Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się

Styczeń


Polski Drukarz w nowej siedzibie
Uprzejmie informujemy, że od 1 lutego 2008 r. pracujemy w nowej siedzibie. Nasz nowy adres to: ul. Obywatelska 115, 94-104 Łódź. Numery telefonów pozostają bez zmian: tel: +48 42 687 12 92, +48 42 688 79 49; fax: +48 42 687 12 99.


Akademia Zarządzania Barwą – II Konferencja
Uprzejmie informujemy, że wydawnictwo Polski Drukarz organizuje II Konferencję z cyklu Akademia Zarządzania Barwą. Odbędzie się ona 11 marca 2008 roku (w dniu poprzedzającym najbliższe targi Euro-Reklama Outdoor Expo 12–14 marca) w godzinach 10–17, w sali konferencyjnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu.
W związku z tematyką targów kolejne spotkanie z cyklu będzie przebiegało pod hasłem „Color Management w reklamie wielkiego i małego formatu”. W czasie pierwszego dnia targów przewidujemy także sesje warsztatowe na stoiskach naszego wydawnictwa oraz firm partnerskich, które pozwolą na praktyczne ujęcie i zademonstrowanie zagadnień omawianych w czasie sesji konferencyjnej.
Konferencja będzie poświęcona zagadnieniom związanym z kontrolą barwy przy produkcji materiałów reklamowych, które powstają z wykorzystaniem zarówno druku cyfrowego, jak i offsetu oraz sitodruku. Plakat, baner czy karty kalendarza można drukować na ploterze wielkoformatowym lub na odpowiedniej maszynie offsetowej czy urządzeniu sitodrukowym. Chcemy wspólnie zastanowić się także nad możliwymi sposobami komunikowania się w zakresie zarządzania barwą zleceniodawców i wykonawców (a także wykonawców między sobą) reklam składających się z elementów drukowanych za pomocą różnego rodzaju technik. Mamy tu na myśli przede wszystkim kwestię, jak doprowadzić do zgodności kolorystycznej druków powstających różnymi metodami i na różnych maszynach drukujących.
Konferencja przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców: fotografów, grafików, studiów DTP, studiów prepress, drukarń cyfrowych wielkoformatowych, offsetowych i sitodrukowych, agencji reklamowych, działów reklamy w dużych firmach.
Mając na uwadze przeważające pozytywne opinie na temat I Konferencji z cyklu Akademia Zarządzania Barwą, które stały się dla nas motywacją do organizowania kolejnych spotkań, mamy nadzieję, że również druga i następne konferencje staną się dla naszej branży ważnym wydarzeniem i przyczynią się do szerszego upowszechnienia coraz bardziej niezbędnej wiedzy na temat zarządzania barwami i sposobów utrzymywania standardów jakości w druku.


Konkurs Złoty Gryf 2008
Polska Izba Druku zaprasza do wzięcia udziału w VIII edycji organizowanego przez PID konkursu „Złotego Gryfa” na najlepszy pod względem jakości wykonania produkt poligraficzny w poszczególnych kategoriach.
Konkurs jest organizowany od 1996 roku – corocznie zwiększa się liczba zgłoszonych prac, a tym samym i liczba zakładów poligraficznych biorących w nim udział.
W obecnej edycji konkursu wyroby poligraficzne są podzielone na następujące kategorie: książka wielobarwna, czasopismo wielobarwne, książka jednobarwna, akcydens informacyjny, akcydens opakowaniowy, gazeta.
Nagrody to statuetka „Złotego Gryfa” oraz „Dyplomy – Certyfikaty”. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają „Dyplom – Certyfikat” wygrawerowany w płycie mosiężnej. Laureaci mają prawo używania znaku gryfa na blankiecie firmowym.
Na stronie http://www.izbadruku.org.pl/zg.php można znaleźć wszelkie niezbędne informacje dotyczące zasad konkursu, a także listę laureatów ostatniej jego edycji.
„Ambicją każdego zakładu poligraficznego w Polsce powinien być udział w tym konkursie” – czytamy na stronie PID. „Niech gryf, który jest starym symbolem poligrafów, nadal będzie znakiem dobrej jakości”.
Rozstrzygnięcie Konkursu Złotego Gryfa nastąpi w czasie uroczystej Gali, która będzie miała miejsce na Balu Polskiej Izby Druku 17 maja 2008 roku. w jednym z warszawskich hoteli. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają bezpłatne dwuosobowe zaproszenia na tę uroczystość.
Termin nadsyłania prac: do 21 marca 2008 r.


Przekaż 1% podatku na kształcenie poligrafów
Od Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych otrzymaliśmy list, którego treść publikujemy na naszych łamach:
Z całą serdecznością dziękujemy wszystkim życzliwym, którzy przekazali na konto naszej Fundacji 1% podatku za 2006 rok. Z uznaniem należy podkreślić, że niektórzy z Szanownych Darczyńców dokonali wpłat wyższych, niż mogli je odpisać w PIT-36 lub PIT-37.
Jesteśmy pełni optymizmu i ufności zwracając się ponownie do wszystkich związanych z branżą papierniczo-poligraficzną w Polsce o pozytywne włączenie się i wsparcie odpisem 1% podatku za 2007 rok na rzecz naszej Fundacji, która ma status Organizacji Pożytku Publicznego.
Informujemy uprzejmie, że nastąpiło przełomowe uproszczenie przez Ministra Finansów przepisów związanych z odpisem 1% podatku za 2007 rok. Podatnik rozliczający się indywidualnie z Urzędem Skarbowym nie musi już przekazywać przelewem wyliczonej kwoty na konto Fundacji, lecz na wzorach deklaracji podatkowych PIT (36, 36L, 37) w przygotowanych jednolitych rubrykach pod nazwą „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego – OPP” wpisać „Fundacja Rozwoju Kadr Poligraficznych”, ewentualnie z dopiskiem „Łódź”, „Mazowsze” lub „Małopolska” i w pozycji „Numer KRS” wpisać „0000076130”, a w następnej pozycji wpisać wnioskowaną kwotę, która nie może być wyższa niż 1% obliczonego podatku.
