Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się
Poligrafia 2003

Luty


Organizujemy wyjazd na FESPA 2007
Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego, pod patronatem federacji FESPA, wspólnie z wydawnictwem „Świata DRUKU” organizuje wyjazd na czerwcowe targi FESPA 2007 do Berlina. Planowany wspólny wyjazd i zwiedzanie targów to nie tylko najbardziej dogodna i efektywna (hotel jest położony 200 m od Targów, zwiedzający nie tracą czasu na dojazd, więc cały czas targów może być wykorzystany na kontakty handlowe) forma pobytu, ale równocześnie wspaniała okazja do integracji środowiskowej i zawarcia nowych kontaktów w branży.
Ramowy program imprezy:
5 VI – Wyjazd (Warszawa, Kraków)
6 VI – Zwiedzanie targów
7 VI – Zwiedzanie targów
8 VI – Wyjazd z Berlina, powrót do kraju

Koszt: 2300 zł netto za jedną osobę
Koszt wyjazdu obejmuje:
• przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, wideo, WC, bar z kawą, herbatą i zimnymi napojami) do Berlina i z powrotem
• trzy noce w hotelu należącym do światowej sieci IBIS (pokoje dwuosobowe z łazienką, dopłata za pokój jednoosobowy: 390 zł (liczba pokoi jednoosobowych ograniczona)
• śniadania w hotelu
• przejazdy z hotelu na targi i z terenów targowych do hotelu
• zwiedzanie Berlina w godzinach popołudniowych
• kartę wstępu na targi i katalog targowy
• ubezpieczenie podczas podróży i pobytu za granicą
• opiekę pilota.

Zgłoszenia są przyjmowane do 15 marca 2007 r. w PSSiDC lub wydawnictwie Polski Drukarz sp. z o.o.
Więcej informacji o targach – na stronie:
http://www.pssidc.org.pl/


XXIV Policon
Korporacja Poligrafów Poznańskich zaprasza do udziału w XXIV Konferencji Naukowo-Technicznej Policon, organizowanej pod hasłem „Potrzebni – konkurencyjni – nowocześni”.
Jak już było ogłaszane, tegoroczny Policon odbędzie się w Centrum Konferencyjnym „Daglezja” w Kórniku koło Poznania, w dniach 25–27 marca, tuż przed Międzynarodowymi Targami Poligrafia 2007.
Konferencja jest organizowana we współpracy z Zarządem Głównym Sekcji Poligrafów SIMP, Stowarzyszeniem Poligrafów Pomorskich i Zrzeszeniem Polskich Fleksografów. Partnerem są Międzynarodowe Targi Poznańskie. „Świat DRUKU” jest jednym z partnerów medialnych konferencji.
Ramowy program Policonu:
25 III 2007 r.
16.00 Nowoczesne metody konkurowania w biznesie
16.45 Zdynamizowany, chłonny rynek, o wysokim
potencjale edukacyjnym – Konica Minolta
19.00 Spektakl teatralny
21.00 Kolacja z atrakcjami

26 III 2007 r.
10.30 Dynamiczny rozwój techniki i technologii – KBA Rapida 105
11.30 Farby bezpieczne dla zdrowia i środowiska – Michael Huber Polska
12.45 Fleksografia, sitodruk
14.50 Procesy wykończeniowe, introligatornia
15.30 RFIpatent – innowacyjna technologia identyfikacji walców – Ligum Polska sp. z o.o.
15.45 Integracja środowisk poligraficznych – SPP
17.30 Zwiedzanie zamku kórnickiego
20.00 Kolacja; dyskusja, karaoke, degustacja win

27 III 2007 r.
18.00 Śniadanie, wyjazd na targi (Korporacja Poligrafów Poznańskich zaprasza na swoje stoisko w hali 3)

Koszt uczestnictwa w konferencji – 700 zł + VAT 7% (pokój dwuosobowy)
Koszt uczestnictwa bez noclegu – 450 zł + VAT 7%
Koszt uczestnictwa dla członków Korporacji – 450 zł + VAT 7%
Wypełnioną kartę uczestnictwa należy przesłać na adres Korporacji lub e-mailem do dnia 3 III 2007 r.
Kwotę należy przelać na konto: Centrum Działalności Inżynierskiej „in SIMP” nr 65 1090 1362 0000 0000 3601 7925 POLICON 2007.
Organizator zapewnia materiały i karty wstępu na MTP.
Pełna informacja:
Korporacja Poligrafów, tel. 061 8519 372
61-712 Poznań, ul. Wieniawskiego 5/9
e-mail: korporacjapoligrafowpoznan@interia.pl
Janusz Ignaszczak, tel. 0602 217 977
Hanna Bartczak, tel. 0502 337 759


