Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się
Poligrafia 2003

"Świat Druku" - miesięcznik Archiwum Rok 2008 Luty
Rynek

Rynek biurowych urządzeń drukujących. Sondaż


Tradycyjnie już w numerze lutowym poświęcamy uwagę rynkowi biurowych urządzeń drukujących publikując wyniki sondaży. Tym razem przedstawicielom firm będących producentami i dystrybutorami urządzeń z tego sektora druku zadaliśmy dwa pytania:
1. Czy poszczególne segmenty rynku biurowych urządzeń drukujących rozwijają się w tym samym tempie? Czy Państwa zdaniem drukarki atramentowe lub igłowe przejdą wkrótce do lamusa?
2. Jak rysuje się przyszłość druku bezprzewodowego – czy według Państwa technologia ta będzie stosowana zarówno w tanich drukarkach laserowych, jak i w drogich urządzeniach wielofunkcyjnych?
Poniżej zamieszczamy uzyskane odpowiedzi (firmy w kolejności alfabetycznej).

Brother
1. Tempo rozwoju rynku poszczególnych grup urządzeń jest zróżnicowane. Zdecydowanie największy wzrost zauważalny jest w grupie urządzeń laserowych, w tym również kolorowych, które są coraz tańsze, a przez to coraz bardziej dostępne. Tradycyjnie największy udział w rynku mają urządzenia atramentowe, jednak tempo wzrostu tego segmentu stopniowo spada.
2. Opcja drukowania w sieci bezprzewodowej jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w urządzeniach drukujących. W sytuacji, gdy zwiększa się grono użytkowników komputerów przenośnych, możliwość pracy w sieci bezprzewodowej staje się wręcz koniecznością. Urządzenia z WiFi szybko zdobywają rynek, są coraz popularniejsze zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Brother również wprowadził do swojej oferty produkty z siecią bezprzewodową jako wyposażeniem standardowym: DCP-770CW to atramentowe urządzenie wielofunkcyjne przeznaczone do użytku domowego lub w małym biurze; natomiast laserowe urządzenie wielo-funkcyjne MFC-9840CDW, drukujące w kolorze, oferuje całe bogactwo funkcji przydatnych w każdym nowoczesnym biurze.
Piotr Baca
szef przedstawicielstwa Brother International Austria GmbH sp. z o.o. w Polsce

Canon
1. Gdy patrzymy na rozwój rynku urządzeń biurowych, wydaje się, że jeszcze przez kilka lat wszystkie obecne technologie będą miały swoich nabywców. I to pomimo powtarzających się co jakiś czas w specjalistycznych mediach opinii, że technologia X lub Y wkrótce zniknie. Sądzę, że o wiele ważniejsze pytanie dotyczy nie technologii, ale funkcjonalności urządzeń, które powoli zaczną przechodzić do lamusa. Co roku widzimy zwiększający się poziom zainteresowania użytkowników urządzeniami wielofunkcyjnymi – czyli posiadającymi co najmniej dwie funkcje. Towarzyszy temu jednocześnie słabnące zainteresowanie urządzeniami specjalizowanymi typu drukarki czy kopiarki jednofunkcyjne. Technologia nabiera znaczenia dopiero wtedy, gdy użytkownik poszukuje dodatkowych korzyści płynących z używania urządzenia, czyli przede wszystkim oszczędności na całkowitych kosztach eksploatacji. W takim wypadku urządzenia laserowe są bezkonkurencyjne. Reasumując: to potrzeby klientów dotyczące funkcjonalności urządzeń będą decydowały o cyklu ich życia na rynku, a nie zastosowana technologia.
2. Sądzę, że biuro czy dom bez kabli to nie tylko potrzeba większości użytkowników, ale wręcz nieunikniona przyszłość. Urządzenia drukujące już teraz potrafią dobrze odnaleźć się w środowisku bezprzewodowym. Wraz z coraz większą dostępnością tej technologii, zarówno z perspektywy kosztów, jak i przepustowości, coraz więcej nowych urządzeń będzie posiadało możliwość pracy w sieci bezprzewodowej w standardzie lub jako opcję. To, czy takie rozwiązania zostaną wprowadzone do tanich drukarek, to tylko kwestia czasu – producent musi tylko uzasadnić zastosowanie tej technologii od strony ekonomicznej.
Wojciech Gierasimowicz
Office Solutions Marketing Manager na region Europy Środkowo-Wchodniej w firmie Canon

Epson
1. Najszybciej rozwijającym się segmentem rynku urządzeń biurowych są urządzenia wielofunkcyjne. Odnotowujemy stały wzrost zainteresowania tymi rozwiązaniami i przewidujemy, że tendencja ta nadal będzie się utrzymywała. Obserwujemy także stałe zainteresowanie dużych firm urządzeniami laserowymi, mniejsze firmy i niewielkie biura chętnie zaopatrują się w atramentowe urządzenia wielofunkcyjne i prostsze drukarki laserowe.
Myślę, że drukarki atramentowe jako pojedyncze urządzenia nie znikną z rynku, ani nie zostaną zastąpione przez drukarki laserowe. Zwłaszcza w małych biurach, gdzie nie ma potrzeby druku dużej ilości materiałów. Ponadto wielu użytkowników domowych wybiera drukarki fotograficzne, ze względu na doskonałą jakość i możliwość rzeczywistej edycji obrazu przed wydrukiem. Ten segment od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie i wraz ze wzrostem popularności aparatów cyfrowych zainteresowanie takimi urządzeniami powinno być coraz większe.
Jak dotąd prognozy dotyczące zniknięcia z rynku drukarek igłowych nie sprawdziły się. Wciąż jest to najtańsza technologia druku. Tam, gdzie liczy się koszt, a nie jakość, drukarka igłowa jest kilkakrotnie tańsza w eksploatacji od drukarki atramentowej lub laserowej. Epson jako jeden z niewielu producentów na świecie wciąż inwestuje w rozwój tej technologii.
2. Zapotrzebowanie na bezprzewodowe rozwiązania sieciowe stale rośnie. Technologia oferuje całe mnóstwo zalet, takich jak mobilność pracy i pozbycie się zbędnych kabli. Skala zastosowań WLAN w procesie druku jest ogromna, gdyż to rozwiązanie swoim zasięgiem obejmuje ogromne powierzchnie. Podstawowe miejsca, gdzie można zastosować rozwiązania sieci bezprzewodowych, to hotspoty (np. w hotelach, na lotniskach, szkołach czy uniwersytetach). Przewidujemy, że technologia ta będzie stosowana zarówno w tanich drukarkach laserowych, jak i w droższych urządzeniach wielofunkcyjnych.
Jesteśmy pewni, że dzięki wprowadzonemu (między innymi) w ostatnim czasie na polski rynek urządzeniu Epson Stylus D120 korzystającemu z technologii WiFi oraz zapowiadanemu debiutowi DX9400F WiFi nasi klienci przekonają się o efektywności i korzyściach płynących z urządzeń drukujących z zastosowanym łączem bezprzewodowym.
Olaf Krynicki
Menadżer ds. urządzeń drukujących Epson Polska

