Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się
Poligrafia 2003

"Świat Druku" - miesięcznik Archiwum Rok 2008 Luty
Aktualności

Aktualności numeru lutowego 2008 (cd)


Ploter Durst w Pile
Drukarnia Colours Factory z Piły rozpoczęła rok od kilku poważnych inwestycji. Jej park maszynowy powiększył się o kolejną pełnoformatową maszynę do druku offsetowego – pięciokolorowego Heidelberga z lakierowaniem dyspersyjnym i o najwyższej klasy ploter UV – Durst RHO 600 Presto (którego dostawcą jest firma Atrium Centrum Ploterowe). Oba urządzenia staną w nowoczesnej hali produkcyjnej (ponad 3000 m2), której budowa została zakończona w styczniu.
Durst RHO 600 to wysokiej klasy wielkoformatowa drukarka UV o szerokości pola zadruku 205 cm. Urządzenie to charakteryzuje się wysoką wydajnością i jednoczesną znakomitą jakością druku dzięki opatentowanej technologii Quadro Array. Zakupiona wersja Presto (drugi taki model w Polsce) osiąga prędkość drukowania do 80 m2/godz. Dystrybutor zapewnia, że w porównaniu do urządzeń innych marek, tym bardziej do urządzeń o budowie tablicowej, Durst charakteryzuje się najwyższymi parametrami druku, solidnością wykonania, renomą w branży i wśród użytkowników oraz niezawodnością.


Kolejna drukarka DGI SaturnJET
Nowo powstała w Odporyszowie (powiat tarnowski) drukarnia cyfrowa została kolejnym nabywcą drukarki DGI SaturnJET 1806 prezentowanej podczas styczniowych targów Outdoor Media Expo w Warszawie. Urządzenie dostarczyła i zainstalowała katowicka spółka Signtech C.E.
Dzięki zastosowaniu głowic Konica drukarka SaturnJET zapewnia fotograficzną jakość drukowania (720×1440 dpi) i dużą jego stabilność. Sześciokolorowy system druku umożliwia uzyskanie znakomitej kolorystyki wydruków. Zastosowany w drukarce tusz typu light solvent zapewnia odpowiednią trwałość wydrukom. Od innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku odróżnia tę drukarkę system zaopatrzenia w tusz. Stosowane w urządzeniach konkurencyjnych kartridże to z pewnością sposób na zapewnienie wydrukom wysokiej jakości, niestety okazują się one bezwzględnie drogie w codziennej eksploatacji. SaturnJET zasilany jest oryginalnym, zdecydowanie tańszym tuszem bezpośrednio z butelki (1 litr), dzięki czemu koszt zadruku jest wyraźnie niższy niż w przypadku urządzeń konkurencyjnych.


Kolejny Spühl w drukarni wielkoformatowej
W pierwszych tygodniach lutego w podwarszawskiej firmie BS Extreme odbyła się instalacja wielkoformatowej drukarki cyfrowej Virtu RS 25, szwajcarskiej firmy Spühl AG. To już trzecia maszyna tego producenta, pracująca w Polsce, a jej sprzedaż zrealizowała firma Scorpio z Łodzi.
Drukarka Virtu RS 25 to pracujące w technologii druku UV urządzenie hybrydowe, mogące drukować zarówno na płaskich podłożach, jak i na materiałach z roli. Szerokość druku wynosi do 250 cm, a grubość zadrukowywanych podłoży – do 95 mm. Drukarka może wykonywać nadruki w sześciu kolorach, w tym w kolorze białym, o rozdzielczości do 1200 dpi.
Wzmocniona konstrukcja maszyny pozwala na użycie dużych i ciężkich materiałów jako zadrukowywanych podłoży. Drukarka Virtu może zadrukowywać materiały z roli, których waga dochodzi do 500 kg, natomiast udźwig stołu ładującego płaskie podłoża wynosi do 50 kg/m2. Zadruk płaskich podłoży ułatwia stół próżniowy z regulowanymi komorami. Nieprzerwany zadruk nawet bardzo dużych powierzchni umożliwiają 6-litrowe pojemniki z farbą dla wszystkich kolorów, posiadające czujniki poziomu farby i opcję napełniania ich bez konieczności przerywania pracy urządzenia.
Więcej o firmie BS Extreme – na stronie 42.

