Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się

"Świat Druku" - miesięcznik Archiwum Rok 2007 Maj
Wywiad

Być kreatywnym w biznesie. Rozmowa z Pawłem Korczakiem, prezesem P.P.U. Comex sp. z o.o.


Firma P.P.U. Comex sp. z o.o. jest producentem etykiet samoprzylepnych w technologii zwojowej. Wykonuje etykiety samoprzylepne w technikach fleksografii, offsetu, sitodruku, z uszlachetnianiem typu złocenie, wytłaczanie, aplikacja hologramów. Comex wyspecjalizował się także w druku opakowań miękkich.
Firma oferuje również drukarki termotransferowe z oprogramowaniem i materiałami eksploatacyjnymi, jest dystrybutorem urządzeń etykietujących i znakujących, znajdujących zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Można zaopatrzyć się tutaj w różne typy etykieciarek i drukarek ink-jet, instalowanych bezpośrednio w linii produkcyjnej.
Swoim klientom Comex zapewnia kompleksową obsługę obejmującą między innymi: doradztwo, projektowanie graficzne, drukowanie wraz z uszlachetnianiem, produkcję druków z zabezpieczeniami, systemy automatycznej identyfikacji: kody kreskowe, drukarki kodów kreskowych, czytniki, systemy etykietujące; instalacje, szkolenia z zakresu obsługi sprzętu, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, pomoc techniczną.
W ostatnim czasie dużym powodzeniem na rynku cieszą się oferowane przez Comex MemoStick’i. MemoStick to etykieta, a właściwie karteczka z paskiem kleju, naklejana na gazetę lub czasopismo. Klej o specjalnej formule nie wchodzi w reakcje z podłożem i nie uszkadza druku. Po odklejeniu z gazety karteczka daje się naklejać ponownie na prawie wszystkie podłoża. W roku 2005 firma poligraficzna Gruppo Pasqui odniosła sukces wprowadzając MemoStick’i na rynek włoski. Ich aplikowanie na wielką skalę rozpoczęły dzienniki i magazyny wydawane we Włoszech. Po tym sukcesie wprowadzono aplikację MemoStick'ów na innych europejskich rynkach: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Beneluksu i Skandynawii. Pod koniec roku 2005 MemoStick'i wyruszyły na podbój Australii, Azji i USA.
Kampanie reklamowe prowadzone za pomocą techniki MemoStick’a są bardzo efektywne – istnieje możliwość kampanii inter-aktywnej (numerowanie sekwencyjne, zdrapka), prezentacji na stronie tytułowej, zapewnia się przedłużony kontakt z czytelnikiem – klientem i możliwość „sprowadzenia” klienta we wskazane miejsce (szczególnie skuteczne przy promowaniu nowych miejsc: sklepów, restauracji, kin, punktów usługowych). W ubiegłym roku w samej Europie zainstalowano 25 urządzeń do aplikowania MemoStick’ów. Tylko w styczniu 2006 r. zaaplikowano ich ponad 45 mln.