Hewlett-Packard
1. Kiedy analizuje się bardzo ogólnie ostatnie dane, wyraźnie widać, że zarówno rynek urządzeń laserowych, jak i atramentowych dla biur rozwijają się w dobrym tempie. Zarówno laserowe drukarki, jak i laserowe urządzenia wielofunkcyjne, są coraz tańsze i coraz więcej firm może pozwolić sobie na wyposażenie biura w tego typu sprzęt. Jednak nie oznacza to bynajmniej spadku zainteresowania urządzeniami atramentowymi – wręcz przeciwnie, wzrost rynku atramentowych urządzeń dla biur cechuje obecnie najwyższa dynamika. Oczywiście trzeba tu zauważyć, że rynek ten jest na razie jeszcze mniejszy od rynku urządzeń opartych na technologii laserowej. W przypadku HP udział technologii atramentowej w rozwiązaniach dla biur wzrósł w ciągu ostatnich trzech lat z około pięciu do około dwudziestu pięciu procent. Jeżeli na chwilę odejdziemy od technologii, a skupimy się na funkcjonalności urządzeń: jasne jest, że ostatnio wygrywają urządzenia wielofunkcyjne – zarówno laserowe, jak i atramentowe. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na istotny postęp technologiczny na rynku technologii atramentowych i pochodnych. Używając przykładu z oferty HP – w zeszłym roku wprowadziliśmy oparte na zupełnie nowej technologii urządzenia wielofunkcyjne serii HP Edgeline, które łączą bardzo wysoką prędkość druku z jakością i niskimi kosztami eksploatacji. W związku z tym nie obawiam się o przyszłość technologii atramentowej, nawet bez wspominania o pozostałych rynkach, gdzie atramentowe rozwiązania są i jeszcze długo pozostaną niezastąpione: profesjonalny druk fotografii, małe dokumentowe drukarki mobilne, zastosowania domowe. Podsumowując: jako lider rynku drukarek nie skupiamy się na pojedynczej technologii, ale oferujemy klientom pełne portfolio urządzeń laserowych i atramentowych, dzięki czemu mogą dokonać wyboru kierując się swoimi szczególnymi potrzebami.
2. Cztery lata temu, kiedy wprowadzaliśmy do naszej oferty urządzenia umożliwiające druk bezprzewodowy, wydawało się, że jest to funkcja, którą doceniać będą wyłącznie specyficzni klienci. Dzisiaj można mówić już o tym, że bezprzewodowe przesyłanie danych staje się standardem. W tym kierunku zmierzają też usługi oraz rozwiązania związane z drukiem i dlatego sukcesywnie zwiększamy portfolio naszych produktów, które dają taką możliwość. Zawsze jednak pozostawiamy klientom wybór. W niektórych urządzeniach możliwość pracy bezprzewodowej jest z góry określona i klient decyduje się na taką funkcję już w momencie zakupu. Natomiast dodatkowo większość naszych produktów można opcjonalnie wyposażyć w zewnętrzny moduł. Takie rozwiązanie można zastosować niezależnie od technologii i niezależnie od tego, czy jest to drukarka, czy urządzenie wielofunkcyjne.
Paweł Polok
Dyrektor generalny Działu Druku i Przetwarzania Obrazu Hewlett-Packard Polska sp. z o.o.

Konica Minolta
1. Od 2005 roku obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój rynku laserowych urządzeń do druku. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w segmencie druku kolorowego. Urządzenia laserowe stały się dostępne nawet dla małych biur, ponieważ są znacznie tańsze niż w latach poprzednich, spadły także koszty ich eksploatacji. Na upowszechnianie się technologii laserowej wpływa coraz lepsza jakość laserowych wydruków, co jest efektem m.in. ciągłego udoskonalania tonerów. Drukarki laserowe wypierają z biur urządzenia atramentowe również ze względu na rosnącą wydajność. Chociaż wiele wskazuje na to, że zainteresowanie drukarkami atramentowymi oraz igłowymi będzie się sukcesywnie zmniejszać, to nie należy spodziewać się zniknięcia ich z rynku.
2. Druk bezprzewodowy jest coraz bardziej popularny, ze względu na prostą i bezproblemową możliwość integracji komputera użytkownika z urządzeniem drukującym. Ważnym aspektem tego rodzaju połączeń jest fakt, że nie musimy ograniczać rozmieszczenia urządzeń drukujących ze względu na strukturę sieci w firmie – połączenia bezprzewodowe dają nam możliwość optymalnego rozmieszczenia urządzeń w biurze czy firmie. Ze względu na coraz tańsze i bardziej niezawodne urządzenia, które umożliwiają tworzenie sieci bezprzewodowej, możemy liczyć na coraz szersze wykorzystywanie rozwiązań tego typu. Wszystkie urządzenia Konica Minolta mogą współpracować z sieciami bezprzewodowymi.
Jakub Ładyński
iDOC and Solutions Product Manager Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o.

Lexmark
1. Tempo rozwoju poszczególnych segmentów rynku nie jest takie samo. Na przykład zdecydowanie większe wzrosty sprzedaży notujemy w sektorze urządzeń wielofunkcyjnych, szczególnie laserowych, zarówno monochromatycznych, jak i kolorowych. Ogólnie w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie dynamiczniej rozwija się rynek urządzeń laserowych (zarówno drukarek, jak i mfp), a rynek atramentowych rośnie trochę wolniej. Jednak jeszcze nie można mówić o zanikaniu któregokolwiek z segmentów produktowych. Nawet drukarki igłowe, które wielokrotnie na łamach prasy były skazywane na zapomnienie, sprzedają się wciąż dobrze, a rynek ten jest nadal stabilny.
2. Moim zdaniem, technologia bezprzewodowa to przyszłość łączności, również tej między urządzeniami typu komputer-drukarka. Już teraz ta technologia sprawdza się świetnie w naszych wielofunkcyjnych urządzeniach atramentowych. Kwestią czasu jest szybki rozwój popularnych rozwiązań informatycznych, które umożliwią zapewnienie stabilności, przepustowości czy też bezpieczeństwa dla druku bezprzewodowego w dużych grupach roboczych wyposażonych w laserowe drukarki czy też laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Lexmark jest na to gotowy. Do większości naszych urządzeń laserowych oferujemy już porty łączności bezprzewodowej.
Andrzej Zelek
Country General Manager Lexmark International Polska sp. z o.o.

