyć jako moduł insertujący, wykorzystując różne uprzednio zadrukowane np. za pomocą technologii offsetowej materiały i wstawiając zarówno kolorowe okładki, jak i arkusze wewnętrzne.
Nowy okręt flagowy firmy Konica Minolta w sektorze druku czarno-białego stanowi wyjątkowe połączenie urządzenia do produkcji ulotek, broszur, mailingów, a także wykonywania opraw klejonych i zszywania. Wśród elementów poszerzających możliwości pracy jest specjalny moduł dziurkowania GBC. Moduł pozwala na stosowanie wszystkich powszechnych metod dziurkowania w celu łączenia arkuszy w trybie offline za pomocą spiral. Dzięki wysokiej wydajności wykonywanie wielu otworów w zadrukowywanych arkuszach nie ogranicza szybkości działania całego systemu. Użytkownicy mogą łatwo wymieniać zestawy noży używanych do różnych schematów dziurkowania.
Wykańczanie ulotek, broszur, mailingów oraz innych materiałów marketingowych jest możliwe dzięki modułowi do produkcji broszur, który zszywa i docina czoło publikacji liczącej do 200 stron. Moduł ten umożliwia również różne rodzaje składania, a jego duża pojemność odbiorcza gwarantuje ciągłość pracy.
Moduły do wykonywania opraw klejonych umożliwiają przycinanie okładek w trybie online, a także wykonywanie z użyciem kleju opraw książek o grubości grzbietu do 30 mm, podczas gdy moduł zszywający pozwala na wielopozycyjne zszywanie do 100 arkuszy za pomocą zszywek o zmiennej długości. Dzięki temu nowemu połączeniu opcji wykańczania urządzenia z serii bizhub PRO 1200 nie są ograniczone do produkcji klejonych książek, ale dają możliwość produkowania wszelkiego rodzaju rozbudowanej dokumentacji. Umożliwiają zastosowanie opcji zintegrowanego wykańczania, które nie były dotychczas dostępne na rynku i błyskawiczną produkcję różnych rodzajów publikacji.

W styczniu konferencja w Bukowinie
Szczecińska Agencja Edukacyjna organizuje w dniach 13/14 – 16 stycznia 2010 r. XI Zimową Konferencję Poligraficzną w Bukowinie Tatrzańskiej. "Świat DRUKU" jest wśród patronów medialnych imprezy.
Program konferencji układany jest z myślą o kadrze kierowniczej drukarń, zakładów poligraficznych i wydawniczych oraz firm działających w branży poligraficznej. Obecna sytuacja gospodarcza stwarza szereg problemów w funkcjonowaniu firm. Konieczne staje się stosowanie rozwiązań pozwalających na oszczędne gospodarowanie zasobami zarówno materiałowymi, jak i ludzkimi. Poprawa rozwiązań organizacyjnych i technologicznych będzie tematem przewodnim konferencji. Referaty programowe przygotują przedstawiciele firm mających doświadczenia i osiągnięcia w tym zakresie. Tematyka wystąpień obejmie także problematykę druku cyfrowego (w tym wielkoformatowego) i offsetowego – urządzenia, materiały, podłoża i technologie będą przedmiotem dyskusji i wymiany doświadczeń.
Poza referatami programowymi organizatorzy przewidują wystąpienia przedstawicieli firm oferujących swoje urządzenia i materiały dla drukarń. Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że istotne są opinie użytkowników, konferencja stwarza więc możliwości konfrontacji doświadczeń w stosowaniu różnych rozwiązań.

Wybrane referaty konferencji:
• Efektywny udział w targach drogą do sukcesu - Jerzy Kaczmarek - Międzynarodowe Targi Poznańskie
• Praca tymczasowa – nowe zjawisko i rozwiązania nie tylko na kryzys – Joanna Sułek - Grupa ITC
• Optymalizacja, oszczędności – świadome wybory – Robert Kuczera - Michael Huber Polska
• Łowienie klientów w sieci – Jacek Hamerliński - COBRPP.

Osobny blok tematyczny poświęcony zostanie zagadnieniom organizacji i zarządzania drukarnią.
Przedmiotem dyskusji będą następujące tematy:
• Nowoczesne metody kalkulacji kosztów produktów poligraficznych
• Rachunkowość zarządcza i kontroling produkcji kluczem do sukcesu
• Wpływ zoptymalizowanego planowania produkcji na skuteczne skracanie czasu przyrządów maszyn i efektywnego wykorzystania zasobów.

Tematy zaprezentuje i gospodarzem bloku tematycznego będzie firma Infosystems SA.
Podczas konferencji przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez
nie urządzenia, materiały i technologie. Wśród dostawców, którzy przygotowują referaty z myślą
o konferencji, są:
• Offset? Rotograwiura? Zróbmy to na flekso! - Kodak Flexcel NX - Mariusz Geras - Kodak Polska
• Inwestycje sposobem na kryzys – Adam Bieniewski – Konica Minolta Business Solutions Polska.

W ramach konferencji odbędą się VI zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy Michael Huber Polska - HUBER SKI CUP BUKOWINA 2010.

Organizator zaprasza wszystkich poligrafów do udziału w konferencji mając nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu w blasku pochodni.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Koszt udziału w konferencji wynosi 1185,00 zł od osoby i obejmuje: zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi
180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 13 stycznia 2009 r. do 16 stycznia 2009 r. Wyżywienie od kolacji 13 stycznia do obiadu 16 stycznia .
Zgłoszenia należy przesyłać faksem lub e-mailem do dnia 7 stycznia 2010 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do dnia 7 stycznia 2010 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament, wynosi 5%. Rabat nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego.
Informacji udziela Waldemar Światły,
tel. 608-082-657, tel/fax 56-660-80-17 mail: saebiuro@emil.tnp.pl
Nowa struktura organizacyjna Heidelberger Druckmaschinen AG
Zarząd wraz z Radą Nadzorczą firmy Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) podjął decyzję o restrukturyzacji firmy. Aby strategia firmy była jeszcze bardziej efektywna, z dniem 1 kwietnia 2010 roku Heidelberg zostanie podzielony na trzy działy: urządzenia, usługi i usługi finansowe (Heidelberg Equipment, Heidelberg Services, Heidelberg Financial Services).
„Nowa struktura firmy będzie lepiej odpowiadać rynkowi i poprawi efektywność usług, które oferujemy klientom” – oznajmił Bernhard Schreier, prezes zarządu i CEO firmy. Rada Nadzorcza zdecydowała również o reorganizacji zarządu firmy.
Skoncentrowanie się na działach Heidelberg Equipment i Heidelberg Services wzmacnia strategiczną orientację firmy, bowiem Heidelberg oferuje klientom zarówno technologicznie zaawansowane produkty, jak i pełny zakres innowacyjnych usług.
Firma reaguje także na zmieniające się struktury w globalnym przemyśle poligraficznym poprzez znaczne rozszerzenie działu usług, który jest względnie niezależny od cyklów koniunkturalnych. Celem firmy jest dostarczanie usług, które pozwalają klientom Heidelberga cieszyć się zrównoważonym rozwojem. Dodatkowo poprawi to wykorzystanie maszyn, ich wydajność i efektywność, ułatwi integrację procesów oraz drukowanie przyjazne środowisku. Istniejące działy Press i Postpress zostaną włączone w nową strukturę korporacyjną, a dwa nowe działy przejmują na siebie odpowiedzialność za kontynuację ich działalności. Dział usług finansowych Heidelberg Financial Services będzie funkcjonował jak dotychczas.
„Nowy dział Heidelberg Equipment będzie nadal budował naszą pozycję lidera rynkowego w segmencie druku akcydensowego oraz odpowiadał za wzrost w segmencie druku opakowaniowego i maszyn introligatorskich” – powiedział Schreier. Nowy dział usług Heidelberg Services ugruntuje dążenie firmy, aby być najlepszym partnerem serwisowym dla drukarń. „Będziemy rozszerzać nasze portfolio usług, a w porównaniu do dotychczasowego zakresu usług i oferowanych oryginalnych części serwisowych, będziemy oferować coraz więcej usług w obszarze materiałów Saphira, oprogramowania i integracji Prinect oraz doradztwa dla firm branży poligraficznej” – dodaje Schreier.