„Świat DRUKU”: Jakie były początki firmy Comex i jak przebiegał jej rozwój? Z których osiągnięć jest Pan najbardziej dumny?
Paweł Korczak: Firma Comex w tym roku obchodzi 20-lecie. A jeśli brać pod uwagę fundamenty tej firmy, które powstały w 1983 roku, to ma ona 24 lata. Ze względu na ustawodawstwo, jakie obowiązywało w tamtych czasach, nie było możliwości posiadania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po długich staraniach i tłumaczeniach się w różnych urzędach udało mi się otworzyć agencję marketingową, która miała świadczyć usługi znanym firmom. W tamtych czasach prawdziwą furorę robiły długopisy z nadrukiem, kalendarzyki samoprzylepne z logo firmy, nadruki na torbach foliowych itp. – i właśnie bazując na takich produktach rozwinąłem działalność. Polegało to na tym, że podpisywałem umowę z klientem, znajdowałem podwykonawcę, któremu dostarczałem opracowane przez siebie projekty i zlecałem wykonanie zamówionych produktów. W pewnym momencie zaproponowała mi współpracę znana wówczas agencja Artel z Telewizji Polskiej, co niewątpliwie pomogło mi rozwinąć działalność. Nawet zrealizowałem dwa filmy reklamowe na potrzeby polskiej motoryzacji, co było dużą przygodą. W 1987 roku, kiedy pojawiła się nowa ustawa o działalności gospodarczej, namówiłem trzech kolegów, żeby weszli do spółki. Zarejestrowałem jedną z pierwszych spó-łek prawa handlowego we Wrocławiu.
W latach osiemdziesiątych bardzo niewielu ludzi wiedziało, co to jest materiał samoprzylepny. Była to wielka nowość w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, petrochemicznym. Były także duże problemy z zakupem tego surowca. Pamiętam, jak jeździłem „fiacikiem” do Wupertalu, kupowałem 500 m2 papieru, wieczorem wracałem i z kolegami wykonywaliśmy drukowane sitodrukiem i ręcznie wykrawane etykiety. Czuję się trochę jak ojciec tej branży w Polsce, a z drugiej strony mam świadomość, że sporo czasu upłynęło i że obecnie jest już ponad 150 firm zajmujących się etykietami samoprzylepnymi. Sześć z nich prowadzą moi byli pracownicy, którzy po kilku latach zdecydowali się odejść i założyli własne firmy, które bardzo dobrze funkcjonują. Tak więc odczuwam pewną satysfakcję, że przyczyniłem się do rozwoju tej branży w naszym kraju.
W roku 1989 rozstałem się ze swoimi wspólnikami. Postanowiłem kupić jedną z pierwszych maszyn fleksograficznych, co było nawet w środowisku drukarskim uważane za nierozsądny pomysł. Nazywano to wtedy „drukiem kartoflanym”. Ze względu na duże ryzyko takiej inwestycji, moi wspólnicy odeszli. No i w 1991 roku przyjechała do Polski sześciokolorowa maszyna fleksograficzna. Mało kto wiedział, jak to działa. Były duże problemy ze zdobyciem form i farb do tej techniki. Poprosiłem o pomoc dwóch drukarzy, którzy mieli do czynienia z drukiem zwojowym. Po czterech godzinach oględzin maszyny stwierdzili, że jest dla nich za szybka, i powiedzieli, że muszę sobie radzić sam. Efekt jest taki, że w naszej 90-osobowej załodze właściwie nie ma żadnego drukarza. Pracują tu ludzie przyuczeni do zawodu, których sami kształcimy. Od początku staraliśmy się nie ograniczać tylko do tego, co standardowo może maszyna, ale próbować czegoś więcej – coś ponad to wykreować. Bo niezależnie od czasów, zawsze jest tak, że za rogiem można kupić teoretycznie to samo po niższej cenie. Firma Comex dużo inwestuje także w rozwój technologii druku. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań i staramy się proponować naszym klientom pozornie tę samą etykietę, ale tak naprawdę inną, bo wykonaną w nowocześniejszej technologii. Między innymi po to, żeby nasi konkurenci nie mogli tego zrobić – teoretycznie posiadając te same maszyny. Mamy obecnie ponad 450 klientów, przygotowujemy przeciętnie dla każdego z nich ok. 15 wzorów. Firma posiada certyfikaty ISO, zdobywa liczne nagrody w kraju i za granicą. To potwierdzenie pewnej jakości, dobrego prowadzenia biznesu.
Jeśli kiedyś powiedziałem, że chcę mieć firmę, która ma kreować jakość, to trzeba to robić konsekwentnie. Nie wolno się zatrzymać. Gdybym wtedy, w 1991 roku, mając jedną z pierwszych firm fleksograficznych, zachwycił się tym sukcesem, to szybko pozostałbym w tyle. Już w 1995 roku nie byłaby to jedyna firma z takim wyposażeniem. Dlatego kupiłem jedną z pierwszych w naszym kraju offsetowych maszyn zwojowych.
ŚD: Jaka jest obecnie struktura przedsiębiorstwa?