OKI
1. Na rynku urządzeń drukujących dominują trendy zapoczątkowane kilka lat temu. Według IDC większość segmentów tego rynku odnotowała w 2007 roku kolejny okres wzrostu. W tym czasie najszybciej rozwijającą się częścią rynku, ze wzrostem rzędu 58%, był segment kolorowych drukarek laserowych. Pod koniec 2008 roku segment ten powinien wzrosnąć o kolejne 36%. Tak znaczny wzrost wielkości tego segmentu wiąże się z ciągle wysokim potencjałem popytu i zmniejszającymi się cenami wszystkich kategorii produktów. W przypadku laserowych drukarek monochromatycznych wzrost w roku 2007 wyniósł 5%. Wielkość segmentu rynku drukarek laserowych, zarówno biało-czarnych, jak i kolorowych, będzie nadal rósł. Ze względu na swoje cechy (tani koszt druku, mniejsza awaryjność, wyższe parametry) technologia laserowa wypiera z firm i instytucji drukarki atramentowe. Przewiduje się, że w przyszłości przy technologii atramentowych pozostaną użytkownicy indywidualni i firmy wykorzystujące wysoką jakość druku fotografii.
Urządzenia wielofunkcyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów, m.in. ze względu na coraz niższe koszty zakupu. Firmy coraz częściej doceniają urządzenia wielofunkcyjne, zapewniające drukowanie, kopiowanie oraz skanowanie, przy jednoczesnej oszczędności przestrzeni biurowej i ceny – porównując ten zakup z zakupem trzech oddzielnych urządzeń. Podobnie jak w segmencie drukarek, klienci biznesowi wybierają urządzenia laserowe i coraz częściej są to modele drukujące również w kolorze. Dodatkowymi atutami urządzeń wielofunkcyjnych są korzystne ceny zakupu i całkowity koszt użytkowania (TCO – Total Cost of Ownership), które są niższe niż w przypadku urządzeń jednofunkcyjnych. Przewidujemy, iż wzrost sprzedaży ilościowej laserowych urządzeń wielofunkcyjnych w najbliższym półroczu wyniesie około 20 procent.
Rynek drukarek igłowych pozostaje prawie na tym samym poziomie. Zmiany są niewielkie – wartość tego segmentu spada rocznie o 2–3%. Również prognozy dla tego rynku w najbliższych pięciu latach wskazują, że sprzedaż drukarek igłowych pozostanie prawie na niezmienionym poziomie, co jest przejawem specjalizacji i sprofilowania tej technologii pod kątem potrzeb takich branż jak sektor finansowy, logistyka, handel czy spedycja.
2. Obserwujemy wzrastające zainteresowanie wykorzystaniem technologii bezprzewodowej w urządzeniach drukujących, jednak w Polsce dotychczas trend ten rozwijał się powoli. Klienci decydują się na komunikację bezprzewodową w swoim środowisku IT, opierając się na rozwiązaniach firm specjalizujących się w tego typu technologii. Oferowane w Polsce drukarki i urządzenia wielofunkcyjne OKI obsługują komunikację bezprzewodową zgodnie ze wszystkimi uznanymi na świecie standardami. Technologia ta będzie zdobywać coraz większą popularność również wśród klientów biznesowych, stąd też funkcjonalność naszych urządzeń będzie rozszerzana w tym kierunku.
Jacek Tarkiewicz
Dyrektor marketingu OKI Printing Solutions Polska

Ricoh
1. Zdecydowanie nie. Poszczególne segmenty rynku urządzeń drukujących rozwijają się w różnym tempie. Wynika to głównie z faktu, iż na poszczególnych rynkach w różnym tempie rosną wymagania użytkowników, jak i możliwości technologiczne. Inne znaczenie ma ten rozwój w segmencie PC czy segmencie 1*, a inne w segmentach produkcyjnych. Różny jest też ten rozwój w zależności od krajów i choć Polska podąża za trendami światowymi w zakresie technologii, nie bez znaczenia jest tu podział tego rynku w naszym kraju. Segment 1 i 2 stanowiące prawie 97% całego rynku (według danych Infosource) są ewenementem na skalę europejską. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do odpowiedzi na podstawowe pytanie: jakie są oczekiwania i potrzeby klientów. Im wyższy segment i lepiej sprecyzowane wymagania, tym większa różnorodność i dokładniejsza kastomizacja. Wychodząc naprzeciw tym tendencjom Ricoh udostępnia narzędzie SDK, które pozwala na znaczne zindywidualizowanie oferty i oprogramowania dostarczanego użytkownikom. Usieciowienie urządzeń to kolejny wymóg dzisiejszego rynku, który niesie z sobą konieczność indywidualnego podejścia. Urządzenia biurowe, będące w dzisiejszych czasach nie tylko peryferiami, ale przede wszystkim stające się częścią całego systemu zarządzania przepływem dokumentów w biurze, odgrywają istotną rolę w działaniu każdego przedsiębiorstwa i muszą się zmieniać wraz ze zmianą tendencji rynkowych. Potwierdzają to coraz szybsze wymiany sprzętu oferowanego przez poszczególnych dostawców. Cykl życia produktu w firmie Ricoh wynosi obecnie około dwóch lat i ulega ciągłemu skróceniu.
Po raz kolejny Polska jest pewnym ewenementem na skalę europejską. Drukarki igłowe praktycznie wyszły już prawie ze sprzedaży. W Polsce głównie ze względu na pewne przepisy prawno-administracyjne w sztuczny sposób zostają „utrzymane przy życiu”.
Jeśli chodzi o drukarki atramentowe, to jest to nie tylko technologia droga i nieekonomiczna, ale przede wszystkim nie może nią zarządzać administrator sieci IT. Ricoh biorąc pod uwagę potrzebę stworzenia alternatywy dla tego rozwiązania wprowadziło unikatową (w ramach firmy) technologię Gel Sprinter, która łączy zalety małych drukarek sieciowych z ekonomiką technologii laserowej.
2. Nie mogę zgodzić się z twierdzeniem postawionym w pytaniu. Jeśli chodzi o kwestię rozwiązań tanich i drogich rozpatrywaną pod kątem TCO: wyniki przeprowadzonych przez nas badań (potwierdzające raporty Gartner Group i Data Quest) udowadniają, że jest wręcz odwrotnie – to drukarki laserowe są rozwiązaniem niejednokrotnie prawie o 28% droższym niż urządzenia wielofunkcyjne.
Natomiast jeśli chodzi o druk bezprzewodowy, to przede wszystkim jest to funkcja dostępna w urządzeniach Ricoh już od ponad trzech lat. Popularność sieci bezprzewodowych w polskich biurach – choć rośnie – jest nadal bardzo ograniczona. Tak naprawdę tylko niektóre firmy wykorzystują sieci bezprzewodowe w codziennej działalności. Wynika to głównie z dostępu do technologii i jej powszechności, ale dochodzą tu też względy bezpieczeństwa i procedur. Wielu z naszych klientów – chodzi o międzynarodowe korporacje – wykorzystuje w pełni możliwości druku bezprzewodowego, co daje im dostęp (przy unifikacji korporacyjnej) do wszelkiej funkcjonalności w każdym miejscu, tak w Europie, jak i w Polsce.
Joanna Smólska
Dyrektor marketingu Ricoh Polska sp. z o.o.