Odpowiednio do powyższych zmian następuje nowy podział obowiązków wśród członków zarządu. Osobą odpowiedzialną za udział urządzeń Heidelberg Equipment będzie Stephan Plenz, poprzednio członek zarządu odpowiedzialny za technologię i bieżące operacje firmy. Na spotkaniu Rady Nadzorczej powołano Marcela Kiesslinga na członka zarządu z dniem 1 stycznia 2010. Będzie on odpowiedzialny za dział usług Heidelberg Services. Kiessling pracuje w firmie od dwudziestu lat. Był m.in. szefem sprzedaży w Niemczech, a od września 2004 roku odpowiadał za rejon obu Ameryk.
Od 1 stycznia 2010 roku zarząd firmy będzie się składał z Bernharda Schreiera, CEO, odpowiedzialnego za sprzedaż i marketing, Dirka Kaliebe, CFO, odpowiedzialnego za dział usług finansowych Heidelberg Financial Services, oraz Stephana Plenza i Marcela Kiesslinga.
W wyniku reorganizacji dr Jürgen Rautert, do chwili obecnej członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż, odchodzi z zarządu za obopólnym porozumieniem. Jego obowiązki przejmuje Bernhard Schreier.
Rada Nadzorcza podziękowała dr. Rautertowi za jego wieloletnią pracę na stanowiskach menadżerskich w firmie. Dr Rautert rozpoczął swoją pracę w firmie Heidelberg w 1990 roku. Otrzymał doktorat w dziedzinie mechaniki i został członkiem zarządu w 2004 roku. Początkowo odpowiedzialny był za produkty, badania i rozwój oraz produkcję, a następnie, od lipca 2008, za sprzedaż.

CPBourg pokazał nową zbieraczkę do dużych formatów - BSTe
Firma CPBourg, znany dostawca nowych technologii i urządzeń do obróbki dokumentów po druku dla drukarń tradycyjnych i cyfrowych, pokazał na targach PRINT’09 zbieraczkę wieżową z pobieraniem arkuszy na zasadzie podciśnienia – BSTe. Zbieraczka może współpracować z automatem do produkcji broszur szytych drutem BME. Pierwszym w Ameryce Północnej posiadaczem linii stała się drukarnia akcydensowa Allan Graphics Ltd., z Kingston, Ontario. Urządzenie zostało kupiona podczas targów PRINT i zabrane z nich bezpośrednio do kanadyjskiej drukarni.
Zbieraczka BSTe należy do nowej generacji zbieraczek wieżowych, przeznaczonych do zbierania arkuszy drukowanych offsetowo lub cyfrowo, o maksymalnym formacie 370×600 mm, które następnie zostają zszyte, sfalcowane i obcięte w automacie BME (nagrodzonym). Urządzenie przyjmować może zadrukowane arkusze z największej z dostępnych aktualnie maszyn cyfrowych Xeroxa – iGen.
Zbieranie arkuszy przez BSTe odbywa się na zasadzie podciśnienia, a dzięki nowemu napędowi zbieraczka znakomicie współpracuje z automatem BME. Sterowanie odbywa się w całości z kolorowego ekranu dotykowego umieszczonego na konsoli w BME, co stanowi istotną modyfikację dotychczasowych rozwiązań, polegającą na ograniczeniu ilości elementów elektronicznych w zbieraczce, co umożliwia operatorowi obserwowanie całości procesu produkcji broszur na jednym urządzeniu linii.
Korzystną modyfikacją w odniesieniu do poprzednich modeli zbieraczek jest w BSTe zwiększona o 66% pojemność półek – każda z nich pomieścić może stos arkuszy o wysokości 3 cali (76,2 mm) i gramaturze 60–350 g/m2. W linii połączyć można maksymalnie pięć zbieraczek BSTe.
„Dzięki przystosowaniu zbieraczki wieżowej BSTe do tradycyjnego, cyfrowego lub hybrydowego sposobu produkcji posiadacze każdego z tych rozwiązań mogą zbierać duże formaty, a potem produkować z nich broszury szyte drutem” – powiedział Richard Trapilo, dyrektor naczelny CPBourg Inc.
Polskim dystrybutorem urządzeń BST jest firma Avargraf.
Spręcograf inwestuje w system CtP Agfa Graphics
Firma Spręcograf to kolejna już polska drukarnia, która zdecydowała się na modernizację swojej przygotowalni w oparciu o rozwiązania Agfa Graphics. Na początku listopada rozpoczął w niej pracę w pełni automatyczny, półformatowy system CtP, składający się z najnowszej wersji systemu produkcyjnego :Apogee Prepress 6.0, termicznej naświetlarki :Avalon N4 (wzbogaconej o podajnik i stacker do płyt), urządzenia czyszcząco-gumujacego :Azura C95 oraz proofera Epson. Pozwala on na produkcję bezodczynnikowych płyt :Azura TS. Transakcja została zrealizowana dzięki ścisłej współpracy Agfa Graphics i jej autoryzowanego dystrybutora w regionie warmińsko-mazurskim – firmy Use z Olsztyna.
Spręcograf to niewielka, zatrudniająca niespełna dziesięć osób firma rodzinna, założona w 1983 roku m.in. przez obecnego współwłaściciela, Jacka Wachowskiego. W przedsiębiorstwie, będącym jedną z najstarszych drukarń prywatnych w regionie Warmii i Mazur, przez ponad dwadzieścia pięć lat działalności zmieniały się zarówno nazwa, lokalizacja jak i struktury własnościowe. Firma początkowo działała jako Zakład Wytwarzania Pomocy Dydaktycznych z siedzibą w Olsztynie. W obecnym miejscu – niewielkiej podolsztyńskiej miejscowości Spręcowo – funkcjonuje od 1987 roku, zaś od siedmiu lat jej właścicielami są ojciec i syn – Jacek i Maciej Wachowscy.
Od początku istnienia Spręcograf inwestuje w rozwiązania technologiczne, które pomagają firmie w jak najlepszy sposób zaspokajać oczekiwania klientów. Początkowo jej działalność opierała się na maszynach typograficznych, pierwsze urządzenia offsetowe pojawiły się tu w 1990 roku. W ostatnich dziesięciu latach drukarnia we własnym zakresie importowała z USA używane maszyny dwu- i czterokolorową, z coraz bardziej rozbudowanym wyposażeniem, inwestowała też w sprzęt introligatorski z drugiej ręki. Wreszcie rok 2009, głównie dzięki możliwości skorzystania z funduszy unijnych, przyniósł zakupy nowego sprzętu: półformatowego systemu CtP opartego na naświetlarce termicznej Agfa :Avalon N4 oraz uruchomionej nieco wcześniej pięciokolorowej maszynie offsetowej KBA Performa 66.
„Przez wszystkie lata funkcjonowania Spręcografu w drukarni pracowała jedynie klasyczna przygotowalnia; filmy, a od roku 2004 – płyty cyfrowe były zlecane do naświetlania firmom zewnętrznym z Olsztyna. Dzięki temu poznaliśmy zalety wynikające z użytkowania płyt produkowanych w technologii cyfrowej – mówi Jacek Wachowski. – O własnym systemie CtP myśleliśmy już od dawna, ale inwestycja ta była poza naszym zasięgiem ze względów ekonomicznych. Sytuacja zmieniła się diametralnie z chwilą redukcji cen dostępnych na rynku rozwiązań CtP oraz uruchomienia w 2008 roku kolejnej transzy funduszy unijnych”.
