Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się

Z ostatniej chwili


II Targi Promo Expo
W dniach 3–5 lutego w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie odbędą się targi Promo Expo 2009, organizowane przez firmę Promo Expo Consulting. II Międzynarodowe Targi Reklamy Promo Expo są organizowane z myślą o firmach działających w branży reklamy out-of-home oraz poligrafii reklamowej. Zakres tematyczny targów to: outdoor & indoor, reklama tranzytowa, ambient media & guerliia marketing, reklama wielkoformatowa, konstrukcje reklamowe, druk wielkoformatowy, poligrafia reklamowa, materiały i maszyny do produkcji reklam, reklama pneumatyczna, systemy identyfikacji wizualnej i POS, Digital Signage, reklama świetlna, eventy, szkolenia, konferencje, usługi finansowe, leasingowe, przesyłki kurierskie, wydawnictwa i stowarzyszenia branżowe, międzynarodowe imprezy targowe.
Jak podaje organizator, Promo Expo 2009 są pierwszymi targami z wydzielonym sektorem Digital Signage. Targi udostępnią również powierzchnię dla nowo utworzonego stowarzyszenia Polish Digital Signgage Association (PDSA). Podczas targów odbędą się dwa spotkania: robocze zarządu stowarzyszenia oraz spotkanie z nowymi członkami. Zapowiadana konferencja Future zostanie zorganizowana przy współpracy PDSA na przełomie kwietnia i maja br.
Po raz pierwszy na targach Promo Expo zostanie zaprezentowany sektor Promo Gifts. Jego wystawcami są firmy z sektora artykułów promocyjnych. Jednym z głównych stoisk będzie ekspozycja Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych, na której będzie pokazany nowy katalog Promo Gifts 2009. W pierwszym dniu targów planowane jest także spotkanie robocze firm członkowskich stowarzyszenia.
Na terenie targów zostaną zaprezentowane po raz pierwszy nowości, które znalazły się na tegorocznych targach PSI w Düsseldorfie. Wystawcy przewidzieli również specjalną promocję dla zwiedzających. Na ich stoiskach będzie można wygrać kupony o wartości 1000 zł na dowolne zamówienie na artykuły promocyjne zrealizowane w lutym 2009 r. To pierwsza tego typu akcja promocyjna na targach reklamy w Polsce.
Organizator targów zapowiada także świąteczną edycję targów Promo Gifts, która ma odbyć się w październiku br. w Warszawie.
Podczas Promo Expo na terenie Centralnego Basenu Artystycznego odbędzie się 3 lutego Gala OOH! Awards. Nagrody i wyróżnienia „Firma roku” zostaną przyznane dla następujących branż: out of home, Digital Signage, POS, eventy, druk wielkoformatowy, dostawcy mediów i maszyn, artykuły promocyjne. Sektor Digital Signage zostanie dodatkowo wyróżniony w kategoriach: „Instalacja roku” oraz „Innowacja roku”.
Konica Minolta organizuje cykl prezentacji nowych urządzeń biurowych
Firma Konica Minolta organizuje cykl prezentacji nowych urządzeń biurowych – odbędą się one w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.
Firma Konica Minolta zaprasza swoich partnerów na cykl spotkań związanych z wprowadzeniem na polski rynek nowych urządzeń biurowych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z możliwościami nowej rodziny kolorowych drukarek z serii magicolor 16XX (magicolor 1600W, magicolor 1650EN, magicolor 1680MF, magicolor 1690MF), jak również wielofunkcyjnych urządzeń kolorowych magicolor 4690MF i 4695MF. Podczas spotkań odbędą się także szkolenia z zakresu obsługi prezentowanych urządzeń.
Prezentacje zostaną przeprowadzone według poniższego harmonogramu:
3 lutego – Warszawa, Hotel Novotel Airport
17 lutego – Wrocław, Hotel System Premium
18 lutego – Kraków, Hotel Best Western
4 marca – Poznań, Hotel System Premium
11 marca – Gdańsk, Novotel Marina.

Uczestnicy każdego spotkania będą mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie i wygrania nagrody w postaci nowej drukarki magicolor 1600W.
Nowa rodzina kolorowych drukarek magicolor 16XX (magicolor 1600W, magicolor 1650EN, magicolor 1680MF, magicolor 1690) to urządzenia przeznaczone dla użytkowników indywidualnych i małych firm. Wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, niskim poziomem wytwarzanego hałasu, wysoką jakością druku, ekonomicznością i elastycznością funkcjonowania oraz łatwością obsługi.

Więcej informacji i zgłoszenie udziału w spotkaniu:
Katarzyna Dmoch, tel. 660 749 972
e-mail: k.dmoch@konicaminolta.pl
Instalacja firmy Scorpio w Białymstoku
W przedsiębiorstwie „AJZ” z Białegostoku firma Scorpio sp. z o.o. dokonała premierowej w Polsce instalacji urządzenia StellarJet K100UV firmy GCC. Jest to 2,5-metrowy hybrydowy ploter drukujący, wyposażony w 12 piezoelektrycznych głowic (4 kolory + podwójny biały). W trybie druku „flat-bed” K100UV jest w stanie zadrukowywać media płaskie do grubości 50 mm. Ciekawostką zastosowaną w drukarce StellarJet jest system Anti-crush – układ dwóch sensorów zamontowanych po bocznych stronach lamp UV. Sensory te służą do wykrywania ewentualnego „wstawania” drukowanego materiału i prewencyjnie zatrzymują druk, chroniąc tym samym głowice przed zniszczeniem.
Urządzenie StellarJet K100UV przeznaczone jest do zadruku mediów takich jak: pleksiglas, szkło, PCW, poliwęglan, ceramika, drewno, folie, banery, siatki i wiele innych.
„AJZ” to firma produkcyjno-usługowa specjalizująca się w wielokolorowym druku na podłożach sztywnych i giętkich w technologii druku cyfrowego UV. „AJZ” charakteryzuje innowacyjność w łączeniu technologii stosowanych w różnych branżach przemysłu i wykorzystywaniu ich w swoich produktach.