Pracownik, za którego rozliczenie podatku dokonuje zakład pracy, wypełnia w podobny sposób na podstawie otrzymanej kopii PIT-40 deklarację podatkową PIT-37 i przekazuje tylko do Urzędu Skarbowego.
Szanowny Emeryt lub Rencista też może przekazać 1% podatku za 2007 rok na konto naszej Fundacji wypełniając PIT-37 na podstawie otrzymanej kopii PIT-40A z ZUS.
Końcowy termin składania wypełnionych PIT (36, 36L i 37) to 30 kwietnia 2008 roku. Na podstawie wypełnionego i podpisanego przez podatnika kwestionariusza PIT Urząd Skarbowy sam prześle ustaloną kwotę na rachunek Fundacji.
Będziemy wdzięczni za życzliwe ustosunkowanie się do naszego apelu.
Z poważaniem
Rada i Zarząd Fundacji
więcej | Styczeń | Aktualności
Epson Mistrzem Wielkiego Formatu 2007
Jury w składzie: Tomasz Gutkowski, Piotr Parvi, Paweł Żak, Tomasz Sikora oraz Tomasz Tomaszewski, wyłoniło zwycięzcę Pojedynku Gigantów zorganizowanego 18 grudnia ub.r. przez Internetowy Dziennik o Fotografii i Wideo www.swiatobrazu.pl, w którym startowały zespoły firm Epson i HP. Zespół Epson w składzie Tomasz Kuciński i Maciej Graj zdobył łącznie 107 punktów w pięciu konkursowych kategoriach i został ogłoszony Mistrzem Wielkiego Formatu 2007.
Prace Łukasza Trzcińskiego drukowane były na pięciu różnych podłożach i oceniane według pięciu kryteriów: ilości detali w ciemnych i jasnych miejscach, ostrości, zakresu barw, przejść tonalnych oraz metameryzmu. Wydruki Epsona wykonywane na drukarkach wielkoformatowych Epson Stylus Pro 4880 oraz Epson Stylus Pro 7800 zdobyły przewagę w czterech kategoriach.
Werdykt jury potwierdził mocną pozycję Epsona w sektorze profesjonalnych wydruków wielkoformatowych i rangę urządzeń oraz technologii UltraChrome K3 i UltraChrome K3 z Vivid Agenta, wielokrotnie nagradzanych m.in. przez stowarzyszenia EISA i TIPA.
W czasie przeprowadzania konkursu uczestnicy korzystali z szansy samodzielnego przetestowania urządzeń firm Epson i HP. Epson udostępnił cztery drukarki dedykowane do wydruków fotograficznych: Epson Picture Mate 260, Epson Stylus Photo RX585 oraz R285, a także Epson Stylus Pro 3800. Zdecydowanie największym powodzeniem wśród testujących cieszyły się drukarki niewymagające podłączenia do komputera: Epson Picture Mate 260 oraz Epson Stylus Photo RX585. Jednak bezkonkurencyjnym okazał się Epson Stylus Pro 3800, który w wyniku głosowania uczestników zdobył Nagrodę Czytelników.


PrintDream z Arizoną 250 GT
Firma Copyland ze Szczecina zajmująca się do tej pory drukowaniem na papierze, kartonie czy tkaninie może obecnie, dzięki ostatniej inwestycji w ploter UV Océ Arizona 250 GT, zaproponować swoim klientom znacznie szersze możliwości. „Teraz drukowanie w tym zakładzie – twierdzi Roman Gumplowicz, prezes zarządu firmy – będzie spełnieniem wielu marzeń”.
PrintDream, czyli druk jak marzenie – pod taką nazwą w ramach działającej od lat firmy Copyland rozpoczęła w listopadzie ub.r. swoje funkcjonowanie nowa marka i dział zajmujący się realizacją różnego rodzaju aplikacji reklamowych. Wcześniej istniejąca od roku 1994 firma koncentrowała się na usługach poligraficznych takich jak kserografia mało- i wielkoformatowa, nadruki na odzieży, skład komputerowy, a dodatkowo prowadzono tu sprzedaż detaliczną artykułów biurowych i papierniczych. Niemal od początku Copyland inwestował w cyfrowe urządzenia Océ stając się pionierem innowacyjności w swoim regionie. Zainstalowana tu była m.in. kopiarko-drukarka Océ 9400, przeznaczona do obsługi firm branży budowlanej i architektonicznej. W roku 2004 firma zakupiła unikalne urządzenie do kopiowania i drukowania w kolorze Océ TCS 400, a w czerwcu ub.r. rozpoczął tu pracę wielkoformatowy monochromatyczny system do drukowania i kopiowania Océ TDS 700. Teraz Copyland wchodzi szerzej na rynek reklamowy. Co więcej, firma ma do zaproponowania coś, czym zamierza wyprzedzić konkurencję nie tylko w regionie, gdzie działa od lat, ale również na rynku krajowym, a nawet, jak wynika z jej założeń, za granicą.
Arizona 250 GT umożliwia wykonywanie wydruków na materiałach typu pleksi, PCW, kapa, dibond, szkło itp. oraz na elementach nieregularnych i nietypowych, np. na drewnie, materiale MDF, laminatach, kafelkach, płótnie itd. Można w urządzeniu również zadrukować elementy gotowe, jak np. blat kuchenny, drzwi czy gotowe meble, a także szereg innych. Swoją ofertę firma kieruje także do architektów i projektantów wnętrz, sklepów, sieci handlowych, firm usługowych, aptek, zakładów produkcyjnych oraz klientów indywidualnych.
Więcej na temat urządzenia Arizona 250 GT pisaliśmy w Aktualnościach wydania 11/2007 „ŚD”.