PK: Jest dział produkcji etykiet, dział systemów automatycznej identyfikacji dedykowany klientom wykorzystującym kody kreskowe. Sprzedajemy w nim różne urządzenia do kodowania, do skanowania, etykietowania itd. Kolejny dział to RFID, gdzie pracuje grupa ludzi zajmujących się projektowaniem, testami, sprzedażą odpowiedniego sprzętu, szkoleniem użytkowników. Wszystko pod jednym dachem. Myślę, że jest to też wygodne dla klienta.
ŚD: Jakie są oczekiwania klientów: czy zmieniają się one w ostatnim czasie, czy można zauważyć wzrost wymagań? W jakich branżach można odnotować największe zainteresowanie Państwa ofertą?
PK: W pierwszych dziesięciu latach było tak, że klienci brali wszystko – nasza oferta była inna niż to, co widzieli do tej pory. My stanowiliśmy pewnego rodzaju kontrolę jakości. W kolejnych latach pojawiło się bardzo dużo firm zagranicznych pracujących w innych systemach kontroli, wdrożonych w Polsce. Ludzie spoza branży kontrolowali produkcję. To była niesamowita walka. Przetrwaliśmy i w ostatnim okresie zaczęła rozwijać się prawdziwa współpraca z klientem. Klient przychodzi z jakąś wizją czy projektem zdając sobie sprawę z tego, że to, co widział u projektanta na monitorze, jest niemożliwe do uzyskania w drukarni. Że to proces bardzo złożony i muszą istnieć pewne tolerancje. Ale oczywiście wymagana jest bardzo wysoka jakość. Najbardziej wymagający, co zrozumiałe, jest sektor farmaceutyczny. Kontrola jakości jest tu zupełnie inna niż w przypadku produkcji np. etykiet na meble. Nie może być najmniejszego błędu w składzie leku.
ŚD: Jak w firmie Comex pojawiły się MemoStick’i? Jakie widzi Pan perspektywy dla tej formy reklamy?
PK: To jest trzyletni projekt. Trzy lata temu powstawała w Europie idea MemoStick’u. Inspiracja wyszła od producenta surowca. Narodził się pomysł produkowania papieru, który będzie można przyklejać. Poszukiwano możliwości przetestowania tego surowca, zrobienia pierwszych prób produkcyjnych.
Dzięki temu, że nasza firma jest obecna na wielu wystawach, konferencjach, mamy rozliczne kontakty, zaproponowano nam te testy.
Tak się zaczęła ta przygoda. Powstała grupa wdrażająca to rozwiązanie w danych rejonach. Należymy do niej – odpowiadamy za Polskę, Czechy i Słowację. Spotykamy się raz do roku i wymieniamy doświadczenia: co każdy z nas zrobił, jakie ma problemy.
ŚD: Na Taropaku 2006 Ski Pass – inteligentny bilet narciarski Państwa produkcji został uhonorowany Złotym Medalem MTP. To produkt wysoce innowacyjny.
PK: Ski Pass jest produktem końcowym. To inteligentna karta, która ma w środku umieszczony system RFID – antenę z chipem (tag). Karta taka ma szerokie zastosowanie. Adaptacja tego produktu jest nieograniczona. Można ją wykorzystać do wielu zastosowań identyfikacyjnych – wystarczy mieć pomysły. Systemy RFID cieszą się teraz tak olbrzymim zainteresowaniem, ponieważ są o wiele bezpieczniejsze niż kody kreskowe, zaś ze względu na specyfikę produkcji każdy taki układ elektroniczny posiada swój indywidualny numer, niedostępny dla nikogo. Zniszczenie fizyczne powoduje zniszczenie całego układu. W związku z tym zabezpieczenie produktu przed fałszowaniem jest niezwykle skuteczne. Poza tym w chipie znajduje się pamięć, którą można podzielić na różne sektory i każdy sektor będzie dostępny dla ściśle określonej grupy. Rozszyfrowanie tego jest bardzo trudne.
ŚD: Jak ocenia Pan perspektywy rozwoju technologii RFID w Polsce?
PK: My zajmujemy się tą technologią od trzech lat. Pierwsze półtora roku to było budowanie wiedzy i analiza rynku. Później zdecydowałem się na kupno specjalnej maszyny, która półtora roku temu była piątą taką w Europie. Bardzo skomplikowana maszyna, która teoretycznie nie ma nic wspólnego z produkcją etykiet. Zaczęliśmy próby wyprodukowania czegoś na tej maszynie. Wtedy pojawił się pomysł, że wchodzimy w RFID. Z jednej strony dochodzą informacje, że aplikacje RFID rozwijają się bardzo szybko. Z drugiej strony logistyka uważa to za rewelacyjne rozwiązanie – przyspiesza inwentaryzację, można dokonywać różnych dokładnych zapisów, które właściwie w kodzie kreskowym są niemożliwe. Zmotywowany i zachęcony takimi perspektywami kupiłem maszynę i okazało się, że nie ma odbiorców na produkty. Technologia jest za droga dla Polski. Możemy coś produkować, ale w małych ilościach.