Właściciele Spręcografu złożyli wniosek o 50% dofinansowania inwestycji w system CtP w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007–2013, poddziałanie 1.1.5 (Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw – promocja produktów i procesów przyjaznych dla środowiska). Początkowo byli zdecydowani na konkurencyjne rozwiązanie, ale ostateczna oferta złożona przez Agfa Graphics przekonała ich o zmianie decyzji. Mówi Jacek Wachowski: „Przyjęliśmy ją latem tego roku, z kilku względów. Po pierwsze Agfa Graphics przedstawiła nam najlepszą ofertę cenową na proekologiczny system produkcji płyt, dostosowany do wszystkich stosowanych przez nas formatów. Po drugie, zdecydował udział w transakcji i nasze pozytywne doświadczenia z jej lokalnym dystrybutorem – firmą Use – będącą gwarantem natychmiastowych dostaw materiałów eksploatacyjnych i błyskawicznego wsparcia serwisowego. Po trzecie wreszcie przekonał nas poziom proekologiczności oferowany przez rozwiązanie Agfa Graphics, a także trwałość wykonywanych w tym przyjaznym dla środowiska procesie płyt, zbliżona do ‘klasycznych’ płyt CtP”.
System zakupiony przez firmę Spręcograf jest oparty na półformatowej naświetlarce termicznej :Avalon N4, która pojawiła się w ofercie Agfa Graphics zaledwie kilka miesięcy temu. Urządzenie jest dostosowane do współpracy z bezodczynnikowymi płytami :Azura TS, a jego nominalna prędkość wynosi 17 płyt B2/godz., choć – jak pokazują pierwsze tygodnie pracy w podolsztyńskiej drukarni – udaje się w nim wykonać nawet 20 płyt A2 w ciągu godziny. W wersji zainstalowanej w Spręcografie naświetlarka została dodatkowo wyposażona w podajnik płyt L100 z opcją usuwania przekładek, który znacznie zwiększa wygodę użytkowania i automatyzuje pracę. Naświetlone płyty trafiają do urządzenia czyszcząco-gumującego :Azura C95, gdzie następuje proces jej finalnej obróbki, a następnie do stackera :Elantrix ST 95EX. Całością steruje system workflow :Apogee Prepress 6.0 w wersji Control; dodatkowo firma zakupiła też proofer Epson 4880 pozwalający na wykonywanie odbitek kontraktowych.
Po zaledwie dwutygodniowej pracy system Agfa Graphics obsługuje całość działań Spręcografu w zakresie prepress, a właściciele drukarni wypowiadają się o nim w samych superlatywach. „Bardzo duże wrażenie, jeszcze w fazie podejmowania ostatecznej decyzji o zakupie, wywarł na nas system :Apogee Prepress – mówi Maciej Wachowski. – Jest on oparty na polskim interfejsie, a w praktyce – m.in. dzięki swojej modułowości – okazał się on bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Warto podkreślić bardzo szybki proces ripowania, nawet dużych plików, zapewniany przez silnik Adobe PDF Print Engine w wersji 2.0. Jesteśmy też mile zaskoczeni wydajnością naświetlarki, wyższą od zapowiadanej przez producenta. Drukarzy pracujących w Spręcografie cieszy z kolei jakość naświetlanych w niej płyt :Azura TS oraz możliwość szybszego narządzania maszyny za pośrednictwem plików PPF generowanych na poziomie prepress. Z kolei fakt, że system jest w pełni automatyczny powoduje, że – będąc niewielką firmą i dysponując kilkuosobową załogą – w czasie produkcji płyt pracownicy działu prepress mogą zająć się innymi bieżącymi zadaniami. Dodatkowym atutem, jak zapewnia Maciej Wachowski, jest też redukcja odpadów wynikająca z użytkowania systemu bardzo proekologicznego, bez zastosowania chemii, oraz fakt przebywania w czystszym środowisku pracy niż w przypadku ‘klasycznego’ systemu CtP.
Elastyczność systemu CtP w połączeniu z możliwościami nowej maszyny drukującej KBA-Grafitec powoduje, że Spręcograf może z powodzeniem konkurować nawet na rynku małych nakładów, teoretycznie dedykowanych dla urządzeń cyfrowych. „Wykonujemy bardzo dużo takich prac – przyznaje Jacek Wachowski – których zleceniodawcami są przede wszystkim agencje reklamowe i końcowi odbiorcy z Olsztyna i okolic, choć mamy też klientów z Rosji. Produkcja Spręcografu opiera się głównie na drukach akcydensowych – ulotkach, plakatach, broszurach, choć dzięki odpowiednio wyposażonej introligatorni firma wykonuje też książki czy opakowania. Co bardzo istotne, już po pierwszych zamówieniach zrealizowanych na nowej maszynie z wykorzystaniem płyt cyfrowych nasi klienci zauważyli różnicę na plus w jakości druku. Jest ona odczuwalna już przy rastrze klasycznym (175 i 200 lpi), natomiast przy zastosowaniu rastra krzyżowego :Sublima (240 lpi) można śmiało opisać ją słowem ‘bajeczna’. Szybsze pasowanie i dojście do właściwej odbitki, możliwe dzięki zastosowaniu formatu CIP-3, oznacza zarówno dla klientów, jak i dla samej drukarni wymierne oszczędności, np. na farbie czy papierze. Niebagatelne znaczenie ma też skrócenie czasu realizacji zleceń. Wcześniej trzeba było czekać na płyty naświetlane i dowożone z Olsztyna, dziś wykonywane są one na miejscu, więc niespodziewane zamówienia mogą być realizowane niemal natychmiast.
„Podsumowując, jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych ostatnich inwestycji – mówi Jacek Wachowski. – Pozwoliły one na kompleksową obsługę klientów we własnym zakresie i znacznie zwiększyły komfort pracy, co przy nielicznej załodze, jaką dysponujemy, ma niebagatelne znaczenie. Mamy nadzieję, że niedawne zakupy – m.in. systemu CtP firmy Agfa Graphics – pozwolą na jeszcze bardziej wydajną i sprawniejszą obsługę naszych klientów, ku ich zadowoleniu i naszej satysfakcji”.
„Bardzo się cieszymy, że kolejna drukarnia z obsługiwanego przez nas regionu zdecydowała się na inwestycję w system CtP Agfa Graphics – dodaje Piotr Szawdzianiec, właściciel firmy Use. – Satysfakcja jest tym większa, że mamy do czynienia z kolejną instalacją rozwiązania proekologicznego, co potwierdza rosnącą popularność płyt bezodczynnikowych Agfa :Azura TS oraz niewymagających wywoływania Agfa :Amigo wśród polskich firm poligraficznych”.


