|
"Świat Druku" - miesięcznik
Archiwum
Rok 2006
Styczeń
Aplikacja odporna na trudne warunki zewnętrzne - jak to zrobić?
|
Szczególnie trudne warunki
Dla producentów reklamy zewnętrznej szczególnie trudnym okresem są miesiące jesienno-zimowe. Przy przygotowaniu reklam w tym czasie muszą dodatkowo brać pod uwagę szczególnie silne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Między innymi powinni zwrócić uwagę na:
• intensywniejsze opady deszczu lub śniegu
• silniejszy wiatr
• mróz
• gwałtowane zmiany temperatury
• narażenie na zniszczenia mechaniczne
• wilgoć
• zabrudzenia.
Ze względu na opisane powyżej warunki przed przygotowaniem aplikacji do zewnętrznej ekspozycji należy dokładnie przemyśleć sposób jej wykonania oraz zabezpieczenia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż dana praca spełni oczekiwania klienta i nie narazi nas na niepotrzebne reklamacje.
|
Technologia produkcji
Przede wszystkim wybieramy technologię produkcji. W okresie zimowym zalecamy stosowanie wydruków solwentowych lub ekosolwentowych. Szczególnie musimy zwrócić uwagę na wysoką jakość atramentu.
Wybór materiału
Nie możemy zapomnieć o odpowiednim materiale, na którym będzie wykonywana grafika. W tym przypadku nie możemy pozwolić sobie na tanie, ekonomiczne media typu laminowane, gdyż nie zapewnią one dostatecznej wytrzymałości na żadne z wyżej wymienionych czynników atmosferycznych, chyba że ma to być krótko eksponowany (2–3 dni) baner informacyjny.
Proponujemy zastosowanie materiałów powlekanych np. marki Blumedia lub Hexis. Wprawdzie są to materiały droższe i ich produkcja jest bardziej skomplikowana (polega na łączeniu siatki nośnej z materiałem w postaci płynnej, który w dalszym procesie produkcji zastyga tworząc jedną nierozerwalną całość), ale dzięki temu materiał wytrzymuje duże naprężenia i jest odporny również na warunki atmosferyczne. Materiały te wykorzystuje się głównie do produkcji banerów zewnętrznych.
Natomiast do aplikacji typu oklejanie samochodów zalecamy wysokiej jakości folie samoprzylepne wylewane z dobrym klejem repozycjonowalnym. Folie takie przy odpowiednim nakładaniu znakomicie poddają się przetłoczeniom, nie pękają i nie odchodzą od powierzchni.
Przygotowanie takiej aplikacji w okresie zimowym wymaga odpowiednich zabiegów. Musimy pamiętać, aby samochód przed oklejaniem pozostawić w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej (15–20oC) na ok. 24 godziny i dopiero po tym czasie wykonać aplikację. Aby klej dobrze się utrwalił, samochód pozostawiamy na dobę w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej (a nie na mrozie).
Zabezpieczanie wydruku
Kolejnym bardzo ważnym etapem w produkcji reklamy jest jej odpowiednie zabezpieczenie. W tym przypadku zalecamy laminowanie płynne lub laminowanie wysokojakościowymi laminatami. Laminowanie płynne staje się coraz bardziej popularnym i poszukiwanym sposobem zabezpieczania.
Możemy zabezpieczać grafikę za pomocą specjalistycznych urządzeń albo ręcznie, gdy nasza produkcja nie jest zbyt duża. Producentem maszyn zabezpieczających są m.in. firmy Seal Graphics i Clearstar. Wielkoformatowe laminatory mogą być stosowane do produkcji wszystkich szerokoformatowych wydruków solwentowych, jak: billbordy, folie winylowe, plandeki oraz banery. Laminatory płynne współpracują z większością ploterów solwentowych: Roland, NUR, Scitex, Signtech, Vutek i innymi przeznaczonymi do drukowania na materiałach niepowlekanych.
Do laminowania płynnego reklam outdoorowych musimy stosować najwyższej jakości laminaty płynne. Przy doborze laminatu do zabezpieczanego materiału należy przede wszystkim sprawdzić producenta, skład chemiczny oraz kraj pochodzenia takiego laminatu. Producent jest zobowiązany dostarczyć pełną dokumentację dotyczącą produkowanych laminatów. Nie możemy zapominać, że mamy do czynienia ze środkami chemicznymi i zawarte w nich składniki mogą powodować różne reakcje chemiczne.
Użyj dobrych laminatów
Jednym z polecanych producentów laminatów jest firma Clearstar, mająca swoją siedzibę i zakład produkcyjny w Stanach Zjednoczonych. Produkty tej marki mają dokładnie podane przeznaczenie i skład chemiczny. Przed zakupem mamy możliwość otrzymania karty produktu i zaznajomienia się ze sposobem jego aplikacji. Przeważnie tego typu laminaty są jednoskładnikowe, sporządzone na bazie wody lub solwentu. Zapewniają maksymalną ochronę wydruków solwentowych, grafiki samochodowej, billboardów czy banerów. Laminat płynny daje trwałą powłokę, która uwydatnia walory grafiki na rożnych podłożach oraz chroni go przed czynnikami fizycznymi (promienie UV, opady, chemikalia) i mechanicznymi (zarysowania, szarpanie, wiatr). Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku długookresowej grafiki samochodowej, plandek, grafiki na środkach transportu miejskiego czy banerów winylowych.
Laminaty płynne można aplikować również przy użyciu różnego rodzaju pistoletów, wałeczków czy natrysku, które również dostarczane są przez producenta laminatów.
Ubezpieczanie przez laminowanie
Laminowanie przy użyciu laminatora płynnego niesie ze sobą wiele korzyści. Maszyny nakładają niemal idealnie gładką i równomiernie rozłożoną warstwę laminatu, przez co powierzchnia jest równa i w całości zabezpieczona. Przy użyciu wybranych maszyn możliwe jest powlekanie materiałów mających nawet do 3,3 m szerokości.
Warto pomyśleć, iż zalaminowanie grafiki – szczególnie o tej porze roku – to swojego rodzaju „ubezpieczenie”. Przykładem może być historia jednej z firm produkcyjno-reklamowych, która wygrała bardzo intratny, zorganizowany przez władze miejskie przetarg na wykonanie grafiki na autobusach i tramwajach. Użyto materiałów znanej i cenionej firmy, które miały gwarancje trzyletniej odporności w warunkach zewnętrznych. Gdy jednak wydruki po 18 miesiącach użytkowania straciły całkowicie kolory, zleceniodawca zażądał ich wymiany. Dostawca był zmuszony uznać reklamację i wymienić materiał, jednak to firma reklamowa musiała na własny koszt powtórzyć drukowanie, usunąć poprzednią grafikę i zainstalować nową.
A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie: ile firm poradziłoby sobie finansowo z taką sytuacją? Warunki atmosferyczne i zniszczenia mechaniczne mogą być bezwzględne dla grafiki outdoorowej. Jeżeli zależy nam na zleceniu i zaufaniu klienta, a więc jeśli koszt „wpadki” byłby zbyt wysoki, lepiej zafundować sobie właśnie ubezpieczenie w postaci zalaminowania grafiki.
Monika Hagno
Agnieszka Wojtera
Jet Media sp. z o.o.
|
|
|
|