Maszyny hybrydowe HP w ofercie Digiprintu
Firma Digiprint rozszerzyła ofertę drukarek marki HP kierowanych na rynek druku wielkoformatowego. Do portfolio zostały włączone maszyny: Designjet serii H35100/H35500 i H45100/H45500 oraz nowy model HP Scitex FB910. Nowe maszyny HP to seria maszyn hybrydowych przeznaczonych do druku z roli na rolę, jak i na materiałach płaskich.
Seria HP Designjet oferuje szerokość zadruku do 1361 mm. Zastosowanie 4 lub 6 głowic (w zależności od liczby kolorów: H35100 – 4 kolory CMYK, H35500 – 6 kolorów CMYKLcLm) pozwala na drukowanie zmienną kroplą, a osiągalna rozdzielczość druku wynosi do 1200×600 dpi (widzialna to aż 1800 dpi). Prędkość drukowania wynosi do 18 m2/godz. (H35000) lub do 36 m2/godz. (H45000), przy niskim koszcie druku. Ponadto urządzenia mają wbudowany spektrofotometr, automatyczną detekcję grubości medium, stół podciśnieniowy – strefowy i 1-litrowe zbiorniki z atramentem na każdy kolor.
Nowy Scitex FB910 to wielkoformatowa maszyna produkcyjna drukująca do szerokości 2500 mm. Maszyna ma 4-kolorowy tryb druku (CMYK), z rozdzielczością do 600×600 dpi. Maksymalna prędkość druku to 75 m2/godz. Urządzenie wyposażono w wiele innowacyjnych funkcji. HP Scitex ma możliwość drukowania zarówno na materiałach płaskich o grubości do 70 mm, jak i z roli na rolę.
Obydwa modele są doskonałym uzupełnieniem solwentowego portfolio HP i jednocześnie maszynami hybrydowymi, dzięki którym klient posiadający jedną maszynę ma możliwość druku na mediach płaskich i z roli.
Maszyny dostępne są w sprzedaży od lutego br. i po raz pierwszy w Polsce będzie można je zobaczyć na targach Euro-Reklama w Poznaniu.


Folie RitRAMA w Jet Media
Firma Jet Media wzbogaciła swoją ofertę o wysokiej jakości folie samoprzylepne do druku solwentowego marki RitRAMA. Te włoskie folie, znane i cenione na rynkach Europy Zachodniej, plasują się na poziomie cenowym i jakościowym produktów konkurencyjnych, dostępnych u polskich dystrybutorów materiałów samoprzylepnych.
Oferta Jet Media obejmuje materiały ekonomiczne w wersjach błyszczącej, matowej i transparentnej, z klejem trwałym, usuwalnym i kanalikowym – Air Flow, a także wyżej przetworzone folie polimerowe, translucentne i wylewane w wielu rodzajach i formatach.
Podstawowym produktem w asortymencie tej marki jest ekonomiczna 80-mikronowa folia monomeryczna o trwałości do dwóch lat, do zastosowań na płaskie powierzchnie w warunkach wewnętrznych i zewnętrznych. Występuje zarówno z klejem usuwalnym, jak i trwałym, w wykończeniu matowym, błyszczącym i transparentnym.
Folia ekonomiczna może występować w wersji kryjącej z półtrwałym klejem typu Air Flow. Technologia tego kleju umożliwia proste i szybkie pozycjonowanie grafiki oraz łatwą aplikację pozbawioną pęcherzy powietrza.
Wśród folii średnio- i długookresowych można znaleźć najwyższej jakości folie polimerowe przeznaczone na najtrudniejsze powierzchnie, np. przetłoczenia samochodowe (2D i 3D), oraz folie uniwersalne polimerowe na lekko pofałdowane powierzchnie, w najkorzystniejszym stosunku ceny do jakości.


Płyty Foam Design
Cezex poszerzył ofertę tworzyw sztucznych o płyty do reklam Foam Design – tanie, lekkie, przeznaczone do wykonywania plansz reklamowych i innych wewnątrz pomieszczeń, głównie w sklepach, na wystawach, targach itp. Płyty wykorzystywane są również do budowy makiet architektonicznych i opraw obrazów (tył obrazu).
Foam Design składa się z trzech warstw: wewnętrznej, z pianki polistyrenowej o zamkniętych porach, oraz dwóch zewnętrznych, z jednostronnie powlekanego, bezdrzewnego papieru (białego lub czarnego, białego samoprzylepnego). Dzięki temu uzyskano płyty o właściwościach zbliżonych do sztywnego, ale miękkiego tworzywa sztucznego, z możliwością bardzo łatwego zdobienia powierzchni.
Płyty są przydatne do drukowania sitowego, rysowania, malowania, naklejania, łączenia. Cezex oferuje szeroką gamę grubości i formatów.


Konkurs Europapier-Impap
Firma Europapier-Impap ogłasza konkurs na oryginalny projekt, który będzie wykorzystany w kampanii promującej kreatywne zastosowanie folii samoprzylepnych na rynku reklamy wizualnej. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do agencji reklamowych, drukarzy oraz klientów końcowych. Nagrodą w konkursie „Europapier-Impap Graphical Contest” jest wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Przewodniczącym jury będzie znany grafik artysta-plastyk Andrzej Pągowski.
Konkurs rozpoczął się 18 lutego 2008 roku i będzie trwał do 28 marca br. Zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach: grafika na samochodzie Citröen C5, grafika na samochodzie dostawczym Mercedes 1517, grafika na autobusie miejskim model Solaris.
Autorzy najlepszych grafik na pojazdach otrzymają jednoosobowe zaproszenie do wyjazdu do stanu Georgia. Wyjazd odbędzie się w terminie 30 maja – 5 czerwca br.
Prace powinny być dostarczone do 28 marca br., do godz. 16.00, w postaci wizualizacji grafiki na pojazdach (wydruk) oraz plików poglądowych (tzw. wglądówek) i produkcyjnych na płycie CD (min. 600 dpi). Materiały należy wysłać do biura Organizatora konkursu, pod adresem: Europapier-Impap, Pass 20J, 05-870 Błonie koło Warszawy, z dopiskiem „Europapier-Impap Graphical Contest”.
Ogłoszenie wyników nastąpi dnia 9 kwietnia br. Regulamin konkursu dostępny jest w siedzibie Europapier-Impap sp. z o.o. i na stronie internetowej http://www.europapier-impap.pl/


Toshiba w nowym miejscu
Z dniem 28 stycznia 2008 roku biuro Toshiba Tec Poland SA w Warszawie zostało przeniesione z ul. Miłej 2 w nowe miejsce. Nowy adres firmy to: budynek ProLogis Park Warszawa, ul. Mineralna 15A, 02–274 Warszawa. Wszelkie inne dane kontaktowe pozostają bez zmian.