Nadruki na płytach CD z Arizoną 250 GT
Spółka Afinita z Czech przekonała się o tym, że urządzenie Océ Arizona 250 GT swoimi możliwościami i jakością wykracza poza granice wyznaczone przez aktualnie oferowane urządzenia do produkcji grafiki reklamowej. Zdecydowała się bowiem na zastosowanie go przy produkcji płyt CD łącząc unikalną technologię Arizony 250GT z niestandardowym zastosowaniem. Wykorzystanie tego typu drukarki do nadruków na CD wydaje się bardzo odważne, jednak w efekcie rozwiązanie to okazało się logiczne i uzasadnione.
Głównym profilem działalności czeskiej firmy Afinita jest produkcja oraz kopiowanie płyt CD i DVD, nadruki i pakowanie nośników danych. Stąd pomysł jej właściciela – Zdenka Blahou – by ploter Arizona 250 GT zastosować do nadruków na płytach CD. To niestandardowe rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę.
„Drukarki, które standardowo realizują nadruki na płytach CD i DVD – mówi Zdenek Blahou – są albo mało wydajne i wykorzystują farby wodorozpuszczalne, co jest pewnym problemem, albo są wielkimi oraz drogimi urządzeniami wymagającymi czasochłonnego przygotowania i konserwacji. Długo poszukiwałem urządzenia, które spełniałoby nasze wymagania – gwarantowałoby minimalne przygotowanie do druku, możliwość zastosowania farb wodoodpornych i zapewniałoby wysokiej jakości nadruki. Arizona, mimo że nie jest z założenia przeznaczona do wykonywania nadruków na CD, okazała się najbardziej odpowiednia do tych celów ze wszystkich testowanych przez nas urządzeń”.
Wcześniej Zdenek Blahou badał rynek i porównywał wiele drukarń zawsze prosząc o przesłanie próbek. Następnie porównał je z próbkami z urządzenia Arizona 250GT, które otrzymał z firmy Océ. Testy wypadły zdecydowanie na korzyść Arizony i ten fakt, parametry urządzenia oraz oferowany przez Océ serwis zadecydowały o jego ostatecznym wyborze.
Zakup Arizony spowodował wyraźne uproszczenia całego procesu produkcji płyt CD, jaki odbywa się w firmie Afinita. „Wszystkie do tej pory używane technologie wykonywania nadruków na płytach CD – mówi Zdenek Blahou – wymagają długiego przygotowania lub są bardzo pracochłonne. Arizona umożliwia nam bardzo elastyczną i szybką realizację zamówienia, niezależnie od tego, czy dotyczy ono 10, czy kilku tysięcy sztuk. I tak np. kiedy rano otrzymamy pocztą elektroniczną zamówienie i dane druku wielobarwnego w nakładzie 2 tys. sztuk CD, możemy to zlecenie przygotować dla naszego klienta już na popołudnie. Tego nie da się zrobić za pomocą sitodruku lub offsetu, choć należy pamiętać, że te technologie będą zawsze miały swoje miejsce przy produkcji bardzo dużych nakładów”.
Jak przewiduje Zdenek Blahou, inwestycja w urządzenie ma szansę zwrócić się już po półtora roku do dwóch lat jego użytkowania.
więcej | Styczeń | Aktualności
Sophie Matthews-Paul
Firma HP jest regularnym uczestnikiem targów drupa i traktuje to wydarzenie jako platformę skupiającą wszystkie ważne rozwiązania z dziedziny druku wielkoformatowego. François Martin, dyrektor marketingu w HP EMEA Graphic Arts, mówi: „Szeroki wachlarz rozwiązań cyfrowych z oferty HP pozwala klientom na ciągłe rozszerzanie ich możliwości biznesowych, ponieważ mogą oferować coraz więcej i produkować bardzo różnorodnie. Widzimy drupę 2008 jako punkt zwrotny. I nie jest to już wyłącznie kwestia przekonania, że przyszłość cyfrowego dorobku rysuje się w jasnych barwach, ale także myślenia o tym, jakie zastosowania i jakie nowe kierunki rozwoju będą wspierane przez innowacyjne cyfrowe rozwiązania HP”.
Oferta firmy Agfa jest nieco inna: zawiera hybrydowy cyfrowy i sitodrukowy system M-Press, a także system druku w jednym przebiegu Dotrix i inne wielkoformatowe drukarki wykorzystujące technologię UV. Drupa to bardzo ważne miejsce dla Agfy. Jan Vangeel z Industrial Injet Solutions w firmie Agfa mówi: „drupa 2008 skonsoliduje i wesprze ambicje Agfy w zakresie wielkoformatowego druku UV. Planujemy ogłosić tam powstanie nowej rodziny produktów”.
Początki atramentowego druku wielkoformatowego nie były łatwe. Niektóre sektory rynku poligraficznego postrzegały druk cyfrowy jako zagrożenie, zwłaszcza w przypadku zamówień niskonakładowych. Drukowanie cyfrowe było zagrożeniem na przykład dla branży sitodrukowej (dopóki nie przekonano się, że druk cyfrowy i sitodrukowy mogą się wzajemnie uzupełniać, z pożytkiem dla drukarza i jego klienta – przyp. red.). Rynek związany z tradycyjnym proofingiem także czuł się zagrożony możliwościami cyfry.
W przeszłości inkjet wielkoformatowy był ograniczony do technologii opartych na farbach wodnych i piezoelektrycznych głowic Epsona, później także HP i Encada (w obu przypadkach występowały rozwiązania termiczne). Od tamtego czasu, wraz z rozwojem technik cyfrowych, farb i procesów, wiele się zmieniło i mamy dziś do czynienia z niezwykle zaawansowanymi systemami do wielu zastosowań.
więcej | Styczeń | drupa 2008
W dniach 20–22 września ub.r. w Düsseldorfie odbyły się kolejne, dziewiąte już, Międzynarodowe Targi Technik Reklamy Wizualnej i Znakowania Viscom 2007. Ich organizatorem była międzynarodowa korporacja Reed Exhibitions z siedzibą w Londynie. Niedawno ogłoszono, że targi Viscom i Prosign łączą się – nowo powstałe targi Viscom Germany będą organizowane co roku, na przemian w Düsseldorfie i we Frankfurcie. Program obydwu imprez targowych będzie połączony. Targi Viscom stanowią niezwykle ważne wydarzenie w dziedzinie komunikacji wizualnej oraz reklamy zewnętrznej.