Xpress z Wrocławia nowym dealerem firmy Duplo Polska
Firma Xpress sp. z o.o. z Wrocławia, będąca Partnerem Premium Xerox Polska na Dolnym Śląsku, z nowym rokiem podpisała umowę z Duplo Polska, dołączając tym samym do budowanej od dłuższego czasu sieci dealerów tego producenta w naszym kraju. Firma Xpress będzie odpowiedzialna za sprzedaż urządzeń Duplo w regionie dolnośląskim.
„Już pięć lat obsługujemy rynek dolnośląski dostarczając mu najlepsze światowe rozwiązania. Duplo pojawia się w naszej ofercie jako naturalne jej uzupełnienie. Wynika to z faktu, że wielu naszych klientów coraz bardziej potrzebuje profesjonalnych urządzeń do obróbki końcowej. Finishery dostępne z urządzeniami cyfrowymi, które dostarczamy, nie w pełni zaspakajają ich potrzeby. Pomyśleliśmy, że dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie dla nich oferta Duplo. Duże zainteresowanie systemami tego producenta sprawiło, że podjęliśmy decyzję o współpracy z tym właśnie dostawcą” – mówi Krzysztof Kuberna, dyrektor handlowy Xpressu.
„Coraz większa liczba firm z Dolnego Śląska zainteresowanych proponowanymi przez Duplo rozwiązaniami, sprawiła, że szukaliśmy w tym regionie rzetelnego partnera, który na miejscu służyć im będzie swoją pomocą – mówi Fryderyk Wiernicki, szef sprzedaży dealerskiej w firmie Duplo Polska. – Mamy już swoich dealerów w wielu regionach Polski i okazuje się, że przynosi to szereg korzyści naszym klientom, dlatego zdecydowaliśmy się również na tę współpracę”.
Siostrzana firma Xpressu – Docupartner z Warszawy – była jednym z pierwszych koncesjonerów Xerox w naszym kraju i rozpoczynała swoją działalność na początku nowego wieku obsługując region Mazowsza w zakresie sprzedaży urządzeń tego producenta. W 2004 roku dołączyła do niej firma Xpress zajmując się sprzedażą urządzeń Xerox na Dolnym Śląsku. Wkrótce obie firmy połączą się i funkcjonować będą pod marką Xpress.
„Jesteśmy przekonani, że korzyści ze współpracy z Duplo będą mieli przede wszystkim nasi klienci, choć mamy nadzieję, że fakt, iż nasza firma działa na rynku poligraficznym już od kilku lat i jest na nim rozpoznawalna, ułatwi dotarcie z ofertą Duplo do wielu drukarń. Jesteśmy też przekonani, że fakt, iż posiadamy w swojej ofercie urządzenia Duplo, otworzy nam drzwi zakładów, do których nie udało nam się do tej pory dotrzeć” – dodaje Krzysztof Kuberna.
Certyfikat Fogra dla maszyny Océ CS665 Pro
W ostatnim czasie stowarzyszenie Fogra przyznało certyfikat Validation Printing System dla sterowanego kontrolerem EFI Fiery systemu produkcyjnego Océ CS665 Pro oraz dla znajdujących w nim zastosowanie programu EFI Fiery Profiler Suite i papieru do uzyskiwania odbitek próbnych Océ Proofing Paper. Certyfikat oznacza, że wymieniony system cyfrowego druku kolorowego jest zgodny z najnowszą normą FograCert opartą na standardzie ISO/CD 12647-7 i stanowi potwierdzenie, że maszyna Océ CS665 Pro gwarantuje drukowanie z przewidywalną, stabilną i mierzalną jakością, spełniającą odpowiednie standardy rynkowe.
„Certyfikat dla naszego systemu to wspaniała wiadomość dla właścicieli drukarń i ich klientów – mówi Dirk Van Thilo, dyrektor ds. marketingu międzynarodowego kolorowych systemów produkcyjnych Océ. – Jest on potwierdzeniem, że wyroby produkowane przez Océ wciąż oferują stałą jakość produkcji spełniającą najbardziej restrykcyjne standardy rynkowe”.
„Certyfikat Fogra dla maszyny Océ CS665 Pro sterowanej kontrolerem EFI Fiery to krok milowy w długotrwałej i bliskiej współpracy między firmami Océ i EFI – dodaje Charles Lissenburg, dyrektor ds. sprzedaży OEM w firmie EFI. – Jest on potwierdzeniem faktu, że obie firmy to liderzy technologiczni, zwłaszcza, że otrzymujemy go jako pierwsi na rynku. Dzięki temu drukarze z całego świata korzystający z naszych rozwiązań uzyskują gwarancję drukowania z przewidywalną i mierzalną jakością, spełniającą najwyższe standardy rynkowe. Na dzień dzisiejszy żaden inny kontroler nie może zaoferować więcej niż nasze rozwiązanie. Warto przy tym dodać, że EFI Fiery był też pierwszym sterownikiem, który z sukcesem przeszedł testy Altona i Ghent. Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę z firmą Océ, która pozwoli na jeszcze lepszą obsługę naszych wspólnych klientów”.
Rozwiązanie wyróżnione nowym certyfikatem Fogra Validation Printing System spełnia następujące wymogi: kolor i połysk podłoża, na którym wykonywane są odbitki próbne; odwzorowanie i trwałość światła; brak blaknięcia obrazu; odporność na ścieranie; dokładność kolorystyczna; granice reprodukcji wartości tonalnych; pasowanie obrazu i rozkład sił; reprodukcja kolorymetrycznych wartości tonalnych; homogeniczność; stabilność; informacje o marginesach i zgodność z formatem PDF/X. Norma ISO-12647 wyznacza mierzalne kryteria określające standardy procesów dla różnych technik drukowania: zwojowego i arkuszowego druku offsetowego, druku coldsetowego (gazetowego), wklęsłodruku, sitodruku, fleksografii oraz druku cyfrowego (ze szczególnym uwzględnieniem proofingu).