Xerox zmienia identyfikację wizualną
Anne Mulcahy, CEO Xerox, i Ursula Burns, Xerox President ogłosiły największą w 60-letniej historii firmy zmianę identyfikacji wizualnej marki. Nowe, jaskrawoczerwone logo składa się z dwóch nierozłącznych elementów: nazwy firmy pisanej małymi literami oraz symbolu graficznego w kształcie kuli z przecinającymi się białymi liniami, przypominającymi literę X. Symbol odzwierciedla związek Xerox Corporation z jej klientami, partnerami, przemysłem oraz innowacyjnymi technologiami.
„Marka Xerox jest jednym z naszych najcenniejszych aktywów, a wartości, które wnosi do biznesu, nie da się zmierzyć” – powiedziała Anne Mulcahy. „W ciągu ostatnich lat przekształciliśmy Xerox w firmę, która jest liderem na dynamicznym rynku rozwiązań cyfrowych”. Ursula Burns dodała: „Nasi klienci, pracownicy i udziałowcy identyfikują się z tym wszystkim, co kojarzy się z marką Xerox – jakością, innowacjami, skupieniem na kliencie, a także bogatą w wartości kulturą organizacji. Dzisiaj nasza marka otrzymuje współczesny wygląd, który lepiej oddaje to, jacy obecnie jesteśmy jako firma – mniej formalni, bardziej energiczni, wierni tradycjom, ale przede wszystkim gotowi na przyszłość”.
Wystartowała strona internetowa korporacji – http://www.xerox.com/ – oparta na nowej identyfikacji wizualnej. W najbliższym czasie stare logo Xerox na urządzeniach, elewacjach budynków biurowych i fabryk, materiałach marketingowych zastąpione zostanie nowym. Proces zmiany został przewidziany na 18–24 miesięcy. Do zmiany identyfikacji wizualnej marki przygotowuje się również Fuji Xerox.
Oprócz nowego logo, zmiana identyfikacji wizualnej Xerox obejmuje także zastrzeżoną prawnie czcionkę oraz elementy graficzne brandingu oparte na palecie ośmiu kolorów, które mogą być wykorzystywane na różnego rodzaju mediach, poczynając od materiałów drukowanych, poprzez stronę internetową, aż do interaktywnych prezentacji.
Za zmianę identyfikacji wizualnej marki odpowiedzialna jest firma Interbrand.


Nagrody dla Konica Minolta
Firma Konica Minolta otrzymała na przełomie 2007 i 2008 roku pięć nagród poświadczających wysoką jakość i niezawodność oferowanych urządzeń. Wyróżnienia zostały przyznane przez dwa niezależne zespoły analityków: BLI i BERTL.
Buyers Laboratory Inc., jedno z najważniejszych laboratoriów testujących urządzenia biurowe, przyznało trzem modelom Konica Minolta nagrody „Pick of The Year”. Ponadto zespół analityków BERTL uhonorował firmę Konica Minolta dwiema prestiżowymi nagrodami „Readers’ Choice”.
Tytuł „Pick of The Year” otrzymały trzy systemy biurowe z serii bizhub – C451, C550 i C650. BLI nagrodziło je za niezawodność oraz jakość. Specjaliści docenili także możliwości produkcyjne urządzeń i wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Wyróżnione modele to nowoczesne rozwiązania komunikacyjne zaprojektowane dla biur. Różnią się od siebie m.in. tempem pracy, co pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb firmy. Bizhub C451, C550 i C650 drukują, kopiują i skanują w kolorze, posiadają także wbudowany faks. Zarządzanie informacjami usprawniają skrzynki użytkowników zakładane na dysku twardym urządzeń. Umożliwia to przechowywanie, archiwizowanie i udostępnianie dokumentów oraz ich ponowne drukowanie.
Drugi zespół analityków, BERTL, przyznał firmie Konica Minolta nagrody „Readers’ Choice” w kategoriach Color Range (nagroda platynowa) i Color Reliability (nagroda złota). Nagrody te są wynikiem niezależnych badań opinii tysięcy użytkowników z kilkudziesięciu krajów. Nagroda Color Range jest tym cenniejsza, że Konica Minolta otrzymała ją już po raz trzeci.