W tym roku po raz pierwszy targi te odbywały się w dwóch nowych halach Messe Düsseldorf. Powierzchnia wystawiennicza obejmowała 12 850 m2. Pośród wystawców znalazło się 335 firm. Liczbę zwiedzających oszacowano na 9200 osób.
Podczas imprezy zaprezentowano różnorodne oferty z dziedziny komunikacji wizualnej i reklamy zewnętrznej, w zakresie technologii sitodruku, techniki wklęsłodruku, produkcji banerów, oprogramowania, maszyn i urządzeń do druku cyfrowego oraz wiele innych ciekawych rozwiązań dotyczących przekazu wizualnego. Targom towarzyszyły liczne imprezy dodatkowe: konferencje, seminaria, pokazy. Wśród zwiedzających znalazło się wielu przedstawicieli agencji reklamowych, przemysłu oraz reprezentantów domów towarowych, a wśród nich wielu nowych zainteresowanych najnowocześniejszymi formami komunikacji wizualnej.
Na targach prezentowane były zarówno klasyczne techniki znakowania i reklamy świetlnej, jak i możliwości uszlachetniania tkanin oraz coraz bardziej popularny w tej branży cyfrowy druk wielkoformatowy. Po raz pierwszy tradycyjna komunikacja wizualna została tak bogato uzupełniona ofertą znakowania cyfrowego.
więcej | Styczeń | Targi
Rok jak co rok? Tak, ale już 2008! W tym nowym roku życzymy wszystkiego najlepszego naszym kontrahentom, a konkurencji... nowości technicznych. W 2008 roku wprowadzamy dwie bazowe, wielkoformatowe drukarki solwentowe – każda z nich, ze względu na swoje szerokie możliwości, może być jedyną drukarką wielkoformatową w firmie:
• ClarJet 33 to pierwsza na rynku drukarka z głowicami Xaar 130, o rozdzielczości 600 dpi i polu zadruku do 3200 mm; szerokość medium – do 3300 mm.
Dla firmy Xaar głowica 130 to produkt skutecznie konkurujący pod względem technologii z głowicami Spectra. Jako kolejna po modelach 126, 128 i 128 Plus głowica drukuje szybko i dokładnie, wytwarzając krople wielkości 30 pikolitrów. Do drukowania wykorzystywany jest atrament solwentowy o parametrach zbliżonych do atramentu używanego w głowicach DX4.
RIP PhotPrint realistycznie oddaje kolorystykę i zapewnia precyzję wymiarową wydruku.
W naszej ofercie znajduje się drukarka z pełnym wyposażeniem, z 18-miesięczną gwarancją niezawodności.
więcej | Styczeń | Druk wielkoformatowy
Firma G&G Studio (www.ggstudio.pl) istnieje od 1994 roku. W ciągu czternastu lat aktywnej działalności zdążyła zdobyć imponujące doświadczenie i pozycję na rynku. Kreatywność jej pracowników jest doceniana w kraju i za granicą. W drukarni gwarantującej usługi 24 godziny na dobę znajduje się sprzęt najwyższej jakości. Niedawnym zakupem G&G Studio sp. z o.o. był ploter drukujący Virtu RS25 szwajcarskiej firmy Spühl.
Paweł Grot, prezes zarządu, tak wspomina początki: „Założyłem firmę wspólnie ze swoim wspólnikiem, Michałem Głowackim. Rozpoczynaliśmy w wynajętym mieszkaniu w centrum Warszawy. Początkowo firma zajmowała się wyklejaniem szyldów i samochodów. Z czasem powiększaliśmy zakres usług i powierzchnię firmy. Aż osiągnęliśmy poziom obecny”.
Dzisiaj G&G Studio to duża firma, zatrudniająca 95 osób. Oferuje projektowanie i wykonawstwo elementów reklamy zewnętrznej i wewnętrznej w pełnym zakresie (włączając projekt, wydruk, konstrukcję, transport, instalację i serwis), druk wielkoformatowy solwentowy i UV, wysokonakładowy druk cyfrowy, Visual Merchandising – aranżację witryn i powierzchni sklepowych. G&G Studio posiada wykwalifikowany personel i duże doświadczenie w branży. Jej klientami są głównie sieciowe agencje reklamowe, firmy wyposażające sklepy, pracownie architektoniczne, biura projektowe, firmy konsultingowe, banki, kampanie muzyczne, sieci supermarketów, importerzy i dealerzy samochodowi, firmy budowlane oraz firmy farmaceutyczne. Paweł Grot podkreśla: „To prawda, że jesteśmy znani na rynku z wysokich cen, ale zarazem z bardzo wysokiej jakości i realizowania zamówień na czas. Okazało się, że takie podejście jest o wiele bardziej opłacalne niż drukowanie tańsze, a byle jakie. Jesteśmy także bardziej nastawieni na dużych klientów”.
więcej | Styczeń | Druk wielkoformatowy
W dniach 18–19 października 2007 na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbyło się seminarium zorganizowane przez firmę Atrium Centrum Ploterowe. Do zamku (zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego jako zamek warowny, zapewne także baza w czasie wypraw myśliwskich do Puszczy Niepołomickiej; po przebudowie w stylu renesansowym, wybudowaniu krużganków i balkonów, zamek staje się „drugim Wawelem” – przyp. red.) przybyło aż 180 osób związanych z drukiem wielkoformatowym. Jak podkreśla organizator, zainteresowanie seminarium było ogromne. Największa na Zamku Sala Akustyczna pierwszego dnia była wypełniona po brzegi. „Świat DRUKU” i „Pro-KREACJA” znalazły się wśród patronów medialnych imprezy.