Instalacja oklejarki Horizon w Łodzi
W dniu 4 listopada br. w Oficynie Wydawniczo-Reklamowej Sagalara w Łodzi firma Derya zakończyła instalację oklejarki BQ 270C japońskiego producenta Horizon i szkolenie.
Oklejarka daje możliwość wykonywania różnorodnych prac klejonych w miękkiej oprawie. Gwarantuje wysoką jakość oprawy, nawet z najtrudniejszych materiałów. Jej wydajność katalogowa to 500 książek/godz. Maksymalna grubość klejenia wynosi 50 mm, minimalna 1 mm. Jej zaletą jest szybki czas narządu i łatwość obsługi. Nakład jest wykonywany wzorcowo, praktycznie od pierwszego egzemplarza książki. Uzupełnianie kleju odbywa się w trakcie klejenia książek dzięki zastosowaniu pojemnika przepływowego, a to usprawnia pracę i ogranicza straty związane z przestojem maszyny. Urządzenie wyposażone jest w automatyczne bigowanie okładek, zespół frezująco-nacinający, automatyczne podawanie okładki. Dzięki użyciu bębna ssącego okładka może być pobierana nawet z zakładką. Dobrym rozwiązaniem w oklejarce jest układ bocznego klejenia, w którego skład wchodzą dwa obrotowe talerze równomiernie ponacinane w miejscu styku kleju z wkładem książki. Ich zadaniem jest równomierne rozprowadzenie kleju. Istnieje możliwość odłączenia opcji bocznego klejenia przy produkcji bloczków czy kalendarzy klejonych wyłącznie na grzbiecie. Takie rozwiązanie bocznego klejenia gwarantuje wysoką jakość wykonania i równe rozsmarowanie kleju, zapobiega też wypływaniu kleju po zaciśnięciu szczęki. Oklejarka może zapamiętać 200 prac i jest przygotowana do systemu komunikacji CIP 3 i CIP 4. Jej niewielkie gabaryty nie wymagają zbyt dużej powierzchni pod maszynę.
Udoskonalona wersja systemu Kodak Flexcel NX
W ostatnim czasie firma Kodak wprowadziła nową funkcję w cyfrowym systemie obróbki płyt fleksograficznych Kodak Flexcel NX, pozwalającą na znacznie łagodniejsze i bardziej stabilne przenoszenie farby w maszynie drukującej. Zastosowanie nowego rastra Kodak Digicap NX, bo o nim mowa, na pełnym obszarze obrazowania oznacza produkcję cyfrowych płyt fleksograficznych, które – jak zapewnia Kodak – poprawiają jakość druku w całej przestrzeni tonalnej i rozszerzają możliwą do osiągnięcia paletę barw. W rezultacie ich użytkownicy uzyskują silniejsze kolory i wysokiej jakości obrazy na tintach, wysoką stabilność druku oraz znakomite odwzorowanie detali..
Nowa funkcja, zaimplementowana w opartym na formacie TIFF, stworzonym przez Kodaka oprogramowaniu typu front-end, wykorzystuje unikalne możliwości oferowane przez technologię naświetlania Kodak SuareSpot oraz reprodukcję w trybie 1:1 zapewnianą przez system Flexcel NX, tworząc mikroteksturę zadrukowywanej powierzchni. Uzyskiwane w efekcie lepsze przenoszenie farby na podłoże skutkuje wyższą jakością druku oraz wydajnością, pozwalając firmom zajmującym się naświetlaniem płyt flekso na łatwe łączenie na jednej płycie obszarów zawierających tinty z półtonami. Co więcej, nowa funkcja umożliwia zredukowanie czasu narządzania maszyny drukującej, gdyż wyprodukowane przy jej wykorzystaniu płyty pozwalają na szybsze osiągnięcie oczekiwanego koloru.
„Szeroko zakrojone testy na rynku druku opakowań techniką fleksograficzną zakończyły się znakomitymi rezultatami. Nasi klienci byli zachwyceni przypominającym efekty rotograwiury wyglądem tint i zaskoczeni faktem, że mogą uzyskać wyższą gęstość farbową przy jednoczesnym znakomitym odwzorowaniu detali – mówi Emma Schlotthauer, menedżer marketingu płyt fleksograficznych w firmie Kodak. – Jeden z nich stwierdził wręcz, że jego zdaniem nowo wprowadzona przez nas funkcja w systemie Flexcel NX oznacza największy krok naprzód w zakresie szerokowstęgowego druku flekso w ostatnich dziesięciu latach”.
Za innowacyjność technologiczną w dziedzinie fleksografii firma Kodak była już wielokrotnie wyróżniana przez przedstawicieli tej branży. M.in. właśnie system Flexcel NX uzyskał w tym roku nagrodę 2009 Technical Innovation Award przyznawaną przez Stowarzyszenie Techniczne Fleksografów (FTA). Rok wcześniej rozwiązanie to otrzymało z kolei nagrodę 2008 PIA/GATF InterTech Technology Award, jak również Technology Innovator of the Year Award dla najbardziej innowacyjnej technologii roku, przyznawaną przez Fleksograficzne Stowarzyszenie Prepress.
Zaprojektowany z myślą o znaczącej poprawie jakości i wydajności druku fleksograficznego przy aplikacjach takich jak przywieszki, etykiety, kartony pudełkowe czy opakowania giętkie, system Flexcel NX pozwala drukarniom opakowaniowym i ich klientom na uzyskanie porównywalnej z offsetem czy rotograwiurą rezultatów jakościowych, jak też zapewnia – zdaniem producenta – zwiększoną wydajność, łatwość w obsłudze oraz przewidywalność zachowania się płyt w maszynie drukującej.
„Zaleta naszego ostatniego osiągnięcia wynika z faktu, że bazuje ono na korzyściach wynikających z reprodukcji obrazu w trybie 1:1 i płaskiej strukturze punktów szczytowych, będących cechami charakterystycznymi dla systemu Kodak Flexcel NX – dodaje Emma Schlotthauer. – Użytkownicy systemu wyposażonego w nową funkcję twierdzą, że odnotowują oszczędności w zakresie zużycia płyt, farby i podłoży drukowych, osiągając jednocześnie rezultaty w druku wywierające duże wrażenie na ich klientach i stymulujące rozwój ich nowych przedsięwzięć biznesowych”.
Epson AcuLaser M1200 - szybki i niedrogi druk laserowy
Firma Epson wprowadziła na rynek monochromatyczną drukarkę laserową Epson AcuLaser M1200. To kompaktowe, biurkowe urządzenie może drukować z prędkością do 20 stron na minutę i rozdzielczością do 600 dpi.
Drukarka jest standardowo wyposażona w interfejsy USB i równoległy, więc można ją łatwo podłączyć do komputera i używać jako drukarki lokalnej. AcuLaser M1200 współpracuje ze wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi, w tym Windows i Mac, a dzięki wstępnie zainstalowanym materiałom eksploatacyjnym można zacząć jej używać niemal natychmiast po zakupie.
Benjamin Guisembert, menedżer ds. produktów w Epson Europe, powiedział: „Epson AcuLaser M1200 spełnia wszystkie podstawowe potrzeby niewielkich firm lub biur domowych w zakresie druku. Jest sprzedawana w przystępnej cenie, a niski koszt użytkowania i szeroki wybór tonerów sprawiają, że stanowi inteligentne i elastyczne rozwiązanie dla każdego właściciela małej firmy”.
Epson AcuLaser M1200 jest jedną z najbardziej wydajnych drukarek osobistych – może drukować nawet 15 tys. stron w miesiącu. Jest również wyposażona w wielofunkcyjny podajnik na 150 arkuszy, dzięki któremu użytkownicy mogą zmieniać typy i rozmiary papieru w ciągu kilku sekund.
Benjamin Guisembert dodał: „Jesteśmy dumni z sukcesu naszej linii monochromatycznych drukarek laserowych, a model Epson AcuLaser M1200 dowodzi naszego zaangażowania w ten segment rynku”.
Epson kładzie silny nacisk na ochronę środowiska. Dlatego firma oferuje usługę Toner Cartridge Collection, gromadząc zużyte kasety z tonerem w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska. W ramach programu motywacyjnego Return and Recycle zwrotne kasety z tonerem są sprzedawane klientom po obniżonej cenie, po warunkiem, że klient zobowiąże się zwrócić opróżnione kasety za pośrednictwem usługi Toner Cartridge Collection.