Gestetner GX 2500
Firma ATA-INT. Ltd, wyłączny dystrybutor urządzeń marki Gestetner w Polsce, wzbogaciła swoją ofertę o urządzenie drukujące w technologii żelowej (GelSprinter) – Gestetner GX 2500. Nowa drukarka przeznaczona jest przede wszystkim dla odbiorców indywidualnych i małych biur. Stanowi znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na niskich kosztach całkowitych utrzymania sprzętu, a równocześnie na profesjonalnym i szybkim wydruku w kolorze. Dzięki funkcji Liquid Color Gestetner GX 2500 zapewnia koszty druku kolorowego porównywalne do druku mono. Możliwość uzyskiwania wysokiej jakości wydruków na zwykłym papierze jest również gwarancją sporych oszczędności. Precyzyjne ustawienie papieru i szybkie schnięcie żelu umożliwia produkcję do 28 dokumentów o doskonale żywych kolorach w ciągu zaledwie minuty.
Na wydajność drukarki wpływa również krótki czas oczekiwania na pierwszy wydruk, który następuje między 6 a 9 sekundą, zarówno dla druku mono, jak i w kolorze. Również czas rozgrzewania się urządzenia jest bardzo krótki i wynosi poniżej 35 sekund (od momentu włączenia głównego włącznika, prócz „auto-konserwacji”).
Szybko schnący Liquid Gel jest gwarancją żywych, nasyconych barw wydruku. Ponadto zapewnia trwałość dokumentów, ponieważ jest odporny na wodę i światło słoneczne. Na dużą prędkość wydruku (która zależy od typu dokumentu i trybu drukowania) i wysoką jego jakość wpływa także maksymalnie szeroka głowica drukująca i system pasa transferowego. O wysokim poziomie wytwarzanych dokumentów decyduje również możliwość druku w rozdzielczości 1200 dpi.
Koszt całkowity drukarki Gestetner GX 2500 pozwala na spore oszczędności. Zapewnia je wydajny Liquid Gel, brak konieczności używania specjalnego papieru do wydruku, a także sama konstrukcja urządzenia, nastawiona na niski pobór energii.


Nashuatec GX2500
Firma Euroimpex S.A., dystrybutor Nashuatec, wprowadza na rynek kolorową drukarkę GX2500. Urządzenie jest przeznaczone dla indywidualnych użytkowników lub małych biur. Pracuje w technologii żelowej, która zapewnia wysoką jakość druku, dużą szybkość i bardzo niskie koszty eksploatacji.
W drukarkach Nashuatec GX2500 zastosowane zostały nowatorskie technologie pozwalające na maksymalne przyspieszenie drukowania. Użyto szerokich głowic drukujących, które w jednym przebiegu potrafią zadrukować jednorazowo większy obszar papieru. System przemieszczania papieru w urządzeniu zbudowany został w oparciu o elektrostatyczny pas transportu, co pozwala na drukowanie na grubszych nośnikach. Dzięki tym ulepszeniom szybkość drukowania ciągłego wynosi do 28 stron na minutę, zarówno w trybie mono, jak i kolorowym.
Tak samo jak jakość, tak również bardzo ważne są koszty eksploatacji, szczególnie wtedy, gdy drukujemy w pełnym kolorze na całym obszarze nośnika. Drukarka Nashuatec GX2500 wyposażona jest w osobne zasobniki z żelami, które skonstruowane zostały tak, by zmaksymalizować ich wydajność. Dzięki zaletom technologii druku żelowego można wykonywać kolorowe wydruki również na zwykłym papierze biurowym, co także wpływa na koszty użytkowania. Wydruki z Nashuatec GX2500 są w pełni wodoodporne i nie zmieniają się pod wpływem światła.
Intuicyjny sterownik języka druku RPCS, dzięki interfejsowi w postaci ikon, umożliwia szybką i łatwą obsługę urządzenia nawet przez osoby mniej doświadczone. Czytelny ekran na panelu użytkownika drukarki informuje na bieżąco o poziomie barwników w poszczególnych zasobnikach, a również komunikuje o wielu różnych zdarzeniach. Drukarka Nashuatec GX2500 obsługuje wiele rozmaitych formatów i typów papieru, w tym również koperty, które może pobierać ze standardowej kasety na papier.
Wygoda użytkowania ważna jest również dla administratorów zarządzających urządzeniami drukującymi. Dlatego też drukarka Nashuatec GX2500 wyposażona została w szereg funkcji przydatnych w zarządzaniu. Można również skorzystać z oprogramowania Nashuatec Printer Status Monitor informującego na bieżąco z paska Windows o stanie urządzenia. Drukarka GX2500 wyposażona jest w licznik stron monochromatycznych i kolorowych oraz w możliwość ograniczenia dostępu do menu użytkownika i przycisków funkcyjnych.
Technologia GelSprinter powstała w celu zniwelowania niedogodności druku atramentowego. Zapewnia błyskawiczne schnięcie barwnika, co przekłada się na zwiększenie wydajności i znacznie dłuższą trwałość wydruków. Technologia ta zapewnia również lepszą jakość wydruków na standardowym papierze biurowym, dodatkowo wpływając na obniżenie kosztów eksploatacji. Na koszty wpływa również wprowadzenie specjalnego trybu drukowania dokumentów kolorowych – Level Color, który zachowuje pełną jakość elementów monochromatycznych, a ogranicza nasycenie elementów kolorowych.