Samsung
1. Dynamika wzrostu poszczególnych segmentów rynku laserowego jest różna, co jest przejawem swoistej transformacji obrazu polskiej rzeczywistości druku, z którą mamy obecnie do czynienia. Największe wzrosty mogliśmy obserwować w dziedzinie urządzeń kolorowych. Polski rynek w tym segmencie wzrósł w 2007 roku o 33%. Drugim przejawem transformacji jest wzrost wielkości segmentu laserowych urządzeń wielofunkcyjnych. Ubiegły rok charakteryzował się wzrostem na poziomie 29% Są to bardzo obiecujące wyniki, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę całościowy przyrost wielkości rynku laserowego, który oceniamy na 15% w stosunku do roku 2006. Niezmiennie istotnym jest fakt, iż Samsung co roku notuje przyrosty sprzedaży dalece wyż-sze niż wartości średnie. Szczególnie w segmentach kolorowym oraz urządzeń wielofunkcyjnych nasze wyniki są więcej niż zadowalające.
Mającą obecnie miejsce transformację rynku można scharakteryzować poprzez szczegółową dynamikę jego wzrostu w wymienionych wyżej segmentach. Można stwierdzić, iż mamy do czynienia z początkiem dwutorowej migracji użytkowników. Przede wszystkim jest to przesunięcie z technologii monochromatycznej do zyskującej coraz większą popularność technologii kolorowej. Jednocześnie użytkownicy coraz częściej rezygnują z drukarek na rzecz urządzeń wielofunkcyjnych. Jest to zjawisko, z którym mieliśmy już do czynienia w przypadku drukarek i urządzeń atramentowych. Zwrot w kierunku urządzeń uniwersalnych i coraz częściej kolorowych jest w tym ujęciu zupełnie naturalny. Samsung odpowiednio wcześnie dostrzegł potrzeby definiowane przez użytkowników, dzięki czemu nasze kolorowe drukarki i urządzenia wielofunkcyjne należą obecnie do najlepiej sprzedających się produktów.
Technologia laserowa zyskuje obecnie na popularności kosztem innych technologii. Zjawisko to jest wyraźne na obszarze zastosowań profesjonalnych, gdzie jakość druku, niezawodność urządzeń i przede wszystkim koszt druku mają ogromne znaczenie. Nadal jednak urządzenia atramentowe mają wiele do zaoferowania użytkownikom domowym. Przede wszystkim – wydruk fotograficzny.
2. Wraz ze wzrostem popularności łączności bezprzewodowej, przede wszystkim mam tu na myśli domowe i firmowe sieci WiFi, producenci drukarek będą oferować urządzenia wyposażone w ten interfejs. Warto zwrócić uwagę, iż obecnie coraz większą popularność zyskują oferty dostawców internetu budowane w połączeniu z technologią bezprzewodową. Sieć „bez kabli” już trafiła „pod strzechy”. Samsung jest jednym z producentów, którzy konsekwentnie promują nowatorskie rozwiązania w swoich produktach. Urządzenia dedykowane użytkownikom instytucjonalnym standardowo wyposażone w interfejs bezprzewodowy oferowaliśmy już w 2005 roku. Rok 2008 będzie jednak obfitował w premiery urządzeń wyposażonych w interfejs WLAN, dedykowanych dla użytkowników domowych.
Paweł Ziemiński
Sales & Marketing IT Department Director Samsung Electronics Polska sp. z o.o.

Sharp
1. Na rynku urządzeń drukujących rysują się dwie tendencje. Po pierwsze wzrost znaczenia urządzeń wielofunkcyjnych w niższych cenowo segmentach rynku, a po drugie coraz bardziej zauważalne przechodzenie klientów z druku i kopiowania czarno-białego na technologię kolorową. Wiąże się to oczywiście z chęcią podnoszenia jakości pracy w firmach, ale także z coraz większą ofertą niezawodnych, a zarazem coraz tańszych w eksploatacji urządzeń kolorowych. Widać to wyraźnie na przykładzie najnowszej serii MX, oferowanej przez naszą firmę, gdzie koszt druku czarno-białego jest na poziomie kosztu kopii w tradycyjnych kopiarkach cyfrowych, natomiast koszt wydruku strony kolorowej jest zaliczany do najniższych na rynku. Takie rozwiązanie, w połączeniu z wielofunkcyjnością i niezawodnością, spowodowało w roku 2007 ponaddwukrotny w stosunku do roku 2006 wzrost sprzedaży urządzeń kolorowych Sharp w Polsce.
Druk atramentowy nadal będzie miał znaczenie w zastosowaniach domowych, natomiast w biurach widać wyraźnie zwrot w kierunku wielofunkcyjności. Co do technologii igłowej, to w niektórych zastosowaniach specjalistycznych jest ona niezastąpiona, natomiast jej znaczenie sukcesywnie powinno maleć.
2. Dane wysyłane po kablu są bezpieczniejsze – zmierzają po „skrętce” (popularna nazwa kabla sieciowego) w jednym kierunku i są emitowane na znacznie mniejszym obszarze. Jeśli do tego dodamy ich szyfrowanie (jak w urządzeniach sieciowych Sharp), postawiony na karcie sieciowej firewall (jak w kartach sieciowych Sharp), a dane na dysku i w pamięciach urządzenia zaszyfrowane kluczem 128-bitowym (moduł Sharp DSK), to możemy mówić o bezpieczeństwie druku na najwyższym poziomie. Między innymi z tego powodu w zastosowaniach domowych druk bezprzewodowy ma szansę się upowszechnić, jednak w profesjonalnych instalacjach biurowych jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z drukiem „po kablu”.
Maciej Tomaszewski
Sales Manager IS Sharp Electronics (Europe) GmbH sp. z o.o. Oddział w Polsce

Toshiba
1. Ostatnie lata wskazują na nieustanny wzrost znaczenia rozwiązań wielofunkcyjnych na rynku urządzeń biurowych. Sprowadzenie kilku „pudełek” do jednego urządzenia, pełna funkcjonalność, umożliwiająca poza drukowaniem także kopiowanie, skanowanie i wysyłanie faksów, dają nie tylko oszczędności powierzchni, ale także zmniejszenie kosztów TCO. Możliwość uzyskania zaawansowanych prac wraz z dodatkowymi funkcjami wykańczania, jak zszywanie, dziurkowanie czy broszurowanie, również jest zdecydowanym atutem w stosunku do prostych urządzeń atramentowych i igłowych. Ostatnie lata wskazują, iż klienci zaczynają się interesować wyższymi prędkościami (segmenty 2 i 3) i kolorem, który zwłaszcza w ostatnim czasie pełni coraz istotniejszą rolę. Moim zdaniem, rynek biurowy będzie skłaniał się głównie ku urządzeniom laserowym lub LED.
Urządzenia atramentowe tracą swój rynek właśnie na rzecz urządzeń wielofunkcyjnych. Ale oczywiście nie znikną, ponieważ z racji swoich kosztów i jakości druku kolorowego (wydruk zdjęć) znajdują zastosowania niszowe przykładowo u użytkowników domowych.
2. Technologia bezprzewodowa jest rozwijana od kilku lat, wzrastają prędkości przesyłu danych, a także poziom zabezpieczeń. Niestety dla wielu użytkowników sieci bezprzewodowych bezpieczeństwo nadal jest największym problemem. Zaletą takiego rozwiązania jest między innymi brak kabli i brak kosztów, które ponosi się przy budowaniu standardowej infrastruktury. Zaletą dla każdego użytkownika jest oczywiście brak konieczności posiadania okablowania w każdym miejscu, gdzie korzystamy z komputera i funkcji druku.
Czy technologia ta będzie stosowana w urządzeniach MFP? Oczywiście, nawet już od kilku lat jest. Urządzenia Toshiba, zarówno pełno-kolorowe, czarno-kolorowe, jak i czarno-białe, mogą być opcjonalnie wyposażone w anteny komunikacji bezprzewodowej. Po ich zamontowaniu urządzenia będą pracować w sieci bezprzewodowej i w ten sposób umożliwiają użytkownikom drukowanie lub skanowanie.
Dodatkowym atutem urządzeń MFP Toshiba jest możliwość wydruku Bluetooth (BIP – Basic Imaging Profile), który instalujemy równolegle z LAN lub WiFi. Daje to możliwość wydruku z komputerów niebędących np. klientami sieci domenowych, których nie możemy podłączyć do sieci (bezpieczeństwo). Kolejną funkcją jest możliwość wydruku bezpośrednio z telefonu komórkowego lub kamery (aparatu) obsługującego protokół BIP lub działającego z SO Symbian.
Radosław Łanik
Dyrektor marketingu i rozwoju Toshiba Tec Poland SA