Kolejna instalacja maszyny Gidue w Polsce
Drukarnia etykietowa Mal-Pol mieszcząca się w Dębem Wielkim (mazowieckie) zakupiła kolejną 8-kolorową maszynę fleksograficzną Gidue S Combat 370 produkcji włoskiej. Umożliwia ona drukowanie najwyższej jakości na różnych podłożach z prędkością 150 m/min, jak również m.in. tłoczenie folią na zimno i zadruk materiałów samoprzylepnych po stronie kleju.
Inżynierowie serwisowi z firmy Rotary Die Company sp. z o.o. zainstalowali urządzenie w październiku. Jest to już trzecia taka maszyna w drukarni w Dębem, co świadczy o zaufaniu do włoskiej marki i satysfakcji z pracy na maszynach Gidue.

Wyniki finansowe KBA za trzeci kwartał 2009: zysk w roku pełnym wyzwań
Firma Koenig & Bauer AG (KBA) poinformowała o swoich wynikach finansowych za trzeci kwartał br. Mimo wciąż niesprzyjającej sytuacji na światowych rynkach, której rezultatem jest m.in. ustabilizowanie się popytu na nowe maszyny drukujące na stosunkowo niskim poziomie, niemiecki producent odnotował w nim dodatni zysk przed opodatkowaniem.
W ostatnich trzech miesiącach firma zebrała większą niż oczekiwano liczbę zamówień na nowe maszyny arkuszowe, przy wciąż słabym zainteresowaniu maszynami zwojowymi i specjalistycznymi; w efekcie sprzedaż i niezrealizowane zamówienia pozostały na zakładanym poziomie, choć był on niższy od ubiegłorocznego. KBA nadal posiada stabilną sytuację finansową, bez długów netto, co pozwala zarządowi firmy planować osiągnięcie na koniec tego roku zrównoważonego wyniku finansowego.
Z uwagi na fakt, że zorientowany w dużej mierze na produkcję eksportową sektor maszyn drukujących ustabilizował się latem na stosunkowo niskim poziomie, także w firmie KBA jak dotychczas nie odnotowano znaczącej poprawy sytuacji w tym segmencie. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2009 roku koncern zebrał nowe zamówienia na kwotę 682,3 mln euro, co oznacza spadek o 32,1% w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznym (1,005 mln euro), na który w dużej mierze miały pozytywny wpływ targi drupa 2008. Jednakże – co warte podkreślenia – spadek ten jest dużo niższy od –49% odnotowanych przez cały przemysł maszyn drukujących. Po skokowym wzroście w kwietniu i ustabilizowaniu się sytuacji w miesiącach letnich, w trzecim kwartale firma zebrała zamówienia na nowe maszyny arkuszowe o wartości 149,4 mln euro, co oznacza wzrost o 4,4 mln w porównaniu z drugim kwartałem br. W sumie w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wartość zamówień KBA na arkuszowe maszyny offsetowe zamknęła się kwotą 371,7 mln euro, o 24% niższą od planowanych 489,3 mln euro. Wartość nowych zamówień na maszyny zwojowe i specjalistyczne spadła w analogicznym okresie o 39,9% – z 515,7 mln do 310,6 mln euro. W tym kontekście pozytywne sygnały płyną z segmentu produkcji maszyn do druków zabezpieczonych. Zgodnie z założeniami sprzedaż grupy KBA w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosła 737,3 mln euro (przy 1075,3 mln euro w roku 2008). Wzrost sprzedaży maszyn arkuszowych w trzecim kwartale spowodował, że na koniec września sprzedaż tego działu w pierwszych dziewięciu miesiącach w tym dziale wyniosła 318,8 mln euro (499,9 mln euro w roku 2008). Sprzedaż maszyn zwojowych i specjalistycznych spadła z 575,4 do 418,5 mln euro.
Będąc firmą w dużej mierze opierającą się na eksporcie maszyn, koncern KBA w znaczący sposób odczuł wpływ recesji, jaka dotknęła wiele rynków zagranicznych. Mimo to udział eksportu grupy w wynikach finansowych pozostał na stosunkowo stabilnym poziomie 83,4%, (84,2% przed rokiem). Słabszy popyt w Europie i USA został częściowo zrekompensowany wysoką sprzedażą w Chinach, krajach Środkowego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i na innych rynkach rozwijających się. Udział eksportu do krajów europejskich w sprzedaży całej grupy spadł w pierwszych trzech kwartałach br. z 52,3% do 34,8%. Duży popyt ze strony klientów z Chin wpłynął też na zwiększenie eksportu do krajów Azji i Pacyfiku z 19,1% do 23,5% sprzedaży całej grupy. W przypadku krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej odnotowano rezultat znacznie przekraczający zwyczajową dla tego regionu średnią 17,2%, podczas gdy procentowy udział sprzedaży na rynek północnoamerykański pozostał na niskim poziomie 7,9%.
Zainicjowane w marcu br. działania KBA, zmierzające do znacznej redukcji kosztów, pozwoliły na wygenerowanie do końca września oszczędności rzędu 80 mln euro. Oszczędności w dziale maszyn arkuszowych pomogły w zmniejszeniu straty operacyjnej całej grupy do –31,1 mln euro (przy zysku 7,9 mln euro zrealizowanym w analogicznym okresie roku 2008). Jest to znaczna poprawa w porównaniu ze stratą wielkości –42,2 mln euro odnotowaną w połowie tego roku.
Po stratach przed opodatkowaniem, odnotowanych kolejno w kwartałach: pierwszym (–35,2 mln euro) i drugim (–12,2 mln euro), w trzecim kwartale firma KBA – po raz pierwszy w tym roku – zrealizowała zysk przed opodatkowaniem wynoszący 9,6 mln euro; jest to wynik znacznie odbiegający na plus od rezultatów osiąganych w tym samym okresie przez jej największych konkurentów. Pierwszych dziewięć miesięcy tego roku koncern zamknął stratą przed opodatkowaniem (EBT) w wysokości –37,8 mln euro (przy zysku 3,6 mln euro w analogicznym okresie roku 2008), która po uwzględnieniu podatków od przychodu wzrasta do –39 mln euro (w 2008 roku: zysk 7,8 mln euro). Przychody przypadające na jedną akcję również były na poziomie ujemnym (–2,38 euro/akcję przy 47 centach/akcję przed rokiem).
Stabilne przepływy gotówkowe, odpowiedni poziom płynności i kapitalizacja majątku w wysokości 373,6 mln euro wpłynęły na właściwy obraz finansowy całej grupy. Przepływy gotówkowe z bieżącej działalności operacyjnej pozostały w trzecim kwartale na poziomie 9,5 mln euro (przy 49,8 mln euro przed rokiem), na co wpływ miał przede wszystkim znaczny spadek w kapitale obrotowym. Kapitał grupy wyniósł na koniec września br. 76 mln euro (przy 85,8 mln euro na koniec ub.r.), zmniejszyła się natomiast wartość pożyczek bankowych – z 63,2 na 57,4 mln euro. W efekcie współczynnik majątku netto KBA wyniósł po trzech kwartałach 2009 roku 34,4%, co jest wynikiem znacznie powyżej średniej całego przemysłu maszyn drukujących.
W raporcie finansowym za trzeci kwartał br. Helge Hansen, prezes i CEO firmy KBA, zaznaczył, że zachodzące zmiany strukturalne w branży mediów drukowanych stworzyły nagłą konieczność obniżania mocy produkcyjnych, nawet w perspektywie średniookresowej. Poleganie wyłącznie na zamówieniach krótkookresowych, które miało zapobiec czasowym fluktuacjom rynkowym, tylko w niewielkim stopniu pomogło w utrzymaniu mocy i struktur produkcyjnych, niedopasowanych do aktualnych potrzeb rynkowych. W tej sytuacji firma KBA zdecydowała o wdrożeniu specjalnego programu konsolidacyjnego, który spowodował redukcję zatrudnienia o 908 stanowisk – do obecnych 7095. Na koniec czwartego kwartału zostanie ono obniżone do mniej niż 7000, a do połowy 2010 roku – 6500 pracowników. Większość z koniecznych do przeprowadzenia zwolnień została już zatwierdzona; pozostałe znajdują się w fazie negocjacji z przedstawicielami załogi.

W swoim liście do udziałowców oraz w prognozie zawartej w raporcie finansowym za trzeci kwartał Helge Hansen zapowiedział, że sprzedaż grupy KBA w 2009 roku najprawdopodobniej przekroczy 1,1 mld euro, ok. 25% mniej niż wynosiły tegoroczne założenia budżetowe (1,53 mld euro). Jest to w dużej mierze rezultat niespodziewanie słabego przypływu zamówień na wielozespołowe maszyny zwojowe. Pomimo faktu, że warunki rynkowe spowodują w czwartym kwartale większą niż zakładano redukcję mocy produkcyjnych w dziale maszyn zwojowych KBA, kierownictwo firmy chce dotrzymać planowanych w skali roku wyników finansowych. „Jeżeli ostatnie trzy miesiące roku okażą się rozczarowujące i rok 2009 jednak zakończymy rezultatem negatywnym, nie będzie on znaczący i wciąż będzie dużym osiągnięciem w porównaniu z rezultatami osiąganymi przez innych graczy w tym sektorze przemysłu” – napisał Helge Hansen.
Prezes Hansen wierzy jednocześnie, iż dużą zaletą KBA jest fakt, iż posiadaczami większościowych udziałów koncernu są inwestorzy znający realia branży poligraficznej: „Fiasko rozmów na temat fuzji naszych dwóch największych niemieckich konkurentów raz jeszcze utwierdziło nas w przekonaniu, że musimy polegać na naszych własnych zasobach i w jeszcze większy sposób wykorzystywać nasz tradycyjny biznes, jakim jest produkcja maszyn drukujących. Jednak, koncentrując się w dalszym ciągu na tej części rynku, już wkrótce będziemy się też angażować w nowe obszary działalności, oferujące wysoki potencjał wzrostu, przychodów i zatrudnienia. Jesteśmy przekonani, że rozszerzanie zakresu naszej działalności jest lepszym rozwiązaniem niż angażowanie się w fuzję na rynku, który się kurczy”.
Ze względu na wciąż niepewne prognozy ekonomiczne, Hansen zapowiedział przedstawienie szczegółowych założeń na 2010 rok dopiero po zatwierdzeniu planów produkcyjnych i przyszłorocznego budżetu.