W związku z wdrożeniem tzw. druków certyfikowanych (Validation Prints) międzynarodowa norma ISO 12647-7, definiująca wysokiej jakości proofing kontraktowy, jest obecnie przekształcana i zostanie wkrótce opublikowana w ramach osobnej części nr 8. „Dzięki temu z łatwością będzie można odróżnić normę ISO 12647-7 dotyczącą proofingu kontraktowego od normy ISO 12647-8 związanej z ‘drukiem certyfikowanym’ – mówi Andreas Kraushaar, kierujący zespołem roboczym 3, zajmującym się kontrolą procesów i związaną z tym metodologią w Komitecie Technologii Graficznych TC130 organizacji ISO, będący jednocześnie szefem departamentu prepress w stowarzyszeniu Fogra. – Ponieważ od dłuższego czasu pracowaliśmy nad zdefiniowaniem wymagań standardowych, które w najlepszy sposób byłyby zgodne z przyszłą normą ISO, doceniamy działania producentów takich jak Océ czy EFI w zakresie testów i pomiarów jakości procesów produkcyjnych. Jesteśmy przekonani, że certyfikat Fogra w zakresie tzw. druków certyfikowanych okaże się dużą pomocą zarówno dla drukarń jak też ich klientów”.
Epson Mistrzem Wielkiego Formatu 2008
W organizowanym po raz drugi Pojedynku Gigantów firma Epson, podobnie jak w poprzednim roku, pokonała największych konkurentów w dziedzinie druku fotografii. O zwycięstwo walczyły także firmy HP i Canon. Pojedynek zorganizowany został przez redakcję jednego z największych portali poświęconych fotografii – ŚwiatObrazu.pl i odbył się 16 stycznia w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.
Firmy zaprezentowały najnowsze drukarki wielkoformatowe. Epson zademonstrował możliwości modeli Stylus Pro 7900 oraz Stylus Pro 7880. Firma HP zaprezentowała modele Designjet Z2100 i Designjet Z3200, a Canon iPF6200 i iPF5100.
W jury zasiedli Przemek Dzienis (koordynator wystaw Fotofestiwalu), Marika Kuźmicz (Dom Aukcyjny Rempex), Jerzy Łapiński (artysta fotograf) i Marek Poźniak (artysta fotograf). Prace Jacka Boneckiego drukowane były na pięciu różnych podłożach i oceniane według sześciu kryteriów: ilość detali w ciemnych i jasnych miejscach, ostrość, zakres i dokładność odwzorowania barw dla fotografii kolorowej, neutralność i spójność z barwą podłoża dla fotografii czarno-białej, przejścia tonalne, gęstość czerni oraz banding (paskowanie). Sędziowie przyznawali oceny w skali od 1 do 3 punktów. Epson, reprezentowany przez Tomasza Kucińskiego i wspierany przez Macieja Graja, otrzymał łącznie 330 na 360 możliwych punktów i tym samym po raz drugi z rzędu został Mistrzem Wielkiego Formatu. Canon uplasował się na drugim miejscu z wynikiem 261 punktów, a firma HP zakończyła pojedynek sumą 246 punktów.
Drukarka Epson Stylus Pro 7900 jest wyposażona w 11-kolorowy zestaw atramentów Epson UltraChrome HDR, który poszerza zestaw UltraChrome K3 z kolorem Vivid Magenta o barwę pomarańczową oraz zieloną. Technologia kropel o zmiennej objętości (Epson Variable-sized Droplet Technology), która optymalizuje zużycie atramentu, wydajność i szczegółowość obrazu sprawia, że wydruki są zawsze w najwyższej jakości.
Targi Paperworld 2009
Tegoroczna edycja Paperworld, wiodących międzynarodowych targów artykułów biurowych i szkolnych, materiałów dla grafików i artystów, opakowań ozdobnych, a także materiałów eksploatacyjnych i akcesoriów do drukarek, będzie trwała od 31 stycznia do 3 lutego we Frankfurcie nad Menem. W ubiegłym roku do finansowej stolicy Niemiec zjechali najwięksi producenci z branży papierniczej, aby przedstawić swoją ofertę na sezon 2008 i zaprezentować najnowsze trendy, technologie i urządzenia, które zdominowały rynek poligraficzny. Na powierzchni ponad 150 tys. m2 swoje stoiska miało ponad 2400 wystawców z całego świata, w tym 36 firm z Polski, natomiast liczba odwiedzających przekroczyła 65 tysięcy. Na liście towarowej targów dominowały takie produkty jak: akcesoria biurowe i materiały eksploatacyjne do drukarek, galanteria papiernicza – papiery biurowe, ozdobne, etykiety i koperty, oraz artykuły szkolne, materiały piśmienne, kalendarze i kartki okolicznościowe.
Organizatorzy targów Paperworld oczekują, że tegoroczna impreza będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, zarówno wystawców, których liczba przekracza 2000, jak i odwiedzających.
Swoje stoiska będą miały 34 firmy z Polski – wśród nich znajdują się: A&G Koperty sp. z o.o., Benjamin sp.j., DKS sp. z o.o., File sp. z o.o., Hanke Tissue sp. z o.o., Intercom Plus P.P.H.U., KMP Printtechnik Polska sp. z o.o., Office Collection sp. z o.o., Omeko, Opus sp. z o.o., Poly Małgorzata Dorosz, Printy Poland Colop Polska, Telegraph oraz Unipap sp. z o.o.
Targom Paperworld we Frankfurcie będą towarzyszyły różne imprezy. Odbędzie się wręczenie nagród: European Office Products Awards, ISPA Award, przyznawanej przez Deutsche Industrieverband Papier, Bürobedarf, Schreibwaren Produkt of the Year, Creative Impulse Presentation Prize, The Golden Cone, Anuli Award oraz Paperworld Card Award.
Zorganizowane zostaną również sympozja branżowe i panele dyskusyjne, podczas których wystawcy i odwiedzający targi goście będą mieli możliwość wymiany poglądów i uwag dotyczących bieżących problemów branży papierniczej. 1 lutego odbędą się dwa spotkania: Creative Symposium oraz Imaging Symposium, które zorganizowane zostały przez wydawców w porozumieniu z organizatorami targów we Frankfurcie.
