Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się
Poligrafia 2003

Maj


Nominacje do nagród Złotego Gryfa 2009
Komisja Konkursowa w składzie: Jerzy Petriaszwili (IMiP PW) – przewodniczący, Ryszard Czekała (Polska Izba Druku), Piotr Dobrołęcki (Polska Izba Książki), Maciej Hoffman (Izba Wydawców Prasy), Stefan Jakucewicz (Rzeczoznawca Polskiej Izby Druku), Andrzej Rowicki (Zrzeszenie Polskich Fleksografów) i Wacław Wasiak (Polska Izba Opakowań) na swoim kwietniowym posiedzeniu po zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na konkurs postanowiła przyznać w dziesięciu kategoriach produktowych.

Wydawcy wybierają drukarnię
Miesięcznik „Wydawca”, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Oddział Warszawski Sekcji Poligrafów SIMP organizują kolejną edycję Rankingu Drukarń Dziełowych – Wydawcy Wybierają Drukarnię i wyłonią Drukarnię Dziełową Roku 2008/2009. Celem tych działań jest ocena stanu i perspektyw krajowej branży poligraficznej, jej promocja wśród wydawców oraz wyłonienie czołówki polskich drukarń. Wręczenie dyplomów części pierwszej Rankigu – Wydawcy Wybierają Drukarnię, odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie (21–24 maja) i będzie towarzyszyć rozstrzygnięciu Konkursu PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku.
Patronat medialny nad Rankingiem sprawuje „Świat DRUKU” i portal www.drukarnie.com.pl

Konferencja poligraficzna w Giżycku
Szczecińska Agencja Edukacyjna organizuje XXVI letnią konferencję poligraficzną, która odbędzie się w Giżycku, w hotelu Europa nad jeziorem Kisajno, al.
Wojska Polskiego 37, w dniach 31 maja/1 czerwca – 3 czerwca 2009 r. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym konferencji.
Program obrad skierowany jest do kadry kierowniczej drukarń, zakładów poligraficznych oraz firm działających w branży poligraficznej. Tematyka wystąpień dotyczy problematyki standaryzacji druku oraz Color Managementu. Termin konferencji wybrano tak, iż jest to pierwsze znaczące spotkanie branży poligraficznej po targach Poligrafia w Poznaniu. Stwarza to możliwość omówienia prezentowanych w Poznaniu urządzeń i rozwiązań oraz zapoznania uczestników konferencji z tendencjami panującymi na rynku poligraficznym.
więcej | Maj
Sitma SM-15 w drukarni Prografix
Prezentowana na targach Poligrafia 2009 maszyna insertująco-kopertująca Sitma SM 15 została sprzedana do drukarni Prografix z Dębicy. Urządzenie jest przeznaczone do kopertowania wielostronicowych druków transakcyjnych i materiałów reklamowych, z możliwością automatycznego i selektywnego dokładania kart bankowych, płyt CD i gadżetów z prędkością do 15 tys. pakietów listowych na godzinę w pełnym zakresie formatów kopert od DL do C4 (w tym również formaty pośrednie). Zawartość koperty kompletowana jest automatycznie przy użyciu nowych autonomicznych serwopodajników rotacyjnych F11 usytuowanych ukośnie wzdłuż stołu transportującego, co umożliwia dokładanie produktów grzbietem wzdłuż lub w poprzek stołu.
Pojedyncza sekcja insertująca mieści do sześciu serwopodajników rotacyjnych Sitma F11. Liczba podajników jest dobierana indywidualnie do potrzeb produkcji. Mogą one pracować w trybie selektywnym tworząc indywidualne, personalizowane pakiety. Informacja o zawartości pakietu jest odczytywana z kodu kreskowego.
Na życzenie system może być wyposażony w specjalizowany automatyczny podajnik do umieszczania próbek, saszetek, kart plastikowych itp. oraz w głowicę adresującą inkjet. Precyzję transportu produktów zapewnia podwójny układ zabieraków.

Rozszerzone funkcje maszyn Kodak Versamark VL
W ostatnim czasie firma Kodak wprowadziła na rynek cztery nowe modele z rodziny czarno-białych systemów druku inkjetowego Kodak Versamark VL. Obecnie liczy ona sześć modeli, które – jak zapewnia producent – spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników działających na różnych rynkach. Oparte na technologii drop-on-demand maszyny z serii Versamark VL zostały wyposażone w szereg zaawansowanych funkcji, pozwalających na obsługę rozbudowanych aplikacji wykorzystujących personalizację np. druków transakcyjnych czy materiałów typu direct mailing.