Proekologiczne papiery ozdobne Mohawk w ofercie Europapier-Impap
Europapier-Impap nawiązując współpracę z cenioną za innowacyjność technologiczną i politykę środowiskową firmą Mohawk Fine Papers Inc., poszerzył tym samym swoją ofertę produktów o niepowlekane papiery gładkie klasy premium.
Mohawk Via to kompleksowa kolekcja o różnych rodzajach wykończenia powierzchni: Smooth – papiery gładkie, Laid – papiery o strukturze żeberkowanej, Linen – struktura płótna, Felt – struktura filcu.
Kolekcja charakteryzuje się bardzo bogatą gamą odcieni. Gdy projekt wymaga zastosowania druku czterokolorowego, półcieni, fotografii czarno-białych, Via zapewnia wyjątkową powierzchnię zadruku do szerokiej gamy zastosowań. Występuje w gramaturach: 90, 100, 120, 270, 350 g/m2; w dwóch formatach: 45×64 i 70×100.
Mohawk Options oferuje bogatą i luksusową fakturę najlepszej klasy papieru niepowlekanego i doskonałą jakość oraz wyrazistość druku. Występuje w gramaturach: 100, 120, 220, 270, 350 g/m2, w dwóch formatach: 45×64 i 72×102, a jego dobrze uformowana struktura umożliwia precyzyjne zaginanie i sztancowanie. Produkty linii Options uzyskały certyfikat „FSC 100% recycled”.
Produkty takie jak Mohawk Via i Mohawk Options to papiery ozdobne wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska, cenione za doskonałą drukowność. Linia produktów, która dołączyła do oferty firmy Europapier-Impap, obejmuje papier, odpowiednio, w 30% i 100% wytwarzany z makulatury poużytkowej, posiadający certyfikat FSC i Green Seal.
Warto podkreślić, że firma Mohawk to przedsiębiorstwo handlowe wyróżnione certyfikatem w ramach polityki Women Owned Enterprise i lider w zarządzaniu środowiskiem. To pierwsza w USA papiernia, która pokrywa 100% zapotrzebowania na prąd odnawialną energią wiatrową i pierwsza w USA fabryka papieru wysokiej jakości, dążąca do uzyskania neutralnego bilansu CO2.

Dni Otwarte w Galerii Eizo
W dniach 4–5 grudnia w warszawskiej Galerii Eizo odbędą się Dni Otwarte. W Galerii będzie można zobaczyć wszystkie dostępne w Polsce modele monitorów Eizo. W międzyczasie planowane są prezentacje poświęcone różnym typom monitorów.
Organizator liczy na to, iż grudniowe spotkanie zainteresuje osoby, które mają problem z wyborem konkretnego rozwiązania Eizo. Będzie to również doskonała okazja, aby przekonać się osobiście o najwyższej jakości monitorów tego japońskiego producenta. Podczas Dni Otwartych swoją fachową radą będą służyć uczestnikom eksperci z zespołu Eizo.
Zarówno w piątek, jak i w sobotę, planowane są trzy prezentacje, podczas których omówione zostaną różne grupy monitorów przeznaczone do zastosowań biurowych, domowych oraz do prac związanych z kolorem.
Szczegółową agendę znaleźć można na stronie: http://www.graficzne-eizo.pl/nowosci/dni-otwarte-w-galerii-eizo.html
Udział w spotkaniu jest nieodpłatny.

Prezentacje Mac Biznes
Firma Cortland organizuje w listopadzie bezpłatne prezentacje Mac Biznes. W trakcie spotkań omówione zostaną najważniejsze zagadnienia związane z obsługą komputerów Apple w środowisku biznesowym. Uczestnicy dowiedzą się, jak szybko i łatwo przygotować prezentacje w Keynote czy tworzyć i publikować strony WWW w Web, jak skonfigurować sieć oraz co zrobić, żeby na Maku używać również aplikacji przeznaczonych dla Windows.
Komputer Apple od razu udostępnia narzędzia do prowadzenia wideokonferencji, obsługi poczty e-mail, kalendarza czy książki adresowej. Działa na nim Microsoft Office i wymiana dokumentów z użytkownikami PC nie jest żadnym problemem. Mac jest ponadto całkowicie wolny od zagrożeń wirusowych, które zakłócają pracę komputerów PC. Wszystko to oznacza mniej przestojów i zgłoszeń do oddziałów wsparcia IT.
Spotkania odbędą się w czterech miastach według poniższego harmonogramu:
Poznań, 20 listopada (piątek), godz. 11.00-14.30
Centrum Kongresowe Hotel IOR, ul. Władysława Węgorka 20, sala nr 10
Katowice, 23 listopada (poniedzialek), godz. 11.00-14.30
Qubus Hotel, ul. Uniwersytecka 13
Wrocław, 24 listopada (wtorek), godz. 11.00-14.30
Centrum Innowacji ProLearning, ul. Legnicka 52
Warszawa, 30 listopada (piątek), godz. 11.00-14.30
Salon Cortland, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7A.

Więcej informacji i zapisy: http://szkolenia.cortland.pl/Szkolenia_Cortland/Mac_Biznes.html