Forum pod nazwą „Paper, Office supplies and stationery” prowadzone będzie w hali 3.0 na stoisku D40, natomiast w hali 4.2 odwiedzający targi będą mogli zapoznać się z nowościami członków stowarzyszenia Creative Hobbies Association wyeksponowanymi na wystawie Creative Products Show.
Wtorek 3 lutego będzie we Frankfurcie dniem poświęconym ekologii – Green Office Campaign Day – podczas którego podjęta zostanie dyskusja dotycząca przede wszystkim oszczędzania dóbr naturalnych i procesów recyklingu; przedstawione zostaną sugestie dotyczące projektu biura przyjaznego środowisku. Członkowie niemieckiej założonej w 1984 roku organizacji B.A.U.M (Bundesdeutscher Arbeitskreis für Umweltbewusstes Mangement e.V.), zajmującej się świadomą ekologią, poprowadzą również serię merytorycznych wykładów, które mają na celu uświadomienie przedsiębiorcom konieczności zaangażowania się w ochronę środowiska. B.A.U.M zrzesza 450 członków i jest największą na świecie organizacją o takim profilu działalności.
System SAP w firmie Map Polska
Z dniem 5 stycznia 2009 r., po trwającym ponad 10 miesięcy okresie przygotowawczym firma Map Polska sp. z o.o. skutecznie wdrożyła system SAP, dołączając tym samym do światowej czołówki firm korzystających z tego nowoczesnego i zaawansowanego systemu ERP.
„Dotychczasowe doświadczenia oraz dynamiczny wzrost, jaki charakteryzował spółkę po 2002, roku wymusił stały rozwój aplikacji biznesowych umożliwiających sprawne funkcjonowanie oraz optymalizujących i dynamizujących zarządzanie wszystkimi obszarami funkcjonowania. Wdrożenie SAP otwiera nowy rozdział w działalności firmy i umożliwia podniesienie standardów jakości obsługi klienta w długiej perspektywie” – powiedział Tomasz Góraj, Country Project Manager SAP w Map Polska, odpowiedzialny za wdrożenie systemu. Map Polska znajduje się wśród ośmiu innych spółek grupy, zlokalizowanych w siedmiu krajach, których systemy zostały zintegrowane. Daje to ogromne korzyści skali, co w świetle globalnego echa kryzysu staje się determinantem stabilności. Dzięki wdrożeniu SAP firma Map zyskała dostęp do bogatej bazy produktów, szeroki dostęp do bazy wiedzy o rynku i trendach, a także do ciągle udoskonalanych, wysokich standardów logistycznych oferowanych klientom. „Wierzymy, że SAP, jako najbogatszy pakiet funkcjonalności wspierających zarządzanie firmą, ułatwi realizację naszych celów biznesowych oraz podniesie standard jakości obsługi klienta” – skomentował Tomasz Góraj w informacji dla użytkowników.

Dni otwarte Atrium w Gdańsku
Po dniach otwartych zorganizowanych w pierwszym miesiącu roku w Warszawie, Krakowie i Poznaniu (te odbędą się 29 bm.) Atrium Centrum Ploterowe zaprasza na 4 lutego do Gdańska.
(Hotel Renusz, Gdańsku – Sobieszewo, ul. Nadwiślańska 56).
Goście z regionu Pomorza będą mogli zapoznać się z eko- i mildsolwentową technologią druku wielkoformatowego. „Nasi doradcy rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące druku wielkoformatowego. Każdy zainteresowany będzie mógł naocznie zaznajomić się z najwyższą technologią i jakością wydruków pochodzących z urządzeń firmy Mutoh – mówi Paweł Stania z firmy Atrium. – Nasi goście, zarówno początkujący jak i profesjonaliści w branży, bardzo chwalą ten rodzaj spotkań, jaki stanowią nasze dni otwarte. Każdy może wypróbować możliwości urządzenia i przekonać się o jego jakości. Poza cyklem dni otwartych w tym roku zorganizujemy także cykl tematycznych seminariów, prowadzonych przez specjalistów z poszczególnych dziedzin druku wielkoformatowego. Rozpoczniemy już w marcu seminarium i warsztatami na temat sublimacji i druku termotransferowego”.
Atrium Centrum Ploterowe jest wyłącznym dystrybutorem ploterów firmy Mutoh i Durst w Polsce.
SGIA wyróżniła Gandinnovations
Organizacja SGIA uhonorowała wyróżnieniem Jamesa Gandy, prezesa Gandinnovations. Nagroda 2008 DPI Innovator Award przyznawana jest za wkład w rozwój przemysłu reklamowego obejmujący kreatywność i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w branży. W uzasadnieniu Charles Baldwin, członek zarządu SGIA powiedział: „James Gandy wnosi niezwykły wkład w ciągły rozwój branży druku cyfrowego i upraszczanie procesu produkcji aplikacji komercyjnych. Tworzy rozwiązania na miarę oczekiwań producentów reklam”.
Podczas targów SGIA w Atlancie drukarki grandformatowe Jeti 3324 Solvent RTR oraz Jeti3324 AquaJet RTR i oprogramowania GandiSoft otrzymały także nagrody „produkt roku 2008”. W kategorii „Grandformat – Solvent Ink” zwyciężył dobrze znany na naszym rynku ploter Jeti 3324 Solvent RTR. Ta solwentowa rolowa drukarka z 24 głowicami Spectra jest, jak podaje producent, najszybsza wśród maszyn 3,3 m. Drukuje w 6 kolorach w jakości True 600 dpi, dostępna jest też w wersji 4-kolorowej (300 dpi), w której osiąga prędkość druku pomiędzy 100–130 m2/godz. Jeti 3324 udostępnia opcję backlit, umożliwiającą druk po obu stronach. Maksymalna szerokość mediów to 3,2 m.
