Nowa strona
 
Listopad 2010
Forum dyskusyjne
Galeria zdjęć
Galeria reklam

Galeria reklam


Artykuły promocyjne

Artykuły promocyjne


Witryna wydawnicza

Witryna wydawnicza


Prenumerata
Wyszukiwarka
Zaloguj się

"Świat Druku" - miesięcznik Archiwum Rok 2009 Kwiecień

Dobrane trio: Sanwa, H+S, Inramik


W centrum Polski, w Pabianicach, dwaj przedsiębiorcy, Mariusz Giermaziak i Andrzej Bulzacki, stworzyli nowoczesny zakład produkcji opakowań i wysoko przetworzonych wyrobów poligraficznych Graffena. Strategia, wyposażenie i lokalizacja firmy odpowiadają oczekiwaniom dużych odbiorców korporacyjnych, wymagających elastyczności i maksymalnie krótkich terminów realizacji zamówień.
Najnowsze instalacje w Graffenie to pełnoformatowy automat wykrawająco-tłoczący japońskiej firmy Sanwa TRP-1060-SV Axia, innowacyjna składarko-sklejarka Pyrena 1150 hiszpańskiej firmy Inramik i okienkarka dwustrumieniowa niemieckiego producenta, Heiber + Schröder. Maszyny dostarczył krakowski Instytut Transferu Technologii Poligraficznych.