Gości przywitał i seminarium otworzył prezes firmy Atrium Maciej Juchkiewicz. Pierwszą prelekcję poprowadził Tomio Kiyose z firmy Durst. Umiejętnie wprowadził on gości w tematykę druku UV od strony technicznej, po czym przedstawił wizję jego rozwoju. Wyższość technologii UV nad tradycyjnymi technikami udowadniał na przykładzie najnowszej maszyny Durst – RHO 800 Rapid. W drugiej części tego wykładu zostały zaprezentowane dziesiątki komercyjnych, nierzadko bardzo kreatywnych realizacji wykonanych na ploterach UV marki Durst.
więcej | Styczeń | Relacja
Firma Spandex, dostawca rozwiązań dla branży druku cyfrowego i signmakingu, w związku z wprowadzeniem na polski rynek serii produktów TransFleck i TransFlock, zorganizowała bezpłatne warsztaty z zakresu termotransferu. Spotkanie odbyło się 23 października ub.r. w warszawskiej siedzibie firmy Spandex. Program warsztatów został przygotowany zarówno dla firm, które już tworzą aplikacje w technologii termotransferu, jak i dla tych, które dopiero planują rozszerzenie zakresu usług o produkcję aplikacji na odzieży i tekstyliach.
Z zaproszenia Spandeksu skorzystało około 80 firm. Podczas dwóch trzygodzinnych sesji uczestnicy warsztatów mogli poznać wszystkie etapy pracy nad aplikacją, w tym dobór odpowiednich materiałów, wycinanie na ploterze tnącym, zadruk materiałów oraz transfer na tekstylia za pomocą profesjonalnej prasy termotransferowej. Zajęcia prowadził ekspert z firmy Spandex Sammy De-Buck, zajmujący się szkoleniami w zakresie materiałów i ich doboru do odpowiednich aplikacji oraz technologii druku. Zagranicznemu ekspertowi towarzyszyła Monika Hagno, Sales Manager w polskim oddziale Spandeksu.
więcej | Styczeń | Relacja
Urządzenie NUR Expedio Inspiration 3200 to najnowsza propozycja światowego lidera w opracowywaniu i produkcji wielkoformatowych drukarek cyfrowych – firmy NUR Macroprinters. Inspiration, dzięki swej wysokiej produktywności, najwyższej jakości druku i wszechstronności zastosowań przyczynia się w znacznym stopniu do ograniczania kosztów inwestycji, zapewnienia jej szybkiego zwrotu oraz zwiększenia zysku. Innowacyjna koncepcja Inspiration pozwoli producentom wydruków zrobić duży krok naprzód.
Powstała na bazie bardzo udanego modelu Expedio 3200 nowa Inspiration jest nowoczesną drukarką rolową pracującą w technologii UV. Wyposażona w 32 głowice Spectra S-class (50 pl) drukarka gwarantuje uzyskanie wyjątkowej rozdzielczości druku: 800×635 dpi przy prędkości sięgającej 110 m2/godz., wyznaczając tym samym nowe standardy jakości druku w tym segmencie urządzeń. Wyjątkowa jakość druku sprawia, że Inspiration sprawdzi się doskonale nie tylko przy typowych aplikacjach zewnętrznych, ale zapewni również znakomite efekty przy aplikacjach do zastosowań wewnętrznych. Dzięki temu eliminujemy konieczność wykonywania wysokiej jakości wydruków na innych drukarkach, gdzie z reguły koszty wykonania takich prac są wyższe.
więcej | Styczeń | Druk wielkoformatowy
Na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, w Katedrze Grafiki Warsztatowej działają dwa wyjątkowe miejsca: Centrum Sitodruku i studencka Pracownia Sitodruku. Twórcą obu tych miejsc, ich organizatorem i opiekunem jest prof. Andrzej Smoczyński. Centrum i Pracownia stanowią rodzaj symbiozy, ale przeznaczone są do różnych działań w zakresie sitodruku artystycznego.
W Centrum realizowane są prace artystów – zgodnie z ich najbardziej niezwykłymi koncepcjami, często wbrew zasadom technologii. To miejsce, w którym każdy projekt traktuje się indywidualnie; tutaj jest czas na to, aby popracować z artystą osobiście, uwzględniając wszystkie jego pomysły i propozycje. Możliwości formalne technologii pozwalają realizować przeróżne kreacje artystyczne, robić coś zupełnie przeciwnego do najbardziej poprawnego standardowego druku. Ideą Centrum jest eksperymentowanie z technologią, po to by osiągnąć najwyższy poziom artystyczny i techniczny reprodukcji, nakłady prac są z założenia niskie: każda odbitka jest numerowana, z własnym podpisem autora.
Natomiast Pracownia Sitodruku jest otwarta dla studentów, którzy mogą w niej poznawać i rozwijać warsztat, tworzyć własne kreacje wybierając z całego bogactwa środków wyrazu, jakie daje sitodruk artystyczny. „Celem Pracowni nie jest poprawna reprodukcja, druk najbliższy ideałowi – wyjaśnia prof. Andrzej Smoczyński – wielu studentów pracuje nawet przeciwko warsztatowi «drukowania wysokiego». Poza tym student, żeby się nauczyć, musi wiele zniszczyć – zmarnować papier, farby, podrzeć siatkę, zepsuć rakiel, rozkręcić stół, jednym słowem – zepsuć, co się da. Do tego służy Pracownia. Pracownia nie narzuca żadnego stylu – bo z założenia nie ma takiego, każdy eksperymentuje po swojemu. Ja nie mogę ingerować w to, jak studenci chcą się pokazać – jedyne, co w pracach jest niewskazane, a nawet naganne, to powielanie, naśladowanie stylu innych.
więcej | Styczeń | Sitodruk
W grudniu ub.r. odwiedziliśmy warszawską firmę WDH SA, która zajmuje się zadrukowywaniem opakowań i etykiet samoprzylepnych. WDH należy do ILG (International Label Group), grupy firm, której głównym celem jest redukcja kosztów produkcji i wymiana know-how poprzez kreowanie nowych produktów, szybkość reakcji, innowacyjność, krzyżowanie technologii, komunikatywność, dzielenie się pomysłami.