Xerox
1. Każdy segment rozwija się w różnym tempie i z różną dynamiką. Obecnie najszybciej rośnie sprzedaż niedrogich, w cenie do 1000 zł dla klienta końcowego, kolorowych i czarno-białych drukarek laserowych oraz laserowych urządzeń wielofunkcyjnych.
Drukarki atramentowe nie znikną tak szybko z rynku. Cały czas cieszą się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych. Najszybciej urządzenia laserowe będą wypierały swoje atramentowe odpowiedniki z biur, gdzie większe znaczenie ma szybkość i koszty eksploatacji niż fotograficzna jakość drukowanych dokumentów. Będzie to spowodowane przede wszystkim spadkiem cen urządzeń laserowych oraz ich większą wydajnością. Obecnie około 60% całego rynku drukarek stanowią urządzenia atramentowe.
2. Odpowiedź brzmi: tak, jednak nie od razu i nie w każdym biurze. Według naszych danych, jedynie 5% urządzeń sprzedawanych jest z kartą bezprzewodową. W przypadku urządzeń Xerox druk bezprzewodowy jest opcjonalny – jednak wciąż niewielu klientów decyduje się na to rozwiązanie. Powodów takiej sytuacji może być kilka. Tradycyjna (przewodowa) sieć przesyła dane o wiele szybciej, co w przypadku cięższych dokumentów nie pozostaje bez znaczenia. Poza tym sieć przewodowa wciąż jest tańsza i bezpieczniejsza. Jestem jednak przekonany, że z czasem większe biura będą wymagały takich możliwości standardowo – to tylko kwestia czasu.
Arkadiusz Chłopik
Office Marketing Manager Xerox Polska sp. z o.o.