Kolejne Dzieła Odkurzone przy udziale firmy Konica Minolta
Firma Konica Minolta i Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego sfinalizowały kolejny etap projektu „Dzieła odkurzone”. We wrześniu 2009 r. Konica Minolta wydrukowała kolejne pozycje książkowe z przygotowanej listy dzieł: „Charaktery rozumów ludzkich” i „Encyklopedię gospodarstwa domowego”.
W roku ubiegłym w efekcie współpracy wydane zostały: „Kodeks towarzyski. Jak się powinien zachować człowiek wytworny w domu i poza domem” i „Obrazki z życia żaków krakowskich w XV i XVI wieku”. Wszystkie pozycje wydrukowano na produkcyjnych systemach cyfrowych Konica Minolta, umożliwiających druk na żądanie.
Inicjatywa „Dzieła odkurzone” ma na celu stworzenie serii wydawniczej, na którą składać się będą cenne i od dawna nie drukowane książki, powstałe na przełomie XIX i XX wieku. Poprzez wydanie serii Fundacja dla UJ i Konica Minolta przyczyniają się do realizacji idei ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.
„Niezmiernie cieszymy się, że kolejne historyczne pozycje wydawnicze miały szansę ponownie ujrzeć światło dzienne dzięki cyfrowym technologiom Konica Minolta – powiedział Marek Szpunar, prezes zarządu Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. –Zaangażowanie firmy, która na potrzeby realizacji projektu po raz kolejny udostępniła swoje urządzenia, umożliwiło wydanie dwóch następnych unikalnych tytułów. Dzięki temu studenci, pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz czytelnicy z największych bibliotek publicznych w całym kraju mają do dyspozycji już cztery niezwykłe historyczne publikacje”.
„Charaktery rozumów ludzkich” autorstwa Michała Wiszniewskiego po raz ostatni zostały wydane w 1884 roku. Książka przedstawia panujące w XIX wieku stereotypy dotyczące różnych narodowości. Autor wyjaśnia, skąd wzięły się przywary narodowe, które przetrwały w wielu przypadkach do czasów obecnych. Dokonuje również analizy kanonów ludzkich postaw oraz wymowy i zachowania. „Encyklopedia gospodarstwa domowego oraz najnowsza kosmetyka”, która ostatni raz ukazała się w roku 1934, to ciekawy zbiór życiowych rad z początku XX wieku. Praktyczne porady są podzielone na działy tematyczne dotyczące czyszczenia plam, zawartości kalorii w ważniejszych potrawach, apteczki domowej czy też kosmetyki. Mimo iż od powstania książki minęło niemal sto lat, wiele sposobów jest nadal aktualnych. Niektóre porady bawią, a inne zaskakują prostotą i skutecznością.
„Bardzo cenimy współpracę z Fundacją dla Uniwersytetu Jagiellońskiego – powiedział Robert Hulej, dyrektor generalny Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. – Istotna jest dla nas możliwość wykorzystania naszej nowoczesnej technologii druku cyfrowego, naszej wiedzy oraz rozwiązań do realizacji tak wartościowych projektów, wspierających działalność najstarszego polskiego uniwersytetu”.
Projekt „Dzieła odkurzone” będzie kontynuowany. Konica Minolta i Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego pracują już nad przygotowaniem do druku kolejnych tytułów z tej serii.
Canon: nowy internetowy kurs dla drukarzy
Firma Canon Europe poinformowała o wprowadzeniu nowego internetowego szkolenia „Customised Communications”, będącego częścią programu Essential Business Builder. Kurs zapewni uczestnikom przegląd różnych narzędzi i rozwiązań używanych w komunikacji ukierunkowanej, pomagając dostawcom usług druku (PSP). W ten sposób mogą zmienić się z „dostawców usług druku”, sprzedających druk i związane z nimi usługi, w „dostawców usług komunikacyjnych”, sprzedających rozwiązania komunikacji marketingowej oraz usługi o wartości dodanej specjalistom od marketingu.
Kurs, opracowany przez firmę InfoTrends, wyjaśnia charakterystykę rynku komunikacji dostosowanej oraz bieżące trendy i okazje biznesowe. Definiuje różne segmenty rynku i pokazuje rzeczywiste przykłady wdrożeń, aby uczestnicy zrozumieli, jak sprzedawać rozwiązania komunikacyjne specjalistom od marketingu. Ponieważ jest to kurs internetowy, uczestnicy mogą uczyć się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.
Pełny kurs składa się z sześciu modułów, które można zaliczyć oddzielnie lub jako kompletny program. Dostępne są następujące moduły: przegląd komunikacji dostosowanej, druk zmiennych danych, Web-to-Print, komunikacja transakcyjna/transpromocyjna, komunikacja wielokanałowa, sprzedaż rozwiązań – przewodnik po sprzedawaniu komunikacji dostosowanej.
Pod koniec każdego modułu uczestnicy kursu biorą udział w teście sprawdzającym znajomość poruszanych zagadnień. Po ukończeniu wszystkich modułów otrzymują certyfikat przeszkolonego sprzedawcy dostosowanych rozwiązań komunikacyjnych.
„Dostawcy usług druku mogą uzyskać nowe źródła przychodów, stając się dostawcami usług komunikacyjnych, którzy w pełni wykorzystują potencjał technologii cyfrowej i oferują rozwiązania marketingowe o wartości dodanej. Przejście to wymaga zmiany kulturowej, a my chcemy sprawić, żeby była ona jak najłatwiejsza dla naszych klientów. Kurs pozwala dostawcom usług druku zapoznać się z rynkiem komunikacji dostosowanej i z okazjami biznesowymi, aby mogli rozpocząć planowanie strategii i sprzedaż rozwiązań marketingowych” – powiedział Chas Blanchard, europejski menedżer ds. marketingu produktów profesjonalnych w firmie Canon.
Koszt kursu wynosi 600 euro. Szkolenie jest dostępne w językach holenderskim, angielskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim. Więcej informacji można uzyskać u miejscowego przedstawiciela firmy Canon.
Złamywarka MBO w drukarni Magic
W tym roku firma Emis sp. z o.o., wyłączny przedstawiciel firmy MBO Binder GmbH w Polsce, dostarczyła do lubelskiej drukarni Magic złamywarkę T535EA/64X marki MBO Binder i dokonała jej instalacji.
Maksymalna wydajność systemu wynosi 205 m/min. Broszura powstaje poprzez złamywanie arkusza (maks. format 53×84 cm) zadrukowanego na maszynie arkuszowej formatu B2. Arkusz podawany jest przy użyciu wysoko wydajnego nakładaka płaskiego typu F. Podczas przejścia arkusza przez poszczególne elementy systemu następuje wielokrotne złamywanie kasetowe w dwóch modułach falcujących.
Automatyczne sterowanie i ustawianie maszyny realizowane jest za pośrednictwem systemu MBO Vario-Control wyposażonego w ekran dotykowy. Prowadzenie arkusza kontrolowane jest przez mikroprocesor posiadający funkcje automatycznego odczytu długości arkusza przed i po sfalcowaniu. Mikroprocesor dostosowuje optymalną długość ssania arkusza i minimalną przerwę pomiędzy podawanymi arkuszami.
Maszyna typu T535EA /64X wyposażona jest w dwa moduły złamujące – pierwszy wyposażony w sześć kaset, drugi w cztery. Pierwsza kaseta posiada zintegrowany deflektor (szybkie blokowanie nieużywanych kaset) i mikroregulację położenia zderzaka. Możliwa jest również regulacja światła szczeliny, w którą wprowadzany jest arkusz lub składka przy wykonywaniu złamów wielokrotnych. Do uzyskania składki 16-stronicowej w tradycyjnym układzie łamów zainstalowany został ruchomy zespół nożowy X.
Spiralne wałki falcujące pokryte standardową powłoką PU zapewniają doskonałe prowadzenie arkusza. Nie powodują uszkodzeń czy zarysowań druków o dużym stopniu pokrycia farbą. Umożliwiają rozpoczęcie obróbki introligatorskiej niemalże bezpośrednio po wykonaniu druku.
Maszyna została dostarczana z systemem klejenia firmy HHS oraz wykładaniem strumieniowym typu A56.