System wielowymiarowego druku Kodaka
Rodzina cyfrowych, kolorowych, produkcyjnych urządzeń drukujących Kodak NexPress charakteryzuje się unikalnymi możliwościami, jakie użytkownicy mieli okazję już poznać i które można wykorzystać do uzyskiwania przykuwających uwagę, atrakcyjnych rezultatów druku. Jest to bardzo istotne na dzisiejszym, niezwykle konkurencyjnym rynku usług poligraficznych. Dzięki wysokiej, zbliżonej do offsetowej jakości druku oraz zastosowanego w maszynach modułu uszlachetniającego Kodak NexPress Intelligent Dimensional Coating Solution ze specjalną suchą farbą Kodak NexPress Dimensional Clear Dry Ink istnieje możliwość tworzenia wypukłych wydruków o wyraźnie wyczuwalnej w dotyku fakturze.
więcej | Maj
Ekspozycja targowa, zlokalizowana w trzech pawilonach – 3, 3A i 5 – na powierzchni ponad 8 tys. m2 zgromadziła ponad 320 firm z 18 krajów. Podczas tegorocznego kwietniowego spotkania poligraficzno-reklamowego zaprezentowano rekordową liczbę nowości rynkowych. Wśród blisko 180 produktów można było zobaczyć m.in.: urządzenia do druku cyfrowego, offsetowego, wielofunkcyjne maszyny służące do cięcia, bigowania, laminowania i perforacji, plotery frezujące, laminatory, a także energooszczędne neony i świetlówki. Na Poligrafii pojawiła się zdecydowana większość renomowanych firm (blisko 300), oferujących cały wachlarz produktów i usług, który obejmuje maszyny i urządzenia, materiały i akcesoria oraz usługi poligraficzne. Najbogatszą ofertę zaprezentowali wystawcy z zakresu druku i obróbki po druku. Efekt synergii dawało zorganizowanie w tym samym czasie Międzynarodowych Targów Maszyn, Materiałów i Usług Poligraficznych Poligrafia oraz Międzynarodowych Targów Artykułów i Usług Reklamowych Euro-Reklama OUTDOOR EXPO i GIFT EXPO. Przez cztery dni ekspozycję targów poligraficzno-reklamowych odwiedziło 14 tysięcy zwiedzających.
więcej | Maj
Pierwszego dnia targów Poligrafia 2009 Managing Director firmy Kodak Polska Swapan Chaudhuri zorganizował specjalne spotkanie dla prasy branżowej, podczas którego podzielił się z dziennikarzami swoimi przemyśleniami dotyczącymi między innymi uczestnictwa Kodaka w tegorocznej imprezie w Poznaniu.
Swapan Chaudhuri uważa, że „uczestnictwo w lokalnych imprezach branżowych, szczególnie takich jak targi Poligrafia, sprzyja przede wszystkim budowaniu pozytywnych relacji firma – klient, zatem każda firma, która chce zachować swoją pozycję na rynku powinna mieć chociażby stoisko informacyjne. Nawet w trudnych czasach musimy inwestować w rozwój naszych relacji z klientami, przekonując ich również do inwestowania w nowe technologie. Dlatego też decyzję o udziale w targach firma Kodak Polska podjęła w zeszłym roku i podtrzymała ją do końca. Kodak jest stabilnym partnerem dla swoich klientów”. Zdaniem Swapana Chaudhuri kolejna edycja targów, która odbędzie się w 2011 roku, pokaże, dlaczego wystawiennictwo w 2009 roku było tak potrzebne.
więcej | Maj
Podczas targów Poligrafia 2009 dwukrotnie odbyło się seminarium współorganizowane przez firmy Grafmaj AM, Brancher i Prisco – „Prezentacja farb offsetowych do druku zabezpieczeń oraz efektów specjalnych serii Smart’up” – podczas którego organizatorzy zaprezentowali alternatywne rozwiązania w zakresie farb Brancher oraz druku bezalkoholowego Prisco.
„Świat DRUKU” był patronem medialnym konferencji.
więcej | Maj
Podczas kwietniowych targów Poligrafia BOBST zaprezentował innowacyjne rozwiązania do produkcji opakowań.
więcej | Maj
Jak dotąd znane są następujące metody wykonywania form fleksodrukowych[1]:
• przez matrycowanie form wypukłodrukowych i wytworzenie formy gumowej. Metoda ta jest obecnie stosowana do wykonywania grubych form fleksodrukowych bez drobnych elementów drukowych.