Poligon na Poligrafii
Już za niespełna dwa miesiące, w dniach 27–30 marca, na targach Poligrafia w Poznaniu spotka się branża poligraficzna. Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle obiecująco. Wielu wystawców zarezerwowało już znacznie większe powierzchnie niż w latach ubiegłych. Program targów został wzbogacony o nowe, interesujące przedsięwzięcia. Poza kolejną edycją Miasteczka Drukarń Polskich będzie można zapoznać się z „Poligrafią retro” (wystawa, pokazy).
Bardzo ważną grupę zwiedzających na targach stanowią adepci sztuki poligraficznej. MTP zainspirowane przez Fundację Doskonalenia Kadr Poligraficznych postanowiły w czasie tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Maszyn, Materiałów i Usług Poligraficznych Poligrafia zorganizować dla tej grupy warsztaty poligraficzne, czyli POLIGON POLIGRAFICZNY. Będzie to miejsce, w którym uczniowie szkół kształcących młodzież w tej dziedzinie będą mieli okazję praktycznie zapoznać się z technologiami druku. Zainstalowane tam zostaną urządzenia fleksograficzne, do tampodruku, do druku cyfrowego, urządzenia do nowoczesnych metod pomiaru i kontroli oraz do obróbki po druku. Pomoc przy organizacji tego przedsięwzięcia, poprzez udostępnienie odpowiednich maszyn, zadeklarowały już firmy: Zrzeszenie Polskich Fleksografów, X-Rite, Scorpio i Emis.
Patronat medialny nad opisanymi wyżej wydarzeniami objął „Świat DRUKU”.
więcej | Luty | Aktualności
Spandex oferuje produkty ImagePerfect
Spandex poszerzył ofertę o grupę produktów marki ImagePerfect (własnej marki Spandeksu), wykorzystywanych w procesie obróbki aplikacji wielkoformatowych. Są to płyny do czyszczenia oklejanej powierzchni, taśmy samoprzylepne oraz urządzenie do oczkowania banerów i tkanin.
Nowe rodzaje produktów w ofercie Spandex są bardzo pomocne, a często nawet niezbędne przy wykonywaniu aplikacji wielkoformatowych, takich jak banery, siatki, grafiki na pojazdach. Wśród nowo wprowadzonych produktów jest płyn do oczyszczania i odtłuszczania powierzchni IP Magic Apply. Dzięki zawartym składnikom płyn ten skutecznie oczyszcza takie powierzchnie jak karoserie samochodowe, szkło, lustra, blacha, przyczepy samochodowe i dodatkowo ułatwia nakładanie folii winylowej. IP Magic Apply jest bardzo pomocny zwłaszcza przy nakładaniu grafik o dużych rozmiarach. Ze względu na swoje właściwości i atrakcyjną cenę płyn IP Magic Apply jest ciekawą alternatywą dla droższych produktów innych marek.
ImagePerfect to także produkty do przygotowania i obróbki banerów. W nowej ofercie dostępne są taśmy samoprzylepne IP Seam Tack Tape z wysokiej jakości mocnym klejem, przeznaczone do podklejania i łączenia banerów oraz tkanin PCV. Dzięki zastosowaniu Seam Tack można uniknąć łączenia mediów przez zgrzewanie lub szycie przy aplikacjach przeznaczonych na krótko- i średniookresowe ekspozycje. Innym rodzajem taśmy jest IP Mounting Tape, przeznaczona do podklejania i łączenia materiałów typu papiery, syntetyki PP, PET oraz Tyvek. Do obróbki banerów służy też profesjonalne urządzenie Hiker H 901 do oczkowania banerów. Hiker umożliwia oczkowanie w trzech średnicach dzięki użyciu wkładek oczkujących 8, 9,5 i 12,7 mm.


Signtech oferuje materiały tekstylne
Dynamicznie rozwijający się rynek druku wielkoformatowego przyczynia się do poszukiwania innowacyjnych nośników reklamy. Klienci oczekują nowych, coraz ciekawszych i skuteczniejszych form reklamy. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Signtech C.E. wprowadził do swojej oferty handlowej szeroką grupę materiałów tekstylnych. Oferuje materiały o szerokości do 5 m, możliwe do zadruku w następujących technologiach: druk tuszem UV, druk tuszem rozpuszczalnikowym (solwentowym), druk tuszem wodnym sublimacyjnym, druk tuszem olejowym sublimacyjnym, druk transferowy z papierem. Oferowane przez Signtech C.E. materiały to znakomite narzędzie do tworzenia innowacyjnych aplikacji, zapewniających nowe możliwości rozwoju rynku.