Opr. JW

* wg Infosource podział na segmenty przedstawia się następująco: I – urządzenia drukujące do 19 stron/min, II – 20-39, III – 40-59, IV – 60-89, V – powyżej 90Nowa strona
Szanowni Internauci, zapraszamy na nową stronę Świata DRUKU : http://www.swiatdruku.eu/<br />
Zachęcamy także do subskrybowania naszego nowego newslettera:<br />
http://www.swiatdruku.eu/newsletter/register_subscription/1 Nowa odsłona naszej strony - zapraszamy: http://www.swiatdruku.eu/
Firmy KML Solutions i LeadCom zapraszają na warsztaty „Fakty i mity na temat atramentów. Jak dobrać odpowiedni atrament. Klasyfikacja, zastosowanie, trendy”, które odbędą się 20 stycznia 2011 w Centrum EXPO XXI w Warszawie. „Świat DRUKU” jest patronem medialnym imprezy.<br />
W swoim komunikacie organizatorzy odpowiadają na pytanie, dlaczego warto wziąć udział w tych warsztatach: <br />
Podstawowym problemem jest nadmiar atramentów na naszym rynku, brak obiektywnej wiedzy o nich oraz brak kryteriów ich oceny. Użytkownicy bardzo często odczuwają chaos informacyjny. W tej tematyce nie ma się do czego odnieść, nie ma jakiegoś wzorca, nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów oceny atramentów. Wiedza o tuszach jest szczątkowa, niepełna, nieuporządkowana, czasami zupełnie fałszywa. Terminologia określająca atramenty (np. eco, mild, miękki, twardy solwent) jest nowym użytkownikom często nieznana. Które atramenty są szkodliwe, a które nie, które niszczą głowice a które je „udrażniają”, które blakną po pół roku, a które są „wieczne” – nie ma gdzie o tym poczytać. Tuszów na rynku jest tak dużo, że użytkownicy nie wiedzą, co wybrać i dlaczego. Zasypywani są ofertami nowych atramentów, które mają rozwiązać wszystkie problemy. Ale obiektywnie: które są te najlepsze? I dlaczego? Użytkownik w większości przypadków nadal tego nie wie. <br />
Na warsztatach chcielibyśmy rzucić nieco światła na te problemy. Wybrnąć jakoś z gąszczu sprzecznych często informacji o tuszach, sformułować kryteria ich oceny, wprowadzić klasy porządkujące jakość tuszów, uporządkować ogólną wiedzę. Chcielibyśmy naszkicować jakiś scenariusz, w jaki sposób zabrać się za dobór atramentu do swojej maszyny. To niełatwe zadanie, mamy nadzieję, że temu podołamy.   <br />
<br />
PROGRAM WARSZTATÓW<br />
<br />
10.30 – 13.30 BLOK TEORETYCZNY – prezentacja/sesje pytań <br />
10.30 – 11.00 Moduł I<br />
Atrament – budowa, właściwości, podstawy chemiczne.<br />
Podział atramentów ze względu na: <br />
- zastosowanie<br />
- maszyny, głowice, rozpuszczalniki<br />
- jakość<br />
Panel poprowadzi: dr Leszek Kułak, Politechnika Gdańska/Prim Jet Color<br />
<br />
11.00 – 11.40 Moduł II<br />
Co to jest dobry atrament, czyli jak dobrać odpowiedni atrament do swojej maszyny?<br />
Cechy farb cyfrowych i potencjalne kryteria oceny: <br />
- jakość druku, kolorystyka<br />
- fizyczne właściwości farby: zapach, oddziaływanie na otoczenie i obsługę maszyn<br />
- fizyczne właściwości wydruków: odporność na ścieranie, światłoodporność, zdolność do utrwalania się na różnych podłożach<br />
- cechy eksploatacyjne wynikające ze współpracy farby z maszyną <br />
- cena farby a koszt druku <br />
Typowe problemy związane z atramentem.<br />
Zasady doboru farby do maszyny drukującej.<br />
Panel poprowadzi: Przemysław Kida, Profikolor<br />
11.40 – 12.00 Przerwa na kawę<br />
<br />
12.00 – 13.30 Moduł III<br />
Analiza polskiego rynku atramentów solwentowych:<br />
- eco<br />
- mild<br />
- hard solwent<br />
Próba usystematyzowania pojęć i wiedzy o atramentach solwentowych.<br />
Klasyfikacja atramentów ze względu na jakość oraz maszyny.<br />
Panel poprowadzą: Dariusz Świercz, Leadcom; Steve Knight, Sioen; Michael Moeller, Roland <br />
13.30 – 14.00 	Lunch <br />
<br />
14.00 – 16.00 BLOK PRAKTYCZNY<br />
14.00 – 15.30 Moduł I<br />
Czy jesteś pewien, że znasz możliwości swojego plotera?<br />
- Pokazanie różnic we właściwościach i jakości druku atramentów eco- i mildsolwentowych w zależności od prędkości druku (drukowanie na maszynach Roland XJ640, Asbru RS64)<br />
- Pokazanie różnic w jakości druku ploterów 4-(CMYK) i 6(CMYKLcLm)-kolorowych<br />
<br />
15.30 – 16.00 Konkurs na najciekawszą aplikację <br />
- prezentacja autorów i aplikacji<br />
- głosowanie<br />
- rozdanie nagród<br />
<br />
16.00 Zakończenie warsztatów<br />
<br />
Warunki uczestnictwa: <br />
    <br />
Rejestracji należy dokonać do dnia 10.01.2011.		<br />
Koszt uczestnictwa: 240 zł (wpłata do 31.12.2010), 280 zł (wpłata do 10.01.2011), (podane ceny są cenami brutto); Bank Millennium, Nr konta: 83 1160 2202 0000 0001 3270 3555, dopisek do przelewów: Warsztaty.<br />
Cena obejmuje: udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe.<br />
Dla klientów firm-organizatorów – zniżka w wysokości 25%.<br />
Miejsce imprezy: Centrum EXPO XXI, Warszawa ul. Prądzyńskiego 12/14, Sala B.<br />
Zgłoszenia: <br />
biuro@leadcom.pl,
<a href= mailto:agnieszka.swiercz@leadcom.pl?subject= target= {target} >agnieszka.swiercz@leadcom.pl</a><br />
tel./fax +48 22 8641009; 517560040<br />
Fakty i mity na temat atramentów - warsztaty
Firma Map Polska wprowadziła do swojej oferty Olin – nowy papier offsetowy klasy premium. Nadaje się on świetnie jako podłoże na zaproszenia, papier firmowy, foldery, katalogi wystaw i do wielu innych tego typu wydruków. Bardzo dobrze sprawdza się także w produkcji dziełowej. <br />
W ofercie Map papier Olin występuje w 15 gramaturach – od 40 g/m2 do 400 g/m2, pięciu odcieniach – od śnieżnej bieli do kości słoniowej, i z trzema rodzajami wykończenia powierzchni – od supergładkiego po szorstki. Linia obejmuje także papier makulaturowy i pasujące do niego koperty. Cała gama papierów Olin posiada certyfikat FSC. <br />
„Olin to nasza propozycja skierowana do tych, którzy poszukują wysokiej jakości podłoży drukowych, a nie lubią kompromisów. Olin to po prostu bardzo wysoka jakość za rozsądną cenę” – mówi Gabriela Hatłas, Product Manager Fine Papers w Map Polska. <br />
Olin dołączył do bogatej oferty papierów firmy Map stanowiąc łącznik pomiędzy grupą masowych podłoży a papierami ozdobnymi. Wśród znanych i cenionych marek papierów Map Polska są m.in. One, Ecco-Book, Claro czy też Dito. <br />
<br />
<br />
Olin - nowy papier offsetowy klasy premium
23 listopada firma Hubergroup poinformowała, że ze względu na znaczny wzrost cen surowców do produkcji farb, ich ceny zostaną podwyższone – farby do heatsetu i skalowe do coldsetu będą droższe o 35 centów/kg, czarne do coldsetu o 20 centów/kg, natomiast farby do druku arkuszowego od 30 do 50 centów/kg. <br />
Wprowadzenie podwyżek producent umotywował podwyżką cen materiałów o 35–45% (podwyżki cen podano w euro) w minionych 12 miesiącach. <br />
W komunikacie prasowym Hubergroup podkreśla, że będzie korzystać z każdej okazji, aby obniżać ceny – będzie dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację na światowych rynkach. <br />
*<br />
W komunikacie prasowym firma Flint Group zwróciła uwagę na to, że analitycy przewidują dalszy wzrost cen materiałów w 2011 roku. Producent nie wyklucza podwyższenia cen produktów znajdujących się w jego portfolio, zwłaszcza farb przeznaczonych do produkcji opakowań.<br />
*<br />
Z kolei firma Sun Chemical poinformowała o 25-procentowym wzroście cen na wszystkie swoje produkty wykorzystujące pigment Violet 23. Wzrost ten stał się nieunikniony, bowiem – jak podaje producent – koszty wytwarzania pigmentu wzrosły o 70% w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal spodziewana jest tu tendencja wzrostowa.<br />