Jako inwestor stwierdziłem, że należy podejść do tego tematu jeszcze inaczej. I nagle pojawiła się potrzeba zbudowania zespołu, który będzie integratorem systemu. Chodzi o grupę ludzi, która przyjeżdża do firmy, robi prezentację ogólną systemu RFID i jeśli klient wykaże zainteresowanie, oferuje mu projekt całego systemu – po analizie uwarunkowań w danej firmie, po wskazaniu, jakie są fizyczne możliwości systemu RFID w danym otoczeniu. Zaczęliśmy się pokazywać na konferencjach, targach, dużo robiliśmy, i „świat odbił piłeczkę”. Pojawiło się zainteresowanie naszą firmą – nie jako integratorem systemu, tylko jako wykonawcą określonego elementu.
Ta przygoda z RFID jest zupełnie innego rodzaju niż z całą poligrafią wcześniej. Od roku wraz z zespołem moich współpracowników zajmujemy się nanotechnologią. Zaangażowani są w ten projekt specjaliści z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, dwóch dużych kooperantów na Zachodzie, firmy polskie. Zawsze uważam, że należy robić więcej i rozwijać swoje możliwości, co musi wiązać się z ryzykiem. Ale to jest właśnie ta konsekwencja naszego motta: chcemy być naprawdę kreatywni.
ŚD: Jakie inne nowoczesne produkty Państwo oferują lub chcą oferować?
PK: We wrześniu zeszłego roku podjąłem decyzję o zakupie maszyny cyfrowej. Oczywiście druk cyfrowy jest znany od wielu lat, ale maszyn przemysłowych drukujących cyfrowo etykiety nie jest tak dużo. Są bardzo różne rozwiązania: przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że jest to nagła zmiana z trabanta na porche. Zakup tej maszyny jest podyktowany także o wiele głębszym zamysłem. Chodziło o połączenie technologii tradycyjnych, cyfrowej oraz RFID. Także w tym przypadku trzeba mieć pomysł. Samo kupienie maszyny nie stanowi problemu – to zaledwie 10% całego przedsięwzięcia i powodzenia w biznesie. Resztę stanowi odpowiednie know-how, obsługa klienta, kultura produkcji, surowce, umiejętność wykorzystania parametrów itd.
ŚD: Jak określiłby Pan strategię rozwoju firmy Comex?
PK: Innowacyjność, odpowiedzialność, rzetelność wobec klienta. Oczywiście nie ma ludzi nieomylnych i każdy czasem popełnia błędy, ale jeżeli doświadczenie z klientem jest wieloletnie, to można liczyć na to, że konsekwencje błędu nie będą tak bolesne…
ŚD: Czy poza firmą ma Pan jakieś hobby?
PK: Kiedyś byłem wyczynowym sportowcem. Grałem w siatkówkę i zdobywałem medale. Już oczywiście nie gram tak jak wtedy, ale na pewno pozostało we mnie zacięcie sportowca, chęć walki i wygrywania. Jeżdżę na nartach. Poza tym latam szybowcami, ale... sterowanymi radiowo, czyli modelami. To fascynujące zajęcie. Dużo adrenaliny. A w długie zimowe wieczory skupienie i budowa modeli, żeby na wiosnę wypuścić nową maszynę w powietrze. Czasami kończy się to po kilku sekundach, a pracuje się nad modelem pół roku, ale takie jest właśnie ryzyko. Jestem także zaangażowany w kulturę. Od kilku lat jestem mecenasem Teatru Współczesnego we Wrocławiu.
ŚD: Czy na koniec chciałby Pan podzielić się jakimiś przemyśleniami z czytelnikami „Świata DRUKU”?
PK: Warto w życiu gospodarczym zwrócić uwagę na lojalność i odpowiedzialność. Biznes pojmowany wyłącznie jako chęć pozyskania pieniędzy jest krótkotrwały i niszczy otoczenie, a ludzie bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy. Jeżeli zabieramy się za jakąkolwiek działalność gospodarczą, to róbmy to z wielką lojalnością i odpowiedzialnością. I nie wolno zapominać o tym ważnym elemencie, którym jest kreatywność.
ŚD: Dziękujemy za interesującą rozmowę i życzymy nieustającej kreatywności!

Rozmawiała Jolanta Ziemniak-Ronke
Opr. AS, JW


“To be creative in business” – interview with Paweł Korczak, president of Comex
Comex (P.P.U. Comex sp. z o.o.) is a producer of self-adhesive labels in web technology, as well as RFID labels. It produces labels with such techniques as flexography, offset, screen printing and finishing with embossing, hot stamping, hologram application. Comex also specialises in flexible packaging printing. The company offers thermotransfer printers with software and materials. It distributes labelling and signing appliances, used in various fields of industry. One of the most innovative pro-ducts of Comex is MemoStick. It is a label, virtually a chip with a stripe of adhesive, stuck onto a newspaper or a magazine – amazing medium of advertising.

Nowa strona
Szanowni Internauci, zapraszamy na nową stronę Świata DRUKU : http://www.swiatdruku.eu/<br />
Zachęcamy także do subskrybowania naszego nowego newslettera:<br />
http://www.swiatdruku.eu/newsletter/register_subscription/1 Nowa odsłona naszej strony - zapraszamy: http://www.swiatdruku.eu/
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o