Kolejne instalacje Avargrafu
Pod koniec ubiegłego roku firma Avargraf dostarczyła kolejne urządzenia do polskich drukarń. Obok wielu nowych urządzeń na uwagę zasługują dwie nowoczesne, zaledwie kilkuletnie maszyny drukujące używane. I tak w drukarni Torro w Warszawie zainstalowano czterokolorową maszynę offsetową Heidelberg SM 74-4-H + L, a w Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca SA w Krakowie – czterokolorowego MAN Rolanda: R 704 3B. Zainstalowana w drukarni Torro cztero-kolorowa maszyna drukująca z 2001 roku – Heidelberg SM 74-4-H + L – wyposażona w wieżę lakierującą z systemem rakla komorowego, posiada system nawilżania Alcolor z chłodzeniem Technotrans, urządzenie do automatycznego mycia obciągów gumowych, wałków farbowych i cylindrów dociskowych, system suszenia IR, Ink Temperature Control – system kontroli temperatury farby, chromowane cylindry, urządzenie do perforacji i zaginania płyt.
Firma Torro istnieje na rynku poligraficznym od 15 lat i poza drukiem świadczy też usługi z zakresu kreacji, przygotowalni i oprawy prac. Wybór maszyny firmy Heidelberg jest wynikiem dobrych doświadczeń, jakie firma Torro ma z urządzeniami tego producenta. Wcześniej bowiem zakupiono tu maszynę Heidelberga w formacie B3. Nabycie kolejnej podyktowane było rosnącymi potrzebami drukarni. Zakup maszyny używanej w bardzo dobrym stanie technicznym podyktowany był także względami ekonomicznymi, ponieważ równocześnie firma realizowała budowę nowego zakładu w Jankach pod Warszawą oraz w tym samym czasie inwestowała w sprzęt do introligatorni.
Kolejne urządzenie, jakie dostarczyła w ostatnim czasie firma Avargraf, to Roland 704 3B – czterokolorowa, pełnoformatowa maszyna drukująca firmy MAN Roland, która została zainstalowana w Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca SA w Krakowie. W grudniu ub.r. miało miejsce jej uroczyste uruchomienie. O tej instalacji można przeczytać w numerze 1/2007 „Świata DRUKU” na stronie 62.
więcej | Luty | Aktualności
To wydanie naszego miesięcznika przygotowywaliśmy m.in. z myślą o nadchodzących targach Meeting Premiera, których XII edycja odbędzie się w dniach 28–30 marca br. To ważne dla branży papierniczo-biurowej targi organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu trzech dni około 200 firm z 14 państw pokaże najnowsze produkty i rozwiązania dla biura. W sektorze „Biuro i my” będą prezentowane urządzenia i wyposażenie biurowe, m.in. drukarki, kserokopiarki, skanery, urządzenia faksujące i wielofunkcyjne.
W związku z tym wydarzeniem postanowiliśmy przeprowadzić sondaż, który pozwoliłby na wyrażenie swoich opinii przedstawicielom znakomitej większości znanych na rynku firm dostarczających drukarki dla naszych biur i do użytku domowego. Ku naszej satysfakcji, na pytania zechciały odpowiedzieć aż 22 osoby, reprezentujące tyleż samo firm. Poniżej publikujemy trzy zadane przez nas pytania i odpowiedzi respondentów.
1. Jakie urządzenia drukujące są najchętniej kupowane przez klientów i czy rośnie zainteresowanie specjalistycznymi drukarkami o zaawansowanych funkcjach, np. druk z zabezpieczeniami, uszlachetnianie, opcje wykończeniowe ?
2. Co jest obecnie najbardziej poszukiwaną wartością dla użytkowników drukarek (cena, jakość, niskie koszty eksploatacji, produktywność, prostota obsługi, szybkość) – na co stawiają producenci urządzeń drukujących ?
3. Czy przyszłością jest dalsza segmentacja rynku (drukarki igłowe będą stosowane w biurach do wydruków dokumentów transakcyjnych; drukarki atramentowe i fotograficzne będą wykorzystywane do użytku domowego, a w biurach królować będą urządzenia MFP oraz sieciowe monochromatyczne i kolorowe drukarki laserowe? Czy też nastąpi czas urządzeń uniwersalnych?
więcej | Luty | Sondaż
Ludwik Buczyński
Wymagania wobec drukarek fotograficznych
Obecnie coraz bardziej popularne jest wykonywanie barwnych wydruków fotograficznych o wysokiej jakości w warunkach biurowych lub w domu użytkownika aparatu fotograficznego. Drukarka fotograficzna jest jednym z nowych urządzeń biurowych, w których stosuje się technologie druku cyfrowego. Cyfrowy aparat fotograficzny umożliwia natychmiastowe obejrzenie fotografowanej sceny plenerowej lub obiektu i coraz częściej użytkownik chce utrwalić zdjęcie na papierze nie czekając na wykonanie odbitki w profesjonalnym laboratorium fotograficznym. Dlatego powstaje potrzeba zastosowania taniej drukarki fotograficznej, wykonującej realistyczne zdjęcia barwne.
Tak więc szybki wzrost liczby użytkowanych cyfrowych aparatów fotograficznych stymuluje rozwój konstrukcji wyspecjalizowanych drukarek fotograficznych. Polepsza się też znacznie jakość drukowanych na nich zdjęć.
Drukarki fotograficzne charakteryzują się pewnymi specyficznymi cechami, wyróżniającymi je spośród drukarek biurowych. Do wymagań tych należy przede wszystkim konieczność szczególnie dobrego odtwarzania fotografowanych obiektów, drukowanie obrazów o dużym nasyceniu barwy i subtelnych przejściach tonalnych między elementami fotografii.
Producenci nowoczesnych drukarek fotograficznych zwracają uwagę zwłaszcza na wierne odtwarzanie szczegółów obrazu w ciemnych partiach fotografii, co bardzo zbliża wydruki do fotografii wykonywanych analogowymi aparatami fotograficznymi, wywoływanych w tradycyjnych laboratoriach fotograficznych. Wierne odtwarzanie cieni i szczegółów w ciemnych partiach obrazu osiąga się przede wszystkim przez zastosowanie w druku trzech podstawowych barw szarości: czarnej K, ciemnoszarej LK, lekkoszarej LLK. Prawie z reguły do realizacji takich elementów wydruku stosowane są barwniki pigmentowe. W omawianych partiach obrazu zwiększana jest także rozdzielczość drukowania.