NEC na targach Integrated Systems Europe
Firma NEC Display Solutions wzięła udział w piątej wystawie Integrated Systems Europe (Amsterdam, 29–31 stycznia 2008), pełniącej rolę największych europejskich targów rozwiązań audiowizualnych. Specjaliści w zakresie profesjonalnych monitorów i projektorów prezentowali najnowsze produkty z szerokiej oferty NEC Display Solutions. Oglądać można było również nowości z segmentu monitorów biurkowych, wśród nich jako główną atrakcję model NEC MultiSync LCD3090WQXi. NEC Display Solutions zaprezentował ten 30-calowy monitor jeszcze przed jego oficjalną premierą rynkową. Na miejscu można było porozmawiać z przedstawicielem polskiego oddziału NEC Display Solutions Europe GmbH.
Jedną z głównych atrakcji wśród rozwiązań projektorowych NEC Display Solutions był model NC800C Digital Cinema Projector. Ważący 68 kg projektor jest najmniejszym i najlżejszym cyfrowym projektorem kinowym na świecie. Jako rozwiązanie dla edukacji promowano projektor WT610 wyposażony w interaktywną tablicę. Urządzenie zostało wyprodukowane specjalnie z myślą o uniwersytetach i szkołach. Do jego największych zalet należy najkrótszy na świecie dystans projekcji, wynoszący zaledwie 6 cm.
Jeśli chodzi o monitory wielkoformatowe można było zobaczyć najnowszy 52-calowy model z serii MultiSync 20: NEC MultiSync LCD5220. Monitor dodatkowo można wyposażyć w wewnętrzny komputer, instalowany w specjalnej kieszeni znajdującej się z boku wyświetlacza. Odwiedzający mogli również zasięgnąć informacji o monitorze NEC MultiSync LCD6520 – obecnie największym monitorze wielkoformatowym w ofercie NEC Display Solutions, mogącym pracować w trybie pionowym lub poziomym.
NEC Display Solutions prezentował też najnowsze modele wielkoformatowych monitorów plazmowych z serii PlasmaSync XP i PlasmaSync XC, w rozmiarach 42, 50 oraz 60 cali, przeznaczonych do zastosowania w kinie domowym oraz do aplikacji profesjonalnych.


Skanery imageFORMULA
Canon Europe wprowadził do sprzedaży skanery imageFORMULA DR-2010C oraz imageFORMULA DR-2510C. Urządzenia zaprojektowane zostały z myślą o zdecentralizowanym skanowaniu kluczowych dokumentów biznesowych w niewielkich biurach. Nowe modele, pozwalające na przetwarzanie do 1500 stron dziennie, umożliwiają również skanowanie do poczty e-mail lub do pulpitu.
Model imageFORMULA DR-2510C skanuje z prędkością 25 stron lub 50 obrazów na minutę w trybie dwustronnym, natomiast imageFORMULA DR-2010C – z prędkością 20 stron lub 40 obrazów na minutę w trybie dwustronnym. Oba urządzenia są wyposażone w ulepszoną matrycę CIS, dzięki której mogą skanować z taką samą szybkością w czerni i bieli, w skali szarości oraz w kolorze. Nowy typ konstrukcji skanerów sprawia, że należą one do najmniejszych urządzeń w swojej klasie. Nowe modele są również energooszczędne – włączają się i wyłączają wraz z komputerem PC.
Unikatową funkcją obu urządzeń jest możliwość programowania określonych reguł skanowania dla konkretnych zadań. Nowe klawisze funkcyjne JOB pozwalają użytkownikom skanować bezpośrednio do wybranej lokalizacji, w określonym formacie, kolorze i rozdzielczości, za jednym naciśnięciem przycisku.
Oba skanery zapewniają ulepszoną obsługę dokumentów dzięki nowej konstrukcji z nachyloną ścieżką papieru, umożliwiającą przetwarzanie arkuszy o różnej wielkości i grubości, w tym wizytówek, tłoczonych kart oraz dokumentów A3 w trybie folio. Model image-FORMULA DR-2510C oferuje dodatkowo funkcję ultradźwiękowego wykrywania wciągniętych podwójnie kartek.
Nowe urządzenia mają zaawansowane funkcje przetwarzania obrazu, w tym automatyczne wykrywanie koloru, rozpoznawanie orientacji tekstu, zaawansowaną korekcję tekstu (I&II), pomijanie pustych stron i redukcję efektu mory.
Do skanerów imageFORMULA DR-2010C i imageFORMULA DR-2510C dołączone jest oprogramowanie Canon Capture Perfect 3.0, a także obszerny pakiet oprogramowania firm trzecich, do zadań takich jak tworzenie dokumentów PDF, wypełnianie dokumentów, OCR i wypełnianie wizytówek.
Opisane skanery to pierwsze urządzenia sprzedawane przez firmę Canon pod nową marką imageFORMULA. Modele te są dostępne w całej Europie od stycznia tego roku.