Problemy z podażą Violet 23 rozpoczęły się pod koniec 2009 roku, gdy w Chinach i Indiach zaczęła się zmniejszać dostępność karbazolu – podstawowej substancji, z której wytwarzany jest ten pigment. Karbazol wykorzystywany jest jedynie w branży produkującej barwniki, jednakże smoła węglowa, z której uzyskuje się karbazol, jest powszechnie stosowana również w innych branżach, co ogranicza jej dostępność. Niekorzystne efekty pogłębia także fakt, że branża produkująca barwniki ma niewielką kontrolę na kosztem i podażą tej substancji. <br />
Felipe Mellado, dyrektor ds. marketingu Sun Chemical, komentuje: „Brak podstawowych materiałów produkcyjnych jest zagadnieniem trapiącym całą branżę. Sun Chemical intensywnie pracuje, aby kompensować wpływ tej sytuacji na wzrost kosztów, ale obecnie wprowadzenie wzrostu cen na wszystkie produkty zawierające Violet 23 było nieuniknione. Ma to przełożenie na ceny większości farb drukowych oferowanych na rynku płynnych farb, a także na całe grupy produktów przeznaczonych do maszyn arkuszowych oraz farb UV. Robimy wszystko co w naszej mocy, pracując z czołowymi dostawcami pigmentu i staramy się tak zarządzać bieżącą sytuacją, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęła ona na naszych klientów”. <br />
<br />
<br />
<br />
<br />
<br />
Wzrosną ceny farb
Jak co roku firma Heidelberg Polska zaprosiła do Print Media Academy w Heidelbergu wyróżniających się studentów z trzech uczelni: z Politechniki Warszawskiej, z Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyjazd odbył się w dniach 24–25 listopada. Studenci pojechali pod opieką Juliusza Krzyżkowskiego (Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW) i Krzysztofa Głowackiego (Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ), towarzyszyli im Zbigniew Krugiełka i Jacek Szynkarek z firmy Heidelberg Polska. Ze strony Heidelberger Druckmaschinen AG opiekował się grupą Dieter Kurock.<br />
W programie wycieczki znalazły się: wykład i zwiedzanie Print Media Academy, prezentacja systemu Prinect, pokaz naświetlarek Suprasetter, prezentacja działania maszyn Speedmaster XL 75-5+L i XL-105-10-P w Print Media Center, pokaz linii do oprawy zeszytowej ST 450. Studenci gościli w fabryce w Wiesloch, obejrzeli centrum logistyczne i magazyn części, halę z linią do produkcji napędowych kół zębatych, halę produkcji systemów sterujących, halę, gdzie powstają maszyny Speedmaster SM 74 i XL 75 oraz hale produkcji maszyn pełnoformatowych.<br />
Zwiedzano także zamek w Heidelbergu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Starówce.<br />
Studenci z wizytą w Print Media Academy
Creative Park to strona internetowa stworzona przez firmę Canon, będąca źródłem dobrej zabawy i nieograniczonych możliwości tworzenia przestrzennych form dekoracji świątecznych, kart okolicznościowych, albumów oraz wszelkiego rodzaju szablonów. Canon Creative Park daje możliwość twórczego spędzania wolnego czasu z dzieckiem i całą rodziną, zapewniając radość oglądania, drukowania, wycinania, klejenia i składania różnorodnych wzorów. Stanowi miejsce kreatywnego wykorzystania produktów Canon Pixma – serii drukarek fotograficznych oferujących doskonałe efekty domowego wydruku fotografii i dokumentów. Posiadacze urządzeń Canon mają szansę dostępu do strefy Premium zawierającej dodatkowe zdjęcia i ilustracje.<br />
Twórcom Creative Park zależało na stworzeniu wygodnego i twórczego miejsca zabawy z obrazem, prezentowanym w setkach form, konwencji i stylów. Przedstawia łatwe sposoby tworzenia własnego kalendarza, zaproszenia, papieru listowego czy albumu bez większego zaangażowania, a tym bardziej wychodzenia z domu. <br />
Materiały przedstawione w Creative Park są dostępne za darmo dla każdego użytkownika. Posiadacze drukarek fotograficznych Canon Pixma mają jednak możliwość wyboru z bogatszych zasobów obrazów i wzorów. Creative Park Premium jest dedykowany użytkownikom urządzeń Canon, którym zostały udostępnione dodatkowe zasoby w postaci całej gamy zdjęć i ilustracji autorstwa cenionych na całym świecie fotografów i artystów. Osoby korzystające z Creative Park mogą liczyć na najwyższej jakości efekty wizualne przy zastosowaniu sprzętu drukującego Pixma i oryginalnych atramentów Canon. Daje to gwarancję trwałość i jakość wydruku, co finalnie wpływa na satysfakcję z pracy. Wszystkie elementy przedstawione w Creative Park można w prosty sposób pobrać i wydrukować. Wzory zawierają instrukcję montażu wybranego materiału. Na każdej stronie witryny znajduje się informacja „jak zrobić”, a w razie potrzeby można korzystać z automatycznej pomocy.<br />
Creative Park jest podzielony na kategorie tematyczne, co bardzo ułatwia szybkie wyszukanie konkretnego przedmiotu. Kategoria „prezenty i karty okolicznościowe” to idealne miejsce dla osób organizujących przyjęcia. Znajdziemy tu kartki, wzory zaproszeń, kopert, papeterii, okładek do płyt CD, ramek do zdjęć, a nawet pudełek na prezenty. Druga kategoria obejmuje m.in. trójwymiarowe modele przedstawiające zwierzęta, zabawki, dekoracje okolicznościowe, znane budowle świata, pojazdy oraz formy z dziedziny nauki o różnym stopniu trudności, dopasowanym do wieku użytkownika. Pod kolejną zakładką znajdziemy elementy graficzne pozwalające stworzyć album fotograficzny dla każdego członka rodziny. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród kilkuset wzorów dostępnych w różnorodnych układach. Czwarta kategoria zawiera obrazy czerpiące z wielu konwencji artystycznych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć trójwymiarowe obrazy, reliefy, orgiami czy mozaiki. W sekcji „kalendarze” Canon udostępnił bogaty zestaw kalendarzy w rozmaitych formach przestrzennych, jak i szerokiej gamie kolorystycznej. Ostatnia kategoria to galeria fotograficzna, prezentująca zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Są to m.in. zdjęcia krajobrazów z odległych zakątków świata, obrazy natury, flory, fauny oraz zdjęcia ze świata sportu.<br />
Serwis znajduje się pod adresem: http://www.canon.com/c-park/<br />
<br />
<br />
Canon Creative Park
Szczecińska Agencja Edukacyjna zaprasza do udziału w XII Zimowej Konferencji Poligraficznej Bukowina Tatrzańska 2011 organizowanej pod hasłem „Barwa w druku od A do Z”. Odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w Domu Zdrowia Rysy przy ul. Leśnej 20 (20 km od Zakopanego) w dniach 9/10–12 stycznia 2011 roku.<br />
Partnerem merytorycznym konferencji jest firma Frogimus, Partnerem – Portal PrintinPoland.com. Patronat medialny sprawuje „Świat DRUKU”.<br />
Konferencja adresowana jest do przedstawicieli drukarń i zakładów poligraficznych (druk offsetowy, cyfrowy, fleksograficzny), wydawnictw, firm handlowych i innych przedsiębiorstw działających w branży poligraficznej. Tematyka tegorocznej konferencji koncentruje się na zagadnieniach związanych ze standaryzacją, stabilnością barwy i kontrolą jakości druku. Przedstawione zostaną najnowsze rozwiązania w tym zakresie, stosowane w urządzeniach i technologiach przez wiodące firmy w branży poligraficznej. Konferencja jest doskonałym miejscem do zapoznania się z nowymi koncepcjami i rozwiązaniami, dyskusji, a także wymiany doświadczeń. A to wszystko w zimowej atmosferze Bukowiny Tatrzańskiej.<br />
W programie:<br />
- „Systemy standaryzacji i kontroli jakości druku” – Danuta Tyrowicz, Frogimus<br />