Poza tym, aby wiernie odtwarzać w druku barwne elementy zdjęć, drukarki fotograficzne wykorzystują zwykle znacznie więcej niż cztery barwy podstawowe CMYK. Zwykle bywa to sześć barw (CMYK + LC + LM), a często wprowadza się dodatkowo barwę czerwoną R i niebieską B. Te dodatkowe barwy, R i B, eliminują konieczność tworzenia ich z kombinacji punktów rastra z barw CMY i zwiększają liczbę otrzymywanych odcieni (przykładowo, w jednym z rozwiązań drukarki: o 30% i o 15% odcieni barwy niebieskiej).
więcej | Luty | Druk cyfrowy
Krystian Maniecki
Złośliwość rzeczy martwych?
Każdy z nas miał kiedyś ten problem – na wykonanie czeka pilna praca, a w najmniej odpowiednim momencie drukarka lub kopiarka odmawia posłuszeństwa. Urządzenie piszczy, mruga do nas różnokolorowymi diodami, a my z roztargnienia powodowanego pośpiechem nie możemy sobie poradzić z problemem. Potwierdza się stara prawda – jeśli coś ma się zepsuć, zrobi to w najmniej oczekiwanym momencie.
Ale czy naprawdę to złośliwość rzeczy martwych? Czy raczej my, zapominając o podstawowych zasadach użytkowania urządzeń biurowych, doprowadzamy do takiego stanu rzeczy? Może jednak maszyna jest sprawna, tylko pośpiech i nasza ignorancja powodują problemy w „dogadaniu się” z drukarką?
Dzięki prawie dziesięcioletniemu doświadczeniu w branży i kontaktach z klientami wiem, że większość „awarii” da się naprawić przez telefon. A najmniej problemów z urządzeniami mają ci, którzy wcześniej zapoznają się z instrukcją obsługi lub trzymają ją zawsze pod ręką. Informacje zawarte w tym artykule u większości czytelników wywołają uśmiech na twarzy. Wśród części z nich będzie to reakcja na przytoczone tu anegdoty, u niektórych – na wspomnienie własnych doświadczeń z prezentowanym problemem.
Oto kilka zasad ułatwiających pracę w biurze i zrozumienie funkcjonujących w nim maszyn. Zastosujmy się do nich, zanim zaczniemy wzywać serwis...
więcej | Luty | Okiem praktyka
Ben Develop jest firmą, która od początku lat 90-tych dostarcza swoim klientom najlepsze urządzenia kopiujące, reprograficzne i drukujące, wraz z profesjonalną obsługą serwisową oraz wsparciem informatycznym. 1 maja 2004 roku firma nasza otrzymała tytuł Generalnego Przedstawiciela Develop w Polsce – a już możemy poszczycić się tytułem „Najdynamiczniej rozwijającego się krajowego Dystrybutora Develop na Świecie”. Na ogólnoświatowych zjazdach Dystrybutorów Develop firma Ben jest stawiana za bezkonkurencyjny przykład sukcesu.
Jako Generalny Przedstawiciel Develop wyznaczyliśmy jeden kierunek działania: tworzenie trwałych i korzystnych relacji z klientami. Naszą politykę dealerską w Polsce opieramy na ograniczonej liczbie rzeczywistych dealerów. Aby zapewnić klientom najwyższy poziom obsługi, współpracujemy z najlepszymi, którym udzielamy wszelkiego wsparcia technicznego i informatycznego.
Urządzenia Develop z serii ineo otrzymały w rankingu Bertl tytuł Multi-functional Product Line of the Year 2005, a kolorowe ineo+ 250 zostało uznane za najlepiej sprzedające się urządzenie roku 2006. Bertl uhonorował urządzenia Develop nagrodami: End User Gold Award – Monochrome Image Quality, End User Platinum Award Colour Productivity oraz Reseller Platinum Award “Colour Range”. Wysoka jakość i wszechstronność urządzeń wielofunkcyjnych, zwłaszcza kolorowych, z serii ineo+, spowodowały, że Develop przebojem zdobywa europejskie rynki. W segmencie urządzeń średnionakładowych MFP, Develop może pochwalić się szeroką gamą urządzeń wielofunkcyjnych, zarówno monochromatycznych, jak i pełnokolorowych. Dzięki wszechstronnej linii produktowej jesteśmy w stanie zaoferować klientom rozwiązania dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.
więcej | Luty | Druk cyfrowy
W dniu 24 stycznia 2007 r. firma Kodak's Graphics Communication Group wraz z firmą Inforsys zorganizowały konferencję prasową w hotelu Westin w Warszawie. Konferencja była związana z niedawnym wprowadzeniem na rynek polski nowej usługi opartej na koncepcji Transpomo i z instalacją pierwszego w Polsce systemu druku inkjet Kodak Versamark VT3000 – w firmie Inforsys. Transpomo jest zyskującym na popularności trendem światowym, który po raz pierwszy w Polsce zostaje wprowadzony przez Inforsys. Jest to strategiczne rozwiązanie integrujące dokumenty rozliczeniowe i materiały promocyjne, dzięki któremu kosztowne wydruki transakcyjne (rachunki telefoniczne, wyciągi z banku itd.) stają się przynoszącym dochód narzędziem marketingu bezpośredniego. Transpromo wykorzystuje potęgę kolorowego druku cyfrowego, zaawansowane rozwiązania informatyczne w zakresie tworzenia i zarządzania komunikacją personalizowaną oraz dane pochodzące z systemów CRM. Jest to połączenie druku transakcyjnego z kolorowym przekazem marketingowym. Korespondencja, dokumenty rozliczeniowe o odpowiedniej kompozycji graficzno-kolorystycznej, stanowią istotne ogniwo komunikacji między firmą a klientem. Druk cyfrowy, zastosowanie koloru w komunikacji z klientem umożliwia firmom efektywne dotarcie do potencjalnych klientów i bycie konkurencyjnym.
Przybyłych gości powitał Swapan Chaudhuri, dyrektor na Polskę (Country Manager) Kodak GCG, który powiedział kilka słów o firmie Kodak, o jej strategiach i nowych rozwiązaniach. Kodak GCG jest jednym z działów koncernu Kodaka, który proponuje innowacyjne rozwiązania w zakresie workflow i barwy, przygotowania dokumentu do druku, drukowania i skanowania na potrzeby biznesu. Od listopada ubiegłego roku polskim oddziałem Kodaka kieruje właśnie Swapan Chaudhuri, wcześniej właściciel firmy Xteam, specjalizującej się w rozwiązaniach cyfrowych, a jeszcze wcześniej dyrektor polskiego oddziału Xerox. Kodak GCG proponuje szeroką ofertę wysokonakładowego druku cyfrowego, umożliwiając klientom wielobarwne drukowanie zmiennych danych z prędkością aż dwa tysiące stron na minutę. Produkty firmy są wspierane przez serwis i pomoc techniczną dostępną na całym świecie. Kodak stara się wprowadzać na polski rynek jak najnowocześniejsze rozwiązania, o czym świadczy niedawne wdrożenie technologii Versamark VT3000.
więcej | Luty | Relacja
Rozmowa ze Swapanem Chaudhuri, Country Managerem polskiego oddziału firmy