• z płyt z warstwą fotoutwardzalną (fotopolimerową), które są naświetlane promieniowaniem nadfioletowym UVA poprzez negatywy. Następnie elementy nienaświetlone są wymywane, po czym płyty są dodatkowo naświetlane promieniowaniem UVA, a następnie UVC. Metoda ta jest obecnie szeroko stosowana do wykonywania form fleksodrukowych o różnych grubościach.
• metoda laserowo-fotochemiczna (od komputera do formy fleksodrukowej) z płyt z warstwą foto-utwardzalną pokrytych czarną warstwą, która jest rozkładana w określonych miejscach za pomocą lasera podczerwonego. Pozostałe elementy czarnej warstwy tworzą na powierzchni płyty czarną maskę zastępującą negatyw. Odsłonięte miejsca maski są naświetlane promieniowaniem UVA. Elementy nienaświetlone wraz z czarną maską są wymywane, po czym płyty są doświetlane najpierw promieniowaniem UVA, a następnie UVC. Metoda ta obecnie jest najdokład niejszą metodą wykonywania bardzo dobrych form do drukowania wielobarwnego, z wysoką rozdzielczością rysunku drukującego.
• metoda natryskowo-fotochemiczna (od komputera do formy fleksodrukowej), przy której na płytę z warstwą fotoutwardzalną jest natryskiwany strumień farby (sterowany komputerem) wytwarzający czarny rysunek, który jest maską przy dalszym naświetlaniu, wymywaniu i doświetlaniu promieniowaniem UVA i UVC, tak jak przy poprzedniej metodzie. Ta metoda obecnie charakteryzuje się mniejszą zdolnością rozdzielczą w porównaniu do metody laserowo-fotochemicznej.
• metoda od komputera do formy fleksodrukowej jako bezpośrednie laserowe grawerowanie płyt z wytworzeniem wypukłych elementów drukowych o stosunkowo dużej wysokości. Metoda ta jest coraz częściej stosowana, ale wymaga stosunkowo silnych laserów i kosztownych urządzeń grawerujących.
Ostatnio została opracowana nowa metoda, z wykorzystaniem płyt laseroutwardzalnych (direct writting system) – oferuje ją firma MacDermid[2].
więcej | Maj
W ostatnim czasie w firmie Duni Poland sp. z o.o. firma Print Systems zainstalowała urządzenie Iriflex włoskiej firmy Camis, przeznaczone do montażu form fleksograficznych.
Print Systems działa na rynku poligraficznym od 2001 roku. Od początku swojej działalności firma koncentrowała się na propagowaniu technologii obróbki płyt fleksograficznych za pomocą wody. Dzisiaj firma może poszczycić się ponad 50 instalacjami technologii flekso-woda oraz tym, że stała się jednym z czołowych dystrybutorów firmy Toyobo w Europie.
więcej | Maj
Dnia 4 maja 2009 roku minęło równo 10 lat od chwili, kiedy Wojciech Barabasz z firmy Barmey podpisał w Hapert w Holandii umowę dotyczącą prowadzenia w Polsce przedstawicielstwa znanej holenderskiej firmy Apex Europe. Holendrzy postawili przed polskim przedstawicielstwem zadanie wprowadzenia na rynek komplementarnej oferty zawierającej aniloksy, środki chemiczne do ich pielęgnacji, system diagnostyczny Ravol oraz systemy czyszczenia BioJet. Z drugiej strony Apex udzielił niezbędnego wsparcia. W tym miejscu szczególne podziękowania dla Pana Georga Seldersa, który osobiście pomógł w transferze wiedzy i filozofii firmy do Polski.
więcej | Maj
Ze względu na to, że jednym z tematów przewodnich tego wydania jest druk fleksograficzny i produkcja opakowań oraz etykiet, zadaliśmy przedstawicielom firm dostarczających na nasz rynek maszyny wąskowstęgowe (drukujące różnymi technikami) dwa pytania dotyczące aktualnych tendencji na rynku etykiet samoprzylepnych.
1. Jakie tendencje w produkcji etykiet samoprzylepnych dominują obecnie na rynku i co za tym idzie, jakie konfiguracje maszyn wąsko-
wstęgowych cieszą się największym zainteresowaniem klientów?