- „Heidelberg Remote Access Elite – innowacyjne rozwiązania zdalnej komunikacji drukarni z jej klientami” – Piotr Bogusz, Heidelberg Polska<br />
- „Systemy kontroli barwy w systemach produkcyjnych Konica Minolta” – Adam Bieniewski, Konica Minolta Business Solutions Polska<br />
- „Kompleksowe zarządzanie barwą – nowe spojrzenie. Kodak Flexcel NX” – Mariusz Geras, Kodak Polska<br />
- „Miejsce nowoczesnego zarządzania barwą w globalnej standaryzacji druku – nowe rodzaje oprogramowania i sposoby komunikacji”, X-Rite. <br />
<br />
Firma X-Rite jest sponsorem wspierającym konferencji.<br />
Spotkanie poprowadzone przez Roberta Kuczerę z firmy Michael Huber Polska poświęcone zostanie zagadnieniom standardów farbowych w druku offsetowym. Prezentacja, a następnie workshop, umożliwią zapoznanie się z tymi zagadnieniami oraz dyskusję wszystkich zainteresowanych uczestników konferencji.<br />
Dyrektor projektu targów Poligrafia, Jerzy Kaczmarek (Międzynarodowe Targi Poznańskie) zapozna uczestników konferencji z tematem „Poligrafia 2011 + Digital Printing Expo – wizja przyszłości nowej branży poligraficznej”.<br />
Przewidziane są wystąpienia firm-dostawców prezentujących oferowane przez nie urządzenia, materiały i technologie.<br />
Konferencji towarzyszą VII Zawody w narciarstwie alpejskim dla poligrafów o puchar firmy<br />
Michael Huber Polska HUBER SKI CUP BUKOWINA 2011.<br />
„Zapraszamy wszystkich poligrafów do udziału w konferencji. Mamy nadzieję, że po raz kolejny będzie ona doskonałą okazją do ciekawych spotkań i dyskusji oraz wypoczynku w miłej śnieżnej scenerii, np. podczas kuligu przy blasku pochodni” – zachęca Waldemar Światły.<br />
<br />
Informacje organizacyjne<br />
Koszt udziału w konferencji: 1185,00 zł od osoby, obejmuje zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie, udział w części merytorycznej, udział w części rekreacyjnej. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180,00 zł. Zakwaterowanie od dnia 9.01.2011 r. do 12.01.2011 r. Wyżywienie od kolacji w dniu 9.01.2011 r. do obiadu w dniu 12.01.2011 r.<br />
Zgłoszenia prosimy przesyłać faksem lub e-mail do 31.12.2011 r. Należność z tytułu udziału w konferencji należy przekazać do 4.01.2011 r. na konto: Multibank nr 71 1140 20017 0000 4802 0378 9450. Rabat dla klientów portalu PrintinPoland.com płacących abonament wynosi 5% (nie obejmuje dopłaty do pokoju 1-osobowego).<br />
Informacji udziela Waldemar Światły, tel. 608 082 657, tel/fax 56 660 80 17, e-mail:
<a href= mailto:saebiuro@emil.tnp.pl?subject= target= {target} >saebiuro@emil.tnp.pl</a> Konferencja poligraficzna w Bukowinie
Xerox Polska ogłosił wprowadzenie na rynek zmodyfikowanego i ulepszonego cyfrowego systemu produkcyjnego iGen4. Przełomowy system iGen4 pojawił się na rynku w 2008 r., do tej pory skorzystało wiele setek klientów, tworząc miliardy przynoszących dochody wydruków. Teraz firma zaprezentowała jego wydajniejszą wersję. <br />
iGen4 EXP – najnowszy model skonstruowany na bazie nagradzanej platformy iGen4 – zapewnia użytkownikom natychmiastowy wzrost wydajności ze względu na obecność nowych opcji w zakresie przygotowania i wykończenia oraz obsługę arkuszy w największym dostępnym na rynku formacie.  <br />
Jak podaje producent, nowy system charakteryzuje się niemal o 50% większym arkuszem druku w porównaniu z urządzeniami konkurencyjnymi – co przekłada się na większą efektywność druku i zwiększone dochody klientów. Przyjmowanie zamówień na system Xerox iGen4 EXP już się rozpoczęło, a od 2011 r. użytkownicy będą mogli łatwo dokonywać konwersji tradycyjnych systemów iGen4 na system iGen4 EXP. <br />
Do podstawowych funkcji iGen4 EXP należą:<br />
- Największy format arkusza drukowego (36,4×66 cm) w swojej klasie – umożliwia realizację wymagających zadań, takich jak pełnowymiarowe, potrójnie składane broszury, karty pocztowe i karty z życzeniami lub bardzo duże okładki i obwoluty książek w formacie 36,4 na 66 cm. Drukowanie 40 arkuszy na minutę w większym formacie zasadniczo zwiększa prędkość drukowania systemu iGen4 do 120 obrazów w formacie A4 na minutę, podnosząc wydajność. Nośniki mogą być podawane ze zmodyfikowanego podajnika papieru lub systemu podawania rolowego. Układarka Multigraf odbiera duże wydruki i układa je w wyjmowanych koszach w celu ułatwienia transportu do dalszego wykańczania, tj. przycinania, powlekania i lub innych opcji wykańczających.<br />
- Zautomatyzowane rozwiązanie Web-to-finish – realizacja obiegu pracy bez ingerencji ludzkiej. Od początku 2011 r. cały proces od złożenia zamówienia do produktu końcowego będzie mógł przebiegać bez ręcznego konfigurowania czy innego rodzaju interwencji. Rozwiązanie wykorzystuje funkcję Xerox FreeFlow Digital Workflow Collection, jak również oprogramowanie i opcje wykańczające oferowane przez partnerów biznesowych Xeroksa, aby usprawnić proces produkcji od chwili złożenia zamówienia, szybko zmieniając i synchronizując wskazówki dotyczące produkcji, w zależności od potrzeb. <br />
- Integracja z mechanizmem drukowania Adobe PDF – zapewnia szybkie i niezawodne drukowanie natywnych plików Adobe PDF. Rozszerzone opcje przygotowania do druku ułatwiają dostęp i odwzorowanie kolorów dodatkowych oraz przezroczystości, co ogranicza cykle korekty. <br />
<br />
Xerox wprowadza iGen4 EXP
W ramach programu SmartWood organizacji Rainforest Alliance NEPCon wykonał audyt w firmie Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz w Wasilkowie. W efekcie wykonanej oceny kontroli pochodzenia produktu przyznano firmie certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) o numerze SW-COC-005214, obowiązujący od 22 listopada 2010 r. do 21 listopada 2015 r.<br />
Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w roku 1987. Pierwszą siedzibą drukarni były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. W 2001 roku powstała nowoczesna drukarnia przy ul. Przemysłowej w Wasilkowie koło Białymstoku. Dzisiaj Perfekt to dwie drukarnie (druga w Warszawie, przy ul. Połczyńskiej) 12 tys. m2 powierzchni produkcyjnej oraz tysiąc powierzchni administracyjno-biurowej. W oddawanych do użytku halach instalowany jest nowoczesny park maszynowy: wielozespołowe, arkuszowe maszyny drukujące i linie introligatorskie. Strategicznymi partnerami Perfektu w tym zakresie są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus.<br />
Drukarnia specjalizuje się w druku akcydensów i książek. Firma oferuje bogatą ofertę dotyczącą oprawy i uszlachetnień po druku oraz bardzo krótkie terminy druku prac. Głównymi klientami drukarni są duże wydawnictwa krajowe i zagraniczne oraz agencje reklamowe i korporacje. Misją firmy jest wysoka jakość wykonywanych prac i krótkie terminy realizacji. W trosce o klienta Drukarnia Perfekt Janusz Banasiewicz wprowadziła system zarządzania jakością ISO 9001:2008 i środowiskiem ISO 14001:2005 oraz uzyskała certyfikat FSC.<br />
<br />
Certyfikat FSC dla Drukarni Perfekt
Firma Hunkeler poinformowała, że podczas targów Innovationdays 2011, które odbędą się w Lucernie w dniach 14–17 lutego, będzie można odwiedzić stoiska ponad 70 wystawców prezentujących na powierzchni obejmującej 5000 m2 rozwiązania z różnych obszarów branży poligraficznej – prepressu, procesu druku i wykończenia. <br />
Aby wziąć udział w imprezie, można zarejestrować się na stronie internetowej www.innovationdays.hunkeller.ch/registration<br />
Hunkeler Innovationdays 2011
Więcej...
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o