„Świat DRUKU”: W ubiegłym roku Kodak Graphic Communications Group mianowała Pana menedżerem polskiego oddziału firmy. Jakie były pierwsze zadania, które przed Panem stanęły?
Swapan Chaudhuri: Kierownictwo Kodak GCG podjęło decyzję o stworzeniu własnej organizacji, na wzór krajów zachodniej Europy, bezpośrednio oferującej pełne portfolio produktów firmy. Otrzymałem propozycję kierowania Kodakiem GCG w Polsce, którą z zadowoleniem przyjąłem. Budowa takiej organizacji jest dla mnie wielkim wyzwaniem. Zawsze stawiałem na ludzi, dobry zespół jest najważniejszym kryterium osiągnięcia sukcesu. Udało mi się szybko pozyskać kilka wartościowych osób. Widząc duże zainteresowanie rozwiązaniami Kodaka na rynku poligraficznym, chcemy rozszerzyć nasz zespół. Poszukujemy dobrych specjalistów i obecnie mamy otwartą rekrutację. Zapraszam i zachęcam do zastanowienia się – być może jest czas na zmianę w swoim życiu zawodowym. Zapewniamy bogate szkolenie z całego portfolio Kodaka GCG, tak aby zdobyta wiedza i umiejętności zagwarantowały naszym klientom obsługę na najwyższym poziomie. Kodak GCG oferuje najnowocześniejsze rozwiązania – wysokonakładowy druk laserowy i atramentowy, druk zmiennych danych – personalizowany, workflow od kreacji do przygotowania form do druku, systemy CtP, proofing. Jest to najszersza oferta jednego dostawcy na rynku poligraficznym.
więcej | Luty | Wywiad
IGNTECH C.E., polski partner handlowy firmy NUR Macroprinters, światowego lidera w branży, wprowadza właśnie na rynek nową drukarkę NUR Tempo Q. To już piąta drukarka tego renomowanego producenta pracująca w systemie UV, która debiutuje w ciągu ostatnich czterech lat. Zdobyte przez firmę NUR doświadczenia zaowocowały stworzeniem rewolucyjnej drukarki, jaką jest Tempo Q, otwierając tym samym potencjalnym użytkownikom drzwi do nowych możliwości biznesowych.
Dzięki wykorzystaniu technologii UV NUR Tempo Q drukuje bezpośrednio na praktycznie każdym materiale płaskim o grubości do 50 mm, w tym na materiale perforowanym (m.in. tektura falista, tektura z wkładką z pianki poliuretanowej, tworzywo sztuczne, płyta akrylowa, pleksiglas, polipropylen, polistyren, poliwęglan, szkło, drewno, aluminium). Opcjonalny system druku z roli na rolę, pozwalający na wykorzystanie elastycznych nośników, zdecydowanie podnosi funkcjonalność plotera.
więcej | Luty | Druk wielkoformatowy
Leasing jest popularną formą finansowania inwestycji w branży poligraficznej. W tym numerze postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji na rynku tego typu usług na początku 2007 roku i zastanowić się nad perspektywami leasingu dla drukarń w najbliższym czasie – przede wszystkim w kontekście najnowszych, także tych dopiero zapowiadanych, zmian legislacyjnych. W tym celu zadaliśmy przedstawicielom kilku znanych firm leasingowych cztery pytania dotyczące oceny bieżącej sytuacji, a także perspektyw rynku usług leasingowych na potrzeby poligrafii. Poniżej zamieszczamy pytania i odpowiedzi, w kolejności alfabetycznej.