2. Czy druk hybrydowy, tzn. łączenie np. techniki fleksograficznej, offsetowej, sitodrukowej i druku cyfrowego to przyszłość druku etykiet samoprzylepnych?
Poniżej zamieszczamy odpowiedzi specjalistów.
więcej | Maj
W dniu 11 marca 2009 Zrzeszenie Polskich Fleksografów zorganizowało kolejną, piątą już edycję seminarium „Wąska wstęga”, na którą złożyły się konferencja i towarzysząca jej miniwystawa producentów przedstawianych rozwiązań. Sprawdzona formuła seminarium, łącząca wykłady z częścią wystawienniczą, przyciągnęła wielu przedstawicieli przygotowalni fleksograficznych, drukarń wąskowstęgowych, drukarń fleksograficznych, dostawców dla drukarń flekso, osoby związane z branżą przetwórstwa oraz reprezentantów wydawnictw branżowych.
więcej | Maj
Ze specjalnego raportu opublikowanego przez IDTechEx wynika, że od 2007 roku obserwujemy stały wzrost udziału RFID w światowych rynkach. W ubiegłym roku niemal 50% inwestycji związanych było z Azją, 30% z Ameryką Płn., zaś 20% z Europą. Rynek chiński zdominowany został przez producentów zaawansowanych technologicznie kart płatniczych, popularność w Europie zyskało chipowe znakowanie książek znajdujących się w zasobach bibliotecznych, natomiast w USA elektroniczne dowody tożsamości, paszporty, karty wstępu różnego typu itp.
więcej | Maj
W dziale Man Topics News zamieszczamy informacje związane z tematami przewodnimi danego wydania.
więcej | Maj
Do uszlachetniania hybrydowego nadają się przede wszystkim powlekane papiery z połyskiem oraz kartony, ponieważ zwiększają one wpływ lakierów UV na połysk. Z jednej strony skład masy powlekającej, z drugiej – wygładzanie w kalandrze nadają podłożu drukowemu pewne chemiczno-fizyczne oraz mechaniczne właściwości, które wpływają na jego zdatność do utwardzania promieniowaniem UV w połączeniu z farbami hybrydowymi i lakierami UV, jak również oddziałują na rowkowanie oraz falcowanie na dalszym etapie obróbki. Z punktu widzenia grupy Schneidersöhne (znany niemiecki dystrybutor papierów graficznych – przyp. red.) podłożu drukowemu stawia się opisane poniżej wymagania.
więcej | Maj
Mimo że poligrafia polska na razie nie została jeszcze specjalnie dotknięta kryzysem (czy jak kto woli – spowolnieniem), to jednak w rok po entuzjastycznych premierach targowych drupy 2008 pojawiły się pierwsze niepokojące symptomy. Najważniejszym z nich jest niewątpliwie drastyczne osłabienie złotego, które nie przyniosło oczekiwanych korzyści eksporterom, za to znacznie pogorszyło warunki zakupów większości maszyn i urządzeń. Pośrednio też wpłynęło to na opóźnienia w korzystaniu z funduszy europejskich, jako że biznesplany sporządzane dla kursu euro 3,60 PLN można dziś spokojnie wyrzucić do kosza.
Drugim niekorzystnym zjawiskiem jest pogorszenie się koniunktury w innych krajach, utrudniające oferowanie usług poligraficznych na rynkach zagranicznych (mimo korzystnych cen naszych usług). Jeśli dołączymy do tego znaczne usztywnienie postawy banków i innych instytucji finansowych, do niedawna namawiających niemal każdego do korzystania z ich produktów (opcje walutowe!), można tylko się dziwić, że nie doszło jeszcze w Polsce do widowiskowych bankructw firm poligraficznych.
więcej | Maj
Poniższy materiał przygotowaliśmy z myślą o zagranicznych Czytelnikach. Naszym celem było przedstawienie kilku polskich producentów urządzeń poligraficznych, tak by pokazać, że mamy się czym pochwalić jeśli chodzi o rodzimą myśl inżynierską i produkcję w tym zakresie, i że polskie maszyny są znane także poza granicami naszego kraju. Jednak tekst wydał nam się na tyle ciekawy, że publikujemy go również po polsku.