One – nowy papier
W lutym br. firma Map Polska wprowadziła do oferty nowy papier powlekany One. One to oferta papierów o powierzchni błyszczącej (One Gloss) i matowej (One Matt), charakteryzujących się wysoką białością i nieprzezroczystością, sztywnych i zapewniających wysoką ostrość druku przy zmniejszonej gramaturze. To propozycja dla osób i firm, które uważają, że w sprawie jakości drukowanych materiałów nie ma miejsca na kompromisy i oczekują propozycji nowoczesnego i mądrego oszczędzania. Często trzeba wybierać między oszczędnością a jakością papieru, a spulchnienie papieru oznacza mniejszą gładkość lub (w przypadku powierzchni błyszczącej) niższy połysk. Dzięki specjalnej, nowoczesnej technologii produkcji udało się stworzyć wyjątkowo gładki i elegancki powlekany papier półdrzewny, gwarantujący wolumen 1,1 przy powierzchni matowej i niespotykaną na rynku nieprzezroczystość przy powierzchni z połyskiem.
One w odróżnieniu od większości papierów półdrzewnych gwarantuje niezawodność nie tylko w zwojowym druku heatsetowym, lecz również w offsetowym druku arkuszowym. One jest cięty fabrycznie na arkusze i oferowany w oryginalnie zapakowanych paletach. Właściwie dobrany skład powleczenia gwarantuje prawidłowe schnięcie farby i doskonałą drukowność papieru.
Wyjątkowe właściwości papieru One pozwalają zastosować nawet o 20% niższą gramaturę papieru niż w wypadku standardowych papierów powlekanych, co dla klientów oznacza: mniejsze zużycie papieru – niższe koszty produkcji, mniejszą masę egzemplarza – niższe koszty wysyłki, efektywne wykorzystanie surowców – mniejszy wpływ na środowisko naturalne.
Sugerowane zastosowania to drukowanie offsetowe wydawnictw książkowych, podręczników, materiałów edukacyjnych, czasopism kolorowych, katalogów, map, druków do komunikacji w sferze biznesu, druków typu direct mailing oraz wszelkich materiałów reklamowych.
Równomiernie powleczona i gładka powierzchnia One Matt zapewnia wysoki komfort czytania. Jednocześnie wysoki wolumen 1,1 zapewnia publikacjom o mniejszych wymiarach wrażenie większych niż są w rzeczywistości.
One Matt to świetny wybór, gdy publikacja ma silnie eksponować treść, gdy trzeba uzyskać bardzo dobrą czytelność druku i gdy konieczne jest uzyskanie podobnego wyglądu wielu rodzajów druków firmowych i materiałów marketingowych. Natomiast wyjątkowo wysoka nieprzezroczystość i wysoki połysk One Gloss gwarantują efekt na miarę oczekiwań nawet najbardziej wymagającego klienta. One Gloss warto wybrać, gdy publikacja ma przyciągać wzrok, wymagane są intensywne, żywe kolory i konieczne jest dokładne odwzorowanie nawet najdrobniejszych szczegółów.
One Matt i One Gloss dostępne są w zakresie gramatur: 70, 80, 90, 100, 115, 135 g/m2 w stałej ofercie Map Polska.


Papiery Grupy Myllykoski w ofercie Antalis
Z początkiem lutego br. Antalis Poland włączył do swojej oferty papiery Grupy Myllykoski. W ten sposób do portfolio produktów Antalisu dołączyły marki My Sol, My Nova i My Rex – powlekane papiery drzewne przeznaczone do offsetowego druku arkuszowego.
Pierwszy z nich – My Sol – to papier w wykończeniu gloss lub matt, o specyficznym niebieskawo-białym, świeżym odcieniu. Efekt ten zapewnia unikatowa formuła powleczenia; nadaje ona podłożu wyjątkowy kontrast, dzięki czemu zadrukowując My Sol uzyskujemy bardzo wysoki stopień wierności obrazu.
Druga nowość – My Nova – prezentuje rzadko spotykaną równowagę pomiędzy białością a nieprzezroczystością. Cecha ta, w połączeniu ze stosunkowo niewielką ilością mieszanki powlekającej, czyni z papieru My Nova znakomite podłoże drukowe dla wydawców profesjonalnej prasy branżowej i książek zawierających zdjęcia oraz ilustracje o dużych wymiarach. Papier dostępny jest w trzech rodzajach wykończenia: błyszczące, silk i matowe. Zawartość ścieru drzewnego i celulozy zależna jest od gramatury (odpowiednio: 55–65% i 35–45%). Zarówno My Sol, jak i My Nova, dostępne są w stałej ofercie magazynowej Antalis Poland.
Trzecią propozycją jest My Rex – papier o najwyższym stopniu białości i jasności. Jego strukturę cechuje wysoka spójność i jednorodność, co zapewnia doskonałą jakość odwzorowań. Odpowiednio dobrana mieszanka jest gwarancją dużej wytrzymałości i wysokiej białości papieru bazowego. My Rex, dostępny w wykończeniach silk i gloss, sprzedawany będzie wyłącznie na zamówienie.


Stora Enso nadal inwestuje w Polsce
Koncern Stora Enso poinformował o zakupie kolejnego już tartaku w Polsce. Tym razem inwestycją okazał się zakład w Kolonii, w gminie Świętajno (w północno-wschodniej Polsce).
To druga już, po tartaku w Murowie zakupionym w grudniu 2006 roku, inwestycja koncernu Stora Enso w przemyśle tartacznym w Polsce, co świadczy o znaczącym rozwoju działalności tej firmy w regionie Europy Centralnej.
Tym razem Stora Enso Timber podpisała umowę zakupu 100% udziałów Centrum Dystrybucji i Obróbki Drewna sp. z o.o. Obecnie zakład ma zdolność produkcyjną 30 000 m3 tarcicy rocznie, z czego znaczna część jest dalej przetwarzana. Dotychczasowa oferta tartaku w Kolonii oprócz tarcicy iglastej obejmowała takie wyroby jak deski podłogowe, boazerię, listwy strugane, elementy programu ogrodowego, drewniane domki letniskowe i domy całoroczne. Około 70% produkcji zakładu trafiało na eksport, m.in. do Niemiec, Holandii, Belgii, Francji i Japonii.
Tartak w Kolonii stanie się częścią Stora Enso Timber Central European Production Group, składającej się z dziewięciu tartaków i zakładów dalszego przerobu drewna zlokalizowanych w Austrii, Czechach, Niemczech i Polsce.