Kolejną zwycięską drukarką produkcji Gandinnovations w kategorii „Grandformat – Textile” został Jeti3324 AquaJet RTR. Aquajet to pierwsza 3-metrowa drukarka z tuszami wodnymi przeznaczona do druku na tekstyliach. Wyposażona w 24 głowice Spectra Waterbased Special Edition drukuje w 6 kolorach w rzeczywistej rozdzielczości 400 dpi z prędkością do 60 m2/godz. Jeti 3324 Aquajet to wszechstronna drukarka grandformatowa przeznaczona do druku na tkaninach, flagach, banerach oraz innych materiałach.
W obu kategoriach SGIA wyróżniło także oprogramowanie Gandisoft RIP Version, stworzone specjalnie dla drukarek Jeti przy współpracy z firmą Ergosoft.

Nowe tusze HP
Z początkiem roku 2009 firma HP wprowadziła na rynek nowe solwentowe tusze o niskiej zawartości rozpuszczalnika, HP 781 i 791, przeznaczone do wykonywania outdoorowych druków reklamowych na nowych urządzeniach z serii HP Designjet 8000, 9000 i 10000.
Nowe tusze są w pełni kompatybilne z wcześniejszymi modelami, dlatego też mogą być stosowane zamiennie.
Wydruki wielkoformatowe, które zostały wykonane z użyciem nowych tuszów HP, zyskały trzy lata dłuższy okres odporności na zarysowania, wycieranie i inne uszkodzenia.
Integrale w drukarni Lotos Poligrafia
Warszawska drukarnia Lotos Poligrafia podpisała kontrakt z sopocką firmą Media Center, dotyczący wdrożenia systemu zarządzania Integrale. System swoim zasięgiem obejmie wszystkie działy drukarni od kalkulacji, przez planowanie i zarządzanie produkcją, do gospodarki magazynowej i kontrolę wysyłek. Dodatkiem do systemu jest moduł analityczny Spinaker, będący najbardziej zaawansowanym na rynku rozwiązaniem typu Business Intelligence dla drukarń. Plan wdrożenia obejmuje także integrację systemu z programem kadrowo-płacowym oraz finansowo-księgowym.
Integrale, którego producentem jest francuska firma Rhapso-Graphisoft, to jeden z najbardziej zaawansowanych zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania drukarnią na świecie. System w różnych konfiguracjach posiada już ponad 1400 wdrożeń. W Polsce jest już 11 użytkowników systemów Rhapso-Graphisoft. Integrale powstał 24 lata temu w podparyskiej drukarni w Orleanie i został zaprojektowany przez samych drukarzy. Bogata funkcjonalność systemu pozwala na łatwe dostosowanie go do każdej drukarni offsetowej, cyfrowej (arkuszowej i rolowej), sitodrukowej czy flekso. System umożliwia bardzo skrupulatne monitorowanie zużycia materiałów oraz kontrolę czasów produkcji. Dostarcza także m.in. narzędzie kalkulacji zoptymalizowanej oraz panel planowania i zarządzania produkcją.
„Od dłuższego czasu szukaliśmy odpowiedniego dla nas systemu zarządzania. Zdecydowaliśmy się na wybór Integrale, ze względu na stopień jego zaawansowania. System jest kompletny i posiada przyjazny interface – mówi Edward Dreszer, prezes zarządu Lotos Poligrafia. – Mamy ogromną nadzieję, że system Integrale wprowadzi do naszego zakładu nową jakość, pozwoli nam na uzyskanie oszczędności i zdecydowanie poprawi przepływ informacji wewnętrznej. Wierzymy, że wprowadzane przez nas zmiany odczują nasi klienci już w drugim kwartale tego roku – planujemy w tym czasie uruchomić moduł kalkulacyjny”.

Nowa drukarka Jetrion 4000 firmy EFI
Firma EFI wprowadziła na światowy rynek innowacyjne rozwiązanie do produkcji etykiet i opakowań – Jetrion 4000 UV Inkjet System. Ta wąskowstęgowa maszyna cyfrowa pozwala na ekonomiczne wykonywanie personalizowanych wydruków niskonakładowych (nawet do 50 tys. etykiet, metek, biletów czy formularzy).
Drukarka pracuje z podłożami o maksymalnej szerokości wstęgi do 165 mm i wykorzystuje szeroką gamę standardów danych elektronicznych. Prędkość pracy urządzenia jest uzależniona od zadrukowywanego materiału, natomiast rozdzielczość druku, dzięki zmiennej wielkości kropli, może przekraczać 1000 dpi.
Opracowane i produkowane przez Jetrion atramenty UV4000 gwarantują jakość i powtarzalność efektów, szybkie schnięcie i niskie koszty produkcji. Stosowanie atramentów UV daje bardzo trwały wydruk bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z jego dodatkowym zabezpieczaniem.
Jetrion 4000 UV Inkjet System może być czterokolorowy – CMYK, lub sześciokolorowy – CMYK+OG, orange i green (wersja planowana), stosowany w celu powiększenia reprodukowanej przestrzeni barwnej i optymalizacji zużycia atramentu przy wydrukach o wysokim nasyceniu barw. W urządzeniu możliwe jest również dokładne pasowanie kolorów dzięki specjalnie zaprojektowanym systemom kompresowania stref druku oraz precyzyjnemu sterowaniu napędem.
Nowe rozwiązanie EFI zostało finalistą konkursu Label Industry Global Awards i zostało wyróżnione mianem produktu roku w konkursie European Digital Press (EDP) Awards za rok 2008.
Pierwsze cztery urządzenia Jetrion pracują już w Europie – w Hiszpanii, Anglii i Niemczch i sprawdzają się bardzo dobrze.
Polskim dystrybutorem maszyny EFI Jetrion jest firma Reprograf SA.