1. Rok 2007 otwiera przed firmami leasingowymi i ich klientami nowe perspektywy – przede wszystkim związane ze zmianami legislacyjnymi w tym sektorze. Jedną ze zmian jest ta, że dotychczas lea-sing występował tylko w jednym programie SPO Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, Działanie 2.3., a od 2007 roku będzie dostępny zarówno w 16 regionalnych Programach Operacyjnych (PO), jak i we wszystkich programach o zasięgu krajowym. Kolejna zmiana: od tego roku wnioski o dofinansowanie mają rozpatrywać urzędy marszałkowskie. Inne ważne ustalenie: do tej pory dotacją były objęte wydatki leasingobiorcy z tytułu spłaty raty leasingowej, obecnie wprowadzono również możliwość dotowania samego wydatku na zakup przedmiotu leasingu. Jeszcze inna nowość: nowelizacja ustawy dotyczącej prania brudnych pieniędzy zrównała firmy leasingowe z bankami, jeśli chodzi o obowiązek informowania.
Jak Państwo oceniają wymienione zmiany w prawie? Jakich upatrują w nich korzyści, a jakich zagrożeń? I kolejne, związane z poprzednim pytanie: jakie inne zmiany legislacyjne w zakresie leasingu wydają się Państwu potrzebne? (Wiele dyskutowało się np. o ujednoliceniu traktowania leasingu operacyjnego i finansowego na gruncie ustawy VAT oraz o innych przepisach podatkowych, które utrudniają rozwój niektórych produktów leasingowych.)
2. Czy Państwa firma przygotowała jakieś nowe produkty dedykowane specjalnie dla funduszy unijnych? Jest to interesujące dla naszej branży, zwłaszcza wobec faktu, że co piąta firma uzyskująca dofinansowanie z Unii to drukarnia.
3. Czy proponują Państwo lub zamierzają proponować polskim firmom poligraficznym tzw. leasing amerykański (chodzi o prawdziwy leasing operacyjny, o to, by w miarę potrzeb przejść od leasingu jednej maszyny, bez spłacania jej do końca, do leasingu drugiej maszyny)? Jaki jest stosunek właścicieli polskich drukarń do tej formy leasingowania?
4. Zgodnie z dyrektywami unijnymi opracowanymi w ramach tzw. Komitetu Bazylea II począwszy od 2008 roku wymogami kapitałowymi dla instytucji finansowych będą objęte również firmy leasingowe. Co to oznacza dla Państwa firmy?
więcej | Luty | Sondaż
Wiesław Cetera
W Polsce działa ponad 3 miliony małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród nich ponad 13 tysięcy to małe i średnie przedsiębiorstwa poligraficzne. Małe i średnie firmy to najbardziej dynamiczna formacja gospodarcza. To w nich skupiają się ambicje i umiejętności ludzi, którzy postanowili wziąć los w swoje ręce. Na drodze do realizacji swoich planów przedsiębiorcy napotykają najpoważniejszą barierę – pieniądze. Bariera kapitału to najpoważniejsza przeszkoda. Potwierdzają to wszystkie badania, a rzeczywistość dostarcza wielu przykładów. Procedury bankowe zniechęcają przedsiębiorców, natomiast leasing kusi prostotą procedur i szybkością realizacji.