Od kilku miesięcy WDH SA korzysta z systemu dozowania farby Solaris Colorsat firmy Sun Chemical i GSE Dispensing. System pozwala drukarniom zużywającym relatywnie mało farby czy drukującym w niskich nakładach osiągać najwyższą dokładność oraz minimalizować straty i skracać czas recepturowania farb. System stanowi połączenie doświadczenia największego na świecie producenta farb z innowacyjną inżynierią firmy GSE Dispensing – światowego lidera w zakresie rozwiązań dozowania dla rynku farb, lakierów i tekstyliów.
Na temat działania i korzyści z systemu Solaris rozmawialiśmy z dyrektorem zarządzającym WDH SA Sławomirem Pechcinem i dyrektorem generalnym Sun Chemical sp. z o.o. Jarosławem Łukomskim.
„Świat DRUKU”: Czemu służy u Państwa ten nowatorski system?
Sławomir Pechcin: Przy drukowaniu etykiet na materiałach samoprzylepnych ważne jest wszystko, co może pomóc w osiągnięciu wyższej wydajności w tym zakresie. Dzięki systemowi Solaris Colorsat można zmienić kolor w maszynie w ciągu zaledwie pięciu minut. Warto podkreślić, że jakość mieszania kolorów jest w tym przypadku idealna. Taki system dozowania przynosi duże oszczędności. Dodatkowo jest prosty w obsłudze i wymaga minimalnych czynności w zakresie konserwacji.
więcej | Styczeń | Zarządzanie barwą
W dniu 21 listopada 2007 r. w Centrum Expo w Warszawie odbyła się I Konferencja z cyklu Akademia Zarządzania Barwą, zorganizowana przez wydawnictwo Polski Drukarz sp. z o.o. Myślą przewodnią konferencji było pokazanie, jak zastosować Color Management na każdym etapie procesu poligraficznego i zagwarantować wysoką jakość druku; jakie urządzenia pomiarowe i kalibracyjne, w jaki sposób i w jakim celu warto stosować w produkcji poligraficznej. Konferencja była przeznaczona dla fotografów, grafików, studiów DTP, studiów prepress, drukarń, oraz dla wszystkich zainteresowanych problematyką Color Managementu.
W obradach wzięło udział prawie 400 osób. Tak duże zainteresowanie konferencją o tematyce branżowej jest rzadkością. Pozwala wyciągnąć wniosek, że temat spotkania był bardzo trafiony. Zagadnienia związane z pomiarem i kontrolą barwy budzą w naszym kraju coraz żywsze zainteresowanie, co można wiązać z naszym wejściem do UE i upowszechniającą się normalizacją wszelkich procesów produkcyjnych, w tym poligraficznego.
Partnerów konferencji dobrano nieprzypadkowo. Firmy Agfa, Alstor, Cortland, Epson Deutschland, Heidelberg Polska, Mercor Poland, Michael Huber Polska, Reprograf, Sun Chemical, X-Rite to znani producenci i dystrybutorzy sprzętu i oprogramowania do zarządzania barwami lub też firmy praktykujące na co dzień Color Management. Sponsorami konferencji były KBA-Grafitec i Międzynarodowe Targi Poznańskie, a patronat merytoryczny sprawowała Polska Izba Druku. Patronat medialny objęły Drukarnie.com.pl, Dtp.pl, Poligrafia.org.pl, Polska Poligrafia, Signs.pl, „Pro-KREACJA” i „Świat DRUKU”.
więcej | Styczeń | Zarządzanie barwą
W dniu 15 listopada ubiegłego roku w siedzibie firmy EskoArtwork w Gandawie (Belgia) odbyło się spotkanie dziennikarzy prasy branżowej poświęcone najnowszym osiągnięciom i rozwiązaniom firmy, oraz pracy przedsiębiorstwa po niedawnym połączeniu Esko Graphics z Artwork Systems. Celem wydarzenia było zaprezentowanie całego portfolio rozwiązań firmy po zmianach strukturalnych w przedsiębiorstwie.
Podczas konferencji prasowej Carsten Knudsen, dyrektor generalny EskoArtwork, przedstawił dziennikarzom korzyści z fuzji dwóch przedsiębiorstw i sposób funkcjonowania nowej firmy w najbliższej przyszłości. Połączenie przyczyniło się, jak mówił, przede wszystkim do stworzenia wielu nowych możliwości, m.in. bardzo szerokiego portfolio złożonego z wysokiej jakości produktów, oraz imponującej sieci klientów i partnerów. Mimo że z początku klienci czuli się trochę zagubieni w nowej sytuacji, szybko zaufali nowemu partnerowi. W październiku 2007 roku poziom sprzedaży EskoArtwork wrócił do normy. Firma zamierza nadal wspierać produkty firm macierzystych, ale planuje również stworzyć nową ofertę, łączącą zalety obu firm. EskoArt-work współpracuje też z tak znanymi graczami na rynku jak: Adobe, Agfa, Cerm, Efi, Fujifilm, Globar Graphics, Hell, HP, Kodak, Océ, Screen, Xeikon czy Xitron.
więcej | Styczeń | Relacja
Od 10 grudnia 2007 r. Cezex oferuje zupełnie nową usługę – naświetlanie płyt offsetowych. W tym celu w warszawskiej siedzibie firmy powstało studio CtP bazujące na czterech pełnoformatowych systemach Agfa :Avalon LF XXT. 11 grudnia odbyła się wspólna konferencja prasowa firm Cezex i Agfa Graphics, na której oficjalnie poinformowano o uruchomieniu naświetlarni; zaanonsowano też dostawę w 2008 roku dziesięciu kolejnych urządzeń CtP Agfy do oddziałów firmy Cezex w całej Polsce.
Konferencja prasowa, w której wzięli udział przedstawiciele mediów branżowych i ogólnopolskich, została poprzedzona zwiedzaniem studia CtP wyposażonego w sprzęt Agfa Graphics. Jego podstawę stanowią cztery półautomatyczne termiczne naświetlarki :Avalon LF XXT, połączone on-line z wywoływarkami :Elantrix HX, oferujące w sumie wydajność rzędu 160 pełnoformatowych płyt/godz. Co ciekawe, fabrycznie przygotowano je tak, aby produkowane w nich płyty pasowały do siebie, co może mieć istotne znaczenie np. przy konieczności powtórnego ich wykonania. Wkrótce w firmie zostanie też uruchomiony portal internetowy umożliwiający zdalne zlecanie, akceptację i korektę prac, zintegrowany z systemem workflow Agfa :ApogeeX 4.0 obsługującym naświetlarki oraz systemem ERP funkcjonującym w Cezeksie.