Upadłość Gidue
Działająca od 1999 roku w branży etykietowej i opakowaniowej firma Gidue SpA ogłosiła upadłość 22 grudnia ubiegłego roku. Powodem takiej decyzji była recesja, która zawładnęła gospodarką na całym świecie. Wciąż trwają negocjacje dotyczące przekazania części firmy przedsiębiorstwu Nova Castagnoli Srl i jej funkcjonowania pod nową nazwą Gidue – Nova Castagnoli Srl. Nowe przedsiębiorstwo przejęłoby obsługę dotychczasowych klientów Gidue oferując im wysokiej jakości usługi oraz części zamienne.
Nowy wizerunek korporacyjny Duplo
Firma Duplo International poinformowała o wprowadzeniu nowego wizerunku korporacyjnego. Został on wprowadzony na całym świecie poprzez sieć filii i dystrybutorów Duplo z dniem 1 stycznia 2009 roku. Nowy wizerunek odzwierciedla stale ewoluujący charakter firmy, która łączy w sobie tradycyjne wartości oraz wieloletnie doświadczenie w zakresie introligatorskiej obróbki wydruków, z silnym ukierunkowaniem na klienta i innowacyjnym podejściem do oferowanych produktów, które są stale rozwijane i udoskonalane.
Czyste, nowoczesne linie nowego logo, które zostały specjalnie zaprojektowane dla marki Duplo, wspiera hasło: „od druku do dokumentu” (ang. from print to documents), odzwierciedlające wartość, jaką obróbka końcowa ma dla całego cyklu produkcji poligraficznej, a także podkreślające jak istotną rolę odgrywają innowacyjne rozwiązania introligatorskie w nowoczesnym środowisku drukarskim.
„Odnotowując 54-procentowy wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat, firma Duplo International osiągnęła bardzo istotny etap w swoim rozwoju – wyjaśnia Tony Lock, dyrektor ds. międzynarodowego marketingu w Duplo International. – Ten stały wzrost wyraźnie potwierdza dynamikę naszego biznesu, co w pełni odpowiada tendencjom naszych klientów i sytuacji na rynku, na którym działamy. Branża drukarska jest w ostatnim czasie świadkiem ogromnych zmian wynikających ze stale wzrastającego znaczenia technologii cyfrowych, wykorzystywanych w różnych gałęziach druku i powstających w związku z tym przedsiębiorstw łączących technologię offsetową z drukiem cyfrowym. Blisko współpracujemy ze wszystkimi naszymi partnerami, by faza obróbki introligatorskiej była postrzegana jako główny czynnik wyróżniający produkty drukarskie. Jesteśmy znani z naszego innowacyjnego podejścia do konstruowania produktów i stale angażujemy się w poszukiwanie nowych możliwości zastosowań dla naszego sprzętu, a także staramy się wchodzić w nowe segmenty rynku, by zaoferować naszym klientom możliwość czerpania z wartości dodanej tworzonych przez nich produktów. Nasze nowe urządzenie lakierujące Ultra 205A UV, które osiągnęło duży sukces na targach drupa 2008, jest doskonałym tego przykładem. Ważnym było, by nowe logo i wizerunek korporacyjny współgrały z naszą wizją przyszłości, abyśmy mogli śmiało i ufnie kroczyć ku kolejnym wyzwaniom, mając zarazem oparcie w mocnych wartościach naszego dziedzictwa”.
W ramach odświeżenia wizerunku marki Duplo International wprowadzi również nową stronę internetową o bardziej nowoczesnym wyglądzie, rozszerzonych walorach użytkowych i lepszej funkcjonalności. Nowa strona internetowa www.duplointernational.com, (polska strona www.duplopolska.pl) zostanie uruchomiona w styczniu 2009, by wspierać nowy wizerunek marki.
Tony Lock dodaje: „Dla nas istotne jest stałe inwestowanie w branżę. Aby stworzyć rozległe portfolio produktów dla obsługi rynku offsetowego i cyfrowego, poczyniliśmy na przestrzeni ostatnich dwóch lat znaczne inwestycje, by oferowane przez nas produkty miały również po sprzedaży doskonałe wsparcie ze strony serwisu. Mam tu na myśli nasze zasoby techniczne, zespoły serwisowe, infrastrukturę IT, marketing oraz rozwiązania w zakresie logistyki i administracji, które sprawiają, że zapewniamy naszym klientom bardziej efektywną i trafiającą w potrzeby obsługę serwisową. Dodatkowo, stworzyliśmy trzy istotne, strategiczne filie we Francji, we Włoszech oraz w Polsce, które na przestrzeni ostatnich pięciu lat odnotowały 400% wzrost biznesu. W ramach planu inwestycyjnego Duplo International firma wprowadziła ostatnio nowe usługi finansowe adresowane do klientów działających na terenach obsługiwanych przez nasze filie. Usługi te mają pomóc w finansowaniu oferowanych przez nas produktów, co nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszym trudnym klimacie ekonomicznym. Pierwsze reakcje klientów na plan odświeżenia wizerunku naszej marki były bardzo pozytywne, a – co nie mniej ważne – w nowy etap działalności wkroczymy wraz z szerszą gamą produktów, aplikacji oraz z większym potencjałem wspierania naszych klientów. Nowy wizerunek firmy wyraziście odzwierciedla to, co dla Duplo jest najważniejsze: wyjątkowy poziom obsługi klienta, innowacyjne produkty oraz wysoką jakość. Zmiana, jaka się dokonuje, świadczy również dobitnie o naszym entuzjazmie i zaangażowaniu w dążeniu do uzyskania czołowej pozycji w branży poprzez zapewnianie drukarniom efektywnych i wszechstronnych rozwiązań introligatorskich, które można płynnie włączać do procesów produkcyjnych, z korzyścią dla prowadzonego biznesu”.

Infosystems SA wśród najbardziej innowacyjnych firm w Polsce
Firma Infosystems SA zajęła 13. miejsce w IV edycji Rankingu Kamerton Innowacyjności 2008 i znalazła się tym samym wśród „najbardziej innowacyjnych firm w Polsce”.
Ogłoszenie wyników rankingu, którego organizatorami są: BRE Bank, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, wywiadownia gospodarcza Dun&Bradstreet, „Rzeczpospolita” oraz „Manager Magazyn”, odbyło się 10 grudnia podczas uroczystej gali w Warszawie.