Inwestycje w latach transformacji
W roku 1995 nakłady na inwestycje w sektorze poligraficznym wynosiły 254,8 mln. W latach 2000–2002 udział inwestycji dokonanych w firmach poligraficznych w nakładach inwestycyjnych całej gospodarki wzrósł ponaddwukrotnie – z 1,26% w roku 1995 do 2,64% w roku 2000 (tabela 1). Tak wysokie tempo wzrostu wyróżniało poligrafię spośród innych gałęzi gospodarki. W latach transformacji sektor ten nadrabiał zaległości z okres PRL-u, kiedy cenzura, reglamentacja papieru i przeważająca państwowa forma własności ograniczały jego rozwój.
więcej | Luty | Leasing
Targowe prezentacje. Targi Poligrafia i Euro-Reklama Outdoor Expo
W dniach 27–30 marca 2007 r. odbędą się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Maszyn, Materiałów i Usług Poligraficznych Poligrafia – największe w Polsce targi branży poligraficznej, o ugruntowanej renomie. Co roku gromadzą one wystawców z Polski i ze świata. W ostatniej edycji w 2005 r. uczestniczyło łącznie 419 firm z 20 krajów, a powierzchnia wystawiennicza zajmowała blisko 9000 m2, co stanowiło 20-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniej edycji targów w roku 2003.
Największe firmy, dużo nowości, światowe i polskie premiery maszyn – to wszystko czeka w Poznaniu. Wystawiają się tam producenci z następujących sektorów poligrafii: reprodukcja, sprzęt do przygotowania form drukowych, maszyny drukujące, maszyny i urządzenia introligatorskie, urządzenia do uszlachetniania papieru, urządzenia do etykietowania, urządzenia do produkowania i przetwarzania materiałów poligraficznych, maszyny do produkcji opakowań zadrukowanych, urządzenia kontrolno-pomiarowe i pomocnicze, części zamienne i podzespoły, usługi poligraficzne, materiały i akcesoria eksploatacyjne, wydawnictwa.
Równolegle do targów Poligrafia odbędą się targi Euro-Reklama Outdoor Expo, zorganizowane z myślą o profesjonalistach zajmujących się: drukiem wielkoformatowym, komunikacją wizualną, produkcją, importem i dystrybucją materiałów oraz urządzeń do produkcji reklam, usługami reklamowymi, fotografią reklamową, usługami wystawienniczymi, rozwiązaniami POS (promocja punktów sprzedaży, display etc.), wydawnictwami specjalistycznymi i portalami branżowymi.
Poniżej przedstawiamy, w kolejności alfabetycznej, zapowiedzi ekspozycji tych firm, które zdążyły nadesłać nam informacje przed oddaniem numeru do druku.
| Targi
Industry Group Poland sp. z o.o. (IGP) jest wyłącznym przedstawicielem 15 najlepszych azjatyckich fabryk mających w ofercie maszyny do produkcji tektury, opakowań i uszlachetniania druku. Należą do nich m.in. Champion Machinery, YSF Machinery, Maxdura International z Taiwanu, IMC Kukje Machinery z Korei i LPI Technology z Hong Kongu.
IGP współpracuje także z producentami chińskimi, którzy produkują maszyny zgodnie z europejskimi standardami CE. Potwierdzeniem wysokiej jakości oferowanych maszyn jest 2-letnia gwarancja na wszystkie urządzenia będące w ofercie firmy, z możliwością przedłużenia do 5 lat.
Oferta Industry Group Poland sp. z o.o. obejmuje: maszyny do foliowania, składarko-sklejarki, maszyny sztancujące: sztanctygle i automaty, linie do lakierowania UV, krajarki, złociarki, okienkarki, kaszerówki, laminatory 3D, systemy CtP, falcerki, linie do oprawy twardej, tekturnice, wycinarki, linie do produkcji pudeł typu case maker oraz inne maszyny związane z branżą papierniczą. Najwyższa jakość oferowanych maszyn łączy się z dużo niższymi cenami, niż ma to miejsce w przypadku konstrukcji europejskich producentów.
więcej | Luty | Maszyny i urządzenia
Na rynku poligraficznym stale pojawiają się nowe produkty czy technologie, które mają na celu podnoszenie jakości produkcji i efektywności druku. Zmierzają do tego, aby efekt końcowy procesu druku był możliwie najlepszy, aby spełniał oczekiwania drukarzy, producentów i, docelowo, klientów, do których trafia gotowy produkt.
Farby skalowe RAPID-A-MORE 6969® mają właściwości, których bardzo długo nie udawało się w farbach drukowych jednocześnie ze sobą połączyć: zdolność szybkiego wsiąkania w podłoże, odporność na czynniki mechaniczne (ścieranie) i ponadprzeciętnie wysoki połysk.
Poza tym najnowsza generacja farb drukowych hubergroup oparta jest na bardzo starannie wyszukanych surowcach. Pigmenty o najwyższym stopniu transparentności i czystości zapewniają spełnienie wymogów norm DIN ISO 2846-1 i 12 647-2. Wysoka intensywność RAPID-A-MORE 6969® umożliwia nadawanie niewielkich ilości farby bez utraty połysku.
więcej | Luty | Materiały
Firma LOTOS Parafiny Sp. z o.o. – największy w Polsce producent świec, lider na europejskim rynku parafinowym, organizuje konkurs PROMETEO, związany z projektowaniem nowych kształtów świec mających wejść do masowej produkcji.
LOTOS Parafiny ma dwa zakłady produkcyjne: w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach, oraz biura sprzedaży na terenie całego kraju. Jest producentem i dystrybutorem rafinowanych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Firma rozpoczęła również działalność na rynku produktów finalnych, wprowadzając do oferty szeroki asortyment świec i zniczy pod marką PROMETEO.
Świece to szczególny element wystroju wnętrza naszych mieszkań i domów, źródło światła, które uspokaja, nadaje klimat chwili, wydobywa piękno przedmiotów. Świece PROMETEO mają oryginalne kształty, pasujące do różnych stylów wystroju wnętrz. Wielbiciele minimalizmu i nowoczesności, jak i baroku czy stylu klasycznego, znajdą coś dla siebie w bogatej kolekcji świec artystycznych. Również zdobione świece maszynowe sprawdzą się przy wielu okazjach i zadowolą najbardziej wybrednych.
więcej | Luty | Konkurs
Dnia 25 stycznia 2007 r. firma Cortland zorganizowała w warszawskim kinie Silver Screen Mokotów pokaz „Prepress Workflow od A do Z”, którego celem było zaprezentowanie kompletnych rozwiązań produktowych pozwalających skutecznie rozwiązywać problemy pojawiające się w cyklu pracy w branży wydawniczo-prepressowej. Pokazano poszczególne stadia procesu produkcyjnego dokumentów elektronicznych z przeznaczeniem do druku, począwszy od tworzenia PDF-ów, poprzez zagadnienia związane z obsługą komputerowych fontów, preflighting dokumentów PDF, impozycję i wykonywanie certyfikowanych wydruków próbnych dokumentów. W imprezie wzięli udział przedstawiciele firm Cortland, Quark, Epson, Enfocus i PerfectProof.
Wprowadzenia w temat pokazu dokonali Piotr Skoczeń i Andrzej Zieliński z firmy Cortland. Proces tworzenia dokumentów omówili Frank Schuster (Niemcy), Oliver Wilke (Wielka Brytania) i Paweł Rosiak (Polska), reprezentujący firmę Quark Inc. Wystąpił także gość specjalny: Matthew Wallis, Senior Vice President of Sales and Services Quark Inc. Przedstawiono program QuarkXPress 7 – jego nowe funkcje, pracę grupową, zasady licencjonowania.
więcej | Luty | Relacja
Podczas obiadu prasowego, który odbył się 26 stycznia 2007 r. w siedzibie Klubu Polskiej Rady Biznesu, w Pałacu Sobańskich w Warszawie, szefowie firmy Agfa sp. z o.o. i polskiego działu Agfa Graphics przedstawili informacje na temat wyników osiągniętych w ubiegłym roku na polskim rynku. Zaprezentowali też tegoroczne założenia i plany Agfy, związane m.in. z dalszym promowaniem nowych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla różnych segmentów rynkowych oraz udziałem firmy w targach Poligrafia 2007.
Firmę Agfa sp. z o.o. reprezentowali: Wojciech Pawłowski, prezes zarządu, oraz przedstawiciele polskiego działu Agfa Graphics: Stefan Piotrowski, dyrektor; Bogusław Decowski, dyrektor handlowy, odpowiedzialny jednocześnie za rynek gazetowy; Andrzej Suchodolski, szef serwisu; Tomasz Nojszewski, Pre-Sales & Product Manager; i Paulina Walawko, reprezentująca dział marketingu.