Innowacyjny Roller Stamp
Printy Poland Colop Polska sp. z o.o. wprowadziła do oferty innowacyjny produkt – Roller Stamp, łączący w sobie zalety pieczątki i markera, niezwykle prosty w obsłudze. Pozwala szybko opisać korespondencję, faktury i wszelkiego rodzaju pisma. Użytkownik decyduje o długości odbicia, którego powierzchnia może zajmować od jednego słowa do całej szerokości dokumentu. Dzięki optymalnej wielkości obudowy produkt jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Informacja zamieszczona za pomocą Roller Stamp jest bardzo wyraźna, a jej długość może być regulowana. Widoczny na oprawie wzór odbicia ułatwia identyfikację poszczególnych produktów. Lekka obudowa niewielkich rozmiarów zapewnia komfort obsługi. Tekst dostępny w kilku wersjach: ważne, anulowano, info, OK, kopia, oryginał, wkrótce również: zapłacono gotówką. Istnieje możliwość indywidualnych projektów oprawy i dowolnego tekstu odbicia.
Niedawno Printy Poland Colop Polska sp. z o.o. otrzymała wyróżnienia w dwóch prestiżowych rankingach ogólnopolskich – „Gazele Biznesu 2007” oraz „500 najbardziej innowacyjnych firm w Polsce 2007”.


Systemy informatyczne dla drukarni – konferencja
Firmy AC&C/HSH i Media Center organizują I konferencję poświęconą informatyzacji drukarń. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane rozwiązania typu MIS, WorkFlow i Business Intelligence. Konferencja odbędzie się 14 marca 2008 w godz. 10.00 – 16.00 w Sopocie, w biurowcu Ineksplo przy ul. Mikołaja Reja 13/15.
Program konferencji:
10.15–11.45 – System MIS – opis funkcjonalny, Bogusław Lichoński (Media Center)
10.45–11.45 – CRM w drukarni (Graph’email), Bogusław Lichoński
11.45–12.15 – Przerwa
12.15–13.15 – System kalkulacyjny (Graphiplus), Bogusław Lichoński
13.15–14.00 – Nowa generacja PuzzleFlow. JDF – integracja z systemem MIS, Paweł Jackowski (AC&C/HSH)
14.00–14.30 – Przerwa
14.00–15.00 – Planowanie produkcji/magazyn, Bartłomiej Maliński (Media Center)
15.00–16.00 – Raportowanie i analizy dla drukarni (Spinaker), Bartłomiej Maliński

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale dostępny tylko dla osób zarejestrowanych.
Chętni są proszeni o rejestrację do 10 marca włącznie. Rejestracji można dokonać wysyłając zgłoszenie pod adres: info@mediacenter.gd.pl


Kolejne seminarium ZPF
Zrzeszenie Polskich Fleksografów organizuje 11 marca br. w Warszawie kolejne, czwarte seminarium „Wąska wstęga”, przeznaczone dla przedstawicieli sektora drukarni wąskowstęgowych. Seminarium składa się z konferencji i miniwystawy.
Planowany program:
• Sondaż europejskiego rynku przetwórców etykiet.
• Opracowywanie kolorów: zgadnij... czy dopasuj.
• Zmiany w strukturach powłok wałków rastrowych wobec rosnących wymagań fleksografii.
• Optymalne rozwiązania do produkcji własnych form drukowych dla małych i średnich drukarń.
• Nowy system farb fleksograficznych UV o słabym zapachu.
• Innowacje techniczne a zyskowność.
• Kierunki rozwoju rynku etykiet.
• Gospodarowanie farbą – systemy mieszania farb monopigmentowych dla wąskiej wstęgi.

Szczegółowe informacje na stronie http://www.flekso.pl/


Spotkania w Opolgrafie
Styczniowe spotkanie w Fabryce Inspiracji drukarni Opolgraf z polskim kryminałem w tle uświetnił Marek Krajewski. Autor odpowiadał na pytania swoich wielbicieli i podpisywał swoje książki. W Opolgrafie drukowane były wszystkie części znakomitej serii kryminałów, których akcja toczy się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych miasta Breslau (Wrocławia). Na serię składają się, jak do tej pory, „Śmierć w Breslau” (1999), „Koniec świata w Breslau” (2003), „Widma w mieście Breslau” (2005), „Festung Breslau” (2006) oraz „Dżuma w Breslau” (2007).
Natomiast w lutym w industrialnym klimacie opolskiej introligatorni odbyła się ogólnopolska premiera książki „Dziewice do boju” z udziałem autorki, Moniki Szwai. Nowa książka jest kontynuacją bestsellera „Klub mało używanych dziewic”. Książka zeszła z maszyn Opolgrafu w połowie lutego i zawitała już do polskich księgarń.
Oba spotkania zorganizowały firmy Opolgraf SA i Europapier-Impap, który od 2008 roku stał się partnerem projektu.


VII Bal Drukarza
Zarząd Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych zorganizował tradycyjne spotkanie środowiskowe połączone z VII Balem Drukarza. Impreza odbyła się 26 stycznia br. w restauracji hotelu „Reymont” w Łodzi. Dochód z balu zasilił fundusz Fundacji.