Oczywiście firm produkujących różnego typu maszyny dla naszej branży jest znacznie więcej – jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsca (i czasu) byliśmy w stanie opisać pięć z nich. Mamy nadzieję, że inni polscy przedsiębiorcy wytwarzający urządzenia poligraficzne nie poczują się urażeni czy pominięci: chętnie napiszemy także i o ich osiągnięciach w kolejnych wydaniach naszego miesięcznika.
więcej | Maj
Dnia 28 kwietnia br. w warszawskim Zespole Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość przekazania do celów dydaktycznych kompletnego systemu CtP firmy Agfa Graphics, pozwalającego na naświetlanie najnowszej generacji bezodczynnikowych form drukowych :Azura TS. Zainstalowany w szkole przez polski oddział Agfa Graphics system składa się z półformatowej naświetlarki termicznej Agfa :Acento E, urządzenia czyszczącego Agfa C85 oraz sterującego całością systemu produkcyjnego Agfa :Apogee Prepress w najnowszej wersji.
więcej | Maj
Z definicji web-to-print jest to sposób tworzenia i wydawania publikacji za pośrednictwem internetu. Proces ten pozwala na drukowanie, ewentualne tworzenie grafik, edytowanie i zatwierdzanie online bezpośrednio z domowego komputera klienta. Wśród wielu zalet najważniejszą jest zaoszczędzenie czasu klientów i działu handlowego w drukarni. Sposób działania opiera się na stronie internetowej, na której umieszczony jest kalkulator oraz zestaw szablonów z gotowymi projektami. W ramach tego systemu klienci mogą wybrać wstępnie zaprojektowane szablony, w których mogą zmienić krój czcionki oraz układ tekstu, wstawiać swoje zdjęcia i od razu je zatwierdzać. Chociaż większość aplikacji web-to-print umożliwia klientom dostosowanie wstępnie zaprojektowanych szablonów, to często również możliwe jest dla klientów przesłanie własnych unikalnych treści przygotowanych do produkcji.
więcej | Maj
Firma Canon, globalny dostawca technologii do przetwarzania obrazu cyfrowego oraz rozwiązań informatycznych i automatyzacji prac biurowych, zaprosiła swoich partnerów, klientów oraz przedstawicieli mediów – ogółem ponad trzy tysiące gości z 17 krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Austrii – na imprezę Canon Business Forum, zorganizowaną w dniach 1 i 2 kwietnia br. w pałacu Hofburg w Wiedniu.
Konferencja Canon Business Forum objęła siedem stref wystawowych odpowiadających rozwiązaniom poszczególnych działów firmy Canon. W jej ramach zaprezentowane zostało pełne portfolio produktów: rozwiązania dla skutecznej i oszczędnej komunikacji biurowej, aplikacje druku cyfrowego oraz flagowe produkty z gamy Consumer Imaging – od tworzonych na zamówienie rozwiązań biznesowych po rozwiązania konsumenckie. Celem organizatorów było przedstawienie kompetencji firmy Canon i jej partnerów w zakresie efektywności proponowanych rozwiązań: osiągania wysokiej jakości przy minimalizacji kosztów oraz dostarczanie fachowej analizy służącej dostosowywaniu rozwiązań do konkretnych potrzeb przedsiębiorstw, czego wymaga szczególnie obecna trudna sytuacja gospodarcza.
więcej | Maj
Jak już pisaliśmy w poprzednim numerze, szósta konferencja Pan-European High Security Printing odbyła się w dniach 1–2 kwietnia 2009 w Warszawie. Imprezę zorganizowała Cross Group we współpracy z firmą BSC International, natomiast wśród sponsorów znaleźli się: HID Global, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA, Amera International, Digital Identification Solutions and Gemalto. Colin Cross, Annie Cross, Neville Barnes, Pete Cole oraz Alex Tarararkha czuwali nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych prezentacji i opiekowali się przybyłymi z całego świata gośćmi.
Podczas pierwszych dwóch dni w siedmiu blokach odbyło się 26 prelekcji, 24 firmy skorzystały również z możliwości zaprezentowania swoich produktów na stoiskach w specjalnie przygotowanej sali.
więcej | Maj

  | < 1 >  2  Następny >>


Nowa strona
Szanowni Internauci, zapraszamy na nową stronę Świata DRUKU : http://www.swiatdruku.eu/<br />
Zachęcamy także do subskrybowania naszego nowego newslettera:<br />
http://www.swiatdruku.eu/newsletter/register_subscription/1 Nowa odsłona naszej strony - zapraszamy: http://www.swiatdruku.eu/
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o