PrintVis - system ERP dla poligrafii
5 października 2009 r. w siedzibie firmy Navipro sp. z o.o. w Warszawie przy ul. Robotniczej 5 odbyło się seminarium „Zintegrowane rozwiązania ERP Microsoft Dynamics NAV do wspomagania produkcji poligraficznej – PrintVis”. W czasach rosnących wymagań rynku, konieczności redukcji kosztów i coraz to nowych oczekiwań co do jakości oferowanych usług niezbędne staje się posiadanie systemu, który pozwalałby nowoczesnym drukarniom skutecznie zarządzać najcenniejszym z „towarów” – informacją. Dobrym rozwiązaniem jest Zintegrowany System Zarządzania klasy ERP Microsoft Dynamics NAV wraz z modułem do wspomagania produkcji poligraficznej PrintVis. System ten ma szereg zalet, między innymi łatwość dostosowania do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa i praktyczne funkcje. Dzięki zweryfikowanym w wielu projektach pomysłom można go wdrożyć szybko i w miarę bezstresowo. Na seminarium konsultanci firmy Navipro zaprezentowali pełny przepływ informacji w przedsiębiorstwie – od działu handlowego poprzez przygotowalnię, produkcję, po wydanie wyrobów gotowych. Goście z branży poligraficznej mogli obejrzeć rozliczenie zleceń, kalkulację i zarządzanie informacją o kliencie we wbudowanym module CRM. W końcowej fazie konferencji odbyła się ciekawa dyskusja na temat rozwiązań informatycznych wykorzystywanych w poligrafii.
Firma Navipro powstała w 2000 r. na bazie wieloletnich doświadczeń zdobytych przez jej założycieli w trakcie zarządzania przedsiębiorstwami z branży informatycznej. Świadczy profesjonalne usługi informatyczne. Łączy doradztwo z tworzeniem, modyfikacją, wdrażaniem i obsługą zintegrowanych systemów – klasy ERP, CRM, Business Intelligence. Oferuje kompleksowe rozwiązania gwarantujące spójność i skalowalność wdrażanych systemów. Nieustannie poszerza swoją działalność o nowe systemy, w tym wspomagające zarządzanie procesowe. Navipro należy do grona firm, które mają prawo autoryzowanej sprzedaży licencji rozwiązań Microsoft – posiada status Microsoft Gold Certified Partner. Jest również Platynowym Partnerem FrontRange Solutions (IT Service Management) i autoryzowanym partnerem Comarch. Od lipca 2007 roku Navipro funkcjonuje w ramach grupy kapitałowej B3System S.A.
Drukarnia Bluejet stawia na jakość
W pierwszej połowie października dobiegła końca kolejna (druga już w tym roku) instalacja ploterów Vutek w gdańskiej drukarni wielkoformatowej Bluejet. Pierwsza instalacja, która zakończyła się w maju, to solwentowy Vutek 5330 o szerokości 5 m (drugie urządzenie tego typu w Bluejet). Od początku września w drukarni pracuje także Vutek QS 2000 NEW EDITION.
UltraVu 5330 łączy w sobie wysoką prędkość przy zachowaniu świetnej jakości druku.
Charakteryzują go: możliwość druku 8 kolorami oraz 2 x CMYK, prędkość do 207 m2/godz., rozdzielczość 720 dpi, opcja multiroll – druk z kilku rolek jednocześnie, funkcja smoothing –optyczne wygładzenie wydruków eliminujące problem bandingu, szeroka gama podłoży: banery, folie, papier, mesh i inne, niskie koszty eksploatacji.
QS 2000 NEW EDITION wykorzystujący tusze drugiej generacji jest jeszcze bardziej wszechstronny niż jego poprzednik z tej serii. Drukuje 6 kolorami + biały z rozdzielczością 1080 dpi i maksymalną prędkością 74 m2/godz. na podłożach sztywnych (o grubości do 5 cm) i giętkich. Tusze UV drugiej generacji zapewniają możliwość druku na jeszcze szerszej gamie podłoży sztywnych, a specjalna formuła powoduje, że są niezwykle elastyczne, co powoduje, że świetnie nadają się też do druku na podłożach z roli.
Firma Bluejet powstała w 2006 roku i dzięki kompleksowym działaniom – zaczynając od kreatywnej koncepcji, poprzez produkcję, na profesjonalnym montażu kończąc – zapewnia swoim klientom fachową obsługę. Dzięki ostatnim inwestycjom jej możliwości produkcyjne zwiększyły się dwukrotnie, co sprawiło, że firma Bluejet znalazła się w czołówce drukarń wielkoformatowych w Polsce.
Dystrybutorem drukarek EFI-Vutek w Polsce jest Reprograf S.A.
Wirtualny Goniec - optymalizacja korespondencji drukowanej
Softex Data oferuje unikalny na polskim rynku system, służący do optymalizacji korespondencji drukowanej wewnątrz rozproszonej, wielooddziałowej organizacji. „Wirtualny Goniec” znacznie obniża koszty wysyłki dokumentów papierowych krążących wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Automatyzuje takie procesy jak przygotowanie korespondencji, archiwizacja, drukowanie, kopertowanie i dostarczanie.
Duże firmy, posiadające rozległą sieć oddziałów, każdego dnia generują tysiące sztuk korespondencji pocztowej, aby komunikować się ze swoimi oddziałami/agencjami/ współpracownikami. Bardzo często z kilku działów centrali korespondencja jest równolegle wysyłana do tych samych adresatów. Ale jednocześnie banki i inne instytucje finansowe przeważającą część korespondencji dla klientów realizują w centrach wydruków masowych (własnych bądź zewnętrznych). W ten sposób wysyłane są m.in. wyciągi i inne wymagane przez prawo i umowy dokumenty.
Także w środowisku wydruków biurowych tworzy się każdego dnia duża ilość korespondencji papierowej. Takich listów emitowanych jest, w zależności od wielkości instytucji, od kilkunastu do kilkuset tysięcy sztuk miesięcznie. W większości przypadków proces ten jest realizowany bez jakiejkolwiek automatyzacji – po zredagowaniu merytorycznym dokumentu jest on drukowany, ręcznie pakowany do koperty, koperta jest adresowana, naklejany jest znaczek pocztowy, a list wpisywany do dziennika korespondencji – i to wszystko w miejscu powstawania dokumentu. Obsługa przygotowania, pakowania i nadania jednego listu zajmuje od dwóch do czterech minut. Jeśli przemnożyć ten czas przez liczbę wysyłanych listów tego typu, okaże się, iż są to znaczne koszty. To czas, który przy wprowadzeniu automatyzacji mógłby być wykorzystany w innych obszarach, w których stałby się nie tylko kosztem, ale i wygenerował przychód. Softex Data oferuje system Wirtualny Goniec, który obniża koszty poprzez automatyzację procesu wysyłki papierowych dokumentów wewnętrznych.
System umożliwia:
- konsolidację dokumentów z różnych aplikacji do wirtualnych kopert
- łączenie listów do tego samego adresata, sortowanie według kodów pocztowych lub kanału dystrybucji
- automatyczną rejestrację przesyłek w Dzienniku Korespondencyjnym
- automatyczne przekazanie elektronicznej kopii wysyłanej korespondencji do archiwum cyfrowego lub systemu CRM
- analizę kosztów – możliwość precyzyjnego podzielenia kosztów produkcji i wysyłki korespondencji na poszczególne jednostki organizacyjne czy nawet osoby
- weryfikację zawartości korespondencji i blokadę zawartości zastrzeżonej
- formatowanie dokumentów zgodnie z zasadami wizerunku marketingowego firmy
- Enterprise Outbox dla celów przesyłania dokumentów do Centrum Wydruków Masowych
- weryfikację danych teleadresowych i innych elementów korespondencji.

Wirtualny Goniec pozwala na całkowite zautomatyzowanie procesu drukowania i wysyłki wewnętrznych dokumentów papierowych. Wykorzystuje on oprogramowanie Amnis jako platformę do obsługi Poczty Wirtualnej w środowisku korporacyjnym. Dokumenty i jego składowe mogą być wytworzone w dowolnym oprogramowaniu działającym na platformie Microsoft Windows. Następnie są przekazywane do wirtualnej drukarki Amnis. System kolekcjonuje dokumenty wytwarzane w całej organizacji i weryfikuje, czy mają one poprawne dane (weryfikacja danych teleadresowych i innych). Następnie po akceptacji przez administratora są one przesyłane do centrum wydruków masowych. Dzięki temu poza oszczędnościami płynącymi ze skrócenia czasu obróbki dokumentu, można uzyskać niższy koszt wydruku (wydruk masowy vs. drukarka biurowa) oraz, co najważniejsze, uzyskać oszczędności związane z wysyłką. W centrum wydruków masowych korespondencja do tego samego nadawcy zostaje zapakowana do jednej koperty. Dodatkowo można skorzystać z upustów pocztowych czy nadać list za pomocą niskokosztowego alternatywnego operatora pocztowego.
VIP seminarium firmy Grafikus w CTC Dupont
W dniach 30 września – 2 października br. w siedzibie CTC DuPont w Neu-Isenburg koło Frankfurtu z inicjatywy działu flekso firmy Grafikus – Systemy Graficzne sp. z o.o. odbyło się kolejne seminarium przygotowane z myślą o polskich klientach związanych z technologią fleksograficzną.
Coroczne seminaria stają się już tradycją firmy Grafikus i DuPont. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy w laboratoriach DuPont oraz bliższego poznania się i wymiany doświadczeń pomiędzy firmami działającymi w polskiej branży flekso. W tym roku seminarium objęło tematykę cyfrowych form drukowych – omówiono rodzaje płyt, testy kontrolne stosowane w podczas wykonywania form drukowych (DFTA) oraz sposoby ich kalibracji i standaryzacji. Nie zabrakło również tematu Flexo HD (systemu naświetlania, będącego wspólnym rozwiązaniem firm DuPont i Esko Artwork, pokazywanego m.in. na tegorocznych targach Labelexpo) jako interesującego i innowacyjnego rozwiązania dla fleksografii.
Wykłady zostały poprowadzone przez przedstawicieli firm DuPont, Esko Artwork i Grafikus. W roku 2010 firma Grafikus planuje zorganizowanie seminarium w nieco zmienionej formie.

<< Poprzedni  1-10  11-20  21  | < 22 >  23  24  25  26  27  28  29  30  31-40  41-50  Następny >>


Nowa strona
Szanowni Internauci, zapraszamy na nową stronę Świata DRUKU : http://www.swiatdruku.eu/<br />
Zachęcamy także do subskrybowania naszego nowego newslettera:<br />
http://www.swiatdruku.eu/newsletter/register_subscription/1 Nowa odsłona naszej strony - zapraszamy: http://www.swiatdruku.eu/
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o