Dziennikarze zostali zapoznani ze szczegółami dotyczącymi funkcjonowania systemu i całym projektem CtP realizowanym przez Cezex. Ze strony Cezeksu w spotkaniu wzięli udział: prezes zarządu Cezariusz Szlachcic, dyrektor marketingu Iwona Trochimczuk i szef projektu CtP Mariusz Dec. Firmę Agfa Graphics sp. z o.o. reprezentowali dyrektor generalny Wojciech Pawłowski, dyrektor handlowy Stefan Piotrowski i kierownik sprzedaży w regionie centralnym Artur Cajler. Przybyłych powitała i konferencję prowadziła Iwona Trochimczuk, dyrektor marketingu w firmie Cezex.
więcej | Styczeń | Relacja
W dniu 6 grudnia ub.r. w Poing koło Monachium, w mikołajkowej atmosferze, odbyła się konferencja i specjalne pokazy, podczas których firma Océ przedstawiła szereg nowych rozwiązań w zakresie technologii cyfrowej zaprojektowanych z myślą o produkcji poligraficznej i druku transakcyjnym. A było na co popatrzeć. Byliśmy świadkami światowej premiery dwóch rozwiązań: małoformatowej maszyny atramentowej Océ JetStream i rodziny urządzeń na papier ciągły Océ VarioStream 8000. Z kolei na europejskim rynku debiutowały maszyny Océ ColorStream 10000 i Océ VarioStream 9710, pokazane po raz pierwszy na wrześniowych targach Graph Expo w Chicago. Wraz z nowymi urządzeniami firma wprowadziła też do oferty udoskonaloną wersję systemu workflow Prisma.
Otwierając konferencję, w której wzięli udział dziennikarze prasy branżowej i analitycy rynkowi z całego świata, Sebastian Landesberger, szef firmy Océ Printing Systems GmbH, podsumował rok, bardzo udany dla holenderskiego producenta. Podkreślił też coraz większe zaangażowanie Océ na rynku poligraficznym, gdzie firma już dziś ma bardzo mocną pozycję w dziedzinach takich jak cyfrowa produkcja książek czy gazet.
Dynamiczny rozwój można zaobserwować także w dziedzinie transpromo. Właśnie z myślą o tej koncepcji firma Océ wprowadziła do oferty zupełnie nową rodzinę maszyn – JetStream 1100/2200. Są to pierwsze w jej ofercie urządzenia małoformatowe, pracujące w technologii inkjetowej. Systemy JetStream pozwalają na produkcję z prędkością do 150 m/min. Miesięczne obciążenie pojedynczej maszyny wynosi ponad 60 mln odbitek, co jest jednoznaczne z zadrukowaniem do 5,5 mln metrów papieru. W ofercie Océ znajdują się dwa typy maszyn JetStream. Pierwsze to urządzenia pojedyncze JetStream 1100, produkujące do 1026 str. A4/min w trybie jednostronnym. Maszyny te pozwalają też na produkcję dwustronną bez straty na jakości czy wydajności – po zadrukowaniu wstęgi papieru z jednej strony jest ona odwracana i zadrukowywana po drugiej stronie. W konfiguracji podwójnej – JetStream 2200 – system oferuje wydajność rzędu 2052 str. A4/min w trybie duplex. W obu konfiguracjach maszyny pozwalają na zastosowanie wstęgi papieru o maksymalnej szerokości 20,5 cala. Urządzenie JetStream 1100 można w dowolnym momencie rozbudować do wersji JetStream 2200. Maszyny pracują w technologii piezoelektrycznej Océ DigiDot, umożliwiającej wytwarzanie bardzo małych kropel atramentu o zmiennej wielkości, co zdaniem dostawcy zapewnia wyższą jakość obrazów, łagodniejsze przejścia tonalne i znakomitą kolorystykę. Technologia DigiDot eliminuje też błędy popełniane przy dalszej obróbce, bowiem podczas drukowania nie występuje efekt wyginania papieru. Urządzenia JetStream będą dostępne na rynku w pierwszym kwartale tego roku.
więcej | Styczeń | Relacja
Pod takim hasłem odbył się ubiegłoroczny wieczór andrzejkowy z firmą OKI. 28 listopada 2007 r. partnerów i klientów firmy oraz przedstawicieli prasy branżowej zaproszono do restauracji AleGloria przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie, aby zapoznać ich z premierami produktowymi i planami na przyszłość firmy OKI Printing Solutions. Gości powitał dyrektor generalny firmy Piotr Nowak. Podsumowano wyniki finansowe firmy w trzecim kwartale 2007 roku i zaprezentowano nowe modele urządzeń drukujących. Prezentację prowadził Jacek Tarkiewicz, Marketing Manager OKI Printing Solutions.