„13. miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych firm w Polsce jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Tym bardziej cieszy nas fakt, że otrzymaliśmy je niemal jednocześnie z tytułem Lidera Przedsiębiorczości roku 2008. Oba wyróżnienia są dla nas powodem do dumy, a jednocześnie świadectwem tego, że w naszym biznesie stawiamy na innowacje i dynamiczny rozwój” – powiedział Mariusz Sosnowski, prezes Infosystems SA.
Ranking Kamerton Innowacyjności 2008 stworzony został w czterech kategoriach – dla firm: dużych, średnich, małych i mikrofirm. Infosystems SA oceniana była w kategorii „średnia firma”. Miejsce w rankingu ustalane było na podstawie sumy punktów uzyskanych w poszczególnych kryteriach: za innowacje procesowe, produktowe, marketingowe, organizacyjne, oraz uzyskane przez firmę certyfikaty jakości ISO bądź inne o charakterze kluczowym dla działalności przedsiębiorstwa. Istotnym kryterium było również wdrożenie opatentowanych rozwiązań.
„Cieszy nas fakt, że nasza firma okazała się być jedną z najlepszych – mówi Mariusz Sosnowski. – Tak wysokie miejsce w rankingu pokazuje nasz olbrzymi potencjał. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju nagroda nie byłaby możliwa bez naszych klientów, z którymi z dnia na dzień stajemy się coraz więksi i za to chciałbym im wszystkim przy tej okazji podziękować”.
Celem Rankingu Innowacyjności jest promocja innowacyjnych przedsiębiorstw działających w polskiej gospodarce, wpieranie ich oraz prezentacja nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Unii Europejskiej. Organizatorzy chcą w ten sposób wyróżnić przedsiębiorstwa, które wprowadzają na rynek nowe lub znacząco ulepszone towary i usługi oraz potrafią wdrażać innowacyjne rozwiązania. Innowacyjność bowiem to nie tylko – jak definiują organizatorzy rankingu – (…) nowe technologie, nowoczesne laboratoria i chronione tajemnicą patenty. Innowacyjność wynika ze sposobu myślenia, z odwagi zmieniania swojego otoczenia, sięgania po nowe pomysły, podpatrywania najlepszych i wykorzystywania sprawdzonych rozwiązań, tam, gdzie do tej pory ich nie było. To także promowanie i wspieranie tych, którzy zmieniają i ulepszają obraz gospodarki. Firm i ludzi, którzy nie boją się wyzwań, jakie codziennie przynosi rynek”.
Produkty Epsona nagrodzone
Redakcja miesięcznika „PC world” po raz kolejny wyróżniła najlepsze produkty IT 2008 roku. Kryteria wyboru opierały się na redakcyjnych testach sprzętu. Wśród laureatów tego prestiżowego zestawienia pojawiły się dwa produkty firmy Epson.
Urządzenie wielofunkcyjne Stylus Photo PX700W to zaawansowany model fotograficzny, który zapewnia wysoką jakość wydruku przy dużej szybkości. Wyposażony jest w sześć atramentów. Urządzenie ma gniazda na karty pamięci aparatów cyfrowych i spory ekran LCD. Stylus Photo PX700W oferuje zintegrowaną łączność Wi-Fi i Ethernet, więc można uzyskać do niego dostęp z dowolnego miejsca domu. To kompaktowe urządzenie ma wbudowany skaner oraz kopiarkę, a jego minimalistyczna konstrukcja z czystymi liniami i czarnym, błyszczącym wykończeniem doskonale pasuje do każdego wnętrza.
Projektor do kina domowego EMP-TW2000 to gratka dla kinomaniaków. Ten projektor Full HD 1080p jest wyposażony w technologię 3LCD firmy Epson – panel Dream Seven formatu 16:9 o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Projektor ma wbudowane łącza HDMI v1.3 (2 interfejsy) oraz nowy obiektyw Fujinon z powiększeniem 2.1x. Wrażenia potęguje bardzo wysoki współczynnik kontrastu 50 000:1 oraz jasność 1600 lumenów ANSI.
Nagroda kulturalna Silesia dla Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
W dniu 16 grudnia 2008 r. Sejmik Samorządu Województwa Dolnośląskiego przyjął przez aklamację uchwałę o przyznaniu nagrody kulturalnej Silesia w 2008 r. Ta najważniejsza na Dolnym Śląsku nagroda została ustanowiona przez Sejmik Samorządowy w celu uhonorowania osoby i instytucji, które wniosły szczególny wkład w rozwój dolnośląskiej kultury lub skutecznie promowały region w Polsce i za granicą. Wręczenie nagrody nastąpiło 30 grudnia, podczas ostatniej tegorocznej sesji Sejmiku.
W kategorii instytucji laureatem nagrody w 2008 roku zostało Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, obchodzące w ubiegłym roku jubileusz 40-lecia działalności, a w związku z obchodami otrzymało w ostatnim czasie wiele innych cennych nagród i odznaczeń (m.in. od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal Gloria Artis Zasłużony Kulturze). Nagrodę indywidualną przyznano Andrzejowi Sajowi, krytykowi i teoretykowi sztuki, wykładowcy ASP i Politechniki Wrocławskiej.
Największe znaczenie dla Kapituły Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej miały liczne osiągnięcia Muzeum w zakresie popularyzowania Dusznik Zdroju, ziemi kłodzkiej, Dolnego Śląska i Polski. Wiele zrealizowanych przez zespół pracowników programów sprawiło, że Duszniki Zdrój słyną nie tylko ze wspaniałych wód mineralnych i muzyki Fryderyka Chopina, ale również z Muzeum żywego, potrafiącego w atrakcyjny sposób przyciągać dziesiątki tysięcy zwiedzających, którzy przy okazji odwiedzenia papierni poznają historię i piękno regionu. Na ocenę Muzeum wpłynęły również ostatnie inwestycje, które pozwoliły przystosować XVII-wieczną papiernię do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
Nowy monitor graficzny Eizo
Alstor wprowadza do oferty (od marca br.) kolejny panoramiczny monitor Eizo przeznaczony dla grafików. 24,1-calowy ColorEdge CG242W znajdzie zastosowanie zarówno podczas pracy ze statycznymi, jak i ruchomymi obrazami – przy obróbce fotografii, prepressie, edycji wideo i postprodukcji.