W centrum Polski, w Pabianicach, dwaj przedsiębiorcy, Mariusz Giermaziak i Andrzej Bulzacki, stworzyli nowoczesny zakład produkcji opakowań i wysoko przetworzonych wyrobów poligraficznych Graffena. Strategia, wyposażenie i lokalizacja firmy odpowiadają oczekiwaniom dużych odbiorców korporacyjnych, wymagających elastyczności i maksymalnie krótkich terminów realizacji zamówień.
Najnowsze instalacje w Graffenie to pełnoformatowy automat wykrawająco-tłoczący japońskiej firmy Sanwa TRP-1060-SV Axia, innowacyjna składarko-sklejarka Pyrena 1150 hiszpańskiej firmy Inramik i okienkarka dwustrumieniowa niemieckiego producenta, Heiber + Schröder. Maszyny dostarczył krakowski Instytut Transferu Technologii Poligraficznych.
O kilka zdań poprosiliśmy Mariusza Giermaziaka, prezesa zarządu firmy Graffena, i Tomasza Marczewskiego, prezesa zarządu ITTP.
Świat DRUKU: Jaki wpływ na proces produkcyjny mają najnowsze instalacje?
Mariusz Giermaziak: Graffena jest zupełnie nową firmą na rynku producentów opakowań, więc trudno było nam przewidzieć, jakie firmy ostatecznie będą naszymi klientami. Chcieliśmy zainstalować zestaw maszyn nowoczesnych, sprawdzonych, a zarazem takich, które na początku nie ograniczałyby nas technologicznie. Wszystkie maszyny, jak i budynki wraz z instalacjami, pozwalają na rozwinięcie każdego typu produkcji. ŚD: Co wpłynęło na decyzję zakupu urządzeń tych właśnie marek?
MG: Podczas rozmów i negocjacji firma ITTP zaoferowała dostawę, na atrakcyjnych warunkach, pakietu złożonego z trzech różnych maszyn. Jakość proponowanych urządzeń spełniała nasze oczekiwania. Cena całego pakietu była też niższa, niż gdybyśmy kupowali pojedyncze urządzenia.
ŚD: Jak firma radzi sobie z obecnym spowolnieniem gospodarki? Jakie ma plany dalszego rozwoju?
MG: My w Graffenie sytuację na rynku oceniamy przez pryzmat naszej sytuacji na starcie. Mamy informacje o zmniejszonych zamówieniach na opakowania ze strony niektórych sektorów gospodarki, tych najbardziej podatnych na wpływ kryzysu. Nasi potencjalni odbiorcy chcieliby utrzymać niezmieniony poziom dotychczasowych obrotów, stąd też niektórzy z nich szukają właśnie teraz możliwości zwiększenia swojej przewagi konkurencyjnej, między innymi przez zakup innych, lepszych, a przy tym tańszych opakowań. Poszukujemy odbiorców nie tylko w Polsce, ale także w krajach europejskich – nasze dzisiejsze ceny są dla nich interesujące ze względu na wysoki kurs euro. Zaplanowany z perspektywy ubiegłego roku poziom sprzedaży i jego progres jest dla nas dziś zupełnie realny. Graffena planuje dalszy intensywny rozwój i instalację kolejnych urządzeń. Czas zweryfikuje nasze plany. Jedno jest pewne: nie będziemy czekać z założonymi rękami.
ŚD: Czy było trudno dobrać konfigurację maszyn do potrzeb drukarni Graffena?
Tomasz Marczewski: W momencie konfigurowania sprzętu Graffena nie miała do końca określonego profilu swojej działalności. Z jednej strony dawało to pewnego rodzaju swobodę doboru wyposażenia i jego konfiguracji, z drugiej zaś istniało niebezpieczeństwo, że przez nie do końca przemyślane decyzje można narazić się na niespełnienie oczekiwań klienta. Po wnikliwych analizach zapotrzebowania Graffeny postaraliśmy się opracować odpowiednią, perspektywiczną, konfigurację maszyn.
ŚD: Czy są to rozwiązania „szyte na miarę”?
TM: Każdemu klientowi staramy się zaproponować rozwiązania spraw dzające się zarówno w czasach koniunktury, jak i recesji, czyli faktycznie maszyny „szyte na miarę”, dla indywidualnego klienta, spełniające wysokie wymagania efektywności inwestycyjnej, produkcyjnej, i powodujące obniżenie kosztów produkcji. Graffena nabyła maszyny odpowiadające założeniom swojej produkcji przy jednoczesnym zachowaniu sporego marginesu możliwości ich doposażenia w przyszłości, zgodnie z rozwojem i dywersyfikacją produkcji.
ŚD: Jak daleko maszyny te odbiegają od podstawowej konfiguracji?
TM: Automat Sanwa z najnowszej linii Axia przeznaczony jest do pracy na trudnych podłożach, w szerokim zakresie formatów i gramatur, w tym na materiałach specjalnych. W Graffenie sztanca doposażona została w specjalne oprzyrządowanie do wykrawania i bigowania na zimno folii z tworzyw sztucznych. Rozwiązanie to opiera się na specjalnym systemie noży i „lustrzanej” płycie tnącej, skutecznie zastępując często do tej pory zalecany, ale zarazem dość kosztowny i skomplikowany proces obróbki materiałów plastikowych z użyciem tzw. „gorącej płyty”, ograniczającej zjawisko bielenia linii bigowych. Znacznie bardziej efektywny proces obróbki „na zimno” nie dość, że ogranicza bielenie big, to również poprawia ich własności mechaniczne, a przede wszystkim jest nieporównywalnie bardziej ekonomiczny w stosunku do „gorącej płyty”. Dla Graffeny, myślącej o produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, w tym również biodegradowalnych, jest to idealne rozwiązanie „2 w 1”, oferujące oprócz standardowej pracy z materiałami papierowymi i tekturowymi możliwość efektywnego wykrawania i tłoczenia materiałów plastikowych we wspomnianej technologii „na zimno”. Dzięki temu, bez ponoszenia dodatkowych nakładów, możliwa jest produkcja wymagających, ale niezwykle korzystnych marżowo opakowań plastikowych na jednej maszynie. Tym samym właśnie zastosowanie dodatkowego wyposażenia do bigowania i wykrawania na zimno umożliwia Graffenie świadczenie usług w dziedzinie produkcji opakowań niestandardowych, na „trudnych” podłożach, i wprowadzenie nowego rodzaju produktów.
W celu zwiększenia atrakcyjności produkowanych opakowań, również w segmencie premium, zaoferowaliśmy maszynę do rotacyjnego wklejania okienek i oklejania wykrojów, WPS 1100 Heiber + Schröder, z dwoma torami produkcji dla zwiększenia jej wydajności. Poprzez automatyzację i przyspieszenie czynności, dotąd wykonywanych ręcznie lub przez kilka innych urządzeń, następuje ograniczanie kosztów produkcji opakowań o wyższej jakości. Doposażenie o drugi tor powoduje podwojenie ilości produkowanych opakowań z okienkiem standardowym. Maszynę cechuje również duża uniwersalność, dzięki zastosowaniu budowy modułowej – wersja podstawowa przygotowana jest do dalszej rozbudowy w trakcie eksploatacji o kolejne sekcje umożliwiające produkcję różnorodnych pudełek. Rozbudowanie maszyny o dodatkowe moduły, o którym już dziś myślą właściciele firmy Graffena, pozwoli na poszerzenie wachlarza opakowań z różnego rodzaju okienkami, bądź elementami aplikowanymi do wewnątrz lub na zewnątrz wykrojów.
Zainstalowaliśmy też najnowsze rozwiązanie do obróbki materiałów kartonowych – składarko-sklejarkę Pyrena 1150. Cechuje ją szczególna wszechstronność i ergonomia. Maszyna dedykowana jest do szczególnie trudnych pudełek z kartonu (do 600 g/m2) i tektury falistej (typ B, E, F, N) w szerokim zakresie formatów wykrojów (od 66×60 mm do 1150×900 mm). Pyrena zainstalowana w Graffenie dodatkowo została wyposażona w moduły umożliwiające produkcję różnorodnych typów pudełek, włącznie z dnem krzyżowym i podwójnymi ściankami – sklejanych wielopunktowo, oraz w moduł do kopert i CD. Sklejarka doskonale łączy w sobie solidność konstrukcji, prędkość (do 500 m/min) i precyzję składania oraz klejenia poprzez dokładne pozycjonowanie i wyrównywanie wykrojów w każdej sekcji, a zastosowane w niej innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne wyróżniają ją spośród produktów innych firm.
Generalnie warto podkreślić, iż wszystkie zainstalowane przez ITTP w Graffenie maszyny cechuje duża wydajność, szybki narząd oraz łatwość obsługi poprzez bezproblemowy dostęp do wszystkich modułów maszyny; mają też menu obsługi w języku polskim.Nowa strona
więcej  Ostatnia: 
Ostatnie wątki:
Więcej...
Brak ankiety

Wyniki

Inne Ankiety
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świat Druku     powered by eZ Publish, createdy by Krokus Sp. z .o.o