Firma OKI we wspomnianym okresie osiągnęła wartościowy udział w rynku na poziomie 14% procent, dzięki czemu jest jednym z dwóch największych dostawców urządzeń drukujących w Polsce. Udział ilościowy w sprzedaży wzrósł do 5,5%, dzięki czemu firma zajmuje czwarte miejsce wśród wszystkich dostawców. Jednocześnie firma po raz kolejny umocniła swoją dominującą pozycję w segmencie kolorowych drukarek laserowych formatu A3 i drukarek igłowych. Dobra pozycja firmy w pierwszym z wymienionych segmentów jest wynikiem udanych premier dwóch drukarek: OKI C8600 i OKI C8800. Ich wysoko oceniana funkcjonalność i najwyższa jakość wydruków przy zachowaniu atrakcyjnej ceny zaowocowała zwiększeniem zainteresowania całym segmentem. Jeśli chodzi o drukarki igłowe średnio 7 na 10 kupowanych w tym okresie w Polsce drukarek tego typu było dostarczonych przez OKI. Po raz kolejny najpopularniejszym modelem w tym segmencie była wielokrotnie nagradzana 9-wierszowa drukarka OKI ML3320. Według słów Jacka Tarkiewicza, dyrektora marketingu OKI Printing Solutions Polska, w roku 2008 najbardziej dynamiczny wzrost przewidywany jest w segmencie kolorowych laserowych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Specjaliści prognozują również dalszy rozwój segmentu czarno-białych laserowych urządzeń jednofunkcyjnych i wielofunkcyjnych.
więcej | Styczeń | Relacja
Ponieważ jednym z tematów przewodnich tego wydania jest rynek papieru, a przede wszystkim jego konsolidacja, zapytaliśmy o zdanie na ten temat przedstawicieli kilku firm należących do najważniejszych na polskim rynku dystrybutorów papieru. Chodziło nam o zapoznanie naszych Czytelników z opiniami dotyczącymi oddziaływania na polski rynek konsolidacji branży papierniczej na świecie. Ciekawi też byliśmy, jak firmy produkujące lub też handlujące papierem diagnozują aktualną sytuację na rynku papierniczym.
Statystyczny mieszkaniec Ziemi zużywa rocznie ok. 50 kg papieru, zaś jego aktualna roczna produkcja na świecie wynosi ok. 318 mln ton – pisał Jakub Gołąb w grudniowym wydaniu Magazynu Gospodarczego „Fakty” z roku 2003 (http://www.magazynfakty.pl/). Od tej pory produkcja papierni wzrosła, a mieszkańcy globu konsumują coraz więcej tego powszechnego w użyciu materiału. A jednak słychać głosy, że zyski z handlu papierem nieco rozczarowują, a prognozy analityków rynku okazały się nieco zbyt optymistyczne.
Z przywołanego raportu „Faktów” wynika, że także w Polsce, od 1992 roku, następował systematyczny wzrost produkcji i zużycia papieru, tektury oraz mas włóknistych, zarówno ogółem, jak i w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wraz ze wzrostem liczby przedsiębiorstw następował wzrost liczby zatrudnionych w przemyśle papierniczym, wzrost przeciętnego wynagrodzenia, przychodów ze sprzedaży, a także nakładów inwestycyjnych. Korzystne efekty produkcyjne w przemyśle papierniczym osiągnięto jednak głównie w wyniku przedsięwzięć modernizacyjnych.
więcej | Styczeń | Sondaż
W dniu 6 XII ub.r. Stora Enso Polska zaprosiła klientów, partnerów, dziennikarzy oraz przyjaciół firmy na świąteczny, mikołajkowy wieczór do Lodowej Krainy, którą zaaranżowano w jednej z sal warszawskiego hotelu Westin. Przybyłych gości witał Piotr Kuzebski, dyrektor zarządzający Stora Enso Polska. Pośród świątecznych, śnieżno-lodowych dekoracji, przy suto zastawionych stołach, przedstawiciele wydawnictw, drukarń, dystrybutorów papieru, organizacji i wydawnictw branżowych bawili się w miłej atmosferze i znakomitych humorach.
Stora Enso Polska jest filią koncernu Stora Enso, odpowiedzialną za sprzedaż wszystkich jego produktów na rynku polskim. W roku 1994 powstało w Warszawie przedstawicielstwo firmy Stora, a w roku 1997 biuro Enso Polska. W roku 1999, po fuzji pomiędzy Stora i Enso, oba biura połączyły siły. Obecne biuro działa pod nazwą Stora Enso Polska sp. z o.o. Podstawowe grupy produktów Stora Enso sprzedawane przez Stora Enso Polska to papiery publikacyjne, graficzne i biurowe, kartony opakowaniowe, papiery etykietowe, celuloza.
więcej | Styczeń | Relacja
Herbert Czichon
W poprzednich artykułach z cyklu dotyczącego podłoży drukowych przedstawiono ogólne właściwości folii z tworzyw sztucznych („ŚD” nr 12/2006) oraz folie poliolefinowe („ŚD” nr 9 i 10/2007). Tematem niniejszego artykułu są folie poliestrowe i poliamidowe. Jest to jego część druga. Pierwszą opublikowaliśmy w nr 12/2007 „ŚD”. Pozostałe folie podłożowe zostaną przedstawione w kolejnych tekstach.

Folie z poliestru węglanowego
Poliwęglany, o międzynarodowym skrócie PC (ang. polycarbonate), należą do poliestrów kwasu węglowego i dioli. Najczęściej otrzymuje się je przez działanie fosgenu na dian.
Pod względem wytrzymałości mechanicznej są podobne do PET, ale mają mniejszą wytrzymałość chemiczną, gdyż nie są odporne na benzen, toluen, ksylen i chlorowane węglowodory oraz na stężone kwasy i zasady.
więcej | Styczeń | Materiały
Firma Michael Huber Polska kontynuuje cykl poświęcony etykietom w formie rękawa termokurczliwego (w języku niemieckim określanych jako Shrink-Sleeve-Etiketten – SSE, a w angielskim jako Shrink Sleeve Labels – SSL). Rynek etykiet termokurczliwych wciąż wykazuje tendencję wzrostową, a wskaźnik jego wzrostu pozostaje na wyższym poziomie niż wzrostu rynku etykiet foliowych i opakowań miękkich w ogóle. Kolejne części cyklu ukazywały się począwszy od numeru wrześniowego 2007 „Świata DRUKU”.
więcej | Styczeń | Etykiety

  | < 1 >  2  Następny >>


Nowa strona
Szanowni Internauci, zapraszamy na nową stronę Świata DRUKU : http://www.swiatdruku.eu/<br />
Zachęcamy także do subskrybowania naszego nowego newslettera:<br />
http://www.swiatdruku.eu/newsletter/register_subscription/1 Nowa odsłona naszej strony - zapraszamy: http://www.swiatdruku.eu/
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o