Naturalna rozdzielczość panelu to 1920×1200, jasność 270 cd/m2, kontrast 1100:1, a kąty widzenia wynoszą 178° w pionie i w poziomie. Monitor odwzorowuje 97% przestrzeni kolorów Adobe RGB, wykorzystywanej często podczas drukowania i przy edycji cyfrowych fotografii. Szeroka gama kolorów pozwala CG242W wyświetlać obraz w przestrzeniach barw stosowanych w systemach bradcastowych, jak np. PAL/SECAM, SMPTE-C i HDTV.
Sprzętowa kalibracja monitora z wykorzystaniem 12-bitowych tablic LUT poszczególnych kolorów podstawowych zapewnia wierne odwzorowanie barw. Do monitora jest dołączone oprogramowanie do kalibracji ColorNavigator. Intuicyjny interfejs sprawia, że kalibracja monitora jest bardzo prosta i zajmuje mało czasu: wystarczy wybrać docelowe wartości jasności, temperatury barw oraz współczynnika gamma, a reszta procesu kalibracji przebiega automatycznie, przy wykorzystaniu zapisanej w elektronice monitora 12-bitowej tabeli barw.
Opracowany przez inżynierów Eizo układ DUE – Digital Uniformity Equalizer zapewnia równomierne podświetlenie oraz jednorodne kolory na całej powierzchni matrycy.
16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorze pozwala na bardzo płynne odwzorowanie krzywej gamma, szczególnie w zakresie najciemniejszych barw.
Tabela kolorów 3D poprawia zdolność monitora do addytywnego mieszania kolorów (kombinacji czerwonego, zielonego i niebieskiego), co jest głównym czynnikiem pomagającym w osiągnięciu poprawnego balansu naturalnych, szarych odcieni. Oznacza to, że jeżeli monitor ma wyświetlać obraz z temperaturą 5000K, wszystkie odcienie szarości z zakresu od 0 do 255 będą miały temperaturę barwową 5000K.
Do komunikacji z komputerem PC służą dwa złącza sygnałowe – DVI-I oraz DisplayPort. Złącze Display Port jest interfejsem o dużej przepustowości, służącym do przesyłania sygnału cyfrowego. Złączem DVI-I można przesyłać informację zarówno w postaci cyfrowej, jak i analogowej. Przy przesyłaniu sygnału cyfrowego port DVI-I oferuje ponadto zgodność ze standardem HDCP, umożliwiając korzystanie z zabezpieczonych treści multimedialnych.
CG242W, już podczas procesu produkcji ma precyzyjnie określone barwy: Red, Green i Blue w skali 0-255 z wartością współczynnika gamma 2,2. Potwierdza to certyfikat fabrycznej kalibracji, dołączany do każdego monitora z serii ColorEdge.
Dodatkowe funkcje:
- symulacja zaburzeń postrzegania koloru, dla osób z protanopią i deuteranopią, przeprowadzana w czasie rzeczywistym zarówno dla obrazów statycznych, jak i ruchomych. Przełączanie się w tryb symulacji postrzegania obrazu przez osoby z zaburzeniami rozpoznawania kolorów dokonywane jest z wykorzystaniem dołączonego oprogramowania UniColor Pro
- regulacja wysokości w zakresie 82 mm, pochylenie o kąt do 40°, obrót wokół osi pionowej o kąt 35° w prawo i w lewo, możliwość pracy w orientacji portretowej
- 6 ms czas reakcji (półtony)
- wbudowany hub USB 2.0 z jednym portem upstream i dwoma downstream
- 5-letnia gwarancja realizowana w systemie door-to-door.


Pojedynek Gigantów (druku cyfrowego)
Serwis SwiatObrazu.pl jest organizatorem konkursu „Pojedynek Gigantów”. W tegorocznym wydaniu pojedynku systemy druku wielkoformatowego Canon rywalizować będą z rozwiązaniami firm Epson oraz HP. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Mistrza Wielkiego Formatu.
W zmaganiach wezmą udział urządzenia Canon iPF6200 oraz iPF5100, Epson Stylus Pro 11880 i 7900 oraz HP DesignJet Z2100 i Z3200. Drużyny trzech firm zmierzą się z pracami wybitnego fotografa Jacka Boneckiego, a walkę rozstrzygnie jury w składzie: Wojciech Łaski (agencja fotograficzna East News), Krzysztof Candrowicz (Fundacja Edukacji Wizualnej), Marika Kuźmicz (Dom Aukcyjny Rempex) i Marek Pózniak (artysta fotograf).
Pojedynek Gigantów odbędzie się 16 stycznia o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (sala Zygmuntowska) w Warszawie, przy ulicy Jazdów 2. Podczas pojedynku uczestnicy wydarzenia będą mogli samodzielnie wypróbować i ocenić możliwości urządzeń firm Canon, Epson i HP.
Aby stać się świadkiem zmagań gigantów druku, wystarczy wysłać e-mail z imieniem i nazwiskiem pod adresem pojedynek@swiatobrazu.pl
Wśród gości obserwujących zmagania drużyn zostaną wylosowane atrakcyjne nagrody. Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji na stronie http://www.swiatobrazu.pl/pojedynek<< Poprzedni  11-20  21-30  31-40  | < 41 >  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51-56  Następny >>


Nowa strona
Szanowni Internauci, zapraszamy na nową stronę Świata DRUKU : http://www.swiatdruku.eu/<br />
Zachęcamy także do subskrybowania naszego nowego newslettera:<br />
http://www.swiatdruku.eu/newsletter/register_subscription/1 Nowa odsłona naszej strony - zapraszamy: http://www.swiatdruku.eu/
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o