Najpierw Wojciech Pawłowski przedstawił wyniki polskiego oddziału Agfy w minionym roku. Podkreślił przy tym, że był to kolejny, czwarty z rzędu rok dwucyfrowego wzrostu sprzedaży Agfy w Polsce. Dział Agfa Graphics, generujący 2/3 obrotów spółki, zanotował wzrost sprzedaży rzędu 11%, natomiast w przypadku działu Agfa HealthCare wskaźnik ten wyniósł 10%. Co więcej, od roku 2003 do 2006 sprzedaż firmy Agfa sp. z o.o. wzrosła o 50%. To obecnie najszybciej rozwijający się oddział Agfy w Europie.
Wojciech Pawłowski przybliżył też zmiany strukturalne, jakie zaszły w Agfie (także w Polsce) w 2006 roku. Od kilku miesięcy w ramach koncernu Agfa-Gevaert działają trzy niezależne jednostki biznesowe: Agfa Graphics, Agfa HealthCare i Agfa Materials. Dwie pierwsze są w Polsce reprezentowane przez lokalne działy, trzecia jest koordynowana bezpośrednio przez belgijską centralę.
więcej | Luty | Relacja
Firma Reprograf sp. z o.o. może pochwalić się już setną instalacją CtP w Polsce. „Jubileuszowa” instalacja, zarazem pierwszy pełnoformatowy (w formacie B0) system zainstalowany w Polsce przez Reprograf, to naświetlarka typu VLF PlateRite Ultima 16000 firmy Screen, zakupiona przez firmę Neupack Polska. 9 stycznia br. w zakładzie Neupack Polska w Bydgoszczy odbyła się uroczystość związana z uruchomieniem nowej linii technologicznej.
Rozpoczęto od wystąpienia prezesa zarządu Neupack Polska Johanna Tafernera. Neupack Polska sp. z o.o. należy do austriackiej grupy Mayr-Melnhof Packaging, która jest największym na świecie producentem kartonów z recyklingu. W siedmiu fabrykach w Europie produkuje półtora miliona ton kartonu rocznie. Grupa Mayr-Melnhof posiada też dwadzieścia trzy drukarnie, zlokalizowane w różnych krajach, od Hiszpanii do Rosji. Austriacka grupa jest największym producentem opakowań kartonowych w Europie. Dwanaście lat temu ulokowała swój kapitał w Polsce, kupując fabrykę Neupack Polska w Bydgoszczy. Inwestycja rozpoczęła się od zakupu używanej maszyny, a obecnie firma jest największym w Polsce producentem opakowań kartonowych. Neupack Polska posiada obecnie trzy maszyny drukujące produkcji KBA i cztery maszyny sztancujące firmy Bobst. W fabryce w Bydgoszczy produkowane są kartoniki z pełnego kartonu, ale również kartony z mikrofali, wytwarzane na osobnej maszynie kaszerującej. Wysztancowane kartoniki są dalej obrabiane na pięciu składarko-sklejarkach. Wszystkie te maszyny są obsługiwane w systemie czterobrygadowym przez dwustu dwudziestu pracowników, którzy przerabiają trzydzieści tysięcy ton kartonu w ciągu roku. Neupack Polska posiada również fabrykę w Józefowie pod Warszawą, gdzie działają dwie linie technologiczne obsługiwane przez stu pięćdziesięciu pracowników. Wydajność fabryk w coraz większym stopniu zależy od działu przygotowania produkcji. Dzięki najnowszej instalacji można będzie obrabiać około trzy i pół tysiąca płyt miesięcznie; tym samym inwestycja zlikwidowała ograniczenia w produkcji i wykonywaniu form offsetowych. Zwiększyła się zatem produktywność, ale także podniosła jakość finalnego produktu. Klienci grupy M-M to w większości międzynarodowi producenci markowych produktów z całej Europy, którzy stawiają bardzo wysokie wymagania pod względem jakości. „Grupa M-M musi inwestować w nowe technologie” – powiedział Johann Taferner. „Liczymy na to, że nowa linia technologiczna wzmocni pozycję firmy na rynku produkcji opakowań”.
więcej | Luty | Relacja
W dniach 10–13 stycznia 2007 roku odbyła się w Bukowinie Tatrzańskiej ósma Konferencja Poligraficzna, zorganizowana przez Szczecińską Agencję Edukacyjną. Partnerem konferencji był portal PrintinPoland.com, patronat merytoryczny sprawowała Polska Izba Druku, zaś patronat medialny – portal Drukarnie.com.pl i „Świat DRUKU”.
Część merytoryczną konferencji otworzył Jerzy Kaczmarek, reprezentujący Międzynarodowe Targi Poznańskie, dyrektor projektu targów Poligrafia. Przedstawił szczegóły związane z tegoroczną edycją targów, która odbędzie się w dniach 27–30 marca. Stwierdził, że w XXI wieku targi – narzędzie marketingu bezpośredniego – są wciąż najlepszą formą komunikacji z rynkiem. Argumentował, że nowoczesne targi charakteryzuje wielofunkcyjność – pozwalają zarówno wystawcom, jak i odwiedzającym, na realizację wielu celów w jednym miejscu i czasie. Poligrafia 2007 będzie okazją do spotkania się z czołowymi dostawcami maszyn, urządzeń i materiałów dla branży poligraficznej, zapoznania się z ekspozycją specjalną (Miasteczko Drukarń Polskich oraz Salon Druku Cyfrowego i Wielkoformatowego), jak też uczestniczenia w seminariach i konferencjach zorganizowanych m.in. przez Polską Izbę Druku oraz Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego.
Jacek Hamerliński przedstawił referat „Sztuka wojny w zarządzaniu firmą – czego możemy nauczyć się od generałów”, w którym dowodził, że przemyślane strategie wojenne mogą być przydatne w prowadzeniu interesów. Prelegent zaproponował słuchaczom prześledzenie głównych założeń strategów, znanych z historii wielkich wojen, i zestawienie tych założeń ze współczesnymi metodami kierowania firmą. Okazało się, że pewne koncepcje wojenne są uniwersalne, tzn. mogą być zaadaptowane do innych dziedzin życia, w których „toczy się gra”, a więc mogą pojawić się konflikty: „Kluczem do zwycięstwa jest elastyczność”, „Inicjatywa daje przewagę nad przeciwnikiem”, „Siła i słabość mogą okazać się względne”, a „Dzisiejszy wróg jutro może być naszym sojusznikiem”.
więcej | Luty | Relacja
W dniach 29–30 listopada ubiegłego roku w St. Gallen (Szwajcaria) firma Steinemann Technology AG zorganizowała Open House, podczas którego zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie uszlachetniania druku off-line. Najważniejszym punktem spotkania była prezentacja uszlachetniającej rotacyjnej maszyny sitodrukowej Hibis 104, z wbudowanym zespołem fleksograficznym, oraz laminującej maszyny Syrius. Ponadto na terenie firmy Steinemann wystawili się jej kluczowi dostawcy, którzy zaprezentowali najnowszą ofertę z zakresu lakierów oraz innych materiałów związanych z procesem uszlachetniania druków.
W pierwszym dniu imprezy przedstawiciele firmy Steinemann Technology zapoznali gości z tematyką spotkania oraz złożonością zagadnienia. Eksperci przedstawili zalety systemów do uszlachetniania off-line, podkreślając ich wysoką jakość i dużą elastyczność. Po południu odbyły się demonstracje ostatnich innowacyjnych rozwiązań firmy – maszyn Hibis 104 i Syrius. Cały drugi dzień był poświęcony na konsultacje – każdy zainteresowany miał okazję porozmawiać z doświadczonymi pracownikami Stei-nemann Technology i zasięgnąć fachowych porad dotyczących konkretnych potrzeb, jeśli chodzi o uszlachetnianie i laminowanie.
więcej | Luty | Relacja

  | < 1 >  2  Następny >>


Nowa strona
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Firmy manroland AG i Océ Printing Systems GmbH porozumiały się w sprawie międzynarodowej współpracy w zakresie cyfrowych rozwiązań inkjetowych dla przemysłu poligraficznego. <br />
Od 2011 roku będą oferowały kompleksowe rozwiązania w zakresie druku cyfrowego dla przemysłu poligraficznego – m.in. doradztwo, systemy, usługi i materiały dostarczane z jednego źródła. Firmy będą proponować rozwiązania wykorzystywane na wszystkich etapach poligraficznego procesu produkcyjnego, łącząc produkty przeznaczone do zarządzania danymi, druku cyfrowego i offsetowego oraz obróbki końcowej.<br />
Zdaniem firmy manroland, obydwa przedsiębiorstwa wzajemnie się uzupełniają i dlatego razem są w stanie uzyskać przewagę nad konkurentami. Dzięki współpracy firma manroland będzie mogła wejść w branżę druku cyfrowego, natomiast Océ uzyska dostęp do nowych klientów, dzięki czemu znacznie zwiększy swój udział w rynku poligraficznym. <br />
Firmy Océ i manroland nawiązały współpracę
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o