Fujifilm Snowmania
W tym roku zorganizowano trzecią edycję Snowmanii. „Świat DRUKU” był jej patronem medialnym. Do udziału byli zaproszeni jak zwykle wszyscy partnerzy biznesowi, ich pracownicy oraz konkurenci z branży poligraficznej. Niestety, zimowa aura nie dopisała – ze względu na niedobór śniegu niektóre imprezy trzeba było odwołać.
Na Snowmanii odbywają się zazwyczaj widowiskowe pokazy skoków na Big Air i techniki jazdy na deskach, a także konkursy dla dzieci. Zaawansowanym narciarzom Fujifilm zapewnia możliwość zwiększania umiejętności poprzez szkolenia i warsztaty, a także korzystania w nieograniczony sposób ze stoku narciarskiego. Dla stawiających pierwsze kroki proponuje się naukę jazdy na nartach i snowboardzie pod okiem doświadczonych instruktorów.
„Aparaty Fujifilm FinePix posiadają cechy szczególnie przydatne przy fotografowaniu dynamicznych sportów, do których bez wątpienia należą narciarstwo i snowboard. Dlatego też wykorzystujemy nasze najlepsze modele do utrwalenia wielkich sportowych emocji i dużych umiejętności uczestników Snowmanii. Trzeba przyznać, że funkcja Face Detection doskonale sprawdza się w fotografii sportowej” – powiedział Andrzej Brylak, prezes zarządu Fujifilm Polska.
Uczestnicy Fujifilm Snowmanii mogą wziąć udział we wszystkich lub w wybranych przez siebie zawodach, konkursach, zabawach lub naukach jazdy zaplanowanych na stoku, bez względu na wiek i umiejętności. Przyjazd na Snowmanię jest też doskonałą okazją do zrobienia dynamicznych, zimowych kadrów i wzięcia udziału w konkursie fotograficznym Fujifilm „Złap Biały Kadr”.


Konkurs fotograficzny Canona
Firma Canon ogłosiła europejski konkurs fotograficzny po hasłem „Misja”. Rejestracja wstępna na: http://www.canon-europe.com/misja/
Fotoamatorzy 18 europejskich krajów mogą przedstawić swoje najlepsze prace w jednej z czterech kategorii: „portret”, „krajobraz”, „sport” i „makro”. W każdym kraju zwycięskie obrazy będą wybierane przez wybitnych jurorów z krótkiej listy, stworzonej przez publiczne głosowanie on-line. Zwycięzca otrzyma jako nagrodę zestaw Canon EOS wart 7300 zł.
Każdy zwycięzca w danej kategorii w konkursie narodowym zostanie też oceniony w porównaniu ze zwycięzcami z pozostałych krajów. Po dwóch ogólnoeuropejskich zwycięzców w każdej z wymienionych wyżej kategorii zostanie zaproszonych na wycieczkę do Wiednia, na mecz UEFA EURO 2008, a następnie będzie kontynuowało rywalizację bezpośrednio między sobą, na sesji zdjęciowej.
Czterej ostateczni ogólnoeuropejscy zwycięzcy w każdej kategorii wygrywają życiową okazję zaplanowania, a następnie przeprowadzenia swojej własnej „misji marzeń”. Każda z tych misji będzie filmowana i pokazywana w telewizjach całej Europy w późniejszym okresie.
Konkurs rozpoczyna się 17 marca i trwa do 1 maja. Publiczne głosowanie zakończy się dwa tygodnie później. Każdy zarejestrowany uczestnik otrzymuje bezpłatny dostęp on-line do fotograficznych wideo-poradników autorstwa Vicki Couchmana, przewodniczącego jury. Dodatkowe informacje – na stronie internetowej Canon Europe.


Awih sponsoruje badmintona
W styczniu br. w warszawskiej hali UCSiR „Arena Usynów” odbyły się 19. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów w badmintonie, których sponsorem była firma Awih. W rywalizacji wzięło udział 95 zawodników z 9 krajów. Polacy zdobyli jeden złoty i jeden srebrny medal. Pod koniec marca odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski – turniej, który może decydować o awansie niektórych zawodników na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Także tę imprezę sponsoruje Awih.


Klienci wierzą w reklamę internetową
Portal Media Run podał, że wartość rynku reklamowego w Polsce przekroczyła w 2007 roku 6,5 mld zł, notując wzrost o 14,5%. Najwyższą dynamiką w porównaniu z rokiem 2006 cechowały się: reklama internetowa (wzrost o 40,7%), reklama kinowa (wzrost o 35,1%), reklama zewnętrzna (wzrost o 19,4%) i telewizyjna (wzrost o 17,4%). Poniżej średniej rynkowej rosły nakłady na reklamę w dziennikach (wzrost o 4,2%), w magazynach (wzrost o 5,6%) i w radiu (wzrost o 9,3%).
(na podst. http://wirtualnywydawca.pl/)Nowa strona
Szanowni Internauci, zapraszamy na nową stronę Świata DRUKU : http://www.swiatdruku.eu/<br />
Zachęcamy także do subskrybowania naszego nowego newslettera:<br />
http://www.swiatdruku.eu/newsletter/register_subscription/1 Nowa odsłona naszej strony - zapraszamy: http://www.swiatdruku.eu/
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o