|
"Świat Druku" - miesięcznik
Archiwum
Rok 2006
Czerwiec
Nowe możliwości uszlachetniania. Efekt matu i połysku w offsecie arkuszowym
|
Do końcowego uszlachetniania druków, folderów, opakowań i okładek najczęściej używa się w offsecie arkuszowym różnego rodzaju lakierów. W zależności od konkretnych potrzeb stanowią one często tylko zabezpieczenie powierzchni podłoża przed zniszczeniem w trakcie magazynowania, przechowywania i transportu.
W ostatnich czasach wyścig marketingowy spowodował jednak, że zadrukowane i uszlachetnione powierzchnie przejęły rolę komunikatora i bodźca wyzwalającego chęć nabycia produktu. Często to właśnie one, a nie sam produkt, przyciągają uwagę nabywcy, wzbudzają jego zainteresowanie i chęć posiadania. Nawet bardzo dobry produkt bez odpowiedniej i atrakcyjnej „oprawy” nie ma szansy dobrze się sprzedać.
Dlatego też drukarnie poszukują coraz to ciekawszych możliwości uszlachetniania druków, najlepiej na miejscu, w drukarni, bez potrzeby ponoszenia kosztów dodatkowych inwestycji.
|
Aby drukarze mieli duże możliwości w zakresie uszlachetniania, do ich dyspozycji pozostaje szeroka gama lakierów, zarówno błyszczących, matowych, o połysku jedwabistym, złotych, perłowych, jak i lakierów o bardzo specyficznych właściwościach. W zależności od rodzaju aplikacji są to: lakiery drukowe olejowe (podobne w budowie do konwencjonalnych farb offsetowych, nadawane z zespołu farbowego), lakiery dyspersyjne na bazie wody (można je nanosić z zespołu farbowego maszyny zespołu wodnego, jak również z wieży lakierującej) i lakiery utrwalane promieniami ultrafioletowymi (najczęściej aplikowane w osobnych urządzeniach lakierujących lub maszynach hybrydowych, które są rzadko stosowane).
Atrakcyjność efektu lakierowania, a także jego funkcja zależą najczęściej od naniesionej na arkusz ilości lakieru, co ściśle wiąże się z kolei ze sposobem jego aplikacji. Przenoszenie lakierów olejowych porównywalne jest z farbami offsetowymi i wynosi maksymalnie ok. 2–2,5 g/m2. Lakiery dyspersyjne z zespołu farbowego nadaje się w ilości 2–4 g/m2, z zespołu wodnego: 2–10 g/m2, a z zespołu lakierującego w ilości 8–25 g/m2. Można zaobserwować następującą zależność: im większa ilość naniesionego lakieru, tym lepszy efekt końcowy.
Bardzo modne stało się ostatnio łączenie efektu połysku i matu. Do tej pory ze względu na ograniczenia technologiczne uzyskanie tego typu efektu wiązało się albo z dodatkowym przejściem przez maszynę, albo z pracochłonnym i drogim przygotowywaniem specjalnych form drukowych.
Koncern hubergroup wprowadził właśnie na rynek nowatorski system lakierów umożliwiających osiągnięcie efektu matowej i błyszczącej powierzchni jednocześnie, bez potrzeby dodatkowych nakładów. Jest to system lakierów TWIN, w skład którego wchodzi specjalny lakier olejowy Printlac i lakier dyspersyjny Acrylac. Szczegółowe informacje na ten temat – w kolejnym numerze „ŚD”.
Ewa Rajnsz
Michael Huber Polska sp. z o.o.
|
|
|
|